Zavrieť

Porady

znizenie sadzby poistneho na starobne poistenie

ma zamestanec narok na znizenie sadzby poistneho na starobne poistenie uz
v mesiaci, ked sa mu narodi dieta ?
Vopred dakujem za odpovede.
Usporiadat
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

Určite áno, nájdem aj presný paragraf, momentálne nemám poruke zákon
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

je to §36 ods. 2 zákona o dani z príjmu
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

V tom mesiaci, v ktorom sa dieťa narodí, je nárok :
na daňový bonus, na prídavky a aj na úľavu 0,5 % na starobné poistenie
0 0
brm brm

brm je offline (nepripojený) brm

živnostník
ako opravujete odvod do sociálky, ak je preplatok alebo nedoplatok v bonusoch? Bonus opravím v ročnom zúčtovaní, ale čo s 0,5%? mám takých zabordelovaných ľudí viac ako dosť...čo s tým?
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

No s tým 0,5 % - musíš :
opravniť zamestnancovi výplatu.
podať opravný mesačný výkaz do poisťovne za daný mesiac.
0 0
brm brm

brm je offline (nepripojený) brm

živnostník
pf, čo som koho zabila? ja mám byť potrestaná za to, že kopec ludí sa nevie dohodnúť...moje deti a tvoje deti bijú naše deti...a na konci roka sa idem zjašiť...
0 0
dudel dudel

dudel je offline (nepripojený) dudel

Keďže zákon o sociálnom poistení explicitne nevylučuje zo sústavnej prípravy na povolanie pri štúdiu na vysokej škole externé štúdium, ako je to napríklad v prípade ustanovenia § 4, ods. 1 písm. b) zákona č.600/2003 Z.z. o prídavku na dieťa, podľa ktorého sústavna príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona je štúdium na vysokej škole, okrem externého štúdia.

Na účely sociálneho poistenia sa externé štúdium na vysokej škole považuje za sústavnú prípravu na povolanie, a preto si jeden z rodičov na takto nezaopatrené dieťa podľa zákona o sociálnom poistení môže uplatniť zníženie sadzby poistného na starobné poistenie, najdlhšie do dovŕšenia 26 rokov veku dieťaťa.
0 0
stonozka stonozka

stonozka je offline (nepripojený) stonozka

Keď chcete niekomu dodatočne uplatniť zníženú sadzbu na poistnom alebo opačne zraziť nepodávajú sa opravné výkazy do SP, ale vykompenzujete to v nasledujúcom mesiaci v odvodoch buď odvod znížite alebo zvýšite o tú danú čiastku. Opravíte v mzdovom programe starobné poistenie, buď mínusom alebo plusom. Nepodávajú sa na toto opravné výkazy do SP!!!! Opravné výkazy sa dávajú do SP buď oprava rodného čísla, sčítacie chyby, alebo zle opísaná suma.
0 0
dudel dudel

dudel je offline (nepripojený) dudel

Súhlasím so stonožkou a pridávam, že k výkazu je dobré pridať sprievodný list, že sa jedná o dodatočné uplatnenie 0,5 % /zníženie sadzby na starobné poistenie/ a zoznam opráv, t.j. poistné, ktoré bolo odvedené a poistné ktoré malo byť odvedené a rozdiel /ten je už vo výkaze/. Zoznam opráv má byť po jednotlivých mesiacoch za ktoré sa robí oprava. Takto to prezentovala pani Kaššová - vedúca odboru v Sociálnej poisťovni. Povedala, že ten zoznam je dobrý na to, aby v Sociálnej poisťovni vedeli, že prečo je vo výkaze iná suma ako by mala byť a aby Vás zbytočne nenaháňali, prípadne aby Vám neposlali kontrolu. Samozrejme, že keď opravíte odvody do Sociálnej poisťovne, tak musíte opraviť aj daň, nakoľko sa Vám zvýši zdaniteľný príjem. Daň je potrebné opraviť taktiež po jednotlivých mesiacoch a v mesiaci, v ktorom robíte túto opravu je potrebné túto daň odviesť. Len neviem ako bude na to reagovať Daňový úrad, lebo fakticky ste im odvádzali nesprávnu daň a opravenú daň ste im poslali po termíne a neviem či Vám nevyrúbia pokutu za omešanie. Na toto sa treba informovať priamo na Daňovom úrade.
0 0
milanr milanr

milanr je offline (nepripojený) milanr

Dudel, prosím Ťa mohol by si bližšie poprípade na konkrétom príklade vysvetliť ako opraviť odvod do SP a zároveň správne odviesť daň. Ja som také opravy robila v súvislosti s priznaním starobného dôchodku. Vracala som poistné na IP a PvN. A daň som vyrovnala automaticky v tom mesiaci, v ktorom som robila opravu. Spätne som nič neopravovala. Pokiaľ som Ťa správne pochopila mala som prepočítať ručne všetky mesiace, v ktorých som opravovala poistné a vypočítať správne daň a čo ďalej ? Mne to nedalo a prepočítala som daň za mesiace, v ktorých som opravovala poistné. A žiaden rozdiel mi nevyšiel. Z toho mi vyplýva, že daň bude za r.2005 odvedená správne, rozdiely budú iba v jednotlivých mesiacoch aj to nie mojou vinou ! Mýlim sa snáď ?!
Naposledy upravil milanr : 29.09.05 at 06:40
0 0
dudel dudel

dudel je offline (nepripojený) dudel

Nie nemýliš sa. Ja by som to urobila tak isto.
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

dudel
...Samozrejme, že keď opravíte odvody do Sociálnej poisťovne, tak musíte opraviť aj daň, nakoľko sa Vám zvýši zdaniteľný príjem. Daň je potrebné opraviť taktiež po jednotlivých mesiacoch a v mesiaci, v ktorom robíte túto opravu je potrebné túto daň odviesť. Len neviem ako bude na to reagovať Daňový úrad, lebo fakticky ste im odvádzali nesprávnu daň a opravenú daň ste im poslali po termíne a neviem či Vám nevyrúbia pokutu za omešanie. Na toto sa treba informovať priamo na Daňovom úrade.
Súhlasím so zvýšením dane. Mnohé mzdové programy to robia "automaticky" po zadaní "mínusových" odvodov do sociálky.

V takýchto prípadoch sa mi zdajú prehnané obavy zo sankcií zo strany daňového úradu. Predsa sociálka nerobí rozhodnutia o priznaní dôchodku na počkanie. Ak príde žiadateľovi rozhodnutie po niekoľkých mesiacoch, zamestnávateľ len v súlade so zákonom 461/2003 "dorovnávava" povinné poistné. Daň doplatená v mesiaci vrátenia preplatku poistného predsa nie je oneskorene zaplatenou daňou.
0 0
milanr milanr

milanr je offline (nepripojený) milanr

Ja som to konzultovala s pracovníčkou DÚ. Je to správne, keď sa daň automaticky vyrovná v mesiaci, v ktorom sa robili opravy poistného. Je to aj v § 40 zák.č. 595/2003. A vždy je tu ešte RZD.
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Má nárok na zníženie sadzby poistného na deti aj taký zamestnanec , ktorý nemá trvalý pobyt taký istý ako jeho manželka? Bývajú síce spolu , ale pre nedostatok času si to nestihol ešte vybaviť.
0 0
Eva Farkasová Eva Farkasová

Eva Farkasová je offline (nepripojený) Eva Farkasová

Rozvedená, matka dvoch detí
DanielaSĽ
Má nárok na zníženie sadzby poistného na deti aj taký zamestnanec , ktorý nemá trvalý pobyt taký istý ako jeho manželka? Bývajú síce spolu , ale pre nedostatok času si to nestihol ešte vybaviť.
Pokiaľ viem, zamestnanec má nárok ak žije s deťmi v spoločnej domácnosti /rovnako ako pri daňovom bonuse/.
0 0
stonozka stonozka

stonozka je offline (nepripojený) stonozka

Nie. Môže si uplatňovať zníženú sadzbu na starobnom poistení v SP podľa zákona 461/2003 nemusia žiť v spoločnej domácnosti. Nie je to ako pri daňovom bonuse, sú tam iné podmienky. My máme zamestnanca, ktorej dcéra študuje externe, je vydatá a nežijú v spoločnej domácnosti, má vek do 26 rokov a uplatňujem jej zníženú sadzbu na starobnom poistení.
0 0
janasv janasv

janasv je offline (nepripojený) janasv

Trvaly pobyt a spolocna domacnost su dva rozne pojmy. Myslim, ze zamestnanec si moze uplatnit aj bonus aj znizenu sadzbu.
0 0
Netka Netka

Netka je offline (nepripojený) Netka

Prosím Vás pamätá si ešte niekto od kedy do kedy platilo zníženie sadzby na starobné poistenie na každé vyživované dieťa o 0,5%?
Ďakujem.
0 0
Netka Netka

Netka je offline (nepripojený) Netka

Netka Pozri príspevok
Prosím Vás pamätá si ešte niekto od kedy do kedy platilo zníženie sadzby na starobné poistenie na každé vyživované dieťa o 0,5%?
Ďakujem.
Prosím ... nik si nepamätá? Neviem to nikde na stránke SP nájsť.
Ďakujem.
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

Nie som si celkom istá, ale nebolo to od 01.1.2004?????
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať