Zavrieť

Porady

Vážna otázka na registráciu pre DPH.

apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

- Právnická osoba v roku 2005 kúpila nehnuteľnosť (budovu)
- V decembri 2005 bola táto nehnuteľnosť predaná za 4 mil. Sk
účtovali sme 315 / 324 nakoľko zápis do katastra bol až v roku 2006
- Prisla úhrada 221 / 315 3 mil. Sk
- V roku 2006 sa zaúčtovalo 324 / 64x 4 mil Sk a bol uhradený zvyšok pohľadávky.

Ja sa pýtam:
Mala táto právnická osoba povinnosť registrácie na DPH?

Predaj nehnuteľnosti bol charakteru príležitostného kedze spomenuta PO nie je realitka, takze z registracie by sme mohli byt vonku.

Čo v hypotetickom prípade, že by správca dane operoval tým, že nehnuteľnost bola kúpena so zámerom ju výhodne predať a tvrdila by, že trzbu je nutne započítať do obratu pre zisťovanie povinnosti registrácie na DPH. Ktorý dátum je rozhodujúci, danie nehnuteľnosti dispozícii kupujúcemu na základe kúpnej zmluvy alebo dátum zápisu da katastra.

Aby nebolo tomuto riziku dosť, ešte táto spoločnosť realizovala v Českej republike zateplovacie práce na obytných budovách. Ide fakturácia za výkony vzťahujúce sa k nehnuteľnosti umiestnenej v ČR pre českého objednávateľa do obratu na registráciu DPH? Šťastnou náhodou je fakturácia menej ako 1,5 milióna takže z tohoto nič nehrozí, ale kôli úplnej informácii prosím aj tu o stanovisko.

Ďakujem.

apo
Usporiadat
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

apo
-
Aby nebolo tomuto riziku dosť, ešte táto spoločnosť realizovala v Českej republike zateplovacie práce na obytných budovách. Ide fakturácia za výkony vzťahujúce sa k nehnuteľnosti umiestnenej v ČR pre českého objednávateľa do obratu na registráciu DPH? Šťastnou náhodou je fakturácia menej ako 1,5 milióna takže z tohoto nič nehrozí, ale kôli úplnej informácii prosím aj tu o stanovisko.

Ďakujem.

apo
Táto služba nie je predmetom DPH na Slovensku - určite to neide do obratu pre DPH
(1) Predmetom dane je
a) dodanie tovaru za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou,
b) poskytnutie služby (ďalej len dodanie služby ) za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou,
c) nadobudnutie tovaru za protihodnotu v tuzemsku z iného členského štátu Európskych spoločenstiev (ďalej len členský štát ),
d) dovoz tovaru do tuzemska.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

a teda ešte dodám

(9) Na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42. Výnosy (príjmy) z poisťovacích služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 37, a finančných služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 39, sa nezahŕňajú do obratu, ak tieto služby sú poskytované pri dodaní tovaru alebo služby ako doplnkové služby. Do obratu sa nezahŕňajú výnosy (príjmy) z príležitostne predaného hmotného majetku okrem zásob a výnosy (príjmy) z príležitostne predaného nehmotného majetku.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

apo
Ktorý dátum je rozhodujúci, danie nehnuteľnosti dispozícii kupujúcemu na základe kúpnej zmluvy alebo dátum zápisu da katastra.
(1) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania tovaru. Dňom dodania tovaru je deň, keď kupujúci nadobudne právo nakladať s tovarom ako vlastník. Pri prevode alebo prechode nehnuteľnosti je dňom dodania deň odovzdania nehnuteľnosti do užívania, ak je tento deň skorší ako deň zápisu vlastníckeho práva k nehnuteľnosti do katastra nehnuteľností. Pri dodaní stavby na základe zmluvy o dielo alebo inej obdobnej zmluvy je dňom dodania deň odovzdania stavby.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Drahí kolegovia, všetkým Vám ďakujem za promptnú radu.

Z toho, čo ste mi poradili vyplýva, že sme zo všetkého vonku.

No bodaj by to bolo takto vždy.


apo
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Apooooooooooooo,
to som Ti len ja samojediná....., len citovala zákon.....tak dúfam, že je to v pohode .
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Muška
(1) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania tovaru. Dňom dodania tovaru je deň, keď kupujúci nadobudne právo nakladať s tovarom ako vlastník. Pri prevode alebo prechode nehnuteľnosti je dňom dodania deň odovzdania nehnuteľnosti do užívania, ak je tento deň skorší ako deň zápisu vlastníckeho práva k nehnuteľnosti do katastra nehnuteľností. Pri dodaní stavby na základe zmluvy o dielo alebo inej obdobnej zmluvy je dňom dodania deň odovzdania stavby.
Ďakoval som všetkým, a pri hltaní informácii som prehliadol, že všetci sú Muška 3x.

O to viac ďakujem

apo
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Muška
Apooooooooooooo,
to som Ti len ja samojediná....., len citovala zákon.....tak dúfam, že je to v pohode .
V reakcii si rýchlejšia ako ja, prepáč.

apo
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

Chcem sa uistiť (a budem asi rád, keď mi to vyvrátite) : kamarát je poisťovák na živnosť. Rozprávali sme sa sice o inom, ale medzi rečou mi zahlásil svoje zistenie, že dosiahnutý ročný príjem má nad 1,5 mil. Sk (hrubý príjem, značná časť išla "tipérom"). Je to jeho hlavný a jediný príjem.
Mňa trklo niečo iné - mal by sa registrovať za plátcu DPH?!
A tu nie som si istý. Poisťovacia činnosť je sice sama o sebe činnosť oslobodená, ale sprostredkovanie poistenia podpisovaním poistných zmlúv, zmlúv pre II. a III. pilier ???
Prežije to (myslím si), keď bude plátcom DPH, resp. príjme možno nejaké riešenie iné, ale vzhľadom na charkater činnosti určite nebude chcieť byť plátcom. Musí ??? Ďakujem za potvrdenie či vyvrátenie môjho názoru: žiaľ áno!
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

§ 37 Zákona o DPH
1) Oslobodená od dane je poisťovacia a zaisťovacia činnosť vrátane sprostredkovania poistenia a sprostredkovania zaistenia
0 0
dracica dracica

dracica je offline (nepripojený) dracica

Muška
a teda ešte dodám

Do obratu sa nezahŕňajú výnosy (príjmy) z príležitostne predaného hmotného majetku okrem zásob a výnosy (príjmy) z príležitostne predaného nehmotného majetku.
Na toto sa pýtali raz na školení čo je to príležitostný predaj keď predám 1, 2, 5 nehnuteľností ??? Pani školiteľka nevedela odpovedať hmmmmmmmm
0 0
Aca3 Aca3

Aca3 je offline (nepripojený) Aca3

pomáham ľuďom vyznať sa v zákonoch ...viac
Čo sa týka registrácie sprostredkovateľa poistenia za platcu DPH, jeho činnosť je síce oslobodená od DPH ale bohužiaľ obrat nie je vyňatý. Čiže ak dosiahol obrat 1,5 mil. Sk za posledných 12 za sebou nasledujúcich mesiacov musí sa registrovať na DPH, ale ako iná osoba povinná podať prizanie na DPH.
Avšak ak bude vykonávať iba túto poiťovaciu činnosť bude podávať nulové DPH.
Avšak ak bude mať akýkoľvek iný zdaniteľnný príjem poodliehajúci DPH potom má smolu.
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

Johanka
§ 37 Zákona o DPH
1) Oslobodená od dane je poisťovacia a zaisťovacia činnosť vrátane sprostredkovania poistenia a sprostredkovania zaistenia
To áno, ale mne ide o to , či má byť plátcom DPH alebo nie. Prešiel som teraz viaceré príspevky a zdá sa mi že potvrdzujú, že plátcom má byť.
To, že bude mať na výstupe hlavne (alebo len) činnosť oslobodenú, to je druhá vec, ale ide mi o to, či sa má registrovať. Štve ma, že som si neistý.
Naposledy upravil STRELEC : 08.02.07 at 20:19
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Jednoznačne sa má registrovať za platiteľa - povinne.
0 0
dracica dracica

dracica je offline (nepripojený) dracica

STRELEC
Chcem sa uistiť (a budem asi rád, keď mi to vyvrátite) : kamarát je poisťovák na živnosť. Rozprávali sme sa sice o inom, ale medzi rečou mi zahlásil svoje zistenie, že dosiahnutý ročný príjem má nad 1,5 mil. Sk (hrubý príjem, značná časť išla "tipérom"). Je to jeho hlavný a jediný príjem.
Mňa trklo niečo iné - mal by sa registrovať za plátcu DPH?!
A tu nie som si istý. Poisťovacia činnosť je sice sama o sebe činnosť oslobodená, ale sprostredkovanie poistenia podpisovaním poistných zmlúv, zmlúv pre II. a III. pilier ???
Prežije to (myslím si), keď bude plátcom DPH, resp. príjme možno nejaké riešenie iné, ale vzhľadom na charkater činnosti určite nebude chcieť byť plátcom. Musí ??? Ďakujem za potvrdenie či vyvrátenie môjho názoru: žiaľ áno!
Opýtam sa kolegynky zajtra, robí účto dvoch poisťovákov zisťovala to
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

dracica
Opýtam sa kolegynky zajtra, robí účto dvoch poisťovákov zisťovala to
Budem Ti veľmi povďačný!!!
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

(9) Na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42. Výnosy (príjmy) z poisťovacích služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 37, a finančných služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 39, sa nezahŕňajú do obratu, ak tieto službyposkytované pri dodaní tovaru alebo služby ako doplnkové služby. Do obratu sa nezahŕňajú výnosy (príjmy) z príležitostne predaného hmotného majetku okrem zásob a výnosy (príjmy) z príležitostne predaného nehmotného majetku.

Z toho to vyplýva, že aj keď sú oslobodené....nezahřňajú sa do obratu iba ak sú ako doplnková služba.

Takže súhlasím s "benkom" - povinná registrácia
Naposledy upravil Muška : 09.02.07 at 20:21
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

Milé dámy, ďakujem, že ste sa venovali tejto téme!!!
Veľmi nemám rád, keď som v pochybnostiach. Je to blbý pocit - vďaka - som von!
0 0
dracica dracica

dracica je offline (nepripojený) dracica

STRELEC
Budem Ti veľmi povďačný!!!
Je to oslobodené tak ako písali v predchádzajúcich príspevkoch bez ohľadu na výšku príjmu...potrvrdili mi to dve ekonomky
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

dracica
Je to oslobodené tak ako písali v predchádzajúcich príspevkoch bez ohľadu na výšku príjmu...potrvrdili mi to dve ekonomky
že sú oslobodené áno...ale tu išlo o vchádzanie do obratu a na to odpovedala a súhlasím s jej príspevkom Muška č. 17
0 0
dracica dracica

dracica je offline (nepripojený) dracica

evina
že sú oslobodené áno...ale tu išlo o vchádzanie do obratu a na to odpovedala a súhlasím s jej príspevkom Muška č. 17
nepočítaju sa ani do obratu to som zabudla napísať mám to zistené
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať