Zavrieť

Porady

kurzové rozdiely

Ing. ekonomie
O kurzových rozdieloch som toho veľa prečítala ale stále neviem či postupujem dobre v tomto: mám príjmy v cudzej mene, faktúrované, s tým že sú vyyplatené v hotovosti. V deň prijatia príjmu som na prepočet použila kurz NBS a ekvivalent v SK zahrnula do ostatných príjmov, vyjadrené v PD. Teraz neviem ci k 31.12. mam uplatnit v tomto pripade kurzový rozdiel.Môžete mi poradit. Ďakujem.
Usporiadat
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
sluzby
... mám príjmy v cudzej mene, faktúrované, s tým že sú vyyplatené v hotovosti. V deň prijatia príjmu som na prepočet použila kurz NBS a ekvivalent v SK zahrnula do ostatných príjmov, vyjadrené v PD.
Ak máte príjmy v cudzej mene, znamená to, že ich v cudzej mene inkasujete? To čo uvádzate je príjem po prepočítaní účtovaný v peňažnom denníku? A prečo ostatný príjem? Ak fakturujete niečo, zrejme je to predmetom Vášho podnikania, t.j. tovar, služba ...

Skúste upresniť.
0 0
sluzby sluzby

sluzby je offline (nepripojený) sluzby

Ing. ekonomie
Ano cudziu menu som prijala za službu ktora je predmetom podnikania, prepočítala na SK, kurzom NBS a zaradila v SK do príjmov, ktoré sú zahrňované do základu dane konkr. predaj výrobkov a služieb.Moja otázka je či je to správny postup a či ku koncu roka v tomto prípade vznikajú kurzove rozdiely. dakujem
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Ak prijímate cudziu menu účtujete:
- v samostatnej pokladničnej knihe v cudzej mene aj v slovenských korunách,
- v peňažnom denníku príjem v slovenských korunách - príjem oplyvňujúci základ dane - služby - kurzom NBS v deň prijatia úhrady.

Ku koncu roka prepočítate zostatok v cudzej mene v pokladničnej knihe kurzom NBS ku dňu 31.12.2006 a zapíšete vzniknutý kurzový rozdiel do peňažného denníka ako posledný pohyb v hotovosti pred vyčíslením celkových príjmov a výdavkov v hotovosti. Kurzový rozdiel môže byť zisk, alebo strata - jedná sa o daňový výdavok alebo príjem ovplvňujúci základ dane.

Ako účtovná jednotka ste povinní viesť samostatnú pokladničnú knihu k slovenským korunám a k cudzej mene. V pokladničnej knihe účtujete v oboch menách, do PD premietate pohyb iba v slovenských korunách.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Do pokladničnej knihy premietnete kurzový rozdiel bez pohybu v cudzej mene.
0 0
sluzby sluzby

sluzby je offline (nepripojený) sluzby

Ing. ekonomie
dakujem pekne. Mohli by ste mi este poradit kedy je zisk a kedy je strata? a kedy vzniká daňový výdavok alebo príjem. nemam v tom skusenosti vopred dakujem.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Zostatok v cudzej mene poznáte, napr. 200 EUR.

Kurz NBS: 34,573 prepočet 6914,60 Sk

V pokladničnej knihe a v PD Vám vychádza pred prepočtom ekvivalent v slovenských korunách napr. : 6874,50 Sk. V tomto prípade doúčtujete príjem v hotovosti vo výške 40,10 (6914,60-6874,50) a príjem ovplyvňujúci základ dane - ostatný. Jedná sa o kurzový zisk.

V pokladničnej knihe by Vám vychádzal ekvivalent pred prepočtom napr.: 7001,20. V tomto prípade by ste účtovali výdavok v hotovosti vo výške 86,60 (6914,60-7001,20) v druhovom členení výdavok ovplyvňujúci základ dane - prevádzková réžia. Jedná sa o kurzovú stratu.

Takto zaúčtované kurzové rozdiely v peňažnom denníku sú daňové.
0 0
sluzby sluzby

sluzby je offline (nepripojený) sluzby

Ing. ekonomie
dakujem srdečne. je to jasné.stale ma napadajú dalsie otazky s tymto spojene.este snad toto ak by nebol zostatok ku koncu roka v cudzej mene kurzove rozdiely nepouzijem, chápem to spráavne. dakujem este raz.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
sluzby
dakujem srdečne. je to jasné.stale ma napadajú dalsie otazky s tymto spojene.este snad toto ak by nebol zostatok ku koncu roka v cudzej mene kurzove rozdiely nepouzijem, chápem to spráavne. dakujem este raz.
.-) Noooooo .-) Ak máte zostatok v cudzej mene 0,00 a v slovenských korunách napr. 133,30, tak veru zostatok v cudzej mene by ste vysporiadať mali. Aj takýto prípad je možný.
0 0
sluzby sluzby

sluzby je offline (nepripojený) sluzby

Ing. ekonomie
dakujem.myslite zostatok v hotovosti teda v pokladni. vztahuje sa to aj na zostaok na ucte. vidim, ze sa s tym este potrapim. dakujem este raz.
0 0
zhv zhv

zhv je offline (nepripojený) zhv

Ja by som sa zase chcela opýtať ,SZČO vybera z účtu vedeného v SR ,CZK v zahraničí. Je to príjem do valutovej pokladne,výdaj zo slov.účtu -prepočítaný kurzom dannej banky.Akým kurzom prepočítam príjem do pokladne -kurzom NBS?
Napr. vybral z unibanky 500 ,-CZK / z účtu odpísané 669,13 Sk / .Kurzom NBS je to 669,10 Sk/ može byť takýto prepočet/.
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

zhv
Ja by som sa zase chcela opýtať ,SZČO vybera z účtu vedeného v SR ,CZK v zahraničí. Je to príjem do valutovej pokladne,výdaj zo slov.účtu -prepočítaný kurzom dannej banky.Akým kurzom prepočítam príjem do pokladne -kurzom NBS?
Napr. vybral z unibanky 500 ,-CZK / z účtu odpísané 669,13 Sk / .Kurzom NBS je to 669,10 Sk/ može byť takýto prepočet/.
Pri nákupe cudzej meny použiješ kurz v čase nákupu. V Tvojom prípade to bude suma 669,13.
0 0
zhv zhv

zhv je offline (nepripojený) zhv

Vo výpise sa neuvádza kurz,takže ja som si ho vypočítala sama 669,13 Sk /500CZK je 1,33826 . V programe MRP viem zadať len 1,3382 a preto mi tento nákup CZK prepočíta 669,10 Sk. Ked to opravím na 669,13 Sk potom mi dá nákup 500,02 CZK.
0 0
Zužu Zužu

Zužu je offline (nepripojený) Zužu

Jana Acsová Pozri príspevok
.-) Noooooo .-) Ak máte zostatok v cudzej mene 0,00 a v slovenských korunách napr. 133,30, tak veru zostatok v cudzej mene by ste vysporiadať mali. Aj takýto prípad je možný.
Chcem poprosiť o radu, posledný pohyb vo valutovej pokladni 30.11. - zostatok v cudzej mene 0 a v slov. korunách 200 Sk. Je to výdaj ovpl. základ dane, účtujem k 31.12? ako kurzovú stratu?
Jedná sa o JÚ. Ešte by som potrebovala ujasniť: keď živnostník vyberá z účtu , ktorý je vedený v slov. mene peniaze napr. v ČR v cudzej mene, príjem v peň. denníku účtuje v prepočítané kurzom NBS?
Ďakujem
0 0
beatad beatad

beatad je offline (nepripojený) beatad

Ahoj poraďáci, chcem dnes uzavrieť jednu firmu v JÚ a rátam kurzové rozdiely.
Mám dev.účet so zostatkom k 31.12.2006 23.203,69 EUR, čo je v Sk 851.092,32 SK- tuto sumu mi stroj vykazuje. Keď zostatok prerátam s kurzom k 31.12.2006 34,573 x 23.203,69 = 802.221,17 Sk. Vychádza mi kurz.strata (daňový výdaj) 48.871,15 Sk. JE TO MOŽNÉ??? RÁTAM SPRÁVNE???
Ďalej mám pohľadávky neuhradené v EUR vo výške 7774,- EUR. Denným kurzom je to 273.819,44 Sk. Po prepočte k 31.12.2006 7774x34.573= 268.770,50 Sk.
O rozdiel 5.049,44 SK si znížim neuhradené pohľadávky (čo samozrejeme v JU nie je daňovým nákladom) , čiže sumu 268.770,50 Sk budem uvádzať vo výkaze majetku a záväzkov ako výšku pohľadávok k 31.12.2006???

ĎAKUJEM za POMOC !
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Rátaš správne. Ak si mala veľké obraty na devíz.účte, tak je normálne že ti vychádza taký veľký kurzový rozdiel. Súhlasím aj s vykazovaním neuhrad.pohľadávky k 31.12 a aj so všetkým čo si napísala.
0 0
beatad beatad

beatad je offline (nepripojený) beatad

Ďakujem !!!
Vieš preto o tom pochybujem, lebo keby si podnikateľ 31.12.2006 vybral z účtu na osobnú spotrebu napr. 23.000 EUR, zostalo by na účte 203,69 EUR a pri tomto stave je kurz.strata iba 428.80 SK??!!
0 0
beatad beatad

beatad je offline (nepripojený) beatad

A mám ešte tri leasingové zmluvy v EUR.
Čo s tým???
1. Zostatkovú cenu majetku (istina - odpis ) mám prerátať kurzom NBS? A túto sumu uvádzať vo výkaze o majetku a záv. ako hodnotu hmotného majetku? A vôbec musím zostat.cenu prerátať kurzom k 31.12.2006 ak istinu mám prepročítanú kurzom obstarania a odpisy vypočítané iba v SK?
2. Do záväzku vo výkaze o M a Z mám uvádzať neuhradené leasingové splátky (poistné+úroky) prepočítané kurzom k 31.12.2006?
ĎAKUJEM za pomoc, nemam skúsenosť s leas.zmluvou v EUR iba v SK.
Naposledy upravil beatad : 24.02.07 at 16:05
0 0
natkov natkov

natkov je offline (nepripojený) natkov

Klient nemá devizový účet, ale FA má v CZk vyplatené v hotovosti. Známa mi poradila, že zbytočne robím valutové pokladne, pretože ona si prepočíta FA kurzom dňa kedy ju má preplatenú a píše ju rovno do SKK pokladne. Čo sa týka cestovných náhrad taktieš premení na SKK a túto sumu zaučtuje v SKK pokladni.
Valutovú pokladňu vedie len v prípade ak má klient devizový účet.
Robite takto aj vy, alebo nie je to správne účtovanie. Ďakujem vopred za odpovede....
0 0
Lucia2005 Lucia2005

Lucia2005 je offline (nepripojený) Lucia2005

Prosim poraďte mi. Ak mám na deviz.účte 65,37 EUR k 31.12.2007 a účtovná evidencia tohto účtu v slovenských korunách k 31.122007 je (-1905,33 Sk) ako to mám vysporiadať. Alebo robím niečo nesprávne?
Ďakujem
Naposledy upravil Lucia2005 : 18.01.08 at 07:50
0 0
Lucia2005 Lucia2005

Lucia2005 je offline (nepripojený) Lucia2005

Prosim, ak niekto vie, odpovie???
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať