Zavrieť

Porady

Ročné zúčtovanie dôchodcu

Ak dôchodca v r. 2006 okrem dôchodku mal príjem zo závislej činnosti 21000,- z ktorých mu bola zrazená daň, táto sa mu v ročnom zúčtovaní vráti, keďže nedosiahol 5-násobok životného minima. Je to tak? Prosím potvrďte mi to. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    liduska je offline (nepripojený) liduska

    liduska
    Slávka33
    Ak dôchodca v r. 2006 okrem dôchodku mal príjem zo závislej činnosti 21000,- z ktorých mu bola zrazená daň, táto sa mu v ročnom zúčtovaní vráti, keďže nedosiahol 5-násobok životného minima. Je to tak? Prosím potvrďte mi to. Ďakujem.
    Dôchodca si podá DP typu A a daň mu DÚ vráti.

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    Slávka33
    Ak dôchodca v r. 2006 okrem dôchodku mal príjem zo závislej činnosti 21000,- z ktorých mu bola zrazená daň, táto sa mu v ročnom zúčtovaní vráti, keďže nedosiahol 5-násobok životného minima. Je to tak? Prosím potvrďte mi to. Ďakujem.
    V RZD nie. Musí podať DP a tam bude mať daň 0, takže zrazenú daň mu DU vráti...

    Slávka33 je offline (nepripojený) Slávka33

    Slávka33
    Takže ja mu nemôžem urobiž ročné zúčtovanie? Dám mu potvrdenie a on si DP urobí sám? A ešte niečo poberal aj bonus, ale len za 3 mesiace, má nárok ešte na dva? Ďakujem

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Nemôžeš mu urobiť ročné zúčtovanie.
    Dáš mu potvrdenie a urobí si DP sám.
    Nemá nárok na doplatenie daňového bonusu, pretože nedosiahol potrebnú výšku príjmu.
    Naposledy upravil Muška : 03.02.07 at 21:00 Dôvod: doplnenie odpovede o druhú vetu

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    Slávka33
    Takže ja mu nemôžem urobiž ročné zúčtovanie? Dám mu potvrdenie a on si DP urobí sám? A ešte niečo poberal aj bonus, ale len za 3 mesiace, má nárok ešte na dva? Ďakujem
    Môžeš mu urobiť RZD, ale najprv ho upozorni, že tak mu daň nevrátia, (bude vysporiadaná), ale ak si urobí DP, tak mu daň vrátia.
    Nárok na bonus má, ak je jeho príjem za rok 2006 aspom 42.450,-- Sk, (no ako píšeš, tak nie je).

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Slávka, ale ak jeho dôchodok plus príjem neboli viac ako 90816,- , tak mu môžeš urobiť RZD a daň mu vrátiť.

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    Slávka33
    Ale bonus som mu za tri mesiace vyplatila. Urobila som správne?
    Ak mal v každom z tých mesiacov zdaniteľný príjem vo výške 1/2 minimálnej mzdy, tak je to správne.

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Slávka33
    Ale bonus som mu za tri mesiace vyplatila. Urobila som správne?
    Ak v mesiaci spĺňal podmienku na priznanie daňového bonusu, tak si urobila správne. Keby si mu vtedy nevyplatili DB....pri ročnom zúčtovaní by naň už nemal nárok.

    Slávka33 je offline (nepripojený) Slávka33

    Slávka33
    Ďakujem to mi odlahlo a dozvedela som sa niečo o dôchodcoch, hlavne že ak si chcú vrátiť daň musia si sami podať DP. Veľmi Vám všetkým ochotným ďakujem.

    Slávka33 je offline (nepripojený) Slávka33

    Slávka33
    A ešte mám jeden problém, v roku 2006 som neskoro zistila, že zamestnanec je poberateľom dôchodku a daň som mu začala zrážať až od 10/2006. NO jeho príjmy za celý rok nepresiahli sumu 42 450,-. Ako mám postupovať? Dám mu potvrdenie, nech si aj tú daň za 3 mesiace vypýtá v DP, alebo mám spraviť RZD a daň mu zraziť?

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Anja111
    ...ak si urobí DP, tak mu daň vrátia.
    Nárok na bonus má, ak je jeho príjem za rok 2006 aspom 42.450,-- Sk, (no ako píšeš, tak nie je).
    Ak by si v DP uplatnil nárok na DB, daň nulová nebude, viď:

    § 46:

    Daň sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 500 Sk alebo celkové zdaniteľné príjmy daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, za zdaňovacie obdobie nepresiahnu 50 % sumy podľa § 11 ods. 1 písm. a). To neplatí, ak daňovník uplatňuje daňový bonus podľa § 33 alebo ak sa daň vyberá podľa § 43, alebo ak sa zrážajú preddavky na daň podľa § 35, okrem zdaniteľných príjmov daňovníka, u ktorého za zdaňovacie obdobie nepresiahnu takéto príjmy 50 % sumy podľa § 11 ods. 1 písm. a) alebo preddavky na zabezpečenie dane podľa § 44.

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Slávka33
    Ak dôchodca v r. 2006 okrem dôchodku mal príjem zo závislej činnosti 21000,- z ktorých mu bola zrazená daň, táto sa mu v ročnom zúčtovaní vráti, keďže nedosiahol 5-násobok životného minima. Je to tak? Prosím potvrďte mi to. Ďakujem.
    Takže ja mu nemôžem urobiž ročné zúčtovanie? Dám mu potvrdenie a on si DP urobí sám? A ešte niečo poberal aj bonus, ale len za 3 mesiace, má nárok ešte na dva? Ďakujem
    Jožko, našťastie nemám nikoho takéhoto, ale pre zaujímavosť, ako má teda postupovať, lebo teraz neviem či sme ju nezaviedli.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.