Zavrieť

Porady

ukončenie nájomnej zmluvy

Do kedy po uzavreti kúpno-predajnej zmluvy na byt treba mi platiť ešte nájomné?
§490 Obchodného zákonníka som si vysvetlila tak, že po uzavretí kúpnej zmluvy v ktorej sa ešte aj cituje, že nadobúda účinnosť dňom podpisu, a vyplatením sumy, mi už netreba čakať na právne účinky zo zmluvy o prevode vlastníctva na Katastri a prestala som platiť nájomné. Je oprávnený predávajúci požadovať odo mňa nájomné až ku dňu registrácii na Katastri?

Klemka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    adv je offline (nepripojený) adv

    adv
    to, co je v zmluve napisane, je blbost. kupna zmluva na kazdu nehnutelnost je ucinna az povolebnim vkladu v katastri. platna je uz podpisom stran.

    ale to je jedno, z uvedeneho znenia zmluvy vyplyva,ze najomne treba platit a najomny pomer zanika ku dnu podpisu.

    inac by ste museli platiti najomne az do povolenia vkladu, lebo az vtedy sa stavate vlastnikom.

    ina pravna uprava je vsak pri prvoodpredaju bytu z mesta na obcana. ...

    inac, uprava kupy a najmu nehnutelnosti ide podla Obcianskeho zakonnika a nie Obchodneho

    Klemka je offline (nepripojený) Klemka

    Klemka
    adv
    to, co je v zmluve napisane, je blbost. kupna zmluva na kazdu nehnutelnost je ucinna az povolebnim vkladu v katastri. platna je uz podpisom stran.

    ale to je jedno, z uvedeneho znenia zmluvy vyplyva,ze najomne treba platit a najomny pomer zanika ku dnu podpisu.

    inac by ste museli platiti najomne az do povolenia vkladu, lebo az vtedy sa stavate vlastnikom.

    ina pravna uprava je vsak pri prvoodpredaju bytu z mesta na obcana. ...

    inac, uprava kupy a najmu nehnutelnosti ide podla Obcianskeho zakonnika a nie Obchodneho
    Pre upresnenie:
    celý prípad sa jedná práve prvoodpredaj bytu mesta na občana. Takže bude zaujimavé počuť tú inú špeciálnu, právnu úpravu.
    Moc Vám všetkým ďakujem, aj keď úplne nerozumiem z toho:
    1. Keď som v máji podpísala kúpnu zmluvu a zaplatila kúpnu cenu,musím platiť nájomné aj za jún,júl a august?
    Klemka

    adv je offline (nepripojený) adv

    adv
    konecne sa slecna vyrozpravala....

    pri prvoodpredaji pravne ucinky vkladu nastavaju uz dnom dorucania navrhu na vklad, a ani az povolenim vkladu. cize kupujuci vlastnicke pravo nadobuda spatne ku dnu podania navhu na katastri. je to katastrom vyznacene aj na zmluve o prevode vlastnictva bytu. takze od toho datumu je vlastnik a nemozze logicky paltit najomne, lebo sma sa stal prenajimatelom. a sam sebe prenajimat nejde - vola sa to zanik zavazku splynutim - konfuziou

    nech sa paci, to je vsetko.

    Klemka je offline (nepripojený) Klemka

    Klemka
    Teda keď Mesto podalo návrh na vklad až v auguste,ja musim platiť nájomné tri mesiace tak, ako keby som si nič neodkupovala, až do augusta. Správne som to porozumela?
    Klemka

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Klemka
    Teda keď Mesto podalo návrh na vklad až v auguste,ja musim platiť nájomné tri mesiace tak, ako keby som si nič neodkupovala, až do augusta. Správne som to porozumela?
    Klemka
    Keď sme my odkupovali byt do OV, tak trvalo rok, kým kataster zapísal vklad. Do tej doby sme museli platiť nájomné bývalému vlastníkovi (bol to služobný byt). Po zápise do katastra bývalý vlastník spätne ku dňu účinnosti zápisu vrátil nájomné a my sme museli potom doplatiť do fondu opráv a zákohy odo dňa účinnosti zápisu.

    Takže pokiaľ ešte nenastal zápis do katastra, tak by ste mali platiť nájomné, lebo ešte nie ste vlastníkmi. Potom, keď kataster zapíše so spätným dátumom účinnosť zápisu, tak by vám mali vrátiť nájomné odo dňa účinnosti zápisu. Ak ste už vlastníkmi, tak bývalý vlastník má právo na nájomné až do dňa, kedy kataster zapísal prevod vlastníctva (účinnosť vkladu).

    vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

    vieroslava
    Klemka
    Teda keď Mesto podalo návrh na vklad až v auguste,ja musim platiť nájomné tri mesiace tak, ako keby som si nič neodkupovala, až do augusta. Správne som to porozumela?
    Klemka
    Žiadaj správcu o vypracovanie nového predpisu zálohových platieb na základe toho, že bol podaný návrh na vklad kúpnej zmluvy do katastra nehnuteľností.
    Pochybujem, že ti spätne vrátia nejaké nájomné.

    adv je offline (nepripojený) adv

    adv
    ak nie je v kupnej zmluve dohodnute inak, treba platit najomne iba do podania navrhu na vklad. samozrejme za predpokladu, ze tento navrh kataster nasledne aj povoli. Ak by ste platitili najomne az do doby, kedy kataster vklad povoli, mozete tieto peniaze ziadat naspat ako bezdovodne obohatenie podla par. 450 a nasl. Obcianskeho zakonniak. sud by ste vyhrali na 100 percent. dostali by ste aj uroky z omeskania.

    ukončenie nájomnej zmluvy

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.