Zavrieť

Porady

Uctovanie DPH

Viem, ze tato tema uz bola rozoberana, ale bolo na nu kopec rozdielnych nazorov. Preto chcem poprosit uz skusenejsich o radu:
Ak je fa vystavena 31.5.04, dodávka aj s fa mi pride az 2.6.04 - v ktorom mesiaci uctujeme uplatnenie nároku na odpocet a v ktorom uctujem o napr. nakupe materialu a vzniku záväzku?

Ak je fa vystavena az po dodávke, napr. dátum vzniku dan.povinnosti je 31.5.04, ale fa je vystavená az 2.6.04 a pride mi postou az 4.6.04, ako uctujem o DPH v tomto pripade a ako uctujem o vzniku zaväzku?

V tychto predchadzajucich pripadoch by mi vsak vznikli rozdiely v datumoch na zauctovanie DPH a na zauctovanie zaväzku.

Ja som na základe prvych školeni(este niekedy zaciatkom maja) myslela, ze pre uplatnenie naroku na odpoctu je dôlezity datum vzniku dan.povinnosti na strane dodavatela, ze tento datum bude pre mna datumom na uplatnenie odpoctu, ale ako som neskor pochopila, vacsina ludi teda tvrdi, ze narok mam az v tom mesiaci, v ktorom som obdrzala fa.
PROSIM O POMOC!!!!!!!!!!!!
Usporiadat
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Ja som tu opat, je niekto kto uz ma kompletne zauctovane fa, ktore ste obdzrali az v juni so vznikom dan.povinnosti este v maji? Poradte akym datumom uctujete DPH a akym vznik zavazku, mate 2 rozdielne datumy?
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

ahojte ja by som tiež potrebovala pomôcť s týmto problémom,lebo sa mi tu kopia faktúry s májovou daňovou povinnosťou, ktoré však prišli v júni a neviem čo s tým. Čítala som aj staršie príspevky na túto tému a zdalo sa mi že ste sa tu dopracovali k záveru, že všetky faktúry čo prišli do dátumu podania daň.priznania s májovou daň.povinnosťou idú do 05 a tie čo po podaní priznania tak do 06 ale bola tam aj otázka dodatočných priznaní....ale som z toho blázon. Osobne som na žiadnom školení nebola,tak dúfam že mi táto porada poradí ako ďalej...
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
Dospeli sme k názoru,

že faktúry, ktore ti dojdu do datumu podania danoveho priznania, zaradis , tie ktore ti pridu po termine, zaradis v dalsom moznom priznani. Ziadne danove priznanie dodatocne nepodavas.

ciže faktura prijde 10. a ty 11. podavas priznanie, tak ju tam das, ale ked budes podavat priznanie 11 a faktura pride 12 , tak si ju jednoducho nemohla mat, a preto ju tam ani neuvedies, ale das ju az do nasledujuceho priznania
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

dík Hlinkovx za radu

a nevieš poradiť ako zaúčtujem faktúru z ČR za tovar, na ktorej je dátum vystavenia 31.5.2004 ale mne prišla aj s tovarom 1.6.2004. Pri intrakom.dodaniach myslím, vzniká daň.povinnosť dňom vystavenia faktúry takže DPH si uplatním už v 05 aj ked o fa a príjme tovaru na sklad učtujem až v 06.. ???
0 0
Lenka Lenka

Lenka je offline (nepripojený) Lenka

som "blazniva" baba, milujuca zivot a svoju rodinku:))))) ...viac
Je to tak ako pise Hlinkovx, ak je na fa zd. plnenie maj, fa pride v juni do podania danoveho priznania, zaradis ju do toho majoveho.
Ale mam tu jeden problem, ako to bude vyzerat v uctovnictve. Ako to uctujete v PU?
v juni mam zauctovane 5..... /321
343.../321
Ako "dostanem" Dph do maja? napadlo ma, ze v tom juni by som mohla namiesto 343 pouzit nejaky ucet na vnut. zuctovanie napr. 395 a potom v maji by som to zuctovala 343/395.........ide mi o to, ako si skontrolujem zostatky 343 na konci mesiaca.....mozno je to len tym blbym softom, na kt. uctujeme a vy mate vase softy na to prisposobene....
Dufam, ze som to nejako nedomotala a budete mi rozumiet.........
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Dosle faktury ktore mame po 1.5.2004 su uplatnovane uplne inak ako do 1.5.2004 - preto ta to myli. podla mna je to nasledovne:

dosla faktura 1.6.2004 ak ma uvedene datum vzniku danovej povinnosti napr. 30.5.2004, tak si ju po novom mozes dat do DPH za 5/2004 v pripade ze je na nej teda datum danovej povinnosti majovy a to bez ohladu na to kedy je vystavena a kedy Ti pride do firmy- maximalne vsak do dna kedy vyplnas danove priznanie. moze ist do DPH za maj .


*****************
len do datumu 31.4.2004 platilo stare pravidlo, ze fa isla do DPH vtedy ked prisla do firmy - bol rozhodujuci datum prijatia faktury do firmy a nesmel byt samozrejme nizsi ako datum jej vystavenia !!!!

ak ma niekto iny nazor rada to skonfronujem.
iva
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
nemas nahodou konkretny paragraf ktory to potvrdzuje? - mam ten isty nazor, ale pozrela som cely zakon a akosi to takto jednoznacne nikde nenachadzam
0 0
Lenka Lenka

Lenka je offline (nepripojený) Lenka

som "blazniva" baba, milujuca zivot a svoju rodinku:))))) ...viac
Je to Komentar k § 51 Uplatnenie prava na odpocitanie dane-Časové podmienky na odpocitanie dane........najdes to, ked mas zakon aj s komentarom.....
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Avsak treba tu rozobrat este jeden problem.

Ak je fa vystavena 31.5.04, ale tovar mi fyzicky aj s fakt. pride napr.2.6.04, do maja uctujem len DPH a zavazok a nakup uctujem az do juna, predsa nemozem uctovat o nakupe v maji ked material mam az v maji.

Ja by som tento pripad riesila asi takto:

31.5.04 DPH 343/326

2.6.04 zaklad 501 al. 112 ...../321
DPH 326/321

Podľa zakona o úctovnictve predsa uctujes o tom, az ked mas fakturu, nemozes DPH aj obstaranie zuctovat do maja, ked fa obdrzis az v juni.

Dokonca pri sluzbach som pocula taky nazor, ze napr. ak bola sluzba uskutocnena napr. 24.5.04, ale fa je vystavena az napr. 4.6.04, tak by sa to dalo riesit takto:

24.5.04 základ dane 518/326
24.05.04 DPH 343/326

A potom:
4.6.04 celu sumu 326/321

Hoci tieto prechodne ucty by sa mali pouzivat iba na konci uct. obdobia, ale viem ze podaktori to takto robia.

Urcite tieto rozdiely v datumoch treba riesit cez nejake interne doklady. A co sa tyka dokedy davat DPH do predchadz.mesiaca, mne na dan.urade v Bytci povedali, ze si treba urobit nejaku internu smernicu, kde si stanovim, ze napr. vsetky dod. faktury, kt. dostanem do 15-teho dna nasledujuceho mesiaca pojdu do DP za predchad. mesiac a vsetky ostatne uz pojdu do dalsieho. Ale neviem ako to budu respektovat, ked o rok pridu na kontrolu.
0 0
Lenka Lenka

Lenka je offline (nepripojený) Lenka

som "blazniva" baba, milujuca zivot a svoju rodinku:))))) ...viac
dakujem, takze ten sposob uctovania, co som uviedla ja, by mohol byt dobry, ale dost to skomplikuje pracu.....nuz ale co narobime, musime sa prisposobit
0 0
IvoM IvoM

IvoM je offline (nepripojený) IvoM

Ja by som tento pripad riesila asi takto:

31.5.04 DPH 343/326

2.6.04 zaklad 501 al. 112 ...../321
DPH 326/321

Podľa zakona o úctovnictve predsa uctujes o tom, az ked mas fakturu, nemozes DPH aj obstaranie zuctovat do maja, ked fa obdrzis az v juni.

Dokonca pri sluzbach som pocula taky nazor, ze napr. ak bola sluzba uskutocnena napr. 24.5.04, ale fa je vystavena az napr. 4.6.04, tak by sa to dalo riesit takto:

24.5.04 základ dane 518/326
24.05.04 DPH 343/326

A potom:
4.6.04 celu sumu 326/321





Nie som si celkom istý či je takýto spôsob OK, najmä zaťaženie účtu 321 o hodnotu DPH cez 326 sa mi nezdá, veď mne sa nezvýši záväzok voči dodávateľovi. Mne zostane povinnosť voči dodávateľov len do výšky faktúry neúčtoval by som cez 321 hore-dol DPH. A čo v prípade že nemám DF a mám tovar a musím zaúčtovať DPH voči DU na výstupe?

Ja to účtujem nasledovne:
1. povinnosť odviesť DPH, napr. toho 31.5.04

343900/343920

2. faktúra, napr. toho 2.6.04

131100/321100

3. Nárok na odpočet, v tomto prípade 31.5.04

343910/343900
-------------------------------------------------------
343900 - zúčtovanie DPH pri intrakom.nadobudnutí
343910 - DPH vstup
343920 - DPH výstup
0 0
Monika Monika

Monika je offline (nepripojený) Monika

Chcela by som týmto reagovať na príspevok HLINKOVx. Môj názor na problematiku bol rovnaký ako váš. Metodici ÚDR však tvrdia, že do 12.5.2004 to ešte platilo, ale po 12-tom dostali usmernenie z ministerstva financií, kde je uvedené, že ak dôjde fa do podania daňového priznania, myslí sa tým posledný deň t.j. 25-teho nasl. mes., po tomto termíne ak na fa bude zd.pl., ešte do predch. mesiaca, musí sa podať dodatočné daňové priznanie. Z toho vyplynulo, že všetci budú musieť podať dańové priznanie 25-teho a po tomto termíne už len dodatočné, okrem veľkých firiem, ktoré majú viac závodov a v internej smernici si môžu určiť konkrétny deň ku ktorému budú uzatvárať daňovú evidenciu. Všetko sa mi to vidí scestné, ale dobré je poznať aj názor pracovníkov UDR a ministerstva financií aby sme sa pripravili na oponenciu.
Chcela by som vidieť nadšené tváre pracovníkov DR ako v jeden deň 25-teho
musia vybaviť všetkých daňovníkov a prijať daňové priznanie a vystaviť potvrdenie.
0 0
Lenka Lenka

Lenka je offline (nepripojený) Lenka

som "blazniva" baba, milujuca zivot a svoju rodinku:))))) ...viac
ten postup, ako som napisala ja a misurka sa tyka uctovania tuzemskych dod. fa, ty si rozpisal uctovanie zahr. fa...........
0 0
IvoM IvoM

IvoM je offline (nepripojený) IvoM

Sorry, predtým som písal príspevok o DPH pri nadobudntí tovaru z EU, a tak som automaticky predpokladal že sa jedná o nadobudnutie tovaru z EU.
0 0
Lenka Lenka

Lenka je offline (nepripojený) Lenka

som "blazniva" baba, milujuca zivot a svoju rodinku:))))) ...viac
pohoda, profesionalna deformacia, to sa odpusta.............a si z TT, takze dvojnasobne pochopenie
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
Myslim si , že v tom už je taký chaos, že ani oni sami nevedia ako ten zákon mal vyzerať. Len dokedy budeme môcť čakať, než sa zjednotia, alebo vydaju nejaky ten papier, ktorý by nám pomohol.

Monika, dal ti niekto niečo písomne, alebo to už by som chcela veľa?

Monika, podľa mňa to oznámenie, ktoré vydalo MFSR, ten link sa nachádza niekde tu, hovorí už jasne o tom, že faktúry zahŕňaš do dňa podania daňového priznania, nie do 25. dňa.
Naposledy upravil Hlinkovx : 11.06.04 at 12:58
0 0
adinka55 adinka55

adinka55 je offline (nepripojený) adinka55

Posielam este raz ten link - uplatnovanie odpocitania DPH pri doslych fakturach

http://www.finance.gov.sk/mfsr/mfsr...2C?OpenDocument
0 0
ala13 ala13

ala13 je offline (nepripojený) ala13

pehy na nose
Citala som ten link, a tam je ze moze uplatnit a nie ze musi, a o ziadnom dodatocnom priznani nie je rec. My ich davame az do toho neskorsieho mesiaca, hlavne u opakovanych sluzieb telekomunikacnych, lebo im tusim vznika povinnost az v mesiaci ked prijimaju platbu.
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
som štvrťročný platca DPH - ešte som nepodala priznanie DPH za 1.štvrťrok .... dnes mi prišla fa z 28.1.2005. Tovar síce prišiel tiež v 1/05, ale akosi sa fa stratila. Už mám de facto DPH spravenú, všetko vytlačené, ale ešte nepodané. Mám si ju zaúčtovať do priznania DPH za 1.štvrťrok alebo to mám nechať do druhého obdobia ?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

jess
som štvrťročný platca DPH - ešte som nepodala priznanie DPH za 1.štvrťrok .... dnes mi prišla fa z 28.1.2005. Tovar síce prišiel tiež v 1/05, ale akosi sa fa stratila. Už mám de facto DPH spravenú, všetko vytlačené, ale ešte nepodané. Mám si ju zaúčtovať do priznania DPH za 1.štvrťrok alebo to mám nechať do druhého obdobia ?
Dala by som to do 1. štvrťroku a po rukách tomu kto ju schovával
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať