Zavrieť

Porady

Povinné zmluvné poistenie a JÚ

Milí poradcovia!

Nakoľko sa venujem podvojnému účtovníctvu a s jednoduchým sa moc nezaoberám, chcel by som sa opýtať tých, čo maj s JÚ väčšie skúsenosti, ako je to s časovým rozlíšením povinného zmluvného poistenia. V r. 2004 sa platí PZP na rok 2005. Do ktorého roku sa tento výdavok zahrnie ? Do r.2004 alebo 2005 ? V podvojnom účte je mi to jasné, časovo sa rozlíši cez 381 ale ako je to v JÚ ? Budem vďačný za všetky vaše názory a rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Všetky naše názory....... skončili už 1:1. Okrem nájomného plateného v 2004 na rok 2005 dám každú platbu v r.2004 do 2004, teda aj poistenie.

    Heni je offline (nepripojený) Heni

    Heni
    pripájam sa k Paule.

    všetko dám do nákladov v tom roku, kedy to bolo uhradené, okrem nájomného,leasingu a vopred zaplatených preddavkov za služby al. tovar

    Yvvetta je offline (nepripojený) Yvvetta

    ťažko pracujúca účtovníčka Yvvetta
    Kto nás rozsúdi a jasne povie : Urob to takto a takto. ???!!!

    iva je offline (nepripojený) iva

    iva
    Aj ja sa prikláňam k názoru, že v JU sa platba za povinné zmluvné poistenie auta za rok 2005 zaplatené v 12/04 časovo nerozlišuje. Teda je to náklad roku 2004, lebo vtedy to bolo zaplatené.

    Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

    Zuzka
    Tiež sa pripájam k názoru, že platba v 12/04 za povinné zmluvné poistenie auta za rok 2005 je nákladom roku 2004 a časovo sa nerozlišuje.

    Oldi je offline (nepripojený) Oldi

    Oldi
    Aj na DÚ to tvrdia, ale ja si nie som vôbec istý v tomto, lebo už sa stalo, že mi na DÚ tvrdili niečo a ja opak a nakoniec vysvitlo, že sa mýlia... Mne stále vŕta v hlave to ustanovenie o preddavku. V podstate platím dopredu za službu, resp. plnenie, ktoré bude v roku 2005. Takže ja by som sa skôr prikláňal k názoru, že do roku 2005...

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Už som raz písala príklad z PORADCU Extra 4/03 (verme, že nie je zavádzajúci):

    Podnikateľ zaplatil havarijné poistenie v 6.mesiaci 2003 na obdobie 7/2003 až 6/2004.

    V komentári sa píše: .V peňažnom denníku sa účtuje iba o finančných operáciách.......úhradu poistného podnikateľ zaúčtuje do výdavkov ovpl.ZD do stĺpca "Prev.réžia". V závere roka nebude realizovať žiadne uzávierkové úpravy tohto výdavku, to zn.,že celý výdavok ovplyvní základ dane roku 2003.

    Nechce sa mi veriť, že každý rok by toto menilo a že by to neplatilo aj pre zákonné poistenie.

    ESTER je offline (nepripojený) ESTER

    ESTER
    Presne súhlasím s Poradcom extra, lebo v r.2003 sa takto skutočne postupovalo. Ale ako je to v r.2004? Veď ide predsa o preddavok vopred za službu. Skôr by sa hodilo uviesť príklad z odbornej literatúry čo napísali v r.2004.

    Beata je offline (nepripojený) Beata

    Beata
    Pripájam sa k názorom Paula, Heni, iva, Zuzka. Platené PZP na rok 2005, platené v roku 2004 je výdavkom ovpl. ZD v roku 2004.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.