Zavrieť

Porady

Vecné bremeno

Prosím o radu: Máme pozemok,na ktorom plánujeme stavať dom.K pozemku aj k susedným pozemkom susedia "o nás bez nás" vybudovali most na ich náklady,kt.je jediným prístupom aj k nášmu pozemku.Je možné požiadať súd o zriadenie vecného bremena nášho prechodu cez tento most,keďže títo susedia nie sú ochotní dohodnúť sa ani za tretinovú refundáciu ich nákladov z našej strany?? Pri vydaní stavebného povolenia na výstavbu tohto mosta bol udelený len môj súhlas a nie súhlas manžela, ktorý si myslím,j e v takýchto veciach potrebný - súhlas obidvoch partnerov.
Môže na náš návrh súd niečo takéto vydať a v náš prospech rozhodnúť??
ďakujem za odpoveď
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

    To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac účtovník 007
    Melicheríková Daša
    K pozemku aj k susedným pozemkom susedia "o nás bez nás" vybudovali most na ich náklady,kt.je jediným prístupom aj k nášmu pozemku.
    asi to úplne bez vás nebolo, keď Ďalej píšeš

    Melicheríková Daša
    Pri vydaní stavebného povolenia na výstavbu tohto mosta bol udelený len môj súhlas a nie súhlas manžela, ktorý si myslím,j e v takýchto veciach potrebný - súhlas obidvoch partnerov.
    To znamená, že ste boli prizvaní k stavebnému konaniu a k prejednaniu stavebného povolenia a svojim podpisom ste sa vzdali námietok.

    A ako ste chodili na pozemok dovtedy? Keď ste dali súhlas k stavbe mosta, prečo ste už vtedy so susedmi neuvažovali o povolení susedov na užívanie mosta? Museli viacerí dať súhlas so stavbou? Ono neochota vlastníkov mosta,môže vyplývať z neochoty pri podpisovaní súhlasu s vybudovaním mosta. Nedialo sa niečo také náhodou?

    Melicheríková Daša
    Je možné požiadať súd o zriadenie vecného bremena nášho prechodu cez tento most,keďže títo susedia nie sú ochotní dohodnúť sa ani za tretinovú refundáciu ich nákladov z našej strany?? Môže na náš návrh súd niečo takéto vydať a v náš prospech rozhodnúť??
    ďakujem za odpoveď
    Áno je to možné, ale prieky nebudú mať konca-kraja. Nie je možné vybudovať Váš vlastný prístup? Ak už v začiatkoch užívania máte takéto problémy, tak po rokoch sa Vám môže stať, že susedia dajú na most rampu(aj to sa stalo) a súd bude roky a roky rozhodovať a vy budete domov chodiť preskakovaním cez potok.
    Určite by som vo vašom prípade uvažovala o vlastnom prístupe.

    PS: Moja domáca sa háda o každú blbosť so susedmi, znepríjemňuje im život žalobami na MÚ, nesúhlasmi v stavebnom konaní a verím, že keby ona chcela niečo robiť, tek susedia napíšu na najvyššiu inštanciu EU, len aby jej to vrátili. To len na pobavenie. Ľudia sme rôzni.

    bulnova je offline (nepripojený) bulnova

    bulnova
    V prvom rade by som zisťovala komu patrí pozemok po mostom. Ak je spoločný,
    alebo štátny, myslím, že je možno získať bremeno prechodu, no s úhradou
    alikv. časti nákladov za vybudovania mosta. V každom prípade by som riešila
    postup opačným poradím - najprv dohodou u susedov, ktorí to financovali (spojiť
    sa všetci, ktorých sa to týka a náklady spravodlivo rozdeliť) - možno na také
    riešenie čakajú. Určite ich to netešilo, keď stavbu financovali len oni.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.