Zavrieť

Porady

stravné zamestnancov a DPH

Prosím o radu. Stravné nestrhávame zamestnancom z platu ale každý štvrť rok vyúčtujem ako príjem od zamestnancov sumu za stravné. Podlieha tento príjem DPH? Musí to firma zdaniť? JU.
Usporiadat
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Stravné je široký pojem. Definuj presnejšie.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

zaphira
Prosím o radu. Stravné nestrhávame zamestnancom z platu ale každý štvrť rok vyúčtujem ako príjem od zamestnancov sumu za stravné. Podlieha tento príjem DPH? Musí to firma zdaniť? JU.
Ak sa podáva zamestnancom strava, (neplatí pre stravné poukážky), tak rozdiel, ktorý zamestnanec za obedy dopláca, podlieha DPH.
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

Sú to stravné poukážky alebo zabezpečujete stravu od dodávateľa,ktorý vám fakturuje obedy?Je v tom rozdiel pri uplatnení DPH.
0 0
zaphira zaphira

zaphira je offline (nepripojený) zaphira

zabezpečujeme stravné poukážky a tú sumu, ktorú si za ne platí zamestnanec mu vyúčtujeme na konci štvrť roka. Ani neviem či to dobre robím.
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
zaphira
zabezpečujeme stravné poukážky a tú sumu, ktorú si za ne platí zamestnanec mu vyúčtujeme na konci štvrť roka. Ani neviem či to dobre robím.
Stravné poukážky idú mimo DPH.
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

Pri stravných poukážkach sa DPH neuplatňuje.Účtujete len 45% z ceny strav.poukážky.
0 0
zaphira zaphira

zaphira je offline (nepripojený) zaphira

Ale čo s tou sumou, ktorú si zamestnanci doplácajú za tie lístky? Keďže im ju nestrhnem z platu, nejako ju od nich musím dostať. Robím to dobre keď to potom prijmem do pokladne? Nemusím ten príjem zdaňovať?
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

zaphira
Ale čo s tou sumou, ktorú si zamestnanci doplácajú za tie lístky? Keďže im ju nestrhnem z platu, nejako ju od nich musím dostať. Robím to dobre keď to potom prijmem do pokladne? Nemusím ten príjem zdaňovať?
Je v poriadku, že to príjmeš do pokladne.
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

Úhrada za stravné može byť aj v hotovosti na PPD.Ako zaúčtovať záleží na tom ako účtujete nákup.Ak celá suma ide do nákladov,tak príjem od zamestnanca bude ako príjem ovpl.základ dane-ostatné príjmy.Poskytovanie stravného je osolobodené od dane.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Účtovanie závisí od toho, ako si zaúčtovala nákup stravných poukážok. Ak si účtovala 45 % do VNZD, tak aj príjem od zamestnancov bude zaúčtovaný ako príjem neovplyvňujúci základ dane.
0 0
zaphira zaphira

zaphira je offline (nepripojený) zaphira

Veľmi pekne Vám všetkým ďakujem. Prajem pekný večer.
0 0
johny18 johny18

johny18 je offline (nepripojený) johny18

Anja111 Pozri príspevok
Ak sa podáva zamestnancom strava, (neplatí pre stravné poukážky), tak rozdiel, ktorý zamestnanec za obedy dopláca, podlieha DPH.
Vratim sa po dlhsom case spät k tejto teme.. Ktora cast stravneho vlastne podlieha DPH?

Nasa firma poskytuje zamestnancom obedy v nasej jedalni, kalkulacia je takato:
Cena listka: 2,23 € + dph 0,42 € = 2,65 € s DPH

Zamestnavatel: 1,40 €
Socialny fond: 0,13 €
Zamestnanec: 0,70 €
--------------------------
SPOLU: 2,23 €

U nas vsak zamestnanec hradi za jeden obed 0,83 € ( co je 0,70 € + DPH z tejto sumy 0,13 €).

Po precitani toho clanku http://podnikanie.etrend.sk/podnikan...j-hodnoty.html vsak nie som si isty, ci to mame dobre, podla toho clanku by mal zamestnanec hradit 0,70 € + 0,42 € (DPH z celeho strav.listka) = 1,12 €.

Ktory postup je spravny??
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Robíte to správne. Usmernenie daňového riaditeľstva nájdeš v tomto príspevku:
http://www.porada.sk/105344-post137.html
0 0
johny18 johny18

johny18 je offline (nepripojený) johny18

Vdaka, odlahlo mi, myslel som ze to nemame spravne

Este mam dve otazocky:
1. Tie obedy pre nas pripravuje ina firma, ktore potom podavame v nasej jedalni zamestnancom. Ta firma ku koncu mesiaca nam vsetky vydane obedy vyfakturuje, z tejto faktury mame narok na odpocet DPh?

2. Ak sa zamestnavatel rozhodne, ze bude hradit zamestnancovi plnu sumu za obed, ta cast, ktoru by mal hradit zamestnanec, je tym padom pre firmu nedanovy naklad. Treba odvadzat z tejto ciastky DPH tak, ako keby tu ciastku hradil zamestnanec?
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

johny18 Pozri príspevok
Vdaka, odlahlo mi, myslel som ze to nemame spravne

Este mam dve otazocky:
1. Tie obedy pre nas pripravuje ina firma, ktore potom podavame v nasej jedalni zamestnancom. Ta firma ku koncu mesiaca nam vsetky vydane obedy vyfakturuje, z tejto faktury mame narok na odpocet DPh?
ÁNO

2. Ak sa zamestnavatel rozhodne, ze bude hradit zamestnancovi plnu sumu za obed, ta cast, ktoru by mal hradit zamestnanec, je tym padom pre firmu nedanovy naklad. Treba odvadzat z tejto ciastky DPH tak, ako keby tu ciastku hradil zamestnanec?
Zo školenia som pochopila, že áno, pretože už ide o bezodplatné plnenie.
Odpovede v texte.
0 0
LenkaBr LenkaBr

LenkaBr je offline (nepripojený) LenkaBr

johny18 Pozri príspevok
Vratim sa po dlhsom case spät k tejto teme.. Ktora cast stravneho vlastne podlieha DPH?

Nasa firma poskytuje zamestnancom obedy v nasej jedalni, kalkulacia je takato:
Cena listka: 2,23 € + dph 0,42 € = 2,65 € s DPH

Zamestnavatel: 1,40 €
Socialny fond: 0,13 €
Zamestnanec: 0,70 €
--------------------------
SPOLU: 2,23 €

U nas vsak zamestnanec hradi za jeden obed 0,83 € ( co je 0,70 € + DPH z tejto sumy 0,13 €).

Po precitani toho clanku http://podnikanie.etrend.sk/podnikan...j-hodnoty.html vsak nie som si isty, ci to mame dobre, podla toho clanku by mal zamestnanec hradit 0,70 € + 0,42 € (DPH z celeho strav.listka) = 1,12 €.

Ktory postup je spravny??
Absolútne tomu nerozumiem. Sedím si na vedení... nechápem, ako ste prišli k čiastke 1,40 (nesedí mi to na základ 2,23), a tak k spoločne vyrátanej sume 2,23.
Už som prečítala pomaly všetko, čo tu je, mám z toho obrovský guláš. Prosím, skontrolujte môj výpočet:
Nám fakturovaná stravná jednotka: 2,37 + 19% 0,45 = 2,82
55% N organizácie: 2,37*0,55 = 1,30
45% 1,07
SF 0,33
? základom dane pre zca je suma 0,74
19% dph = 0,14
úhrada zca = 0,88 € (tá mi ale v žiadnom súčte nedá sumu, ktorá bola pôvodne základom dane stravnej jednotky tak, ako to píše Johny18)
Tak ako teda, keď je tu toľko názorov?
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

LenkaBr Pozri príspevok
Absolútne tomu nerozumiem. Sedím si na vedení... nechápem, ako ste prišli k čiastke 1,40 (nesedí mi to na základ 2,23), a tak k spoločne vyrátanej sume 2,23. Lebo príspevok zamestnávateľa je najmenej 55% z ceny jedla a najviac 1,98 EUR (od 01/04/2009). Pozri ZP §152/3.
Už som prečítala pomaly všetko, čo tu je, mám z toho obrovský guláš. Prosím, skontrolujte môj výpočet:
Nám fakturovaná stravná jednotka: 2,37 + 19% 0,45 = 2,82
55% N organizácie: 2,37*0,55 = 1,30
45% 1,07
SF 0,33
? základom dane pre zca je suma 0,74
19% dph = 0,14
úhrada zca = 0,88 € (tá mi ale v žiadnom súčte nedá sumu, ktorá bola pôvodne základom dane stravnej jednotky tak, ako to píše Johny18)
Tak ako teda, keď je tu toľko názorov?
Sčítavaš hrušky s jablkami (v Tvojom prípade sumy bez dane a sumy s daňou).
1,30 € (zam-ľ) + 0,33 € (SF) + 0,74 € (základ dane zam-c) = 2,37 € (obed bez dane).
Tvoj výpočet je správny. Bližšie v citáte....
0 0
JM1968 JM1968

JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

johny18 Pozri príspevok
Vdaka, odlahlo mi, myslel som ze to nemame spravne

Este mam dve otazocky:
1. Tie obedy pre nas pripravuje ina firma, ktore potom podavame v nasej jedalni zamestnancom. Ta firma ku koncu mesiaca nam vsetky vydane obedy vyfakturuje, z tejto faktury mame narok na odpocet DPh?

2. Ak sa zamestnavatel rozhodne, ze bude hradit zamestnancovi plnu sumu za obed, ta cast, ktoru by mal hradit zamestnanec, je tym padom pre firmu nedanovy naklad. Treba odvadzat z tejto ciastky DPH tak, ako keby tu ciastku hradil zamestnanec?
Zdravím, teda podľa odpovede - príspevok 16, na túto otázku, prosím odkedy sa odvádza dph z celej sumy, nielen z čiastky ktorú hradí zamestnanec?Podľa mňa sa to bezodplatné plnenie vzťahuje aj na zák.príspevok a príspevok zo SF - §9ods.3 zák. o DPH.Ďakujem.
Naposledy upravil JM1968 : 23.11.09 at 09:49
0 0
blondy blondy

blondy je offline (nepripojený) blondy

iwa
prosím poraďákov o kontrolu kalkulácie stravného z vlastného stravovacieho zariadenia a o kontrolu zaúčtovania:
cena stravného 2,90(2,44+0,48dph)
I. varianta
55% 1,34
SF 0,07
základ DPH pre zamestnanca : 1,03
DPH 19% 0,20
Suma na zrážku : 1,23

účtovanie cez ID :
335/602 1,03
335/343 0,20
472/602 0,07
527/622 1,34
zrážka zo mzdy 331/335 1,23

II. varianta

55% maximum t.j. 1,98
SF 0,07
základ DPH pre zamestnanca : 0,39
DPH 19% 0,07
Suma na zrážku : 0,46

účtovanie cez ID :
335/602 0,39
335/343 0,07
472/602 0,07
527/622 1,98
zrážka zo mzdy 331/335 0,46

Robím to prvý krát ...
Naposledy upravil blondy : 20.04.10 at 16:41
0 0
blondy blondy

blondy je offline (nepripojený) blondy

iwa
posúvam
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať