Zavrieť

Porady

prenájom ornej pôdy

Ďakujem za včerajšiu radu, ale nemám v tom ešte celkom jasno!
Ornú pôdu som zdedila v obci Mostoá pri Galante v celkovej výmere
121 719 metrov štvorcových.
Uvedenú pôdu užíva súkromný podnikateľ, ktorý mi telefonicky povedal, že ak uzavrieme zmluvu o prenájme najmenej na 10 rokov zaplatí mi ročne za prenájom max. 2000,-Sk/rok, alebo pôdu odkúpi za 70 000,- maximálne
80 000,- Sk
Uvedené sumy sa mi zdajú nízke môžte mi poradiť aj na koho by som sa mohla obrátiť o pomoc?
Moje bydlisko je v Podkoniciech pri Banskej Bystrici.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Magali je offline (nepripojený) Magali

    Magali
    Ahoj
    Ja som z Myjavy (malé okresné mesto), pracujem v s.r.o.-čke, ktorá sa zaoberá poľnohospodárstvom. Väčšinu pôdy máme v prenájme od rôznych ľudí. Myslím si, že ťa chce oklamať. My platíme ročne za hektár ornej pôdy 400,- Sk, čo by znamenalo, že za tvojich 12,1719 ha by si u nás dostala 4869,- Sk ročne. A práve sa moji nadriadení bavili o tom, že by nejaké pozemky odkupovali a u nás je bežná cena za 1 hektár pôdy 22.000,--, neviem ako je to u vás, lebo myslím, že pre každé katastrálne územie je to inak. Možno na katastri ti budú vedieť pomôcť alebo na pozemkovom úrade.

    Dúfam, že som netrepla nejakú blbosť, ak áno tak ma prosím niekto opravte, ale myslím, že by to takto malo byť.

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Moj muz dostava najom za hektar v obci pri Partizanskom 600,- Sk rocne. Myslim, ze cena, ktoru ponuka gazda, je velmi nizka. Ale na druhej strane, ak o tvoju podu nema nikto iny zaujem, asi to budes musiet akceptovat. Inak by si si musela podu vziat spat do svojho uzivania a platit dan z pozemkov.

    orlica je offline (nepripojený) orlica

    orlica
    catherinem
    Ďakujem za včerajšiu radu, ale nemám v tom ešte celkom jasno!
    Ornú pôdu som zdedila v obci Mostoá pri Galante v celkovej výmere
    121 719 metrov štvorcových.
    Uvedenú pôdu užíva súkromný podnikateľ, ktorý mi telefonicky povedal, že ak uzavrieme zmluvu o prenájme najmenej na 10 rokov zaplatí mi ročne za prenájom max. 2000,-Sk/rok, alebo pôdu odkúpi za 70 000,- maximálne
    80 000,- Sk
    Uvedené sumy sa mi zdajú nízke môžte mi poradiť aj na koho by som sa mohla obrátiť o pomoc?
    Moje bydlisko je v Podkoniciech pri Banskej Bystrici.
    Mno, tak Mostova pri Galante je veeelmi dobra lokalita na prenajom pozemkov polnohospodarskych ale

    lipe je offline (nepripojený) lipe

    lipe
    Odpoveď pre orlicu v každom katastri je rôzna cena pôdy v Galantskom okrese
    je priemerná cena 89000,- Sk. Reálne nájomné je prikaždom druhu pozemku
    1,5% z ceny pozemku

    Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

    Marianna01
    Bývam nedaleko Galanty, hodnota ornej pôdy je tu presne 23,46 Sk/m - čo je oficiálna hodnota. Za akú sa predáva, žiaľ, neviem, ak ma skúsiš osloviť o týždeň, zistím Ti to. Práve totiž odchádzam a budem späť za týždeň - a dovtedy to zabudnem

    lipe je offline (nepripojený) lipe

    lipe
    Túto cenu mám z denníka PRAVDA zo dňa 5.1.2006 Je tam celá mapa Slovenska a jednotlivé okresy a uvedená cena pôdy.Žiaľ nedarí sa mi to
    naskenovať a poslať do porady.

    orlica je offline (nepripojený) orlica

    orlica
    mamanka
    Ale? Orlica nedopísal.
    .....ale treba si dat pozor na dlzku prenajmu( 10 rokov je vela) alebo poriadne osetrit moznost vypovednej lehoty zo strany vlastnika. Okolie Galanty je veeelmi lukrativne a zaujimave pre vsetkych prvovyrobcov ( SHR), lebo dostanu vysoke eurodotacie + aj bohata uroda! A postupne aj moznost priemyselnych parkov alebo logisticke strediska( blizkost dlialnice trasa Blava-Trnava -Nitra) este nie je docenena, ale caka tieto pozemky skvela buducnost. Takze Rentierka,nepredavaj, ale uzatvor poriadnu zmluvu na najom(zaujemcov bude vzdy,ver mi):-)

    kira je offline (nepripojený) kira

    kira
    Zdedila som kúsky ornej pôdy. Prišla mi nájomná zmluva podľa §504/2003 na 10 rokov/ datovaná od 1.1.2006-31.12.2015/. V tej istej obálke je aj "Zmluva o uzavretí budúcej zmluvy o nájme poľnohosp. pozemku podľa §289 Obch.z. ale nie na všetky pozemky, len niektoré - a ja neviem čo s tým. Pozemky sú veľmi vzdialené od bydliska. Nerozumiem prečo mi zasielajú Zmluvu o uzvretí budúcej....., ak už mám raz nájomnú zmluvu. Neviete mi v tomto poradiť?

    Janurka je offline (nepripojený) Janurka

    Janurka
    Zaujala ma táto téma. Keďže sa aj my zaoberáme poľnohosp. /ani nie tak ďaleko od Galanty/, pridám zopár údajov: v DÚUP č. 5/2006 je publikovaný zákon o miestnych daniach aj s prílohou - hodnota ornej pôdy v Sk/m2, konkrétne Mostová: 25,51 Sk/m2. Je pravda, že za takúto cenu nikto nekúpi ornú pôdu /na poľnohosp. účely/, ale to, čo navrhuje Vám dotyčný je číry výsmech. My sme napr. nájomné za ha platili cca 2500,-/ha/do výpočtu bol zakomponovaný aj ha výnos/. Dopyt po pôde je veľký, hlavne v lukratívnejších oblastiach, preto si Vy môžete klásť podmienky.
    Naposledy upravil Janurka : 15.01.08 at 18:04
    trisestri mozno kupi v pripade ze by sa tam stavala jadrova elektraren

    anklar je offline (nepripojený) anklar

    Anklar anklar
    [quote=Janurka;612643]... My sme napr. nájomné za ha platili cca 2500,-/ha/do výpočtu bol zakomponovaný aj ha výnos/. ...

    Rada by som sa spýtala veci znalých, čo za výpočet je nasledovné (mám v ruke jednu cudziu zmluvu):

    "Cena za prenájom poľnohosp. pôdy bola určená na základe vzájomnej dohody účastníkov tejto zmluvy na 2500 Sk za 1 ha a za dobu trvania nájmu v dĺžke 1 roku. Výška nájmu pre prenajímateľa predstavuje finančnú sumu vo výške 1675 Sk/rok." Tak, buď 2500 alebo, 1675 za jeden rok, či nie?

    Čo znamená v povinnostiach prenajímateľa:
    "-prenajímateľ je povinní (opísané aj s chybou!) zabezpečovať riadnu súčinnosť počas celej doby nájmu a to na základe písomnej alebo ústnej požiadavky nájomcu" - o akú súčinnosť môže ísť v prípade prenájmu pôdy?

    Tiež sa mi v zmluve nepáči, že nájomca môže podľa nej prenajímať výkon práva poľovníctva v zmysle zákona č. 99/1993 Zb. - toto je azda bežné? Prenajímať výkon práva poľovníctva na prenajatej ornej pôde?

    A vôbec, môžete láskavo poradiť, na čo si musí dať prenajímateľ poľnohosp. pôdy pozor, aby ho jeden šikovný SHR nedobehol? Zmluvu ešte nepodpísal, hodlá však svoju pôdu prenajať na 5 rokov.
    Naposledy upravil anklar : 05.08.08 at 13:18 Dôvod: vysvetl. pravopis. chýb

    anklar je offline (nepripojený) anklar

    Anklar anklar
    S Vaším dovolením, pripomínam sa.
    A, práve som zistila, že presne pod týmto názvom beží téma duplicitne v Stavbe. Čo s tým?

    Celsus je offline (nepripojený) Celsus

    Celsus
    [quote=anklar;790243]
    Janurka Pozri príspevok
    ... My sme napr. nájomné za ha platili cca 2500,-/ha/do výpočtu bol zakomponovaný aj ha výnos/. ...

    Rada by som sa spýtala veci znalých, čo za výpočet je nasledovné (mám v ruke jednu cudziu zmluvu):

    "Cena za prenájom poľnohosp. pôdy bola určená na základe vzájomnej dohody účastníkov tejto zmluvy na 2500 Sk za 1 ha a za dobu trvania nájmu v dĺžke 1 roku. Výška nájmu pre prenajímateľa predstavuje finančnú sumu vo výške 1675 Sk/rok." Tak, buď 2500 alebo, 1675 za jeden rok, či nie?

    Môže to znamenať, že nájomné za 1 ha je 2500 Sk za rok, čo po prepočte na výmeru nájomcovho pozemku činí 1675 Sk za rok. (Z toho by vyplývalo, že daný pozemok má 6700 m2.)

    Čo znamená v povinnostiach prenajímateľa:
    "-prenajímateľ je povinní (opísané aj s chybou!) zabezpečovať riadnu súčinnosť počas celej doby nájmu a to na základe písomnej alebo ústnej požiadavky nájomcu" - o akú súčinnosť môže ísť v prípade prenájmu pôdy?

    Tiež sa mi v zmluve nepáči, že nájomca môže podľa nej prenajímať výkon práva poľovníctva v zmysle zákona č. 99/1993 Zb. - toto je azda bežné? Prenajímať výkon práva poľovníctva na prenajatej ornej pôde?

    Áno, je to vcelku bežné. (Až na to, že číslo zákona je uvedené nesprávne.)

    A vôbec, môžete láskavo poradiť, na čo si musí dať prenajímateľ poľnohosp. pôdy pozor, aby ho jeden šikovný SHR nedobehol? Zmluvu ešte nepodpísal, hodlá však svoju pôdu prenajať na 5 rokov.
    Nájomca by si mal dať pozor na celú zmluvu (doba trvania nájmu, výška a splatnosť nájomného, otázka platenia daní z nehnuteľnosti, spôsob využívania pozemku...), pričom sa treba oboznámiť aj so znením zákona o nájme poľnohospodárskych pozemkov, poľnohospodárskeho podniku a lesných pozemkov a o zmene niektorých zákonov.

    anklar je offline (nepripojený) anklar

    Anklar anklar
    Veľmi pekne ďakujem, Celsus. Zrejme si si domyslel (prepáč za tykanie, pán JUDr., aj ja som si tu na to chvíľu zvykala) že chcem pomôcť jednej starej osobe, ktorá ma o to požiadala, najmä z dôvodu jazykovej bariéry).
    Večer som sa dozvedela, že ide skutočne o 6700m2 - si perfektný.
    Ak môžem, poprosila by som o vysvetlenie čo znamená tá súčinnosť prenajímateľa v tomto prípade.

    Celsus je offline (nepripojený) Celsus

    Celsus
    Narýchlo ma žiadny normálny príklad súčinnosti použiteľný na daný prípad nenapadá. V zásade by ale malo ísť o to, že ak nájomca potrebuje niečo vykonať, ale nemôže to vykonať bez spolupôsobenia/spolupráce/súčinnosti prenajímateľa, prenajímateľ takú súčinnosť musí poskytnúť.

    Povedzme, že nájomca by bol podľa zmluvy povinný platiť nájomné tak, že ho každoročne 31.10. o 14.00 hod v hotovosti prinesie prenajímateľovi do miesta jeho bydliska. Keby prenajímateľ však v danom čase nebol doma, nájomca by nemohol riadne zaplatiť. T.z., že nájomca by v takom prípade potreboval súčinnosť prenajímateľa spočívajúcu v tom, že nájomca bude v uvedený čas doma a peniaze si riadne preberie.

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    orlica Pozri príspevok
    .....ale treba si dat pozor na dlzku prenajmu ( 10 rokov je vela) ...
    Súhlasím, 10 rokov je dlhá doba...
    Ale treba si uvedomiť, že aj druhá strana chce mať určitú istotu.
    Poznám prípad, že nájomca núka napr. za prenájom 1 ha na 1 rok 100 jednotiek, ale pri prenájme na 3 roky už 120 jednotiek a pri prenájme na 5 rokov dokonca 150 jednotiek (vysvetlenie - 1 jednotka sa nerovná 1 SK).
    V takomto prípade môžeme hovoriť o korektnejšej ponuke nájomcu...

    anklar je offline (nepripojený) anklar

    Anklar anklar
    [quote=Celsus;791522]Narýchlo ma žiadny normálny príklad súčinnosti použiteľný na daný prípad nenapadá. V zásade by ale malo ísť o to, že ak nájomca potrebuje niečo vykonať, ale nemôže to vykonať bez spolupôsobenia/spolupráce/súčinnosti prenajímateľa, prenajímateľ takú súčinnosť musí poskytnúť.

    Povedzme, že nájomca by bol podľa zmluvy povinný platiť nájomné tak, že ho každoročne 31.10. o 14.00 hod v hotovosti prinesie prenajímateľovi do miesta jeho bydliska. Keby prenajímateľ však v danom čase nebol doma, nájomca by nemohol riadne zaplatiť. T.z., že nájomca by v takom prípade potreboval súčinnosť prenajímateľa spočívajúcu v tom, že nájomca bude v uvedený čas doma a peniaze si riadne preberie.[/quote

    Rozumiem, ešte raz ďakujem za "nakopnutie".

    cory je offline (nepripojený) cory

    cory
    Zdravim vsetkych!
    velmi sa nerozumiem do podnikania a prenajmu preto by som sa rad spytal na niektore veci a ako som tu cital urcite mi vela vas bude vediet pomoct.

    O co ide:
    zdedil som majetky konkretne orna poda a trvalo travnaty porast. Nejde o vela avsak pri vyhladavani polohy tychto pozemkov som zistil ze sa na jednom z nich nachadza druzstvo. Je na nej postavenych niekolko mastali alebo aspon cast z nich. Ide o nejakych 3500 m2.

    rad by som vedel co by som s tym mal robit. Ci to mam predat alebo dat do podnajmu a za kolko?

    dalsi pozemok je len klasicka orna poda a tiez by ma zaujimalo co by ste mi poradili s tym urobit ci to tiez predat alebo dat len do podnajmu a kolko by bola realna cena.

    No a k tym trvalym travnatym porastom. V sucasnosti sa na nich uz nachadza les a chcel by som vediet ci tie stromy na tomto pozemku patria mne a mozem s nimi narabat ja alebo ci to je vlastnictvo lesov. Tieto pozemky nemam v plane predavat.

    Dakujem uz vopred za kazdu radu. Este pre info tieto pozemky sa nachadzaju v okrese kosic.
    Dobry, ak chcete predate orni pod v oblasti galanty, man vazny zaujem. Prosim zavolajte Na tel 0905268192

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.