Zavrieť

Porady

Odovody pri PN

Zdravím všetkých,

potrebujem rýchlo poradiť, práve robím výplaty a neviem sa pohnúť. Mali sme zamestnanca, ktorý bol celý máj PN. Takže odvody ani daň žiadna. Lenže k 31.5.2004 sme s ním rozviazali pomer a preplácam mu zostatok dovolenky v sume 3640,-. Mám s tejto sumy odviesť odvody do sociálky a zdravotnej poisťovne? Pretože na tlačive sociálnej poisťovne mesačný výkaz, vždy pri každom zamestnancovi uvádzam za koľko dní sa platí poistné.


za skoré odpovede vopred ďakujem. Romana
Naposledy upravil Romana : 09.06.04 at 11:12
Usporiadat
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

utešený
Vďaka endrju za pomoc! Tento pracovník ale robil aj minulý rok, takže tých 22 dní aj v takomto prípade platí?
Platí. Od začiatku roku sa to vždy začína počítať od nuly. To čo robil minulý rok je záležitosť nároku za rok 2004. Ak si z nároku za rok 2004 nestihol všetko vyčerpať do 31.12.004, tak ten zostatok musí mať pri výstupe preplatený.
0 0
utešený utešený

utešený je offline (nepripojený) utešený

Vrelá vďaka, endrju!
0 0
Rian Rian

Rian je offline (nepripojený) Rian

Chcem sa este vratit k alikvotizacii max a min VZ do socialne poistovne.

toto som napisal do socialky, lebo potrebujem do programu oficialne stanovisko:

Ako sa vypocita vymeriavaci zaklad zamestnanca na platenie poistneho,
ak pocas mesiaca bol zamestnanec docasne praceneschopny, t.j. bol
vo vylucenej dobe podla §140, odsek 2 ?
Podla vyjadrenia pracovnicky Soc. poistovne v Kosiciach, sa nanho
vztahuje §139, odsek 17, kde sa ma VZ prepocitat len na dobu, kedy
nebol DPN. Tento zakon vsak hovori o obdobi, ked poistenie TRVALO LEN
CAST kalendarneho mesiaca ale obdobie DPN nie je prerusenim trvania
poistenia, je len vylucenou dobou.

Dakujem.
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

Rian
Podla vyjadrenia pracovnicky Soc. poistovne v Kosiciach, sa nanho vztahuje §139, odsek 17, kde sa ma VZ prepocitat len na dobu, kedy
nebol DPN. Tento zakon vsak hovori o obdobi, ked poistenie TRVALO LEN
CAST kalendarneho mesiaca ale obdobie DPN nie je prerusenim trvania
poistenia, je len vylucenou dobou.

Dakujem.
Rian, rovnaké stanovisko som dostal z ústredia sociálnej poisťovne aj písomne ešte v apríli minulého roku. Mal som rovnaké pochybnosti ako Ty. Takže smelo môžeš pre účely výpočtu vymeriavacieho základu považovať "mesiac s výskytom PN" za obdobie, v ktorom poistenie trvalo len časť kalendárneho mesiaca.:p
Nevidím žiaden dôvod na zbytočné platenie poistného sociálnej poisťovni, ktorá Ti to aj tak "nezhodnotí" v žiadnej z dávok.
0 0
Rian Rian

Rian je offline (nepripojený) Rian

Pred chvilou som hovoril s pani zo socpoist v Bratislave, VZ pod spodnou hranicou sa nema upravovat, kedze sa nepredoklada zeby clovek zarobil menej ako min. mzdu, horna sa upravuje podla max. VZ (prepocitaneho).
Som z toho piiip, idem predavat koberce.
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

Rian
VZ pod spodnou hranicou sa nema upravovat, kedze sa nepredoklada zeby clovek zarobil menej ako min. mzdu, horna sa upravuje podla max. VZ (prepocitaneho).
Tomu akosi "nechňápem".
Môžeš to vysvetliť podrobnejšie?

Mám tomu rozumieť tak, že ak prepočítaný minimálny VZ na SP a NP bude, napr. 1234,- Sk a zamestnanec zarobí 1200,- Sk, tak sa nemá upraviť VZ na SP a NP z 1200 na 1234,-Sk?


Zarobiť pod minimálnu mesačnú mzdu prepočítanú na kalendárne dni sa dá aj pri dodržaní predpisov o minimálnej mzde.

Príklad:

Zamestnanec je odmeňovaný hodinovou sadzbou (1. stupeň náročnosti, 37,40 Sk/hodinu, 8 hodinový pracovný čas).

Bol PN od 1.6. do 23.6.2005. Od 28.6. je znovu PN. Táto PN mu ešte stále trvá.

VZ treba prepočítať na 4 dni poistenia (24.6. - 27.6.).

VZ za 4 dni:
minimálny SP, NP: (6500 / 30) * 4 = 867,- Sk
maximálny SP: (43095 / 30) * 4 = 5746,- Sk
maximálny NP: (21548 / 30) * 4 = 2874,- Sk


Počas obdobia poistenia pracoval len 2 dni (piatok 24.6., pondelok 27.6.).

Mzda za 2 dni:
37,40 * 8 * 2 = 599,- Sk

Pre SP a NP by VZ podľa môjho názoru mal byť upravený na 867,- Sk.
Pre UP sa VZ nebude upravovať.
0 0
Mirka D Mirka D

Mirka D je offline (nepripojený) Mirka D

Urobila som dobre?
Zamestnanec bol celý mesiac na PN , už viac ako 11 dní, t.j. náhradu nemal žiadnu. Mal ale kvartálne a ročné odmeny, čo tvorí jeho hrubú mzdu. Odvody som počítala z celej hrubej mzdy (odmien) - ale len ZP a úrazové.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Mirka D
Urobila som dobre?
Zamestnanec bol celý mesiac na PN , už viac ako 11 dní, t.j. náhradu nemal žiadnu. Mal ale kvartálne a ročné odmeny, čo tvorí jeho hrubú mzdu. Odvody som počítala z celej hrubej mzdy (odmien) - ale len ZP a úrazové.
A SP? na Sociálku si zabudla?
Opravujem: neplatíme odvody do SP.
Naposledy upravil Tweety : 05.01.06 at 12:42
0 0
Mirka D Mirka D

Mirka D je offline (nepripojený) Mirka D

Jozef Mihál
Ak práceneschopnosť trvá celý mesiac, tak počet dní, za ktoré sa platí poistenie (sociálne i zdravotné) je nula. Zamestnanec síce je počas mája ešte v pracovnom pomere, ale odvody budú nulové. A to aj keď má zamestnanec v tomto mesiaci vyplatené nejaké mzdy alebo náhrady mzdy, ktoré by inak šli do vymeriavacieho základu. V príslušných §och si nájdete, voľne povedané "...poistné sa neplatí v období, v ktorom je zamestnanec práceneschopný..."

Inak horeuvedený fakt je "finta" ktorá sa často používa vtedy, ak niekto chce u zamestnanca minimalizovať odvody...vyplatí mu prémie a pod. v mesiaci, v ktorom je PN, alebo aspoň podstatnú časť je PN - maximálne VZ sa alikvótne znížia, napr. zo 40533 Sk na povedzme 13076 Sk, pri PN v máji trvajúcej 21 dní... A je to.
Tweete vychádzala som z horeuvedeného, ale zdravotné sa od vtedy menilo a myslím že to sa platí... (????!)
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Mirka D
Tweete vychádzala som z horeuvedeného, ale zdravotné sa od vtedy menilo a myslím že to sa platí... (????!)
Mea culpa, neplatí sa SP.
0 0
Martina80 Martina80

Martina80 je offline (nepripojený) Martina80

Prosím súrne o radu,
nie som si istá...zamestnanec bol celý mesiac na PN, boli mu vyplatené vianočné prémie / odmeny/, na sociálne poistenie neodvádzam, ale na zdravotné áno, lebo je to príjem podliehajúci dani z príjmu??????

VĎAKA
0 0
matafe matafe

matafe je offline (nepripojený) matafe

Martina80
Prosím súrne o radu,
nie som si istá...zamestnanec bol celý mesiac na PN, boli mu vyplatené vianočné prémie / odmeny/, na sociálne poistenie neodvádzam, ale na zdravotné áno, lebo je to príjem podliehajúci dani z príjmu??????

VĎAKA
VZ pre jednotlivé druhy soc. poist bude 0, okrem úrazového poistenia, kt. platí zamestnávateľ, kde VZ bude výška odmeny.
VZ pre zdrav. poist bude výška odmeny (max 43 095).
0 0
Martina80 Martina80

Martina80 je offline (nepripojený) Martina80

Vďaka, ráta mi program aj rezervný gfond, garančné poistenie + úrazové poistenie. Len predtým sa mi zdalo, že na zdravotné poistenie sa nerátalo, pokiaľ bol celý mesiac PN. Ďakujem
0 0
matafe matafe

matafe je offline (nepripojený) matafe

Martina80
Vďaka, ráta mi program aj rezervný gfond, garančné poistenie + úrazové poistenie. Len predtým sa mi zdalo, že na zdravotné poistenie sa nerátalo, pokiaľ bol celý mesiac PN. Ďakujem
... teraz neviem, či som ťa správne pochopila. Zo sociálneho poistenia sa platí iba úrazové poistenie. Garančné aj poist. do rezervného fondu je 0. (pozri §140, odseky 2,6).
0 0
sadex sadex

sadex je offline (nepripojený) sadex

Zamestnanec je PN od 2.10.2006. Takze v mesiaci oktober nebol PN 1.10., co bola sobota, a to nie je pracovny den. Je odmenovany mesacnou mzdou.
Mam za tento jeden den platit odvody do ZP a SP?
Mzdový program mi nevyrátal žiadnu odmenu a taktiež ziadne odvody.
No do ZP sa platia odvozdy za kalendarne dni, ci nie... ?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

sadex
Zamestnanec je PN od 2.10.2006. Takze v mesiaci oktober nebol PN 1.10., co bola sobota, a to nie je pracovny den. Je odmenovany mesacnou mzdou.
Mam za tento jeden den platit odvody do ZP a SP?
Mzdový program mi nevyrátal žiadnu odmenu a taktiež ziadne odvody.
No do ZP sa platia odvozdy za kalendarne dni, ci nie... ?
Nemá nijakú mzdu, neplatí odvody.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Do ZP sa platí za pracovné dni, čiže v danom prípade sa neplatí do ZP nič.

Do SP sa platia odvody za kalendárne dni, takže by sa malo platiť za 1.10. - sobotu - z alikvótneho minimálneho základu (7600/31).
0 0
alderonka alderonka

alderonka je offline (nepripojený) alderonka

zdravíčko,
ja používam KROS a hodnotím ho ako veľmi schopný softvér a predsa, keď nahrám PN od 02.10.2006, pričom je predvolená mesačná mzda, vyhodí mi nulové odvody. I keď pri evidenčnom liste mi rozpočítava VZ aj na víkendy a sviatky.
0 0
jaja99 jaja99

jaja99 je offline (nepripojený) jaja99

Jozef Mihál
Ak práceneschopnosť trvá celý mesiac, tak počet dní, za ktoré sa platí poistenie (sociálne i zdravotné) je nula. Zamestnanec síce je počas mája ešte v pracovnom pomere, ale odvody budú nulové. A to aj keď má zamestnanec v tomto mesiaci vyplatené nejaké mzdy alebo náhrady mzdy, ktoré by inak šli do vymeriavacieho základu. V príslušných §och si nájdete, voľne povedané "...poistné sa neplatí v období, v ktorom je zamestnanec práceneschopný..."

Inak horeuvedený fakt je "finta" ktorá sa často používa vtedy, ak niekto chce u zamestnanca minimalizovať odvody...vyplatí mu prémie a pod. v mesiaci, v ktorom je PN, alebo aspoň podstatnú časť je PN - maximálne VZ sa alikvótne znížia, napr. zo 40533 Sk na povedzme 13076 Sk, pri PN v máji trvajúcej 21 dní... A je to.
Vzhľadom na vek odpovede sa dovolím spýtať: Platí to aj v súčastnosti? (11/2006)
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

jaja99
Vzhľadom na vek odpovede sa dovolím spýtať: Platí to aj v súčastnosti? (11/2006)
Áno, platí to stále.
A myslím, že sme ti na túto otázku už niekde odpovedali.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať