Zavrieť

Porady

odpis záväzku

Ahojte. Mam stare zaväzky , ktoré chcem ku koncu roku odpisať.
1. Nájomné z roku 2001, učtované do nákladov,ktoré sme ale nezaplatili, takze v roku 2001 sme ho pripočítali k daňovému základu.
2. Záväzok z postúpenia pohľadávky.

Budem účtovat 325/648. Ale neviem naisto, či by som to aspon v prvom prípade nemala odpočítať od daňového základu /§ 17 ods.3c/.
Pomozete niekto?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Metodik je offline (nepripojený) Metodik

    prispievateľ do odborných časopisov, večný odporca nelogických výkladov zákona ...viac Metodik
    Iveta2505
    Ahojte. Mam stare zaväzky , ktoré chcem ku koncu roku odpisať.
    1. Nájomné z roku 2001, učtované do nákladov,ktoré sme ale nezaplatili, takze v roku 2001 sme ho pripočítali k daňovému základu.
    2. Záväzok z postúpenia pohľadávky.

    Budem účtovat 325/648. Ale neviem naisto, či by som to aspon v prvom prípade nemala odpočítať od daňového základu /§ 17 ods.3c/.
    Pomozete niekto?
    Nepostupovala by som podľa § 17 odst.3 písm c, ale podľa 17 odst.3 pís. g. Keď v minulom období nešlo o daňový výdavok ( pripočítavali ste ho k základu dane), v tomto období nepôjde o daňový príjem a od základu dane ho budete odpočítavať.
    Čo sa týka záväzku z postúpenia je potrebné v ktorom roku tento záväzok vznikol, pretože postúpenie pohľadávok z pohľadu dane z príjmov bolo upravené.

    Iveta2505 je offline (nepripojený) Iveta2505

    Iveta2505
    Dakujem za odpoved. My sme kupili pohladavku v roku 2002.
    Este pridavam jeden pripad odpisu zaväzku.Mali sme uzatvorenu zmluvu o sprostredkovani sluzieb s klientom Dodavatel vyuctoval nasmu klientovi sluzbu cez nas. Teda fakturoval nam - uctovane 315/321 a my sme hned fakturovali klientovi tu istu sumu - uctovane 311/315. Dodavatelovi sme nezaplatili. Od roku 2002 sa nehlasi. Myslim si, ze v tomto pripade asi nebudem moct odpocitavat. Nie som si ista.Dakujem za nazor.

    Metodik je offline (nepripojený) Metodik

    prispievateľ do odborných časopisov, večný odporca nelogických výkladov zákona ...viac Metodik
    Predpokladám že ste pri kúpe pohľadávku účtovali 315/325. Záväzok voči tomu kto vam pohľadavku predal ste nezaplatili a nadalej vam trči v saldokonte. Podla mojho nazoru by takto odpisany zaväzok bol sucastou zakladu dane, pretoze ho neprevzal nový dlžník ( 17/3/f) a nemozno nan uplatnit 17/3/g - pretoze náklad nevznikol a nebol nedanový.
    Čo sa týka toho sprostredkovania, pokiaľ si dobre pamätám v roku 2002 na sprostredkovanie museli byť splnené nasledovné podmienky: muselo to byť zaplatené a dodávateľ to musel mať v predmete podnikania a celková provízia nemohla byť vyššia ako výnos z sprostredkovania. Nerozumiem však prečo ste účtovali nie cez obraty N a V, keď zmluva bola uzavretá na vas. Dodavatel mal účtovat službu cez vás, čiže vám fakturoval a vy ste mali účtovať cez výynosy. V obidvoch pripadoch išlo o váš naklad a váš vynos a nešlo o prechodnú položku. Ak by ste takto účtovali, náklad by bol nedaňový vzhľadom k tomu že ste nesplnili podmienky dané zákonom o dani z príjmu a v tomto prípade by sa opätovne uplatnil 17 odst.3/g.

    Iveta2505 je offline (nepripojený) Iveta2505

    Iveta2505
    Trochu sme si nerozumeli ohladom nezaplatenej sluzby. Dodavatel poskytol nasmu klientovi sluzbu /ktorú sme my sprostredkovali na zaklade zmluvy/.Nefakturoval ju priamo nasmu klientovi ale nam a my sme ju klientovi refakturovali. Nebola pripočitana k dan.zakladu roku 2002-nebola tam podmienka zaplatenia. Myslim, ze v tomto pripade by som nemala odpocitavat.
    Dakujem este raz, pomohlo mi to.

    topper1 je offline (nepripojený) topper1

    topper1
    Ahojte, prosím vás o odsúhlasenie postupu...
    S.r.o. odkúpila od fyzickej osoby - občana (vtedy zamestnanca) priemyselny úžitkový vzor, za ktorý mala do 10 rokov zaplatiť. Úžitkový vzor zaradila do majetku a odpisovala. Fyzická osoba, od ktorej úžitkový vzor kúpila sa postupom času stala jediným spoločníkom v s.r.o.. To znamená, že s.r.o. ma zaväzok vočí svojmu jedinému spoločníkovi. Spoločník nemal záujem o úhradu záväzku samému sebe...takže zaväzok stale existuje a splatnosť sa končí v roku 2012. Doteraz bol zaväzok evidovaný v účtovníctve PÚ ako dlhodobý. Môj postup bude: k 31. 12. 2011 dlhodobý záväzok preúčtujem na krátkodoby. V roku 2012 po uplynutí splatnosti zaväzok odpíšem 321/648. Správne? Môžem záväzok odpísať aj keď ešte nie je po splatnosti? Potrebujem k tomu vyhlásenie osoby spoločníka, že upúšťa od úhrady záväzku?
    Ak niekto pomôže budem vďačný.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.