Zavrieť

Porady

Uctovanie DPH

Viem, ze tato tema uz bola rozoberana, ale bolo na nu kopec rozdielnych nazorov. Preto chcem poprosit uz skusenejsich o radu:
Ak je fa vystavena 31.5.04, dodávka aj s fa mi pride az 2.6.04 - v ktorom mesiaci uctujeme uplatnenie nároku na odpocet a v ktorom uctujem o napr. nakupe materialu a vzniku záväzku?

Ak je fa vystavena az po dodávke, napr. dátum vzniku dan.povinnosti je 31.5.04, ale fa je vystavená az 2.6.04 a pride mi postou az 4.6.04, ako uctujem o DPH v tomto pripade a ako uctujem o vzniku zaväzku?

V tychto predchadzajucich pripadoch by mi vsak vznikli rozdiely v datumoch na zauctovanie DPH a na zauctovanie zaväzku.

Ja som na základe prvych školeni(este niekedy zaciatkom maja) myslela, ze pre uplatnenie naroku na odpoctu je dôlezity datum vzniku dan.povinnosti na strane dodavatela, ze tento datum bude pre mna datumom na uplatnenie odpoctu, ale ako som neskor pochopila, vacsina ludi teda tvrdi, ze narok mam az v tom mesiaci, v ktorom som obdrzala fa.
PROSIM O POMOC!!!!!!!!!!!!
Usporiadat
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
ďakujem, po rukách predačom ... asi bola prilepená na škatuli a vyhodili ju a teraz mi prišla upomienka, že sme nezaplatili ... a ja vyvalená, že my máme predsa všetko uhradené
0 0
Luna Luna

Luna je offline (nepripojený) Luna

Právo na odpočítanie dane máš aj v nasledujúcom štvrťroku,vtedy si fa.obdržala.Napíš si na fa.,kedy Ti fa.prišla. Ty tu fa.môžeš dať do 1 alebo 2 štvrťroku.Pozri si ten link na predchádzajúcej strane,vyjadrenie DÚ.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Podľa zákona je správne, to čo píše Luna - môže sa rozhodnúť I. alebo II.Q. Ja som napísala, že by som to dala do 1. kvartálu preto, lebo je to z januára, aj tovar dostali v januári a DP jess ešte neodovzdala- čisto by som tak postupovala kvôli menej komplikácii pre seba
0 0
Luna Luna

Luna je offline (nepripojený) Luna

Evina,máš pravdu aj ty ale Jess píše,že má všetko porobené.Obkecala by som to,že až po reklamácií mi fa.poslali (má upomienku),možno by som dátum kedy mi fa.prišla dala až na 26.4.a potom pokutovať nás za neskorší odpočet DPH nebudú.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Luna
Evina,máš pravdu aj ty ale Jess píše,že má všetko porobené.Obkecala by som to,že až po reklamácií mi fa.poslali (má upomienku),možno by som dátum kedy mi fa.prišla dala až na 26.4.a potom pokutovať nás za neskorší odpočet DPH nebudú.
jasné, jess musí zvážiť množstvo vytlačeného papiera
je to aj tak, aj tak dobré.
0 0
atka4 atka4

atka4 je offline (nepripojený) atka4

Netreba veci komplikovať.
V PÚ musíš mať možnosť zadať rôzne dátumy, t.j.
deň účtovného prípadu, je deň, kedy faktúra príde, t.j. 2.6.2005
deň, kedy uplatníš DPH-dátum dodania tovaru, služby ..., t.j. 31.05.2005
(Takto účtujem do dňa podania priznania k DPH)
určite nebudeš v priebehu roka účtovať na ú. 326!!!
ak príde faktúra napr. 26.06.2005, účtujem deň účt. prípadu aj deň vzniku daň. povinnosti 26.26.2005, aj keď na faktúre je uvedené zdaniteľné plnenie 31.05.2005.

Ak ide podľa mňa o príjem a zaúčtovanie tovaru cez sklad
1. buď máš faktúru spolu s tovarom a nie je problém, deň dodania tovaru, je dňom účtovného prípadu, teda vieš prijať tovar na sklad na základe faktúry, dňom jeho dodania s faktúrou.
2. Máš faktúru, nemáš tovar, faktúru zaúčtuješ, ako v predchádzajúcom, príjem tovaru na sklad by som zaúčtovala nie na základe faktúry, ale buď došlého dodacieho listu, ak príde s tovarom, alebo urobíš príjemku k uvedenej faktúre, ale s dátumom skutočného doručenia tovaru-máš potom prílohu doklad o preprave, ak nie je DL ani FA.
0 0
JaroslavKadle JaroslavKadle

JaroslavKadle je offline (nepripojený) JaroslavKadle

Myslím , že je rozhodujúce dodanie služby-tovaru, uvedené na fa. Pokiaľ je to 01/2005 daj DPH do 1.Q. a úhradu budeš účtovať podľa pokladne,príp. BÚ.

Mňa by ale v súvislosti s DPH zaujímala ešte jedna vec. Môže si platca DPH podať priznanie k DPH aj keď je PN. Teda: za 1.Q. nebol žiaden príjem. Nákup ale realizovaný bol(pohonné hmoty, tlačivá, a pod.) Môže si uplatniť SZČO na PN-ke DPH-čku?
0 0
petra:-) petra:-)

petra:-) je offline (nepripojený) petra:-)

:-)
JaroslavKadle

Mňa by ale v súvislosti s DPH zaujímala ešte jedna vec. Môže si platca DPH podať priznanie k DPH aj keď je PN.
Bez ohľadu na to, že bola SZČO PN je povinná podať daňové priznanie k DPH.
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
JaroslavKadle
Mňa by ale v súvislosti s DPH zaujímala ešte jedna vec. Môže si platca DPH podať priznanie k DPH aj keď je PN. Teda: za 1.Q. nebol žiaden príjem. Nákup ale realizovaný bol(pohonné hmoty, tlačivá, a pod.) Môže si uplatniť SZČO na PN-ke DPH-čku?
pokiaľ nemáš prerušenú živnosť, tak si povinný podať priznanie k DPH. PN s tým nemá nič..... ale na druhej strane, keď si PN, tak nemáš podnikať ... to ak ti na to príde sociálka, budeš musieť vrátiť peniažky za PN .... keď si PN, nemáš čo chodiť autom -PHM atď.
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
petra:-)
Bez ohľadu na to, že bola SZČO PN je povinná podať daňové priznanie k DPH.
aj nulové tlačivo
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
evina
jasné, jess musí zvážiť množstvo vytlačeného papiera
je to aj tak, aj tak dobré.
dala som to do 2-ého štvrťroku, pretože prerábať všetky inetrné doklady, uzávierky, rekapitulácie a obratovky sa mi od januára nechce - cca 50 papierov a DPH som odovzdala 13-teho a na fa napíšem, že prišla 15-teho .... a vec vyriešená ............ díky za rady
0 0
rene rene

rene je offline (nepripojený) rene

Poprosím Vás o Vaše názory na takýto prípad/ podotýkam, že ide o absolútne nezanedbateľnú čiastku/ :

Faktúra na nákup strojov :dátum vystavenia :31.03.2005
Zdaniteľné plnenie : dátum 31.03.2005
Faktúru sme prevzali 31.03.2005 osobne.

Stroje do dnešného dňa ešte nie sú v našich priestoroch.
Súčasťou faktúry je kúpnopredajná zmluva, v ktorej je uvedené, že stroje zostávajú
majetkom predajcu až do zaplatenia celej čiastky, čo bude zhruba niekedy v októbri.

Môžem uplatniť DPH v 1.kvartáli 2005?
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
rene
Poprosím Vás o Vaše názory na takýto prípad/ podotýkam, že ide o absolútne nezanedbateľnú čiastku/ :

Faktúra na nákup strojov :dátum vystavenia :31.03.2005
Zdaniteľné plnenie : dátum 31.03.2005
Faktúru sme prevzali 31.03.2005 osobne.

Stroje do dnešného dňa ešte nie sú v našich priestoroch.
Súčasťou faktúry je kúpnopredajná zmluva, v ktorej je uvedené, že stroje zostávajú
majetkom predajcu až do zaplatenia celej čiastky, čo bude zhruba niekedy v októbri.

Môžem uplatniť DPH v 1.kvartáli 2005?
podľa mňa nie, lebo nemáš stroje fyzicky
0 0
petra:-) petra:-)

petra:-) je offline (nepripojený) petra:-)

:-)
rene
Faktúra na nákup strojov :dátum vystavenia :31.03.2005
Zdaniteľné plnenie : dátum 31.03.2005
Faktúru sme prevzali 31.03.2005 osobne.
Stroje do dnešného dňa ešte nie sú v našich priestoroch.

Môžem uplatniť DPH v 1.kvartáli 2005?

Podľa mňa môžte. Podľa § 49 ods.2 písm.a - "platiteľ môže odpočítať daň z tovarov a služieb, ktoré použije na účely svojho podnikania ak je daň voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a služieb, ktoré sú alebo majú byť platiteľovi dodané a podľa § 51 ods.1 písm a - máte faktúru vyhotovenú podľa § 71.
0 0
rene rene

rene je offline (nepripojený) rene

Mno, Petra potvrdila moju úvahu a Jess zase obavu.
Prosím, skúste aj ostatní, DPH sa blíži a ja mám hlavu v smútku z tých cifier !
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

rene
Mno, Petra potvrdila moju úvahu a Jess zase obavu.
Prosím, skúste aj ostatní, DPH sa blíži a ja mám hlavu v smútku z tých cifier !
Pokiaľ viem, obmedzenie, že DPH možno odpočítať (mimo služieb) len ak nastalo zdaniteľné plnenie, platilo iba v starom zákone o DPH. Z ustanovení nového zákona (§ 71 ods. 1) nevyplýva žiadny zákaz vystavenia faktúry pred vznikom daňovej povinnosti - dodaním tovaru alebo služby. Preto súhlasím s Petrou, že ak sú splnené ostatné formálne náležitosti, DPH si môžeš spokojne odpočítať v tom kvartáli, kedy obdržíš daňový doklad.
Iné je to samozrejme so zaradením strojov do dlhodobého majetku. Ak je v zmluve výhrada vlastníctva (podmienkou je úplné zaplatenie) do DHM ich budete môcť podľa môjho názoru zaradiť až po úplnom zaplatení, aj keď ich už fyzicky budete mať.
0 0
rene rene

rene je offline (nepripojený) rene

Ďakujem, ďakujem, ďakujem .....
0 0
Vevey Vevey

Vevey je offline (nepripojený) Vevey

Prosim poradte mi ako uctovat zalohove faktury a DPH:


2.2. sme vystavili zalohovu fakturu napr. na 119.000

1.4. nam ju uhradili

kedze tovar dodame az niekedy v maji, musim este v aprili poslat doklad, ktorym si mozu uplatnit DPH?

A po dodani tovaru poslem fakturu, na ktorej vyznacim, ze nie je pouzitelna pre odpocet DPH?

Ako to vsetko predkontujem?
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
Vevey
Prosim poradte mi ako uctovat zalohove faktury a DPH:


2.2. sme vystavili zalohovu fakturu napr. na 119.000

1.4. nam ju uhradili

kedze tovar dodame az niekedy v maji, musim este v aprili poslat doklad, ktorym si mozu uplatnit DPH?

A po dodani tovaru poslem fakturu, na ktorej vyznacim, ze nie je pouzitelna pre odpocet DPH?

Ako to vsetko predkontujem?
Urobíš takto: vystavíš FAKTÚRU - daňový doklad na zálohu a rozpíšeš tam cenu bez DPH, DPH, spolu. - bude to normálna vydaná faktúra - odvedieš DPH. Po splnení dodávky urobíš už ostrú faktúru s tým, že odpočítaš zálohu
- cena bez DPH, - DPH, - spolu.

Rozumieš?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Anonymka
Urobíš takto: vystavíš FAKTÚRU - daňový doklad na zálohu a rozpíšeš tam cenu bez DPH, DPH, spolu. - bude to normálna vydaná faktúra - odvedieš DPH. Po splnení dodávky urobíš už ostrú faktúru s tým, že odpočítaš zálohu
- cena bez DPH, - DPH, - spolu.

Rozumieš?
Myslím , že treba vystaviť zálohovú/preddavkovú/ faktúru , po prijatí zálohovej platby vystaviť faktúru s rozpisom DPH ....dátum dodania tovaru/služby napíše deň prijatia platby .....odvedie DPH . Po splnení dodávky ostrá fa v ktorej odpočítaš už zaplatenú zálohu aj DPH .
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať