Zavrieť

Porady

dan z prijmu za prenajom bytu

1.7.2006 som dala byt do prenajmu, ktory mam v os.vlastn.
Mam z neho prijem 8000sk, (z toho vyplacam aj inkaso za ten byt, co je cca kazdy mesiac 4200sk,) je to aj na zmluve, ale ja osobne som dobrovolne nezamestnana a zaroven si aj platim zdravotne poistenie.
Aky typ DP mam podat, dokedy a mam vobec pravo na osobodenie od dane?
dakujem
Usporiadat
Poola Poola

Poola je offline (nepripojený) Poola

Žabinka Pozri príspevok
Tak toto naozaj netuším. Ja som nepodávala žiadne oznámenie. Dúfam, že som neurobila chybu.
kuknite tu:
http://ekonomika.sme.sk/c/5157899/re...-vsetkych.html
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
Kukol som ale sa tam nepíše o tom či to treba nejako oznámiť DÚ
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
pivko Pozri príspevok
Treba to nejako DÚ oznámiť? pred 2 rokmi som poslal list že moj príjem z prenájmu nedosiahol 24.000 Sk vtedy to bolo tuším maximum.
V súčastnosti je nezdaniteľná suma pri nájme 894,60 € a oznámila by som DÚ listom, že môj príjem z nájmu nedosiahol túto sumu a z uvedeného dôvodu nepodávam DP. Oznámila by som to z toho dôvodu, že aj keď nedosahuješ takýto príjem, registrovaný musíš byť a keď pošleš toto oznámenie, už Ťa potom nebudú vyzývať na podanie DP.
0 0
Poola Poola

Poola je offline (nepripojený) Poola

pivko Pozri príspevok
Kukol som ale sa tam nepíše o tom či to treba nejako oznámiť DÚ
registracia.doc
0 0
lago lago

lago je offline (nepripojený) lago

ak mozem v ramci temy... mam tiez otazky, ktore su mi nejasne:

Moja otazka:
1/ ak mi najomca platil platbu na 01/2010 uz 31.12.2009 (vtedy bola pripisana na ucet) musim ju priznat a zdanit uz do DP2009?
2/ ak mi pri zaciatku najmu najomca zlozil 600 € ako zalohu na skody, ktoru mu vratim po skonceni najmu, mam ju zdanit? Neodovzdal mi ju osobne, ale poslal na ucet spolu s prvym najomnym a pausalom na energie.

Dakujem.
Naposledy upravil lago : 06.03.10 at 20:17
0 0
miciki miciki

miciki je offline (nepripojený) miciki

Rada by som sa opýtala na platené dobrovoľné poistné a paušálne výdavky. Všade som sa dočítala o tom, že si ho nemožno uplatniť, ak mám príjmy z prenájmu. Ak si však prečítam §6 ods.10 je tam napísané nasledovné:

Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške.

Z toho mi vyplýva, že aj pri príjmoch podľa §6 ods.3 sa toto poistné može odrátať.
Vie niekto poradiť?
0 0
Daggmar Daggmar

Daggmar je offline (nepripojený) Daggmar

Musíte rozlišovať povinné poistenie a dobrovoľné poistenie. Zákon vraví o povinnom poistení.
0 0
miciki miciki

miciki je offline (nepripojený) miciki

To je síce pravda, ale dovolím si podotknúť, že zdravotné poistenie je povinné platiť vždy - v tomto prípade mám na mysli platenie ako dobrovoľne nezamestaný (iný príjem ako z prenájmu nie je). Z toho mi vyplýva, že zdravotné je možné si vždy odrátať.
A sociálne poistenie v tomto prípade je síce poistením dobrovoľným pri prihlasovaní, ale akonáhle sa dobrovoľný platca poistí má povinnosti povinného platcu t.j.toto poistenie je daňovník povinný platiť a týmto by malo byť toto poistenie považované za poistenie spĺňajúce podmienku povinnosti (príkladom by mohol byť aj konateľ poberajúci LEN konateľskú odmenu čiže sociálne poistenie si platí dobrovoľne avšak toto je považované za riadne poistné, ktoré je možné si riadne uplatniť v daňovom priznaní, pričom §5 ods.8 zákona o DzP tiež hovorí o povinnom poistení.).

V závere mi vychádza, že ak má daňovník príjmy len z prenájmu podľa §6 ods.3 zákona o DzP je možné si uplatniť okrem paušálnych výdavkov 40% aj preukázane zaplatené zdravotné aj sociálne poistenie (aj keď je platca poistený dobrovoľne).
0 0
Jucko Jucko

Jucko je offline (nepripojený) Jucko

hena22 Pozri príspevok
Dopĺňam: Oznamovaciu povinnosť o tom že prenajíma byt má aj podnikateľ, nestačí že má pridelené DIČ
Mne na DÚ ešte koncom r. 2007 povedali, že mi stačí DIČ z podnikania a zaregistrovať sa musela len moja 1/2... Asi iný kraj - iný výklad zákona...
0 0
7monika5 7monika5

7monika5 je offline (nepripojený) 7monika5

Prosím o radu: Urobili by ste daňové priznanie iba za prenájom bytu ak by vám prenajímateľ nedal k dispozícii žiadne potvrdenie o vyplatenej a zdanenej mzde? Iba zmluvu o prenájme a preukázateľné výdavky. Pritom viem, že pracuje v zahraničí. Ďakujem
0 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

urobila nepodpíšem je to jeho vec on je zodpovedný zato čo si uvedie v DP , ak by chcel aby si to podpísala tak si daj podpísať od neho četné prehlásenie, že nikde nepracuje
0 0
7monika5 7monika5

7monika5 je offline (nepripojený) 7monika5

Ďakujem, tiež som to tak nejak chcela. Lenže viem, že pracuje a oficiálne, čiže asi len lenivosť....? Aj tak vďaka
0 0
kylie kylie

kylie je offline (nepripojený) kylie

Dobrý deň, pokušam sa tu už niekolko dni najst odpoved na moj problem. Mam trvaly pobyt v AT, tam aj pracujem a zijem. Na SK mam prechodny a prenajimam tu byt. Ako mam zdanit prijem z prenajmu? Prijem je cca 6.000 Eur a vydavky cca 2.900 EUR /energie, TV/.Mam tu narok na odpočitanie sumy 894,60 Eur? Mozem si uplatnit odpocitatelnu položku na danovníka? Platim si tu aj dobrovolne zdravotne poistenie. Mozem to tiez dat do vydavkov? A tiez asi budem musiet uviest ten prijem v danovom priznani v AT/metoda vynatia?/Vopred Vam Dakujem za pomoc.
0 0
Mirka.V Mirka.V

Mirka.V je offline (nepripojený) Mirka.V

ak si uplatňujem skutočné výdavky - môžem si uplatniť medzi nimi aj daň z nehnuteľnosti na danú nehnuteľnosť?
0 0
kira kira

kira je offline (nepripojený) kira

Prosím vás FO nepodnikateľ je platca DPH. Nemôže si z prenájmu uplatňovať paušálne výdavky? A ešte: budovu kúpil v r. 2006 ( KZ na sumu 1 mil., pozemok 200 tis.) uplatňoval paušál, no za r. 2009 si chce dať skutočné výdavky.Doniesol mi znalecký posudok z r. 2009, kde je rozpísaná budova, prípojky a pozemok.Ak by som zaradila do majetku, beriem celú sumu zo znaleckého posudku, alebo beriem cenu z KZ r. 2006? Poradíte mi prosím?

zle som zaradila otázku
0 0
mirčiak mirčiak

mirčiak je offline (nepripojený) mirčiak

Dobrý deň, chcem sa uistiť: ak je nájomná zmluva na byt uzavretá spôsobom že nájomca si sám platí výdavky na elektrinu vodu atd. tak treba v DP prenajímateľa považovať tieto platby nájomcu za príjem prenajímateľa keďže to neplatí prenajímateľ? Ďakujem za pomoc.
0 0
mirčiak mirčiak

mirčiak je offline (nepripojený) mirčiak

mirčiak Pozri príspevok
Dobrý deň, chcem sa uistiť: ak je nájomná zmluva na byt uzavretá spôsobom že nájomca si sám platí výdavky na elektrinu vodu atd. tak treba v DP prenajímateľa považovať tieto platby nájomcu za príjem prenajímateľa keďže to neplatí prenajímateľ? Ďakujem za pomoc.
Vie niekto poradiť?
0 0
kira kira

kira je offline (nepripojený) kira

kira Pozri príspevok
Prosím vás FO nepodnikateľ je platca DPH. Nemôže si z prenájmu uplatňovať paušálne výdavky? A ešte: budovu kúpil v r. 2006 ( KZ na sumu 1 mil., pozemok 200 tis.) uplatňoval paušál, no za r. 2009 si chce dať skutočné výdavky.Doniesol mi znalecký posudok z r. 2009, kde je rozpísaná budova, prípojky a pozemok.Ak by som zaradila do majetku, beriem celú sumu zo znaleckého posudku, alebo beriem cenu z KZ r. 2006? Poradíte mi prosím?

zle som zaradila otázku
len sa pripomínam, či mi neviete v tomto poradiť
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

kira Pozri príspevok
Prosím vás FO nepodnikateľ je platca DPH. Nemôže si z prenájmu uplatňovať paušálne výdavky? A ešte: budovu kúpil v r. 2006 ( KZ na sumu 1 mil., pozemok 200 tis.) uplatňoval paušál, no za r. 2009 si chce dať skutočné výdavky.Doniesol mi znalecký posudok z r. 2009, kde je rozpísaná budova, prípojky a pozemok.Ak by som zaradila do majetku, beriem celú sumu zo znaleckého posudku, alebo beriem cenu z KZ r. 2006? Poradíte mi prosím?

zle som zaradila otázku
Nepodnikateľ je plátca DPH ?
0 0
kira kira

kira je offline (nepripojený) kira

babi2 Pozri príspevok
Nepodnikateľ je plátca DPH ?
Ďakujem že sa niekto ozval, ja som poradu prešla odpredu aj odzadu a neviem s týmto pohnúť. Nepodnikateľ , má príjem z prenájmu , dosiahol obrat, tak je platcom DPH. Našla som, že ak je platca, nemôže si uplatniť na prenájom paušál. Problém je ako som spomenula z ktorej ceny mám zaradiť budovu. Kúpil ju už v r. 2006, uplatňoval si paušál. V r.2009 bola znaleckým posudkom ohodnotená a mám tu údaje: budova, prípojky a pozemky.Nerada by som niečo pokazila.
0 0
Načítať ďalšie