Zavrieť

Porady

dan z prijmu za prenajom bytu

1.7.2006 som dala byt do prenajmu, ktory mam v os.vlastn.
Mam z neho prijem 8000sk, (z toho vyplacam aj inkaso za ten byt, co je cca kazdy mesiac 4200sk,) je to aj na zmluve, ale ja osobne som dobrovolne nezamestnana a zaroven si aj platim zdravotne poistenie.
Aky typ DP mam podat, dokedy a mam vobec pravo na osobodenie od dane?
dakujem
Usporiadat
benefin benefin

benefin je offline (nepripojený) benefin

matka 9-rocneho syna :)
podla §9 ods.1 pism.b je to prijem oslobodeny - t.j. nehnutelnost ktoru si predala po piatich rokoch od jej nadobudnutia - pokial nebola sucastou obchodneho majetku. tzn. ak si z nej nedosahovala nejake zd. prijmy. (predpokladam ze nesuvisi s tym bytom ktory prenajimas). v tom pripade sa ani neuvadza tento prijem v DP. v pripade ze tento pozemok bol obch.majetkom tak sa zdanuje, kym neuplynie 5 rokov od jeho vyradenia z OM.
0 0
benefin benefin

benefin je offline (nepripojený) benefin

matka 9-rocneho syna :)
Evana Pozri príspevok
Môže sa prenajímateľ bytu rozhodnúť, či bude uplatňovať paušálne alebo skutočné výdavky, alebo je to tak, že ak chce uplatňovať skutočné výdavky, je byt automaticky chápaný ako obchodný majetok a v prípade predaja nebude príjem oslobodený od dane?
obchodnym majetkom je suhrn majetkovych hodnot...(§2 pis.m) o ktorych tato osoba uctovala alebo evidovala podla §6 ods11. zjednodusene to znamena preukazanie danovych vydavkov.
ak uplatnis pausal vedies evidenciu podla §6 ods.10 a vedies teda len evidenciu o prijmoch, zasobach a pohladavkach. takze byt v tomto pripade nie je obchodnym majetkom. ak uplatnis skutocne vydavky, je obchodnym majetkom a teda sa pri predaji aj zdanuje do piatich rokov od jeho vyradenia z OM.
0 0
Evana Evana

Evana je offline (nepripojený) Evana

benefin Pozri príspevok
obchodnym majetkom je suhrn majetkovych hodnot...(§2 pis.m) o ktorych tato osoba uctovala alebo evidovala podla §6 ods11. zjednodusene to znamena preukazanie danovych vydavkov.
ak uplatnis pausal vedies evidenciu podla §6 ods.10 a vedies teda len evidenciu o prijmoch, zasobach a pohladavkach. takze byt v tomto pripade nie je obchodnym majetkom. ak uplatnis skutocne vydavky, je obchodnym majetkom a teda sa pri predaji aj zdanuje do piatich rokov od jeho vyradenia z OM.
Ďakujem za odpoveď. Ide mi o to, že keď byt prenajíma človek, ktorý inak nepodniká, a byt prenajíma za cenu nájomného + energií, ktoré odvádza ďalej a teda na tom nie je ziskový ani cent, myslela som, že si môže zvoliť medzi paušálom a skutočnými výdavkami, ktoré su preňho určite výhodnejšie.
Ale ak by sa mal byt stať v tomto prípade obchodným majetkom, tak to musí zvážiť...
0 0
hena22 hena22

hena22 je offline (nepripojený) hena22

podľa mňa, keď nebude robiť žiadne rekonštrukcie a údržby toho bytu, ktoré by dával do výdavkov ani uplatňovať odpisy nestane sa byt obchodným majetkom.
Výdavky na energie a služby môže uplatňovať skutočné.
0 0
benefin benefin

benefin je offline (nepripojený) benefin

matka 9-rocneho syna :)
hena22 Pozri príspevok
podľa mňa, keď nebude robiť žiadne rekonštrukcie a údržby toho bytu, ktoré by dával do výdavkov ani uplatňovať odpisy nestane sa byt obchodným majetkom.
Výdavky na energie a služby môže uplatňovať skutočné.
ak uplatnuje skutocne vydavky uz musi viest evidenciu podla §6 ods.11 a tym padom je to obchodny majetok (§2 pism.m). pri pausale vedie evidenciu podla §6 ods.10 a na to sa definicia obchodneho majetku neodvolava - a ani sa neeviduje hmotny majetok (len prijmy, zasoby a pohladavky).
ak si bude uplatnovat skutocne energie a sluzby uplatnuje skutocne vydavky.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
http://www.porada.sk/t94701-pokyn-dr...jmami-6-a.html
0 0
benefin benefin

benefin je offline (nepripojený) benefin

matka 9-rocneho syna :)
prosim teraz ja o radu. ak chce prejst danovnik z pausalu v r.2009 na preukazovanie skutocnych vydavkov v r.2010, upravuje nejak danovy zaklad v roku 2009? nema pohladavky, ale v decembri dostal uhradeny najom na 1.Q.2010. tento prijem sa zdanuje v roku 2009?
0 0
hena22 hena22

hena22 je offline (nepripojený) hena22

benefin Pozri príspevok
ak uplatnuje skutocne vydavky uz musi viest evidenciu podla §6 ods.11 a tym padom je to obchodny majetok (§2 pism.m). pri pausale vedie evidenciu podla §6 ods.10 a na to sa definicia obchodneho majetku neodvolava - a ani sa neeviduje hmotny majetok (len prijmy, zasoby a pohladavky).
ak si bude uplatnovat skutocne energie a sluzby uplatnuje skutocne vydavky.
nesúhlasím.
Daňovník sa predsa môže o každej jednotlivej veci rozhodnúť, či ju zaradí do podnikania. Pokiaľ byt ako taký nezaradí a nezačne odpisovať, nepovažujem ho za obchodný majetok.
Platby za energie a služby majú charakter réžie a tie bude evidovať alebo o nich účtovať. Nakoniec prenajímať môže aj družstevný byt, potom by to s obchodným majetkom bolo ako?
0 0
zuzkic zuzkic

zuzkic je offline (nepripojený) zuzkic

Dobrý večer mám jednu otázočku, podnikateľ prenajíma byt, ročný príležitostný príjem je 1.800€, má nárok na 894,60€ oslobodené od dane, je s manželkou v BSM, takže by sa teoreticky nájom dal podeliť dvoma zostala by len suma na zdananiei 10,80 - 40% paušál x19% daň.
Otázka je akú formu musí mať vzájomná dohoda manželov_ stačí ústne, alebo to by to malo mať písomnú formu?
0 0
hena22 hena22

hena22 je offline (nepripojený) hena22

pokiaľ je byt v BSM, mali by byť na nájomnej zmluve uvedení ako prenajímatelia obaja manželia. A tiež by obja mali byť registrovaní na DÚ. Spravidla sa príjem medzi manželov delí rovným dielom, môžu sa však dohodnúť aj na inom delení. Nie je potrebné o tom spisovať zvláštnu zmluvu.
0 0
benefin benefin

benefin je offline (nepripojený) benefin

matka 9-rocneho syna :)
hena22 Pozri príspevok
nesúhlasím.
Daňovník sa predsa môže o každej jednotlivej veci rozhodnúť, či ju zaradí do podnikania. Pokiaľ byt ako taký nezaradí a nezačne odpisovať, nepovažujem ho za obchodný majetok.
Platby za energie a služby majú charakter réžie a tie bude evidovať alebo o nich účtovať. Nakoniec prenajímať môže aj družstevný byt, potom by to s obchodným majetkom bolo ako?
pravda je ze som sa nezamyslela nad tym ze sa nebude odpisovat a nebudu tam ani ine naklady suvisiace s bytom.
ale aj tak, mozno sa mylim, ale matie ma znenie §6 ods.11 - ak danovnik uplatnuje pri prijmoch v ods.3 preukazatelne vynalozene dan.vydavky vedie evidenciu o:
b) hmotnom majetku, ktory možno odpisovať

odpisovat ho možné je, tak by sa mal viest v evidencii - tak som to chapala ja.
0 0
zuzkic zuzkic

zuzkic je offline (nepripojený) zuzkic

hena22 Pozri príspevok
pokiaľ je byt v BSM, mali by byť na nájomnej zmluve uvedení ako prenajímatelia obaja manželia. A tiež by obja mali byť registrovaní na DÚ. Spravidla sa príjem medzi manželov delí rovným dielom, môžu sa však dohodnúť aj na inom delení. Nie je potrebné o tom spisovať zvláštnu zmluvu.

no prihlásiť sa na DU už manželka nestihne, zmluva sa prerobiť dá, to problém nie je, bol by to "veľký problém" keby nebola prihlásená na DU?
Vopred všetkým ďakujem za odpovede
0 0
hena22 hena22

hena22 je offline (nepripojený) hena22

dalo by sa prihlásiť do 28.2.2010 v prípade, že by ste prenajímali iba časť bytu. Inak si nesplnila registračnú povinnosť...

Dopĺňam: Oznamovaciu povinnosť o tom že prenajíma byt má aj podnikateľ, nestačí že má pridelené DIČ
Naposledy upravil hena22 : 02.02.10 at 07:11 Dôvod: doplnenie
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

hena22 Pozri príspevok
nesúhlasím.
Daňovník sa predsa môže o každej jednotlivej veci rozhodnúť, či ju zaradí do podnikania. Pokiaľ byt ako taký nezaradí a nezačne odpisovať, nepovažujem ho za obchodný majetok.
Platby za energie a služby majú charakter réžie a tie bude evidovať alebo o nich účtovať. Nakoniec prenajímať môže aj družstevný byt, potom by to s obchodným majetkom bolo ako?
Áno. Daňovník sa môže pri jednotlivej veci rozhodnúť, že ju zaradí do podnikania, ale poberanie príjmov z prenájmu nehnuteľnosti podľa § 6 ods. 3 nie je podnikanie a daňovník pri uplatňovaní výdavkov podľa § 6 ods. 11 ZDP nie je účtovnou jednotkou. Práve preto sú pre tento druh príjmu osobitné pravidlá aj v súvislosti s obchodným majetkom.
0 0
HappyLumpy HappyLumpy

HappyLumpy je offline (nepripojený) HappyLumpy

Dobry den prajem, mam trochu zmatok, v odvedeni dane za prenajom nehnutelnosti, tak by som vam bol velmi vdacny, ak by ste ma opravili, ak na to idem zle

Chcem prenajat byt vo vyske 370EUR mesacne, inkaso tvori 168EU
Cize ratam nasledovne
370x12-5xZM= 370x12-185,12*5
4440-925,6
3474,4
vydavky inkaso= 168x12=2016
CZD= 3514,4-2016
=1498,05
moj cisty zaklad dane je daleko nizsi ako 19,2xZM cize nezaplatim resp. zaplatim a bude mi ta ciastka vratena kedze som nepresiahol 19,2nasobok zivotneho minima alebo ten nasobok sa rata len pri SZCOa budem musiet zaplatit dan z tej sumy 1498,05

Dakujem za odpoved
Naposledy upravil HappyLumpy : 08.02.10 at 02:35
0 0
Daggmar Daggmar

Daggmar je offline (nepripojený) Daggmar

HappyLumpy Pozri príspevok
Dobry den prajem, mam trochu zmatok, v odvedeni dane za prenajom nehnutelnosti, tak by som vam bol velmi vdacny, ak by ste ma opravili, ak na to idem zle

Chcem prenajat byt vo vyske 370EUR mesacne, inkaso tvori 168EU
Cize ratam nasledovne
370x12-5xZM= 370x12-185,12*5
4440-925,6 na rok 2009 oslobodené príjmy z prenájmu su 894,60€
3474,4
vydavky inkaso= 168x12=2016
CZD= 3514,4-2016
=1498,05
moj cisty zaklad dane je daleko nizsi ako 19,2xZM cize nezaplatim resp. zaplatim a bude mi ta ciastka vratena kedze som nepresiahol 19,2nasobok zivotneho minima alebo ten nasobok sa rata len pri SZCOa budem musiet zaplatit dan z tej sumy 1498,05

Dakujem za odpoved

Ak si chcete uplatniť oslobodené príjmy musíte percentuálne pomerom krátiť aj výdavky k nim.
Z otázky nie je jasné, či ste dôchodca, zamestnanec, nezamestnaný alebo SZČO. Ak nepresiahne celkový ročný príjem 19,2 nasobok ZM nie ste povinny podať daňové priznanie. Ročný príjem v hrubom, nie CZD.
0 0
HappyLumpy HappyLumpy

HappyLumpy je offline (nepripojený) HappyLumpy

Dakujem za odpoved.
Vyjadroval som sa v mene osoby, ktora uz je v dochodkovom veku
a jej rocny hruby prijem je vyssi ako 19,2xZM
takze bude nutena odviest dan pravdepodobne

Mohli by ste prosim vas tu vasu prvu vetu rozvinut trochu hlbsie alebo dat nejaky priklad aby som to lepsie pochopil?
mrzi ma ak vas prilis otravujem, ale rad by som sa v danej problematike zorientoval co najlepsie
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

HappyLumpy Pozri príspevok
Dakujem za odpoved.
Vyjadroval som sa v mene osoby, ktora uz je v dochodkovom veku
a jej rocny hruby prijem je vyssi ako 19,2xZM
takze bude nutena odviest dan pravdepodobne

Mohli by ste prosim vas tu vasu prvu vetu rozvinut trochu hlbsie alebo dat nejaky priklad aby som to lepsie pochopil?
mrzi ma ak vas prilis otravujem, ale rad by som sa v danej problematike zorientoval co najlepsie
Tu máš dobrú pomôcku aj s príkladom, všimni si príjem z prenájmu je oslobodený do výšky 894,6 €
http://www.investujeme.sk/clanky/dan...denie-od-dane/
0 0
Filip Glasa Filip Glasa

Filip Glasa je offline (nepripojený) Filip Glasa

Založil som Finstat.sk
Na daňovom úrade radili, že si dôchodca nemôže uplatniť 40% paušálne výdavky. Nejako mi to nesedí, keďže iná fyzická osoba nepodnikateľ môže.
Čo si teda môže dôchodca uplatniť pri výpočte dani z príjmu z prenájmu?
1. 5-násobok sumy životného minima
2. Nezdaniteľný základ (pre manželov dôchodcov teoreticky obaja)
3. 40% paušálne výdavky
?

vďaka
0 0
Daggmar Daggmar

Daggmar je offline (nepripojený) Daggmar

Filip Glasa Pozri príspevok
Na daňovom úrade radili, že si dôchodca nemôže uplatniť 40% paušálne výdavky. Nejako mi to nesedí, keďže iná fyzická osoba nepodnikateľ môže.
Čo si teda môže dôchodca uplatniť pri výpočte dani z príjmu z prenájmu?
1. 5-násobok sumy životného minima
2. Nezdaniteľný základ (pre manželov dôchodcov teoreticky obaja)
3. 40% paušálne výdavky
?

vďaka
Na daňovom úrade správkyne veľa vecí nevedia ....
Môže si uplatniť :
1. 5-násobok životného minima
3. 40% paušálne výdavky - upravené ak si uplatní oslobodené príjmy (894,60)

Nezdaniteľný základ nie.
0 0
Načítať ďalšie