Zavrieť

Porady

manželka invalidná dôchodkyňa

Môže si manžel uplatniť na manželku odpočet základu dane, ak poberala po celý rok inv.dôchodok? Posledné asi 2 mesiace už brala iba čiastočný, ale nepracovala. Odvíja sa to od nejakej výšky vyplateného dôchodku?
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    katkaj je offline (nepripojený) katkaj

    katkaj
    SERVIS
    Môže si manžel uplatniť na manželku odpočet základu dane, ak poberala po celý rok inv.dôchodok? Posledné asi 2 mesiace už brala iba čiastočný, ale nepracovala. Odvíja sa to od nejakej výšky vyplateného dôchodku?
    Ďakujem.
    Môže si uplatniť 90816 - príjem manželky, kde pre tento účel spadá aj dôchodok.
    Skús popozerať, bolo tu toho už veľa na túto tému popísané

    SERVIS je offline (nepripojený) SERVIS

    SERVIS
    Ďakujem za odpoveď.
    Ešte by som chcela vedieť, či sa dá mne - ako zamestnávateľovi opraviť- tento odpočet za rok 2005, keď si ho tiež neuplatnil a možno aj skoršie roky. Alebo by si musel podať daňové priznanie?

    katkaj je offline (nepripojený) katkaj

    katkaj
    SERVIS
    Ďakujem za odpoveď.
    Ešte by som chcela vedieť, či sa dá mne - ako zamestnávateľovi opraviť- tento odpočet za rok 2005, keď si ho tiež neuplatnil a možno aj skoršie roky. Alebo by si musel podať daňové priznanie?
    za staršie roky musí podať daňové priznanie.

    SERVIS je offline (nepripojený) SERVIS

    SERVIS
    Nehnevajte sa že to zase oživujem. Na daňovom úrade mi baba teraz povedala, že si môže uplatniť iba rozdiel medzi vyplateným ID a ročnou nezdaniteľnou časťou. A že určite je to tak. Tak teraz neviem a či niečo nechápem?
    Ďakujem.

    Lanaj je offline (nepripojený) Lanaj

    Lanaj
    SERVIS
    Nehnevajte sa že to zase oživujem. Na daňovom úrade mi baba teraz povedala, že si môže uplatniť iba rozdiel medzi vyplateným ID a ročnou nezdaniteľnou časťou. A že určite je to tak. Tak teraz neviem a či niečo nechápem?
    Ďakujem.
    Je to tak - na účely uplatnenia odpočítateľnej položky na manželku.
    Naposledy upravil Lanaj : 02.02.07 at 11:24

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    SERVIS
    Nehnevajte sa že to zase oživujem. Na daňovom úrade mi baba teraz povedala, že si môže uplatniť iba rozdiel medzi vyplateným ID a ročnou nezdaniteľnou časťou. A že určite je to tak. Tak teraz neviem a či niečo nechápem?
    Ďakujem.
    Ak nie je manželka starobná dôchodkyňa, tak ako invalidná dôchodkyňa, má nárok na celú nezdaniteľnú čiastku. Manžel si ju môže uplatniť vo výške rozdielu, o ktorý prevyšuje nezdaniteľná čiastka, prípadný manželkin zdaniteľný príjem a výšku invalidného dôchodku.
    Naposledy upravil Anja111 : 02.02.07 at 12:08 Dôvod: Aby sme nemýlili iných.

    SERVIS je offline (nepripojený) SERVIS

    SERVIS
    Dajme príklad.
    Vyplatedný ID 84.000.-SK
    Nezd.časť. -90.816.-
    ----------------------------
    rozdiel -6816.-
    Do žiadosti o vykonanie výpočtu dane si uplatní do časti 2. sumu 6816.-sk. ´
    Žiadny iný príjem nemala.
    Vôbec nerozumiem poslednej vete - ak nemala žiadne zdan. príjmy, tak si môže manžel uplatniť 90816.-SK?

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    SERVIS
    Dajme príklad.
    Vyplatedný ID 84.000.-SK
    Nezd.časť. -90.816.-
    ----------------------------
    rozdiel -6816.-
    Do žiadosti o vykonanie výpočtu dane si uplatní do časti 2. sumu 6816.-sk. ´
    Žiadny iný príjem nemala.
    Vôbec nerozumiem poslednej vete - ak nemala žiadne zdan. príjmy, tak si môže manžel uplatniť 90816.-SK?
    Tvoj príklad je správny...
    Naposledy upravil Anja111 : 02.02.07 at 12:11

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    SERVIS
    Prečo mi na DÚ hovoria, že si môže uplaniť rozdiel? Somm z toho puk.
    Majú pravdu...
    Naposledy upravil Anja111 : 02.02.07 at 12:13

    Lanaj je offline (nepripojený) Lanaj

    Lanaj
    Anja111
    Ak nie je manželka starobná dôchodkyňa, tak ako invalidná dôchodkyňa, má nárok na celú nezdaniteľnú čiastku. Manžel si ju môže uplatniť vo výške rozdielu, o ktorý prevyšuje nezdaniteľná čiastka, prípadný manželkin zdaniteľný príjem. Ak nemala žiadne zdaniteľné príjmy, tak si môže na ňu manžel uplatniť za rok 2006 celých 90816 Sk.
    S týmto nesúhlasím. Na tieto účely sa do príjmu manželky započítava aj invalidný dôchodok. Od sumy 90 816,- sa odráta vyplatený invalidný dôchodok.

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    SERVIS
    Prečo mi na DÚ hovoria, že si môže uplaniť rozdiel? Somm z toho puk.
    DU má v tomto prípade pravdu.
    Ty si vo svojom DP uplatniš odpočet na manželku vo výške 90816 mínus úhrn jej vyplatených dôchodkov. A nepochybuj - je to na 100% tak.

    SERVIS je offline (nepripojený) SERVIS

    SERVIS
    Pepa
    DU má v tomto prípade pravdu.
    Ty si vo svojom DP uplatniš odpočet na manželku vo výške 90816 mínus úhrn jej vyplatených dôchodkov.
    Ďakujem to som chcela počuť.
    Len už nikto nepíšte, že nesúhlasíte, lebo ...

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    SERVIS
    Ďakujem to som chcela počuť.
    Len už nikto nepíšte, že nesúhlasíte, lebo ...
    Keby sa tak náhodou stalo - aj tak platí môj príspevok vyššie.

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    Lanaj
    S týmto nesúhlasím. Na tieto účely sa do príjmu manželky započítava aj invalidný dôchodok. Od sumy 90 816,- sa odráta vyplatený invalidný dôchodok.
    Už som si uvedomila, že máš pravdu a opravila som to, aby som nemýlila iných. Ďakujem.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.