Zavrieť

Porady

učtovanie PHM v JU

Som novacik a tak by som potrebovala poradit, ci v JU kde auto je v majetku zaradene musim preratavat km, alebo si mozem uctovat do nakladov iba PHM podla blocka. Totiz moj drahy si nevedie knihu jazd a dava mi len blocky o nakupe PHM a ja som ich doteraz takto davala do nakladov, bez prepocitavania km. Je to pripustne, alebo som robila chybu? Dakujem.
Usporiadat
dom dom

dom je offline (nepripojený) dom

Kniha jázd sa musí viesť v každom prípade. Rozpis km podľa knihy , prepočítané podľa spotreby v technickom preukaze je podklad, ktorým sa nákup PHM dokladuje.
0 0
ekin ekin

ekin je offline (nepripojený) ekin

suhlasim s "dom", ak to dokazes (čo ine ti ostáva), tak knihu jázd začni robiť hned - a pekne od začiatku podnikania. Za tú pokutu - a neuznanie výdavkov - to určite stoji
0 0
BejaM BejaM

BejaM je offline (nepripojený) BejaM

Dakujem za rady, aj ked si dost dobre neviem predstavit ako budem robit knihu jazd za dva roky. Moja znama mi totiz, ked som zacinala uctovnictvo v roku 2003 povedala, ze podla noveho sa dava cela spotreba PHM do nakladov a nemusi sa nic prepocitavat.
Mam z toho hlavu v smutku
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Taktiež doporučujem žačať čím skôr, lebo DU sa ohlási keď to najmenej čakáme. Vezmi do riuky doklady o nákupoch za r. 2003, 2004, kde sa pracovalo, kde sa dávali ponuky atd atd. neviem s akým zameraním je firma. Najlepšie je na to ale program, tam máš celý rok urobený za 1-3 dni. V ruke sa s tým natrápiš a bude to ako "naschvál" aj s chybami.
0 0
BejaM BejaM

BejaM je offline (nepripojený) BejaM

Este otazka, ak teda - manzel je lekar a dochadza z dedinky za mestom cca. tak 10-15 km od mesta vzdialenej do svojej ambulancie mozem tieto cesty dat ako sluzobne?
0 0
Ala Ala

Ala je offline (nepripojený) Ala

Nie, lebo je to akože dochádzka do zamestnania.
Ak išiel vybavovať niečo iné tak áno. Ja by som urobila cesty na návštevy u pacientov a pod.
0 0
Viera Viera

Viera je offline (nepripojený) Viera

Hľadám usmernenie ohľadne výpočtu spotreby PHM. Pamätám si, že bolo zverejnené vo Finančnom spravodajcovi. Ale už neviem, v ktorom roku ani čísle.
Neviete mi poradiť, kde by som ho našla ?

Ďakujem
0 0
Vera Vera

Vera je offline (nepripojený) Vera

Ahojte,


a ako je to s prípadom živnostníka, ktorý má sídlo doma a chodí vykonávať prácu do iného mesta. Môže si dať do nákladov cestovné ? - lístky z MHD, z vlaku ...??
0 0
Janna Janna

Janna je offline (nepripojený) Janna

A ako účtujete PHM v JÚ?
ja dávam celých 100% PHM do nákladov, evidenciu jázd robím v PC (ALFE), na konci roku vytlačím knihu jázd za celý rok, kde mám zostatok nejakých pár lítrov PHM.

Zostatok PHM prepočítam podľa poslenej platby za PHM, ale teraz čo s tým, dať to ako položku zvyšujúci základ dane §17 do danového priznania alebo interným dokladom do odpíšete napr. mínusom z prevádzkovej réžie?
Ako to robite vy?
Dakujem
jana
0 0
marcelaStanakova marcelaStanakova

marcelaStanakova je offline (nepripojený) marcelaStanakova

Ja som sa chcela spýtať keď podnikateľ používa svoje súkromné vozidlo na firemné účely a má zaplatenú daň z mot.vozidiel tiež musí viesť knihu jázd?
Ďakujem!
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

ja si vediem knihu jazd v PC-excel.tabulka-kedy,kam,kolko km prejazdenych, do vydavkov davam cele sumy vydaj z pokladne a rezia. Sidlo firmy ZA, praca u zakaznika v BA, sluzobne cesty od zakaznika do BB. Musi to byt podlozene ponukou,zmluvou ze tam nieco robil,preco tam chodil,nejaky vykaz prac a pod ?-aby to bolo uznatelny naklad na PHM resp. diety na SC?
0 0
bachorikova bachorikova

bachorikova je offline (nepripojený) bachorikova

Mam takyto problem. Mam auto vlozene do firmy a mam dost malo blockov od benzinu. Je mozne vykazat viacej najazdenych kilometrov aj ked nemam na ne blocky za tankovanie?
0 0
babenko1 babenko1

babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

Renata :-)
bachorikova
Mam takyto problem. Mam auto vlozene do firmy a mam dost malo blockov od benzinu. Je mozne vykazat viacej najazdenych kilometrov aj ked nemam na ne blocky za tankovanie?
tak treba pozháňať bločky :-) alebo na ten zvyšok, čo nie sú bločky, dať ako súkromné jazdy
0 0
Kači Kači

Kači je offline (nepripojený) Kači

nič zaujímavé - manželka, mamka, účtovníčka ...viac
Dosť z vás ma chaos v autách. Knihu jázd musí viesť každý. Bločky ako doklad o tom, aká bola cena PHM by mohlo byť zopár tiež. Je dobré ich mať preto, že som naozaj ten benzín kúpila. Ale zase nie je problém hocikde taký doklad zohnať a dnes už sa dá dostať k informáciam aké boli ceny PHM v jednotlivých mesiacoch. Takže hlavne mať km, podľa techničáku prepočítať aká je spotreba litrov na uvedené km a krát cena PHM. A to idé do nákladov, nie všetky bločky ako PHM nakúpim. Ale keďže si ľudia väčšinou knihu jázd nerobia, tak ja (nakoľko samozrejme nie som ochotná im rozpisovať cesty po dňoch spätne) im na základe bločkov, kde sú uvedené litre, spätne prepočítam, koľko asi by mali za jednotlivé mesiac prejazdiť km. A na drobné nech si to už urobia sami. Avšak plátcovia DPH, by si mali bločky odkladať kvôli DPH a potom samozrejme prepočítať litre cenou bez DPH. A je dobré to robiť raz mesačne, vtedy si urobím klasický priemer ceny PHM za mesiac (pretože ceny sú rozdielne) a s tou počítam. Za rok naraz by to bolo náročné.
0 0
Yvvetta Yvvetta

Yvvetta je offline (nepripojený) Yvvetta

ťažko pracujúca účtovníčka
Majka
ja si vediem knihu jazd v PC-excel.tabulka-kedy,kam,kolko km prejazdenych, do vydavkov davam cele sumy vydaj z pokladne a rezia. Sidlo firmy ZA, praca u zakaznika v BA, sluzobne cesty od zakaznika do BB. Musi to byt podlozene ponukou,zmluvou ze tam nieco robil,preco tam chodil,nejaky vykaz prac a pod ?-aby to bolo uznatelny naklad na PHM resp. diety na SC?
Majka prosím ťa nemohla by si tu vložiť prílohu tvoju tabuľku evidencie jázd v exceli ?
Ďakujem
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Ja by som Vam doporucila stiahnut si z netu ALFU od Krosu-JU, kde je plnohodnotna demoverzia JU a su v nej jazdy. Predsa software Vam nedovoli urobit chybu a aj pri dodatocnom vkladani, alebo vyhadzovani Vam to vsetko nanovo prepocita. Je tam minimalne mensia chybovost.
Ale kto si netrufa, nech skusi excel od IVVETTY, ak ho poskytne.
0 0
lubos f lubos f

lubos f je offline (nepripojený) lubos f

Precital som si mnozstvo prispevkov o jazdach, ale nie je mi jasne ako odpocitavat DPH z PHM ak by som si naklady na firemne auto neuplatnoval v 100% vyske (JU). Ak to tam niekde bolo zasifrovane tak sa ospravedlnujem a prosim o polopaticke vysvetlenie.
0 0
Viera Viera

Viera je offline (nepripojený) Viera

Janna
A ako účtujete PHM v JÚ?
ja dávam celých 100% PHM do nákladov, evidenciu jázd robím v PC (ALFE), na konci roku vytlačím knihu jázd za celý rok, kde mám zostatok nejakých pár lítrov PHM.

Zostatok PHM prepočítam podľa poslenej platby za PHM, ale teraz čo s tým, dať to ako položku zvyšujúci základ dane §17 do danového priznania alebo interným dokladom do odpíšete napr. mínusom z prevádzkovej réžie?
Ako to robite vy?
Dakujem
jana
Tak toto by aj mňa zaujímalo. Ako účtujete rozdiel medzi nakúpeným benzínom a priemernou spotrebou v jednoduchom účtovníctve ?
0 0
Lenuška Lenuška

Lenuška je offline (nepripojený) Lenuška

ja by som to robila tak, že benzín bločky - ako neovplyv.ZD. A do daňovýchvýdavkov - to čo výjde z knihy jázd z Alfy napr. vždy na konci mesiaca.
Môže byť?
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Viera
Tak toto by aj mňa zaujímalo. Ako účtujete rozdiel medzi nakúpeným benzínom a priemernou spotrebou v jednoduchom účtovníctve ?
Nijako, treba si spraviť v exceli tabulku so vzorcami a napasovať spotrebu podla TP.
Pekný večer...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať