Zavrieť

Porady

Odvody do ZP a SP nad rámec povinnosti

Živnostník nezmenil trvalý príkaz na odvody do SP a ZP,preto sa odvádzala do SP a ZP suma aká bola platná do 1.7.2006 po celý rok 2006.Odvedená suma je vyššia aká bola jeho povinnosť odvodov.Prosím o radu či uhradené odvody nad rámec povinnosti sú dańovým nákladom./JÚ/
Vopred ďakujem a prajem krásny deň.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    szokeeva
    Živnostník nezmenil trvalý príkaz na odvody do SP a ZP,preto sa odvádzala do SP a ZP suma aká bola platná do 1.7.2006 po celý rok 2006.Odvedená suma je vyššia aká bola jeho povinnosť odvodov.Prosím o radu či uhradené odvody nad rámec povinnosti sú dańovým nákladom./JÚ/
    Vopred ďakujem a prajem krásny deň.
    Zaplatené odvody, podľa mňa, sú VOZD. Teraz by však mal požiadať SP o vrátenie odvodov, zaplatených naviac. So ZP sa to vyrovná v RZ ZP.

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    Ja osobne by som nad rámec uhradené odvody účtovala ako výdavok neovplyvňujúci základ dane.

    blcha je offline (nepripojený) blcha

    blcha
    Ja účtujem ako ovplyvňujúce daň, prípadne vrátené preplatky ako storno poistného.
    Dôvod: SP:Je možné, že tento rok podnikateľ prestane platiť až kým si preplatok nezapočíta - takže potom bude mať o to menej na odpočítanie dane.
    ZP: Ešte nevieme, ako dopadne RZZP 2006 - a tam mu môže teoreticky vyjsť aj nedoplatok - nech platil koľko platil, sú to preddavky odpočítateľné od základu dane.

    szokeeva je offline (nepripojený) szokeeva

    szokeeva
    Dávam Vám za pravdu, mám podobný názor ako Vy, len sa neviem rozhodnúť ako je to správne.
    Nemal niekto podobný prípad???

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Čo hovorí Zákon o dani z príjmov - § 19 ods.3 Daňovými výdavkami sú aj:
    i) poistné a príspevky hradené daňovníkom, ktorý je verejnou obchodnou spoločnosťou za spoločníkov tejto spoločnosti, komanditnou spoločnosťou za komplementárov, daňovníkom s príjmami podľa § 6, poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnávateľ za zamestnanca, ....

    V citovanom ustanovení nevidím žiadne obmedzenie, tak ako je napr. v § 5 pre zamestnancov ( poistné, ktoré je zamestnanec povinný platiť), Ja by som to zaúčtovala do výdavkov ovpl.základ dane, v prípade, že by bolo poistné zaplatené navyše vrátené, zaúčtovala by som ho mínusom ....

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Ak je do výdavkov ovpl. základ dane uznané dobrovoľné nemocenské poistenie platené súbežne s povinným (alebo iba dobrovoľné), nevidím dôvod, prečo by nemalo byť uznané do výdavkov OZD poistenie platené "nad rámec"

    veget je offline (nepripojený) veget

    veget
    mysimis
    Ja osobne by som nad rámec uhradené odvody účtovala ako výdavok neovplyvňujúci základ dane.
    Ja asi tiež. Predstavme si opačne, že naschvál budem platiť viac, aby som si znížila základ dane v jednom roku a potom si to v ďaľsom roku upravím ... lebo mi to tak bude vyhovať.
    Ak však sa dobrovoľne prihlásim, že chcem viac platiť, tak tam je to jasný výdavok, lebo už platiť musím.

    szokeeva je offline (nepripojený) szokeeva

    szokeeva
    Veget ,ja uvažujem o tom podobne ako ty, ale ešte stále neviem ,ako to urobiť,aby to bolo správne.

    Ďakujem všetkým za názory, je mi s Vami príjemne.

    Prajem pekný deň!

    Odvody do ZP a SP nad rámec povinnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.