Zavrieť

Porady

SZCO ako spolocnik s.r.o.

Rad by som sa opytal tych skusenejsich- mam ZL a chcem urobit so spolocnikom s.r.o.
Co je pre mna vyhodnejsie hlavne co sa tyka platenia duplicitnych odvodov:
a) urobit samostatnu s.r.o. a mat popri tom aj zivnost a poberat len zakladnu odmenu aby som neplatil SP (platim si ju ako SZCO).
b) ako SZCO vstupit do s.r.o. ako spolocnik a konatel?Tym padom asi by som nemal duplicitne odvody?
Ak vstupim do s.r.o. ako SZCO, co to pre mna vyplyva, hlavne co sa tyka majetku? Bude spolocna s.r.o. vlastnit aj moj majetok, napr. auto? Ako to bude rucenim za pripadne skody-zivnostnik ruci celym svojim majetkom- ako to bude v tomto pripade, ak zivnostnik je spolocnikom s.r.o.?
Ako to bude s cinnostou-ak nieco urobim ako SZCO automaticky to urobila s.r.o. alebo SZCO moze stale posobit aj samostatne?
Dakujem tym skusenejsim za radu.Drzim sa pravidla, ze co nie je vyslovene zakazane, je dovolene.
Usporiadat
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
vstup ako obcan a SZCO pozastav - prípadne zruš.
0 0
cocker.ba cocker.ba

cocker.ba je offline (nepripojený) cocker.ba

KEJKA
vstup ako obcan a SZCO pozastav - prípadne zruš.
Tuto moznost zatiual nepripustam-dalsie navrhy?
0 0
j.s j.s

j.s je offline (nepripojený) j.s

Vstup ako obcan, daj si nulovu odmenu ako konatel a miesto odmeny fakturuj s.r.o-cke svoje sluzby, napr. reklamnu cinnost
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

[quote=cocker.ba]...
Co je pre mna vyhodnejsie hlavne co sa tyka platenia duplicitnych odvodov:
a) urobit samostatnu s.r.o. a mat popri tom aj zivnost a poberat len zakladnu odmenu aby som neplatil SP (platim si ju ako SZCO).
b) ako SZCO vstupit do s.r.o. ako spolocnik a konatel?Tym padom asi by som nemal duplicitne odvody?

Spoločníkom v sro môžeš byť len ako občan, človek, nie SZČO. Proste SZČO a sro-čka v ktorej budeš spolumajiteľ sa dva rozdielne podnikateľské subjekty.
Ako všetko na svete aj podnikanie v oboch podobách (SZČO,sro) má svoje výhody a nevýhody.
Hlavné plusy sro :
- oddelenie majetku určeného pre podnikanie od majetku podnikateľa (a jeho rodiny!)
- prehľadnosť vo vzťahoch a majetku
- ľahký prenos na "dediča", či rozšírenie o ďalšieho spoločníka
- možno aj regulácia nákladov na odvody do fondov
Nevýhody sro:
- vyššia administratívna náročnosť
- vyššie náklady na účtovníctvo, ale aj niektoré poplatky (aj sadzby pokút pre sro od DÚ bývajú vyššie)
Preštuduj si aj tu na Porade viacero tém na tému vyššie uvedeného. Dovolím si svoj súkromný názor - výhody sro značne prevažujú nad záporami. Treba však zvážiť! Podľa kladených otázok je jasné, že Tvoje predstavy o sro sú zatiaľ len hmlisté. A okrem toho - zmýšľa rovnako aj Tvoj partner v podnikaní?

Bude spolocna s.r.o. vlastnit aj moj majetok, napr. auto?
Bude vlastniť len to, čo do nej ako spoločníci vložíte, resp. aj to, čo sa v priebehu podnikania sro-čkou kúpi, získa. Žiadny Tvoj (Váš) súkromný majetok. Ani terajší, ani budúci. Spoločnosť ručí len tým čo má, nie čo majú spoločníci (preto sa aj volá: s ručením obmedzeným).


Ako to bude s cinnostou-ak nieco urobim ako SZCO automaticky to urobila s.r.o. alebo SZCO moze stale posobit aj samostatne? Ak si ponecháš živnosť , tak činnosť ako SZČO nebude mať žiadny súvis s činnosťou sro - len v rozsahu vzájomnej fakturácie (ak nejaká bude). ...

PS: Zožeň si z Tvojej lokality vhodného poradcu. Zdôver sa mu s Vašou konkrétnou situáciou. S dobrým poradcom ušetríš veľa času, peňazí a aj nervov.

0 0
j.s j.s

j.s je offline (nepripojený) j.s

Cize spolocnikom moze byt obcan alebo pravnicka osoba a SZCO nie?
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

j.s
Cize spolocnikom moze byt obcan alebo pravnicka osoba a SZCO nie?
Píšeš ako keby občan, PO a SZČO boli tri rôzne kategórie. A oni sú len dve : občan a PO.
SZČO = len familiárne oslovenie, označenie takého občana, ktorý má živnostenský list (resp. koncesiu). Tj. SZČO = občan s právom podnikať podľa živnozákona, tiež = živnostník. Nič viac a nič menej. Obchodný zákonník nikde sice nedefinuje jednou vetou spoločník= XXX, ale vždy hovorí len o fyzickej osobe a o právnickej osobe. Ostatne občania môžu "podnikať" aj podľa iných zákonov, nielen podľa živnozákona.
Preto aj názov tejto témy nevyjadruje podstatu veci. Vrelo odporúčam do pozornosti tie témy z Porady, ktoré porovnávajú živnosť-sro.
0 0
cocker.ba cocker.ba

cocker.ba je offline (nepripojený) cocker.ba

STRELEC
Píšeš ako keby občan, PO a SZČO boli tri rôzne kategórie. A oni sú len dve : občan a PO.
SZČO = len familiárne oslovenie, označenie takého občana, ktorý má živnostenský list (resp. koncesiu). Tj. SZČO = občan s právom podnikať podľa živnozákona, tiež = živnostník. Nič viac a nič menej. Obchodný zákonník nikde sice nedefinuje jednou vetou spoločník= XXX, ale vždy hovorí len o fyzickej osobe a o právnickej osobe. Ostatne občania môžu "podnikať" aj podľa iných zákonov, nielen podľa živnozákona.
Preto aj názov tejto témy nevyjadruje podstatu veci. Vrelo odporúčam do pozornosti tie témy z Porady, ktoré porovnávajú živnosť-sro.
V ktorom ustanoveni zakon vysovene zakazuje, ze SZCO sa nemoze stat spolocnikom s.r.o.? Ved aj obcan-clovek aj obcan SZCO je fyzicka osoba.
0 0
j.s j.s

j.s je offline (nepripojený) j.s

Ja viem, že podnikať sa dá aj podla iného než zivnostenského zákona na základe osobitného predpisu alebo ak uskutocnuje polonohosp.vyrobu. Reagoval som na tvoju prvu vetu:
Spoločníkom v sro môžeš byť len ako občan, človek, nie SZČO.Myslim, ze je rozdiel medzi zivnostnikom a SZCO. SZCO su napr. hokejisti, umelci a pod. Nemaju ICO, DIC, ale su SZCO a mozu byt spolocnikmi v obchodnych spolocnostiach. Ale ano - zivnostnik, obcan,SZCO - vsetko su to FO. A podla mna ak nie je v OZ vyslovne zakazane, ze zivnostnik nesmie byt spolocnikom v obch. spolocnosti, co tam zakazane nie je, tak plati ze to je povolene. Podla mna zivnostnik moze byt spolocnikom v s.r.o.
Naposledy upravil j.s : 05.02.07 at 09:56
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

[quote=j.s]Ja viem, že podnikať sa dá aj podla iného než zivnostenského zákona na základe osobitného predpisu alebo ak uskutocnuje polonohosp.vyrobu. Reagoval som na tvoju prvu vetu:
Spoločníkom v sro môžeš byť len ako občan, človek, nie SZČO.Myslim, ze je rozdiel medzi zivnostnikom a SZCO. SZCO su napr. hokejisti, umelci a pod. Nemaju ICO, DIC, ale su SZCO a mozu byt spolocnikmi v obchodnych spolocnostiach. A podla mna ak nie je v OZ vyslovne zakazane, ze zivnostnik nesmie byt spolocnikom v obch. spolocnosti, co tam zakazane nie je, tak plati ze to je povolene. Podla mna zivnostnik moze byt spolocnikom v s.r.o.[/quote]
A o čo ide, ak smiem vedieť?
Chcete byť v spoločenskej zmulve ako spoločník zapísaný Ján Mrkvička, IČO 12345678 ? To nie je možné.

Spoločníkom v s.r.o. je fyzická osoba. To , že táto fyzická osoba je považovaná podľa nejakého zákona za SZČO, s tým nič nemá. O SZČO zákon o sociálnom poisteni, zákon o zdravotnom poistení. V zákone o dani z príjmov sa hovorí o daňovníkovi s príjmami zo samostatnej zárobkovej činnosti....
V predchádzajúcich príspevkoch máte naozaj vyčerpávajúce odpovede.
Ak Porada nestačí, resp. odpovede sa javia ako chybné, doporučujem navštíviť odborníka - právnika.
0 0
j.s j.s

j.s je offline (nepripojený) j.s

Chcete byť v spoločenskej zmulve ako spoločník zapísaný Ján Mrkvička, IČO 12345678 ? To nie je možné.

Len pokracujem v diskusii, co je podla mna zdrava a prospesna vec. Ak moze byt v spolocenskej zmluve ako spolocnik napr. XXXX s.r.o. tak nevidim problem, preco by tam nemohol byt Jano Mrkvicka. Do navrhu na zapis do OR SR nedava ani ICO ani DIC (ani pri s.r.o.-cke)
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Mali sme tu joe blacka, jumpera a teraz tu máme cockera a x.y.
O tom je Porada.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Však Ján Mrkvička tam môže byť, proti tomu nič nemám.
Len netreba priživovať názor, ktorý nie je správny. Väčšina podobných tém smeruje ( okrem odovodvých otázok) k jedinému - ako čo najjednoduchšie ukončiť živnosť a "previesť" obchodný majetok do s.r.o. A to sa nedá urobiť tak, že SZČO založí s.r.o....
0 0
cocker.ba cocker.ba

cocker.ba je offline (nepripojený) cocker.ba

Johanka
Však Ján Mrkvička tam môže byť, proti tomu nič nemám.
Len netreba priživovať názor, ktorý nie je správny. Väčšina podobných tém smeruje ( okrem odovodvých otázok) k jedinému - ako čo najjednoduchšie ukončiť živnosť a "previesť" obchodný majetok do s.r.o. A to sa nedá urobiť tak, že SZČO založí s.r.o....
Omyl, mne sa praveze nechce likvidovat kvoli s.r.o. moju zivnost.Keby som chcel, tak ju proste zrusim.To som pisal na zaciatku-zivnost rusit nechcem.Ale ked mam sam zivnost na obchodovanie a s kamaratom este urobim aj s.r.o. na obchodovanie, budem vlastne obchodovat v dvoch firmach-preto som rozmyslal, ze zachovam aj zivnost , len proste vstupim ako firma-podnikajuci na zaklade ZL do s.r.o.Zatial mi vsak nikto neuviedol konkretny dovod, preco zivnostnik ako firma nemoze vstupit ako spolocnik do s.r.o.Ktory zakon to zakazuje? nerad by som kvoli tomu prehrabaval vsetky mozne zakony...
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Obchodný zákonník:
§ 2
Podnikanie


(1) Podnikaním sa rozumie sústavná činnosť vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku.

(2) Podnikateľom podľa tohto zákona je:

a) osoba zapísaná v obchodnom registri,
b) osoba, ktorá podniká na základe živnostenského oprávnenia,
c) osoba, ktorá podniká na základe iného než živnostenského oprávnenia podľa osobitných predpisov,
d) fyzická osoba, ktorá vykonáva poľnohospodársku výrobu a je zapísaná do evidencie podľa osobitného predpisu.


DRUHÁ ČASŤ
OBCHODNÉ SPOLOČNOSTI A DRUŽSTVO

HLAVA I
OBCHODNÉ SPOLOČNOSTI

DIEL I
Všeobecné ustanovenia

§ 56

(3) Ak zákon neustanovuje inak, môžu byť zakladateľmi spoločnosti a zúčastňovať sa na jej podnikaní fyzické i právnické osoby.
0 0
cocker.ba cocker.ba

cocker.ba je offline (nepripojený) cocker.ba

Johanka
Obchodný zákonník:
§ 2
Podnikanie


(1) Podnikaním sa rozumie sústavná činnosť vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku.

(2) Podnikateľom podľa tohto zákona je:

a) osoba zapísaná v obchodnom registri,
b) osoba, ktorá podniká na základe živnostenského oprávnenia,
c) osoba, ktorá podniká na základe iného než živnostenského oprávnenia podľa osobitných predpisov,
d) fyzická osoba, ktorá vykonáva poľnohospodársku výrobu a je zapísaná do evidencie podľa osobitného predpisu.


DRUHÁ ČASŤ
OBCHODNÉ SPOLOČNOSTI A DRUŽSTVO

HLAVA I
OBCHODNÉ SPOLOČNOSTI

DIEL I
Všeobecné ustanovenia

§ 56

(3) Ak zákon neustanovuje inak, môžu byť zakladateľmi spoločnosti a zúčastňovať sa na jej podnikaní fyzické i právnické osoby.

To mam chapat tak, ze ako zivnostnik mozem vstupit ako spolocnik do s.r.o.? Moj sedliacky rozum mi hovori, ze ak ina s.r.o. moze vstupit do dalsej s.r.o. ako spolocnik(konkretna firma je tak uvedena na orsr.), moze tym padom vstupit do s.r.o ako spolocnik aj zivnostnik.
V opacnom pripade prosim vysvetlit, ze ak ina s.r.o moze byt spolocnikom inej s.r.o., preco zivnostnik byt nemoze...
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Možno stačí iba vysvetliť pojmy, citovaných §§.
Pre účely obch. zákonníka je " živnostník" považovaný za podnikateľa.
Spoločníkom s.r.o. môže byť právnická osoba alebo fyzická osoba.
Nie je tam uvedené podnikateľ.

Fyzická osoba Ján Mrkvička môže byť spoločníkom s.r.o.( abstrahujem od ostatných podmienok). Pri zakladaní s.r.o. je úlpne jedno, aké má Ján Mrkvička príjmy, či zo živnosti, zo zamestnania, z prenájmu alebo nemá nijaké, či poberá nejaký dôchodok ....
0 0
cocker.ba cocker.ba

cocker.ba je offline (nepripojený) cocker.ba

Johanka
Možno stačí iba vysvetliť pojmy, citovaných §§.
Pre účely obch. zákonníka je " živnostník" považovaný za podnikateľa.
Spoločníkom s.r.o. môže byť právnická osoba alebo fyzická osoba.
Nie je tam uvedené podnikateľ.

Fyzická osoba Ján Mrkvička môže byť spoločníkom s.r.o.( abstrahujem od ostatných podmienok). Pri zakladaní s.r.o. je úlpne jedno, aké má Ján Mrkvička príjmy, či zo živnosti, zo zamestnania, z prenájmu alebo nemá nijaké, či poberá nejaký dôchodok ....
Takze ja som fyzicka osoba a je to uplne jedno, ci podnikatel na ZL alebo nepodnikatel. A s.r.o. je pravnickou osobou, teda zaroven aj podnikatelom.Takze ak s.r.o moze byt spolocnikom v inej s.r.o. (doslova je to tak uvedene v registri- ak ju tak zapisali do registra, znamena to, ze v sulade so zakonom...), tak tym padom moja firma podnikajuca na zaklade ZL moze byt tiez spolocnikom s.r.o.Takze napisem, to co na zaciatku-ak zakon nieco vyslovene nezakazuje, povoluje to.A z praxe je jasne, ze s.r.o. moze byt spolocnikom inej s.r.o.(teda nie pan Mrkvicka ako osoba, ale jeho s.r.o.) , preto nevidim dovod, preco by moja firma podnikajuca na zaklade ZL, nemohla byt spolocnikom v s.r.o...
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Bez komentára .
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
cocker.ba
Takze ja som fyzicka osoba a je to uplne jedno, ci podnikatel na ZL alebo nepodnikatel. A s.r.o. je pravnickou osobou, teda zaroven aj podnikatelom.Takze ak s.r.o moze byt spolocnikom v inej s.r.o. (doslova je to tak uvedene v registri- ak ju tak zapisali do registra, znamena to, ze v sulade so zakonom...), tak tym padom moja firma podnikajuca na zaklade ZL moze byt tiez spolocnikom s.r.o.Takze napisem, to co na zaciatku-ak zakon nieco vyslovene nezakazuje, povoluje to.A z praxe je jasne, ze s.r.o. moze byt spolocnikom inej s.r.o.(teda nie pan Mrkvicka ako osoba, ale jeho s.r.o.) , preto nevidim dovod, preco by moja firma podnikajuca na zaklade ZL, nemohla byt spolocnikom v s.r.o...


Aj si si zažartoval, aj si si odpovedal.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Jozef Mihál
Mali sme tu joe blacka, jumpera a teraz tu máme cockera a x.y.
O tom je Porada.
. .
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať