Zavrieť

Porady

auto v majetku bez ICO

pekny den,
poradi mi niekto? vediem JU advokatke, ktora si chce uplatnit vydavky spojene s uzivanim auta (PHM, opravy, odpisy...). problem je v tom, ze v tech. preukaze nie je uvedene ICO, ale len osobne udaje.
Tana
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    tana70
    pekny den,
    poradi mi niekto? vediem JU advokatke, ktora si chce uplatnit vydavky spojene s uzivanim auta (PHM, opravy, odpisy...). problem je v tom, ze v tech. preukaze nie je uvedene ICO, ale len osobne udaje.
    Tana
    Aké je to auto staré?
    Nebolo by výhodnejšie využiť možnosť paušálnych náhrad (cestovné náhrady)?

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Ak je staršie ako 4 roky, na odpisy zabudni. Tak ako píše benka treba prehodnotiť čo je výhodnejšie.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    tana70
    pekny den,
    poradi mi niekto? vediem JU advokatke, ktora si chce uplatnit vydavky spojene s uzivanim auta (PHM, opravy, odpisy...). problem je v tom, ze v tech. preukaze nie je uvedene ICO, ale len osobne udaje.
    Tana
    Nie je podstatné či je v TP pri FO IČO. Dôležite jé, či je auto v obchodnom majetku alebo nie.
    Pozri aj tu http://www.porada.sk/t42192-szco-a-d...ickom+preukaze.

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    tana70
    auto je uplne nove, cestovne nahrady sa jej neoplatia.
    Predpokladám, že OC auta bola primerane vysoká jej povolaniu.

    Zaraď auto do obch. majetku a ICO si nevšímaj. Zaplať DzMV. A hlavne skús vyhľadávať na porade, bolo to tu riešené viac krát.

    tana70 je offline (nepripojený) tana70

    tana70
    velmi pekne vsetkym dakujem, ste rychli, ostatne info, ktore som potrebovala som sa docitala na doporucenej stranke.
    este raz dik

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    tana70
    auto je uplne nove, cestovne nahrady sa jej neoplatia.
    Ak to auto stálo cca 400.000 a jazdí veľa, tak to treba prepočítať. Veď už pri najazdení 1500 km za mesiac máš cca 12.900 Sk "kilometrovné" a za rok to máš 154.800 Sk. Na odpisoch získaš za rok len 100.000. A nové auto sa nekazí, takže so servisom sa veľmi nedá počítať. Vezmi do ruky kalkulačku.
    Pekný deň...

    Mária B je offline (nepripojený) Mária B

    Mária B
    Som s toho trochu zmätená, znamená, že ak manžel v januári kúpil do firmy ojazdené auto, dám ho do majetku a potom už nemôžem učtovať cetovné náhrady a opravy? Dúfam, že to tak nie je. Môže mi niekto pomôcť?

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Mária B
    Som s toho trochu zmätená, znamená, že ak manžel v januári kúpil do firmy ojazdené auto, dám ho do majetku a potom už nemôžem učtovať cetovné náhrady a opravy? Dúfam, že to tak nie je. Môže mi niekto pomôcť?
    1. Auto zaradí do majetku - uplatňuje odpis, zdokladovanú spotrebu PHM, príp. opravy.

    2. Auto nezaradí do majetku - uplatňuje náhrady podľa zák. o cest. náhradach (paušál + PHM)

    Myslím, že v prípade kúpy na ICO je správne riešenie č. 1, aj keď som sa stretol aj s iným názorom (dokonca som s ním bol stotožnený, ale už to nevidím tak jednoznačne)
    V oboch prípadoch musí zaplatiť daň z MV.

    Mária B je offline (nepripojený) Mária B

    Mária B
    Ďakujem, môžem sa ešte spýtať, v roku 2004 kúpil auto/ tiež ojazdené/. Lenže to auto už nemôže používať, pretože by potrebovalo generálnu opravu. Preto kúpil to nové. Môžem to straré vyradiť i keď sa ešte neskončilo odpisovanie?

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    Mária B
    Ďakujem, môžem sa ešte spýtať, v roku 2004 kúpil auto/ tiež ojazdené/. Lenže to auto už nemôže používať, pretože by potrebovalo generálnu opravu. Preto kúpil to nové. Môžem to straré vyradiť i keď sa ešte neskončilo odpisovanie?
    Len ho doodpisuj a potom vyraď, predsa vo firme môže mať aj dve autá Alebo DzMV je vyšiia ako odpis ? Prepočítaj si to, ako ti odpis ovplyvní daň atď... Či na tom niečo získaš.
    Pekný deň...

    Mária B je offline (nepripojený) Mária B

    Mária B
    Ale, ak viem, že ho povedzme tento rok nebude používať pre potreby firmy, trebárs z dôvodu oprav, je možné, že od toho dátumu, kedy začal používať druhé auto zaplatím daň len za druhé? Ďakujem za trpezlivosť, ide mi o to aby som nemusela platiť cestnú daň za obidve.

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Mária B
    Ale, ak viem, že ho povedzme tento rok nebude používať pre potreby firmy, trebárs z dôvodu oprav, je možné, že od toho dátumu, kedy začal používať druhé auto zaplatím daň len za druhé? Ďakujem za trpezlivosť, ide mi o to aby som nemusela platiť cestnú daň za obidve.
    Na prerušenie platenia Dz MV musíš uvedené auto odhlásiť z dane z MV.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.