Zavrieť

Porady

Príjmové a výdavkové doklady

Ak mi vie niekto poradiť v tejto problematike a kde nájdem usmernenie ku kolobehu týchto dokladov. Konkrétne:
Ak niekto zaplatí v hotovosti pohľadávku, aký príjmový doklad by mal tento platiaci dostať? Niektorí moji známi účtovníci tvrdia že kópiu a niektorí že originál.
Aj kontrolóri na našom daňovom úrade mi vytkli, keď som mala ako platiaci subjekt priloženu kópiu príjmového dokladu. operovali s tým, že aj keď kúpim niečo v hotovosti a mám doklad z RP tak je originál. Aj mne sa to vidí logické, ale potrebovala by som si to uzrejmiť a taktiež, aby som sa mohla brániť v prípade násl. kontroly. Ďakujem
Usporiadat
vicky vicky

vicky je offline (nepripojený) vicky

Ja taktiez suhlasim skor suhlasim s Jozefom. Jednoducho original ostava tomu, kto ten doklad vystavuje.
Ked prijimam peniaze, vystavujem original PPD (ten si nechavam), kopiu tohto PPD podpisem a opeciatkujem. Odovzdavom ho platiacemu (ci ho chce alebo nie ).
Ked platim, tak mam vzdy nejaky doklad (napr. z ERP), vystavim original VPD a tym koncim.
Neviem o tom, ze by niekto mal kvoli tomuto sposobu nejaky problem s DU.
Myslim, ze sa to da v pohode vysvetlit.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Robím tak ako Vicky.
0 0
účtovník 007 účtovník 007

účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac
Ja som bola na školení, kde sa pýtali prednášajúceho (bol právnik-tak možno sa trafil,lebo aj tí majú rôzne názory) práve na tento problém a odpoveď bola takáto:ak vypisujete napr. VPD alebo PPD a máte podložený kopirák je aj táto kópia originálom ak na ňu dáte podpis a pečiatku. Takže odporúčal vypísať PPD a VPD bez podpisu a pečiatky a tie potom na kópiu doplniť. Tak sa stáva originálom.
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Prosím Vás ak vystavujem PPD k faktúre na PPD uvádzam iba cena s DPH a nerozpisujem na ZD a DPH- tieto políčka vyčiarknem, alebo ako je to správne??
Mám pocit, že som tu už niekde o tom čítala, ale teraz to nemôžem narýchlo nájsť.
Ďakujem
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
L-M Pozri príspevok
Prosím Vás ak vystavujem PPD k faktúre na PPD uvádzam iba cena s DPH a nerozpisujem na ZD a DPH- tieto políčka vyčiarknem, alebo ako je to správne??
Mám pocit, že som tu už niekde o tom čítala, ale teraz to nemôžem narýchlo nájsť.
Ďakujem
Pokladničný doklad k úhrade faktúry sa týka úhrady pohľadávky nie zdaniteľného obchodu. Postačuje identifikovať účtovnú operáciu - prijatú úhradu od odberateľa náležitosťami podľa § 10 ZoÚ. Pohľadávka je v sume fakturovanej čiastky vrátane DPH. Ostatné vyjadruje doklad týkajúci sa vzniknutej pohľadávky - zdaniteľného obchodu. Tým dokladom je vystavená faktúra.
2 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Jana Acsová Pozri príspevok
Pokladničný doklad k úhrade faktúry sa týka úhrady pohľadávky nie zdaniteľného obchodu. Postačuje identifikovať účtovnú operáciu - prijatú úhradu od odberateľa náležitosťami podľa § 10 ZoÚ. Pohľadávka je v sume fakturovanej čiastky vrátane DPH. Ostatné vyjadruje doklad týkajúci sa vzniknutej pohľadávky - zdaniteľného obchodu. Tým dokladom je vystavená faktúra.
Oneskorene, ale predsa ďakujem pekne
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Dobrý deň prajem, ešte sa vraciam k PPD a VPD.
Zrejme pre väčšinu banálna otázka,ale prosím Vás ak dávam na VPD, alebo PPD meno šéfa firmy,alebo zamestnancom, ktorým sú vyplatené napr.str.lístky, alebo čepanie SF. Treba tam uvádzať aj adresy,alebo postačujú mená.
Podľa §10 zákoná o účtovníctve sa píše označenie jeho účastníkov.
Tak mohli by stačiť aj mená??

Vopred ďakujem za každú radu
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

L-M Pozri príspevok
Dobrý deň prajem, ešte sa vraciam k PPD a VPD.
Zrejme pre väčšinu banálna otázka,ale prosím Vás ak dávam na VPD, alebo PPD meno šéfa firmy,alebo zamestnancom, ktorým sú vyplatené napr.str.lístky, alebo čepanie SF. Treba tam uvádzať aj adresy,alebo postačujú mená.
Podľa §10 zákoná o účtovníctve sa píše označenie jeho účastníkov.
Tak mohli by stačiť aj mená??

Vopred ďakujem za každú radu
Áno, stačí meno.
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Tweety Pozri príspevok
Áno, stačí meno.
Ďakujem pekne
0 0
Maryška Maryška

Maryška je offline (nepripojený) Maryška

Dobrý deň!

Taká otázka na doladenie. Práve robím pokladňu a mám v ruke doklad z reg.pokladne - je to úhrada faktúry od dodávateľa. Prikladádte si do pokladne aj kópiu faktúry alebo mi stačí len môj výdavkový pokl.doklad a k tomu pripnem doklad z RP o úhrade?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Maryška Pozri príspevok
Dobrý deň!

Taká otázka na doladenie. Práve robím pokladňu a mám v ruke doklad z reg.pokladne - je to úhrada faktúry od dodávateľa. Prikladádte si do pokladne aj kópiu faktúry alebo mi stačí len môj výdavkový pokl.doklad a k tomu pripnem doklad z RP o úhrade?
Záleží od systému, aký máš pri spracovaní dokladov zaužívaný. Môžeš mať faktúry založené samostatne v šanonoch a na nich si poznačíš dátum úhrady a číslo dokladu, alebo uhradené prikladáš k bankovému výpisu a pokladničným dokladom. Na VPD je potom dobré uviesť aj evidenčné číslo faktúry (nielen VS)
1 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je teraz online kn-alka

Jarka jméno mé :)
Súhlasím s veronikasad.
V jednej firme dokonca na žiadosť majiteľa mám založené zvlášť v šanone došlé faktúry, na ktorých si vždy poznačím dátum úhrady a v šanone pokladňa mám založenú fotokópiu faktúry s príjmovým PP od dodávateľa a svojim výdavkovým vytlačeným z počítača.
0 0
Maryška Maryška

Maryška je offline (nepripojený) Maryška

Robím to prvým spôsobom, teda zakladám si faktúry zvlášť do šanónov a v pokladni mám len PPD a VPD s rozpísaným účelom. Ďakujem pekne a inak vám prajem pekné ráno!
0 0
jb0863 jb0863

jb0863 je offline (nepripojený) jb0863

Chcem si overiť , či v šanóne pokladňa môžem si na každý deň v ktorý mám tržbu následne na ten deň do šanóna prilepiť PPD . Pýtam sa preto , lebo jeden známy mi povedal ,že jemu účtovníčka do šanónu pokladňa nedáva príjmy každý deň a už vôbec nie s rozpísaným PPD. Jeho účtovníčka si spraví uzávierku raz za čas a tento doklad si prilepí do šanónu.
Je môj postup nesprávny?
0 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je teraz online kn-alka

Jarka jméno mé :)
Oba spôsoby sú správne. Ja osobne zakladám a vypisujem PPD mesačne. Aj ked už netreba robiť mesačnú závierku, mám "nacvičených" klientov a všetci mi tlačia mesačnú intervalovú závierku na základe ktorej účtujem tržby.

- koľko ľudí, toľko chutí -
0 0
Engie01 Engie01

Engie01 je offline (nepripojený) Engie01

Mzdová účtovníčka
V zásade....kto vystavuje doklad, ten si ponecháva originál...tak nás to učila naša profesorka :-)
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Engie01
V zásade....kto vystavuje doklad, ten si ponecháva originál...tak nás to učila naša profesorka :-)
Tebe dávajú z registračnej pokladne kópiu dokladu o nákupe? V ktorom obchode?
0 0
ogaja ogaja

ogaja je offline (nepripojený) ogaja

Tak si predstavte, že by ste si nafotili bločky trebárs za naftu a dali do účtovníctva miesto orginálu.
0 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je teraz online kn-alka

Jarka jméno mé :)
ogaja - načo reaguješ na rok starú tému?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať