Zavrieť

Porady

dan z prenajmu bytu pracujuceho v zahranici

Ahojte,
uz zopar rokov pracujem v Anglicku. Minuly rok som sa rozhodla dat do prenajmu byt. Najomne 8.500,-Sk zahrna aj naklady na energie, poplatky OSBD atd. vo vyske cca 3.500,- Sk, cize mi kazdy mesiac zostava cca 5.000,- Sk 'cisteho'. ( ja viem, nic moc!!!)
Viete mi prosim poradit ako zdanit tieto peniaze? Ci na SK alebo v UK? Neviem, ci to vobec hra nejaku ulohu, ale od zaciatku roka 06 do konca novembra 06 som bola na materskej v UK, z coho som bola platena iba do maja a odvedy bez mzdy. matersku som poberala v UK. mzdu samozrejme zdanujem tu (v UK). Uvitam vetky rady a navody na vypocet dane.
NIKAS
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Zdá sa, že si rezidentkou SKVB a SI(tam je stredisko Tvojich záujmov), celosvetové príjmy si budeš zdaňovať tam. V SR podáš DP_typ B z prenájmu nehnuteľnosti( ZoDP_§6_ods.3 ). Podľa ZoDP_§9_ods.1_pism.h je príjem do výšky päťnásobku životn. minima oslobodený od dane, t.z.
    Príjem/rok 8500*12=102000-23650=78350
    Výdavky(počítam paušálne, nie skutočné) 40% z 78350=31340
    čiastk.základ dane 47010
    nezdaniteľná časť ZD -90816
    základ dane=0
    daň=0
    Z DÚ v SR si vypýtaš potvrdenie o príjmoch a odvedenej dani a použiješ ho pri podaní DP v SKVB a SI. Keďže podľa medzinárodnej zmluvy medzi SR a SKVB a SI je podľa čl.22 metóda vyňatia príjmov, príjmy v DP v SKVB a SI len uvedieš a nezapočítaš.
    Naposledy upravil Marína : 01.02.07 at 16:38

    nikas je offline (nepripojený) nikas

    nikas
    Velmi pekne dakujem za rychlu odpoved!

    Mam vsak jeden problem, danovy rok v UK je od aprila do aprila a na SK od januara do januara - tak len ci nahodou neviete ci stale budem moct pouzit to danove z SK (suma to bude ta ista, len danove obdobie nebude sediet). A len pre istotu, celosvetove prijmy su sucastou mojho zvycajneho danoveho priznania v UK (zda sa mi ze tam je moznost uviest prijmy zo zahranicia) alebo je to uplne ine priznanie?

    Vopred dakujem!!
    A posielam pozdrav z dnes krasne slnecneho Anglicka

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Nika, určite súčasťou DP v UK je možnosť uvádzať príjmy zo zahraničia. Ak by si bola rezidentom SR a celosvetové príjmy zdaňovala v SR, rozpočítala by si si, koľko príjmov pripadá na zdaň.obdobie(1.1.-31.12.). Prepáč, ale ohľadom DP podávaného v SKVB a SI Ti ťažko poradíme na tejto stránke. Možno sa tu niekto nájde........Skôr by som Ti doporučila http://www.londyn.sk/ . Ešte by som Ti doporučila si vyžiadať od správcu dane v UK potvrdenie o rezidencii. To Ti bude slúžiť pri prípadnej kontrole priznávania si príjmov v SR, t.z., že v UK máš štatút rezidenta a zdaňuješ tam celosvetové príjmy.

    dan z prenajmu bytu pracujuceho v zahranici

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.