Zavrieť

Porady

Ako to spraviť?

Zdravím,
keďže zálohové faktúry vystavujeme mailom a obrovské množstvo ich nie je uhradené, tak do účtovníctva ich dávame až keď zákazník uhradí túto zál. fa. Potom sa vlastne stane to, že mailom bola táto zál. faktúra vystavená napr. 30.11. a v účtovníctve je napr. vystavená 10.12. Viem, že to nie je tak správne, ale neuhradených faktúr je okolo 1000.
Len neviem ako to spraviť na konci roka.
Ak bola v maile vystavená faktúra v jednom roku a úhrada v ďalšom roku, tak dám vystavenie zál. fa v starom roku a faktúru v novom roku? Alebo vystavým zál. fa a aj faktúru v deň, keď bola vykonaná úhrada - čiže v novom roku?
Ďakujem
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

  Katarína STR
  Podľa mňa je jedno, kedy je vystavená zálohová faktúra, lebo neovplyvňuje ani DPH ani základ dane.

  Ty si povinná vystaviť riadnú faktúru na prijatú zálohu. A keď prijmeš zálohu na účet, či v hotovosti dňa napr. 3.1.2005, tak vystav riadnu faktúru na prijatú zálohu dňa 3.1.2005. V januári aj odvedieš z prijatej zálohy DPH.

  A potrebuje tvoj odberateľ aj zálohovú faktúru ?

  Ja som si dohodla s odberateľom/ nájomníkom/ splátkový kalendár, podľa ktorého nám platí zálohy na plyn a žiadné zálohové faktúry mu nevystavujem.
  Keď mi príde od neho záloha, vystavím riadnú faktúru na prijatú zálohu a to je všetko.
  Nekomplikujem si život zálohovými faktúrami, keď netreba.

  Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

  Katarína STR
  OK, tak ju vystav ešte v starom roku. Predpokladám, že číslovanie máš podľa dátumu, alebo máš v čísle uvedený rok, či nie?
  Ak áno,
  potom by bolo jasné, že v ktorom roku mala byť vystavená, pretože tvoj odberateľ samozrejme použil tento variabilný symbol.

  Mickya je offline (nepripojený) Mickya

  Mickya
  Keďže sa nám nezhoduje číslo zálohovej faktúry vystavenej mailom s číslom zál. fa v účtovníctve (zhodujú sa nám len VS v týchto zál fa) a nie je to chybou, tak kvôli prehľadnosti radšej vystavím zál. fa až keď to zákazník uhradí, pretože potom by sme mali v tom obrovský zmätok.
  Ďakujem veľmi za pomoc.

  babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

  Renata :-) babenko1
  a prečo si nenastavíš v účtovníctve také ísté číslovanie zálohových fa ako v mailových? mala by si to oveľa jednoduchšie

  Mickya je offline (nepripojený) Mickya

  Mickya
  Ja si myslím, že to nie je jednoduchšie, keďže mám obrovské množstvo neuhradených faktúr. Číslo každej jednej zál. fa by som musela prepisovať.

  Je ale pravda, že niekde som čítala, že faktúra vystavená mailom by sa mala zhodovať s faktúrou vystavenou v účtovníctve. Dúfam, že sa to netýka aj zálohových fa.

  ANNA je offline (nepripojený) ANNA

  ANNA
  A čo keby si si priložila do účtovníctva len mailovú evidenciu? A úhradu zálohy nebudeš v účte evidovať ako úhradu zálohovej faktúry ale ako príjem preddavku. Zaleží ako to dovolí software.

  Mickya je offline (nepripojený) Mickya

  Mickya
  Bohužiaľ musím vystaviť zálohovú fa v účte, aby mi vyšlo k úhrade 0 a nie znova suma, ktorú má zákazník uhradiť. Mám Oberon. Takže ak niekto vie nejakú inú fintu, prosím, poraďte. Ďakujem za príspevky.

  gabri je offline (nepripojený) gabri

  gabri
  Ahojte, ja vystavim zf-túto neučtujem.Keď ju odberateľ uhradí, vystavím mu s dátumom úhrady zálohovú faktúru s DPH, túto aj zaučtujem, daň odvediem, keď sa potom vykoná služba, alebo dodanie tovaru, vystavím ostrú fa, z ktorej odpočítam zálohu aj s daňou. Nemala som k tomu žiadne pripomienky...

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.