Zavrieť

Porady

zamestnanec neoznámil, že poberá predč. star. dôchodok

Dobrý deň, chcela by som vedieť, čo mám robiť v prípade, ak nám zamestnanec nenahlásil, že je poberateľom predčasného starobného dôchodku. Predčasný starobný dôchodok mu bol priznaný ešte v auguste 2005 spätne od 1.7.2005. Od 1.2.2006 u nás ukončil pracovný pomer. Žiada nás o vykonanie ročného zúčtovania dane, môžem mu urobiť ročné zúčtovanie dane, keď sme mu za január 2006 znižili základ dane o nezdaniteľnú čiastku, lebo sme nevedeli, že je už má dávno priznaný dôchodok?
Treba v tom prípade aj nejako opraviť ovody do sociálnej poisťovne, alebo na začiatku roku 2006 ešte platil aj poberateľ predčasného starobného dôchodku všetky odvody do sociálnej poisťovne? A či mu musím opraviť odvody, keď nám sám nenahlásil, že je dôchodca?
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Iveta Matlovičová
    - ak spĺňa ostatné podmienky zo zákona o dani z príjmu (nemal iné druhy príjmov napr. z podnikania, ...) môže Vás požiadať o vykonanie RZD, s tým, že nebude mať nárok na NČZD na daňovníka, to vyrovnáte v RZD
    - poistné nemal platiť iba na invalidné poistenie (lebo mal priznaný predčasný starobný dôchodok ... novela 310/2006, v ktorej sú ďalšie úľavy bola účinná až od 1.8.2006), ale neviem ako ich vyrovnať, keď už u vás nepracuje, snáď poradí niekto iný:-(

    ilona je offline (nepripojený) ilona

    ilona
    Takýto problém mám aj ja.Tiež nám zamestnanec neoznámil,že už je na dôchodku.Nemôže ma DU penalizovať za oneskorene odvedenú daň,keď to vyrovnám v ročnom zučtovaní ?

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    ilona
    Takýto problém mám aj ja.Tiež nám zamestnanec neoznámil,že už je na dôchodku.Nemôže ma DU penalizovať za oneskorene odvedenú daň,keď to vyrovnám v ročnom zučtovaní ?
    Nebude ťa penalizovať.

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    ilona
    Takýto problém mám aj ja.Tiež nám zamestnanec neoznámil,že už je na dôchodku.Nemôže ma DU penalizovať za oneskorene odvedenú daň,keď to vyrovnám v ročnom zučtovaní ?
    Nie, nebudú ťa penalizovať. Ročné zúčtovanie slúži práve na to, aby sa tieto chyby opravili a daň vyrovnala.

    ilona je offline (nepripojený) ilona

    ilona
    Ešte sa opýtam,keď sa stal dôchodcom od júna 2006,má nárok na odpočítateľnú položku za rok 2006 ?

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    ilona
    Ešte sa opýtam,keď sa stal dôchodcom od júna 2006,má nárok na odpočítateľnú položku za rok 2006 ?
    Áno, má nárok na celú nezdaniteľnú časť ZD t.j. 90816 pretože poberateľom dôchodku nebol k 1.1. /tu je rozhodujúci tento dátum 1.1./

    Velettka je offline (nepripojený) Velettka

    Velettka
    Inak s týmto som sa stretla u známeho, ze v sociálnej poisťovni bol vyzistovat o predcasnom dochodku a panie na sociálnej ho presviedcali, ze to nie je povinny hlasit zamestnavatelovi. (sociálnej positovni to je vlastne jedno, kedze to zamestnanec nenahlasi, zamestnávatel odvádza sociálnej poistovni viac - kedze neplatí odvody ako za dochodcu, ale ako za normálneho zamestnanca) ..... sila

    endrju je offline (nepripojený) endrju

    endrju
    Dovolím si pripomenúť, že zákon o dani z príjmov obsahuje jeden paragraf, na základe ktorého by sa mohlo zamestnancovi dosť nepríjemne predražiť neoznámenie zamestnávateľovi skutočností ovplyvňujúcich výpočet dane.

    Spomínaný paragraf má číslo 40 a v jeho štvrtom odseku je uvedené:

    "(4) Ak zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, zavinením zamestnanca

    a) daň nezrazil alebo zrazil v nesprávnej výške, zrazí ju vrátane príslušenstva do troch rokov od konca zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k jej nesprávnej zrážke alebo v ktorom nebola zrazená vôbec,
    b) daňový bonus priznal a vyplatil vo vyššej sume, ako je ustanovené týmto zákonom, vyberie ho vrátane príslušenstva od zamestnanca zvýšením preddavku na daň alebo dane do troch rokov od konca zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k jeho nesprávnemu uplatneniu."

    Netreba zabudnúť aj na to, že niečo dosť nepríjemné o téme krátenia daní a odvodov hovorí aj trestný zákon.

    ZoDP_§40_ods.4

    tonkat je offline (nepripojený) tonkat

    tonkat
    Mám tiež podobný prípad, že zamestnancovi bol priznaný spätne predčasný starobný dôchodok od júna 2005. Soc. poisťovňa mu to oznámila v októbri 2006 a zamestnávateľovi to oznámil vo februári 2007. Ide mi o to, že keď mu teraz vo výplate za január upravím poistné za roky 2005,2006, či sa bude upravovať daňové priznanie 2005 z titulu zvýšenia základu dane alebo sa toto upraví až v daňovom priznaní za rok 2007? Ďakujem

    zamestnanec neoznámil, že poberá predč. star. dôchodok

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.