Zavrieť

Porady

kurzové rozdiely

Ing. ekonomie
O kurzových rozdieloch som toho veľa prečítala ale stále neviem či postupujem dobre v tomto: mám príjmy v cudzej mene, faktúrované, s tým že sú vyyplatené v hotovosti. V deň prijatia príjmu som na prepočet použila kurz NBS a ekvivalent v SK zahrnula do ostatných príjmov, vyjadrené v PD. Teraz neviem ci k 31.12. mam uplatnit v tomto pripade kurzový rozdiel.Môžete mi poradit. Ďakujem.
Usporiadat
Olgica Olgica

Olgica je offline (nepripojený) Olgica

Lucia2005 Pozri príspevok
Prosim poraďte mi. Ak mám na deviz.účte 65,37 EUR k 31.12.2007 a účtovná evidencia tohto účtu v slovenských korunách k 31.122007 je (-1905,33 Sk) ako to mám vysporiadať. Alebo robím niečo nesprávne?
Ďakujem
K 31.12.07 je kurz NBS 33,603 (EUR), tak zostatok na deviz.účte by mal byť 65,37 EUR čiže v prepočte 2.196,63 Sk. Kurzový rozdiel je 4.101,96 Sk.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Lucia2005 Pozri príspevok
Prosim poraďte mi. Ak mám na deviz.účte 65,37 EUR k 31.12.2007 a účtovná evidencia tohto účtu v slovenských korunách k 31.122007 je (-1905,33 Sk) ako to mám vysporiadať. Alebo robím niečo nesprávne?
Ďakujem
Kurzom NBS 31.12.07 máš mať v účtovníctve (65,37 eur x 33,603) 2.196,63 Sk na MD. Ale ty máš zostatok na DAL. Treba doúčtovať na MD účtu 221 sumu 4.101,96 Sk čo je kurzový zisk DAL 663.
Ako to "technicky" urobíš, to záleží aj od programu ktorý používaš (neuvádzaš ho v profile). Niektoré programy totiž toto účtovanie urobia automaticky v rámci uzávierky roka.
0 0
mamicqa mamicqa

mamicqa je offline (nepripojený) mamicqa

Všade čítam, že v JÚ sa o kurzových rozdieloch počas roka neúčtuje, tieto rozdiely sa dávajú len do knihy záväzkov alebo pohľadávok. Ale ešte som nenašla nejaké logické vysvetlenie prečo.
Keď si zahraničnú faktúru zaúčtujem kurzom NBS, ale väčšinou zaplatím vyšším kurzom, vždy mi výjde strata. Nie je to zámerné? Naozaj nechápem, prečo by som si to v JÚ nemohla zaúčtovať. Nie je zákon náhodou odfláknutý? O čo som horší podnikateľ od tých, čo účtujú v PÚ?
Veľmi ma zaujíma, či by mi to niekto vedel odôvodniť, logicky, aby to pochopil obyčajný človek, ktorý moc nerozumie reči zákonov.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

mamicqa Pozri príspevok
Keď si zahraničnú faktúru zaúčtujem kurzom NBS, ale väčšinou zaplatím vyšším kurzom, vždy mi výjde strata.

Táto strata zvyšuje Tvoj výdavok ovplyv. základ dane, pokiaľ zaplatíš viac, než máš evidovaný záväzok. V PÚ je strata tiež v takom prípade výdavkom ovpl. základ dane - nákladom. Nie si oproti PÚ "poškodená". Ty akorát nemusíš oproti PÚ o strate účtovať navyše, úhradu účtuješ len jedným zápisom do denníka.
0 0
mamicqa mamicqa

mamicqa je offline (nepripojený) mamicqa

Konečne som to pochopila. Takže do PD dám celú úhradu a až potom v evidencii záväzkov vyrovnám ten rozdiel. Ja som to stále robila naopak. V evidencii záväzkov som si urobila úhradu prepočítanej faktúry, a to mi nešlo do hlavy, že si ten rozdiel nemôžem priznať. Na základe tvojej odpovedí Paula som to dúfam už pochopila, už to je logické a jednoduché. Ďakujem.
0 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

Dobry den, chcela by som sa opytat, ked robim uzavierkove operacie a mam valutove pokladne. Kurz pri uzavierke beriem k 31.12.2009 alebo ak je to pri fakturacha a uhrade, tak beriem den spatne cize si pozriem kurz k 30.12.2009?
Dakujem za odpoved.
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

Ociviste Pozri príspevok
Dobry den, chcela by som sa opytat, ked robim uzavierkove operacie a mam valutove pokladne. Kurz pri uzavierke beriem k 31.12.2009 Áno alebo ak je to pri fakturacha a uhrade, tak beriem den spatne cize si pozriem kurz k 30.12.2009 Nie?
Dakujem za odpoved.
v texte
0 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

Dakujem za odpoved. To bola rychlost :-). Konecne to mozem, teda dufam uzavriet. :-)
0 0
monik111 monik111

monik111 je offline (nepripojený) monik111

Dobrý deň
v knihe záväzkov mám ZF rozdiel -3,48€. Do uzavierky budem účtovať mínusom kurzový zisk VOZD? Správne rozmýšľam??
0 0
Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

monik111 Pozri príspevok
Dobrý deň
v knihe záväzkov mám ZF rozdiel -3,48€. Do uzavierky budem účtovať mínusom kurzový zisk VOZD? Správne rozmýšľam??
Nie, vyrovnaj tento rozdiel iba v závazkoch interným dokladom.
0 0
monik111 monik111

monik111 je offline (nepripojený) monik111

monik111 Pozri príspevok
Dobrý deň
v knihe záväzkov mám ZF rozdiel -3,48€. Do uzavierky budem účtovať mínusom kurzový zisk VOZD? Správne rozmýšľam??
Prosím o udobrenie
0 0
Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

Ejo Pozri príspevok
Nie, vyrovnaj tento rozdiel iba v závazkoch interným dokladom.
Ja to robím takto a aj na porade som dostala túto radu.
Ak prijmem faktúru - zaevidujem v knihe závazkov - prepočítam kurzom z predošlého dňa ECB
Ak ju uhradím z účtu - tam je iný kurz, podĺa toho účtované v PD - a úhrada závazku
a keď mi vyjde rozdiel +alebo - v závazkoch, interným dokladom iba v závazkoch vyrovnám.
1 0
monik111 monik111

monik111 je offline (nepripojený) monik111

Ejo Pozri príspevok
Ja to robím takto a aj na porade som dostala túto radu.
Ak prijmem faktúru - zaevidujem v knihe závazkov - prepočítam kurzom z predošlého dňa ECB
Ak ju uhradím z účtu - tam je iný kurz, podĺa toho účtované v PD - a úhrada závazku
a keď mi vyjde rozdiel +alebo - v závazkoch, interným dokladom iba v závazkoch vyrovnám.
Ďakujem za odpoveď
Takže v záväzkoch si to dorovnám cez ID ako VNZD.
0 0
Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

monik111 Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď
Takže v záväzkoch si to dorovnám cez ID ako VNZD.
Ale dorovnáte len v závazkoch. Do peňažného denníka sa neúčtuje. Mne napríklad soft cez ID nepovolí účtovať v PD. Iba ak cez uzávierkové operácie.
0 0
monik111 monik111

monik111 je offline (nepripojený) monik111

Ale mne to nejde iba v záväzkoch, automaticky mi dáva aj zápis do PD , neviem čo s tým mám Oberon
1 0
monik111 monik111

monik111 je offline (nepripojený) monik111

monik111 Pozri príspevok
Dobrý deň
v knihe záväzkov mám ZF rozdiel -3,48€. Do uzavierky budem účtovať mínusom kurzový zisk VOZD? Správne rozmýšľam??
Prosím o radu
0 0
Osimka Osimka

Osimka je offline (nepripojený) Osimka

Chcem sa spýtať dátum dodania na fa je 1.3.10 použijem kurz z 1.3.10 al.z predchádzajúceho dňa? Pri úhrade je to ako?
0 0
beatam beatam

beatam je offline (nepripojený) beatam

Osimka Pozri príspevok
Chcem sa spýtať dátum dodania na fa je 1.3.10 použijem kurz z 1.3.10 al.z predchádzajúceho dňa? Pri úhrade je to ako?
Par. 24 ZoU
(2) Ak tento zákon neustanovuje inak, majetok a záväzky vyjadrené v cudzej mene prepočítava účtovná jednotka na eurá referenčným výmenným kurzom určeným a vyhláseným Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska33a)
a) v deň predchádzajúci dňu uskutočnenia účtovného prípadu alebo v iný deň, ak to ustanovuje osobitný predpis, 34)
b) v deň, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať