Zavrieť

Porady

zaradenie automobilu

Potrebovala by som poradiť. Súkromný podnikateľ platca DPH účtuje v JÚ.
Ako súkromná osoba platil leasing na automobil,/úžitkové vozidlo/ ktoré využíval na služobné účely,ale leasing mu na firmu nedali, nakoľko len krátko podnikal. Mal zaplatenú cestnú daň a účtoval náklady na PHM a 6,20 Sk. Teraz sa rozhodol leasing vyplatiť, následne inej firme automobil odpredať a zobrat na leasing iný úžitkový automobil, ktorý už zoberie na firmu.
Ako mám postupovať:
1. Ako skúromná osoba vyplatí leasing. V akej hodnote splatený automobil zaradiť ? A ako to je s DPH ?
2. Predaj automobilu bude aj s DPH /nakoľko ide o úžitkové vozidlo/? Predpokladám že áno. aj keď pri zaradení si DPH neodpočítal.
Ide mi hlavne o zaradenie. Aké doklady k tomu potrebujem ? Ešte som taký prípad nemala, za každú radu budem veľmi vďačná.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    EkoMax
    Potrebovala by som poradiť. Súkromný podnikateľ platca DPH účtuje v JÚ.
    Ako súkromná osoba platil leasing na automobil,/úžitkové vozidlo/ ktoré využíval na služobné účely,ale leasing mu na firmu nedali, nakoľko len krátko podnikal. Mal zaplatenú cestnú daň a účtoval náklady na PHM a 6,20 Sk. Teraz sa rozhodol leasing vyplatiť, následne inej firme automobil odpredať a zobrat na leasing iný úžitkový automobil, ktorý už zoberie na firmu.
    Ako mám postupovať:
    1. Ako skúromná osoba vyplatí leasing. V akej hodnote splatený automobil zaradiť ? A ako to je s DPH ?
    2. Predaj automobilu bude aj s DPH /nakoľko ide o úžitkové vozidlo/? Predpokladám že áno. aj keď pri zaradení si DPH neodpočítal.
    Ide mi hlavne o zaradenie. Aké doklady k tomu potrebujem ? Ešte som taký prípad nemala, za každú radu budem veľmi vďačná.
    Je to súkromný automobil, prečo ho zaradzovať do podnikania?
    Nech ho predá ako súkromná osoba.

    EkoMax je offline (nepripojený) EkoMax

    EkoMax
    Aj ja som mu to radila, ale ide to, že staré auto odpredáva firme, ktorá je platcom DPH, takže trvajú na tom, aby ho predal ako firemné /s DPH/ a od nich potom zoberie iné auto na leasing už na firmu.
    človiečik Vladimír Ozimý
    no ja by som sa riadil paragrafom 24 ods 5...tam je napísané že sa zaradí OC,reprodukčnej alebo vlastných nákladov, pričom za roky kedy sa nevyužívalo na podnikanie si neuplatní leasing...asi by som vychádzal z OC to jest za koľko to auto kúpil v danom roku a v tej sume by som ho aj zaradil...a odpisoval...

    dalej čo sa týka DPH na úžitkové vozidlo má nárok na uplatnenie na vstupe neviem prečo si ho neuplatnil ale pri predaji vystavi s dph...druhá varianta je vyradiť auto s podnikania predať ako súkromná osoba bez dph a zdaniť to ako príjem podľa paragrafu 8

    no a na zaradenie treba protokol o zaradení (bežný živnostníci nepoužívajú) a inventárnu kartu

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    EkoMax
    Aj ja som mu to radila, ale ide to, že staré auto odpredáva firme, ktorá je platcom DPH, takže trvajú na tom, aby ho predal ako firemné /s DPH/ a od nich potom zoberie iné auto na leasing už na firmu.

    Leasing.spoločnosť za koľko odpredáva pri ukončení leasingu užit.auto? Ak je napr. za 2000,- tak v tejto hodnote zaradí podnikateľ auto, zaeviduje ho v dlhod.majektu a založí si kartu. Potom ho môže predať ako podnikateľ, predajná cena mu samozrejme ovplyvní základ dane a zahrnie sa do zdaniteľného príjmu.

    EkoMax je offline (nepripojený) EkoMax

    EkoMax
    Takže ak som to dobre pochopila, tak ho zaradím na základe protokolu napr. 25.1.2007 v cene za ktorú ho v tomto roku odkúpil /t.j. zostatok leasingu, ktorý doplatí/.
    1. Môže si pri zaradení uplatniť odpočet DPH ? /predpokladám že mi donesie leasingovú zmluvu a doklad o zaplatení zvyšnej ceny.
    2. 31.1.2007 ho vyradím z evidencie a predám na základe FA kde odvediem DPH.
    Je to správne ?

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Pri ukončení leasingu , leasing.spoločnosť ponúka odkúpenie užit.vozidla za nejakú zostatkovú hodnotu. Tak za túto zostatkovú hodnotu zaradíš auto do podnikania.
    1) pri zaradení si uplatní odpočet len z tej odkúpnej ceny.
    2) pokiaľ si uplatní odpočet z odkúp.ceny, tak mu vznikne povinnosť pri predaji odviesť dph, čo predpokladám že budeš vačšia, ako pri odkúp.sumy.

    Pokiaľ by mu nevznikol nárok si odpočítať dph, tak pozri § 42 zákon o dani z pridanej hodnoty, vtedy nevzniká povinnosť odviesť dph na výstup i keď ide o užit.automobil.

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    ale ja hovorím o dph, ktorú odvedie leasing.spoločnosť pri odpredaji po ukončení leasingu.

    EkoMax je offline (nepripojený) EkoMax

    EkoMax
    Takže pri zaradení si DPH odpočítať nemôže, nakoľko ho kúpil ako súkromná osoba, ale pri predaj DPH odvedie aj keď si ju nedopočítal ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.