Zavrieť

Porady

Neoprávnené obsadenie pivnice

Po nasťahovaní sa do novokúpeného bytu som zistil, že pivnica, ktorú predávajúci označili ako prislúchajúcu k tomuto bytu je zamknutá, obsadená iným obyvateľom domu. Po niekoľkých písomných výzvach o jej vypratanie a odovzdanie sa prihlásil sused. Bol rozčúlený akým právom ho vyhadzujem z „jeho“ pivnice. Vraj bola prázdna a nezamknutá tak si ju vzal a v tomto dome to takto chodí, každý si obsadí kobku, ktorú chce a mám si pohľadať tiež niečo voľné.
Správca domu mi poslal kópiu projektovej dokumentácie, z ktorej je možné predmetnú pivnicu jednoznačne identifikovať ako prislúchajúcu k môjmu bytu.
Prosím Vás o radu akým spôsobom a kde sa domáhať svojich práv a získať späť pivnicu.
Ďakujem
Usporiadat
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Nedomenuj sa so susedom. Požiadaj /písomne/ správcu, aby zabezpečil uvoľnenie Tvojej pivnice na základa LV z katastra.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
alde78 alde78

alde78 je offline (nepripojený) alde78

Ďakujem za radu, urobím tak, o výsledku budem informovať.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

alde78
Po nasťahovaní sa do novokúpeného bytu som zistil, že pivnica, ktorú predávajúci označili ako prislúchajúcu k tomuto bytu je zamknutá, obsadená iným obyvateľom domu. Po niekoľkých písomných výzvach o jej vypratanie a odovzdanie sa prihlásil sused. Bol rozčúlený akým právom ho vyhadzujem z „jeho“ pivnice. Vraj bola prázdna a nezamknutá tak si ju vzal a v tomto dome to takto chodí, každý si obsadí kobku, ktorú chce a mám si pohľadať tiež niečo voľné.
Správca domu mi poslal kópiu projektovej dokumentácie, z ktorej je možné predmetnú pivnicu jednoznačne identifikovať ako prislúchajúcu k môjmu bytu.
Prosím Vás o radu akým spôsobom a kde sa domáhať svojich práv a získať späť pivnicu.
Ďakujem
Správca môže pomôcť a nemusí. Ja osobne by som sa s ním nenaťahovala ako správca a ani nerobila policajta. Skus to a ak to nepomôže u Vašho správcu- čo si myslím, že sa bude chciet z toho vyzuť...tak sa riaď svojími vlastníckymi právami, ktoré ani /spravca nieje povinny riešiť, ale može.../- ak máš preukazateľne LV oznám susedovi,/najlepšie písomne/ že v prípade, že ti tvoj priestor neuvolní odvrtáš FAB a veci mu vypraceš von, samozrejme za učasti svedka, aby ta nenapadol, že si mu niečo ukradol. Je to tvoje vlastníctvo a ty máš právo užívať ho. Sused nemá ako preukázať jeho vlastníctvo, takže sa nemože ani nikam s tým obrátiť...
Naposledy upravil Halli : 06.02.07 at 17:00
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

slavica
Správca môže pomôcť a nemusí. Ja osobne by som sa s ním nenaťahovala ako správca a ani nerobila policajta. Skus to a ak to nepomôže u Vašho správcu- čo si myslím, že sa bude chciet z toho vyzuť...tak sa riaď svojími vlastníckymi právami, ktoré ani /spravca nieje povinny riešiť, ale može.../- ak máš preukazateľne LV oznám susedovi,/najlepšie písomne/ že v prípade, že ti tvoj priestor neuvolní odvrtáš FAB a veci mu vypraceš von, samozrejme za učasti svedka, aby ta nenapadol, že si mu niečo ukradol. Je to tvoje vlastníctvo a ty máš právo užívať ho. Sused nemá ako preukázať jeho vlastníctvo, takže sa nemože ani nikam s tým obrátiť...
...myslím si, že správca je povinný vyriešiť túto situáciu a dať veci do poriadku, práve naopak, nemal dopustiť obsadenie pivnice prislúchajúcej k bytu.Je možné zo strany vlastníka preukázanie vlastníctva pivnice, ale ako poznám pomery s týmito priestormi - pri prvom odpredaji sme ich očíslovali č. bytov - toto už dnes neexistuje. Jediný, kto mu je povinný vyriešiť problém je správca domu...
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

lubica_02
...myslím si, že správca je povinný vyriešiť túto situáciu a dať veci do poriadku, práve naopak, nemal dopustiť obsadenie pivnice prislúchajúcej k bytu.Je možné zo strany vlastníka preukázanie vlastníctva pivnice, ale ako poznám pomery s týmito priestormi - pri prvom odpredaji sme ich očíslovali č. bytov - toto už dnes neexistuje. Jediný, kto mu je povinný vyriešiť problém je správca domu...
Ľubica , to že to má preukazateľne na LV je jeho vlastníctvo a spravca nemusí do toho zasahovať. Na OSBD maximalne vyzvu na to neoprávneho vlastníka a pohrozia mu, ale ak to dobrovoľne neurobí- čo v tomto prípade asi bude ťažko, tak OSBD odporučí obratiť sa na policiu. Je to ako s bytom... do vlastníctva ako takého ti spravca nezasahuje...
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

Slavica,v postate s tebou súhlasím,avšak budem Ti trochu oponovať skúsenosťou,správca osobne pozná vlastníkov domu /po mojom zistení OSBD ASI NIE /, osobným kontaktom väčšina vlastníkov reaguje kladne a problém sa vyrieši. Chce to len trochu snahy .
Takto som to urobila viac krát a problém som viac nemala.
Veľa úspechov!!!
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

lubica_02
Slavica,v postate s tebou súhlasím,avšak budem Ti trochu oponovať skúsenosťou,správca osobne pozná vlastníkov domu /po mojom zistení OSBD ASI NIE /, osobným kontaktom väčšina vlastníkov reaguje kladne a problém sa vyrieši. Chce to len trochu snahy .
Takto som to urobila viac krát a problém som viac nemala.
Veľa úspechov!!!
Lubi, jasne aj ja sa to snažim v mojom panelaku robiť, už dlhé roky ho spravujem, ale autor temy sa zrejme kontaktoval so spravcom a nieje mi jasne či je to spravca SVBčka alebo či patria pod OSBD a pod. Ale to čo som napísala je moja skusenost z OSBD. Dufam sa Alde ozve a napiše ako sa to vyriešilo. Ono v mnohých panelakoch si veľa ludí poprivlastňovalo za socializmu to čo uchmatli a tak sa im teraz s tým tažko lúči.
A ešte vmnohých zmluvach málokto má špecifikované či je tá alebo tá jeho pivnica. To má ešte výhodu.
Naposledy upravil Halli : 07.02.07 at 10:07
0 0
alde78 alde78

alde78 je offline (nepripojený) alde78

Ďakujem slavici a lubici_02, pekne ste to rozdebatovali. Upresnil by som niektoré veci.
Správcom je Službyt s.r.o.. Na LV nemám zapísanú pivnicu, v kúpnej zmluve a návrhu na vklad do katastra sa uvádza, že byt sa predáva s príslušenstvom, ktorú tvorí pivnica. K dispozícii mám aj zmluvu o prvom odpredaji bytu, kde sa uvádza, že byt sa predáva spolu s pivnicou prislúchajúcou k tomuto bytu podľa projektovej dokumentácie. Túto projektovú dokumentáciu mi zaslal správca. Žiadosť správcovi o zabezpečenie uvoľnenia pivnice som zaslal.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

To by som sa aj divila, že na LV to je, lebo som to ešte nevidela Áno v kúpnej zmluve je dobré napísať, že : ... k bytu prislúcha pivnica č.?, vtedy sa je o čo oprieť. Tých zmlúv cezo mna prešli stovky, ale málokde je to napísané. ľudia to podceňujú a potom sa deje to čo píšeš ty. Som zvedavá ako sa zachová tvoj správca, lebo do takýchto veci málokto chce zasahovať. Ale pokiaľ sa môžeš oprieť o projektovú dokumentáciu, tak to skus a daj vedieť
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

slavica
To by som sa aj divila, že na LV to je, lebo som to ešte nevidela Áno v kúpnej zmluve je dobré napísať, že : ... k bytu prislúcha pivnica č.?, vtedy sa je o čo oprieť. Tých zmlúv cezo mna prešli stovky, ale málokde je to napísané. ľudia to podceňujú a potom sa deje to čo píšeš ty. Som zvedavá ako sa zachová tvoj správca, lebo do takýchto veci málokto chce zasahovať. Ale pokiaľ sa môžeš oprieť o projektovú dokumentáciu, tak to skus a daj vedieť
...v našich zmluvách figurovalo označenie ,dokonca aj plocha prislúchajúcej pivnice
0 0
bz5 bz5

bz5 je offline (nepripojený) bz5

Brat mal rovnaky problem. tiez sa nastahovali do noveho bytu a pivnicu mali obsadenu. Riesil to tak, ze poziadal spravkynu vchodu, aby to vyriesila, no ta sa nemala po opakovanych prosbach k cinu a tak siel na bytove druzstvo, ze co ma za problem. Tam mu povedali, ze nech este raz skusi upozornit spravcu a ak to nepomoze, ze vsetci traja (brat, spravkyna i "pivniciar") budu predvolaní na konfrontaciu. No k tej nedoslo, lebo pivnica sa dovtedy zazrakom vyprazdnila.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

lubica_02
...v našich zmluvách figurovalo označenie ,dokonca aj plocha prislúchajúcej pivnice
Ľubi to je len dobre... ale v 30ročných panelákoch to nebolo a ani pri prvom predaji neboli pivnice špecifikované. Teraz už si na to ľudia dávajú bacha, lebo vidia čo sa deje.A v nových bytových domoch je to samozrejmosť.... Inak keby som ja kupovala byt, tak si pozriem aj pivnicu predtým, než podpíšem zmluvu o kúpe....
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

slavica
Ľubi to je len dobre... ale v 30ročných panelákoch to nebolo a ani pri prvom predaji neboli pivnice špecifikované. Teraz už si na to ľudia dávajú bacha, lebo vidia čo sa deje.A v nových bytových domoch je to samozrejmosť.... Inak keby som ja kupovala byt, tak si pozriem aj pivnicu predtým, než podpíšem zmluvu o kúpe....
Ja spravujem domy skolaudované v r. 1958 -1968 ,ale pri odpredaji - prvom sme všetko pomerali,označili a predali ...ale nie všetci správcovia tak urobili a teraz su s tým problémy.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

lubica_02
Ja spravujem domy skolaudované v r. 1958 -1968 ,ale pri odpredaji - prvom sme všetko pomerali,označili a predali ...ale nie všetci správcovia tak urobili a teraz su s tým problémy.
Malo by to byť aj v liste vlastníctva. Ak to nie je treba to urobiť a bude pokoj.
0 0
Judita 27 Judita 27

Judita 27 je offline (nepripojený) Judita 27

Ak na LV figuruje aj pivnica,mala by tam byť aj jej rozloha.(rozloha bytu+pivnice=spoluvlastnícky podiel) Prekontrolujte si aj na mesačnom výmere, či platíťe do FO za svoju pivnicu.Pivnica je Vaša,musí vám ju uvolniť.V krajnom prípade,požiadajte o pomoc políciu.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Za pivnicu sa neplatí do FOPaÚ. Do FPOáÚ sa platí z úžitkovej plochy bytu.
0 0
vieroslava vieroslava

vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

Súčasťou zmluvy o prvom prevode bytu by mal byť aj situačný náčrt s označením predávavého bytu a prislúchajúcej pivnice. Je dobre, ak kupujúci požaduje pri ďalšom predaji pripnúť k zmluve tento situačný náčrt.
0 0
adv adv

adv je offline (nepripojený) adv

kazdy byt ma aj svoje prisluslusenstvo, ktorym je aj pivnica. to znamena, ze nikto si nemoze lubovolne obsadzovat pivnicu , aku chce. jedina moznost je dat na sud zalobu o vypratanie pivnice. myslim, ze k pojednavaniu by ani nedoslo, lebo sused by sam po podani zaloby ju dobrovolne uvolnil. inac by ho to sudenie vyslo draho. nema ziadnu sancu. treba dokumentaciu z katastra alebo projektovu dokumentaciu.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Elena Navrátilová Pozri príspevok
Za pivnicu sa neplatí do FOPaÚ. Do FPOáÚ sa platí z úžitkovej plochy bytu.
My platíme do fondu aj za plochu pivnice. Veď aj to je príslušenstvo bytu.
0 0
Jumil Jumil

Jumil je offline (nepripojený) Jumil

Elena Navrátilová Pozri príspevok
Za pivnicu sa neplatí do FOPaÚ. Do FPOáÚ sa platí z úžitkovej plochy bytu.
V zakone je platba do FPOaU podla spoluvlastnickeho podielu. Spoluvlastnicky podiel je v LV podiel jednotlivca k celku. Spoluvlastnicky podiel je velkost bytu + pivnica. My platime do FPOaU podla spoluvlastnickeho podielu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať