Zavrieť

Porady

Oprava stroja do nákladov - je to v poriadku?

Chcem sa Vás spýtať na problémik ktorý ma trápi a či je to ako to robím v poriadku.
Mám používaný stroj ktorý som nadobudol za 200 000 sk stroj pracuje každý deň
Nemôžem dovoliť si ho odstaviť alebo kúpiť iný, tobôž nie nový. A teraz k problému
Stroj ako som už spomínal je starší bez záručnej doby je strašne kazový opravy ktoré je nutné na ňom vykonávať ma stáli za rok 250 000 sk cca 20 000 mesačne ako odôvodním daňovej kontrole keď mi tieto náklady nebude chcieť uznať z dôvodu podozrenia krátenia dane ako mi to už nadškrtli niektorý ?? Ale je to skutočne tak na nový nemám lízing nechcem ani pôžičku. Peniaze na seba a mňa si ten stroj zarobí ale nenašetrím s nich na noví musím to takto dookola opravovať a za pár rokov za tie opravy zaplatím nehorázne peniaze.
Ja sa ale nesťažujem ani mi to nevadí že je to tak, ale je to právne v poriadku ???
Vďaka moc !
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    tinaM je offline (nepripojený) tinaM

    tinaM
    romarico
    Chcem sa Vás spýtať na problémik ktorý ma trápi a či je to ako to robím v poriadku.
    Mám používaný stroj ktorý som nadobudol za 200 000 sk stroj pracuje každý deň
    Nemôžem dovoliť si ho odstaviť alebo kúpiť iný, tobôž nie nový. A teraz k problému
    Stroj ako som už spomínal je starší bez záručnej doby je strašne kazový opravy ktoré je nutné na ňom vykonávať ma stáli za rok 250 000 sk cca 20 000 mesačne ako odôvodním daňovej kontrole keď mi tieto náklady nebude chcieť uznať z dôvodu podozrenia krátenia dane ako mi to už nadškrtli niektorý ?? Ale je to skutočne tak na nový nemám lízing nechcem ani pôžičku. Peniaze na seba a mňa si ten stroj zarobí ale nenašetrím s nich na noví musím to takto dookola opravovať a za pár rokov za tie opravy zaplatím nehorázne peniaze.
    Ja sa ale nesťažujem ani mi to nevadí že je to tak, ale je to právne v poriadku ???
    Vďaka moc !
    Oprava je výdavkom OZD.

    tinaM je offline (nepripojený) tinaM

    tinaM
    Pouvažuj, či by nebolo lepšie kúpiť nový stroj na leasing. Tie prostriedky,ktoré vynaložíš na opravu, by si použil na mesačné splátky. Mal by si nový stroj, možno bezporuchový.

    Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

    Marianna01
    romarico
    Chcem sa Vás spýtať na problémik ktorý ma trápi a či je to ako to robím v poriadku.
    Mám používaný stroj ktorý som nadobudol za 200 000 sk stroj pracuje každý deň
    Nemôžem dovoliť si ho odstaviť alebo kúpiť iný, tobôž nie nový. A teraz k problému
    Stroj ako som už spomínal je starší bez záručnej doby je strašne kazový opravy ktoré je nutné na ňom vykonávať ma stáli za rok 250 000 sk cca 20 000 mesačne ako odôvodním daňovej kontrole keď mi tieto náklady nebude chcieť uznať z dôvodu podozrenia krátenia dane ako mi to už nadškrtli niektorý ?? Ale je to skutočne tak na nový nemám lízing nechcem ani pôžičku. Peniaze na seba a mňa si ten stroj zarobí ale nenašetrím s nich na noví musím to takto dookola opravovať a za pár rokov za tie opravy zaplatím nehorázne peniaze.
    Ja sa ale nesťažujem ani mi to nevadí že je to tak, ale je to právne v poriadku ???
    Vďaka moc !
    Podľa môjho názoru Ťa nikto nemôže nútiť, aby si investoval alebo naopak do niečoho, čo nechceš. Na to, aby si sa rozhodol, či je to pre Teba výhodné, sú ekonomické analýzy. Daňový úrad to neaujíma.
    čo sa týka krátenia daní - podľa toho, čo píšeš, usudzujem, že kúpa nového stroja by bola sakra drahá záležitosť. Aj keby si ho odpisoval 6 rokov, Tvoje odpisy by mohli byť vyššie, ako sú náklady na opravu daného stroja v 1 roku. Takže - Du si môže spočítať, čo sa mu viac vyplatí uznať...
    V neposlednom rade - ak Tvoj opravár vystavil pre Teba riadnu faktúru so všetkými náležitosťami - Ty si ju riadne zaplatil, stroj máš v majetku... nevidím dôvod, prečo by Ti to nemali uznať.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Každú opravu majetku zahrnutého v podnikaní, ktorú vykonávaš na ňom, je za účelom dosiahnutia zisku. Ak si oprávnene vykonával opravy na ňom, nie je dôvod sa obávať akýchkoľvek podozrení. Taktiež iní podnikatelia, majú majetok v hodnote 2,5-3 mil.Sk, ročne na ňom musia vykonať údržbu cca 250-500 tis.Sk,( napríklad ťahače MV ) ale tá by sa nemusela vykonávať, ak by sa tento majetok nepoužíval. Ak si však vykonal opravy ktorými si stroj technicky zhodnotil, potom by malo ísť o navýšenie ceny majetku a následne jeho odpisovanie.

    romarico je offline (nepripojený) romarico

    romarico
    Som rád že je to OK dík ale teraz poviem aj "b" tie opravy účtuje môj brat a to škrie našich daňovníkov takže??

    tinaM je offline (nepripojený) tinaM

    tinaM
    romarico
    Som rád že je to OK dík ale teraz poviem aj "b" tie opravy účtuje môj brat a to škrie našich daňovníkov takže??
    Pokiaľ má brat všetky príjmy zdanené, tak by nemal byť problém. Zvyknú robiť ak krížovú kontrolu.

    Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

    Marianna01
    romarico
    Som rád že je to OK dík ale teraz poviem aj "b" tie opravy účtuje môj brat a to škrie našich daňovníkov takže??
    Romarico, daňovník si Ty a Tvoj brat...

    Ale aj tak je to OK, dbajte na to, aby ste mali všetky papiere v poriadku, aby boli všetky príjmy zdanené a bude to OK. Prečo by si mal dať zarobiť cudziemu, keď môžeš dať zarobiť bratovi? Nevidím v tom žiadnu prekážku zo strany zákona. Zákon nezakazuje medzi súrodencami obchodný vzťah...

    Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

    Marianna01
    romarico
    Vďaka som spokojný s Vašimi radami .
    nemáš za čo.


    Moja mamka zvykne ešte odpovedať - bodaj by si ešte nadával...

    sveckati je offline (nepripojený) sveckati

    sveckati
    Dobrý deň, mám jeden problém, ktorý som sa snažila hľadať na porade, ale nenašla som.
    Máme pracovný stroj, ktorý sme dali do "opravy " tzv výmenným spôsobom, tj dostali sme miesto neho iný stroj rovnakých parametrov. Fa znie: 1 ks nakladač UN po generálnej oprave (výmenou stroja) v hodnote 250.000,- Sk.
    Mali ste niekto podobný prípad? Mám to posudzovať ako oprava alebo nákup nového stroja a tento odpisovať, a čo potom so starým? Nový stroj má iné výrobné čísla a za danú hodnotu obdobný stroj bez zápočtu - výmeny za starý nedostaneme. ďakujem za odpoveď.

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    sveckati Pozri príspevok
    Dobrý deň, mám jeden problém, ktorý som sa snažila hľadať na porade, ale nenašla som.
    Máme pracovný stroj, ktorý sme dali do "opravy " tzv výmenným spôsobom, tj dostali sme miesto neho iný stroj rovnakých parametrov. Fa znie: 1 ks nakladač UN po generálnej oprave (výmenou stroja) v hodnote 250.000,- Sk.
    Mali ste niekto podobný prípad? Mám to posudzovať ako oprava alebo nákup nového stroja a tento odpisovať, a čo potom so starým? Nový stroj má iné výrobné čísla a za danú hodnotu obdobný stroj bez zápočtu - výmeny za starý nedostaneme. ďakujem za odpoveď.
    ...posúvam...

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    sveckati Pozri príspevok
    Dobrý deň, mám jeden problém, ktorý som sa snažila hľadať na porade, ale nenašla som.
    Máme pracovný stroj, ktorý sme dali do "opravy " tzv výmenným spôsobom, tj dostali sme miesto neho iný stroj rovnakých parametrov. Fa znie: 1 ks nakladač UN po generálnej oprave (výmenou stroja) v hodnote 250.000,- Sk.
    Mali ste niekto podobný prípad? Mám to posudzovať ako oprava alebo nákup nového stroja a tento odpisovať, a čo potom so starým? Nový stroj má iné výrobné čísla a za danú hodnotu obdobný stroj bez zápočtu - výmeny za starý nedostaneme. ďakujem za odpoveď.
    No mne to nepripadá ako oprava, skôr ako predaj starého, a nákup nového stroja. Obaja máte plnenie, preto by som asi vystavil fa. na starý stroj. A potom vzájomný zápočet pohľadávok a záväzkov. Starý jednorázovo vyradiť v zostatkovej hodnote, a nový zaradiť a začať odpisovať. A ešte som nespomenul problematiku DPH, ak si platiteľom.
    Naposledy upravil Zoltán Kovács : 23.11.07 at 19:02

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.