Zavrieť

Porady

Zákon o zdravotnom poistení

Vážení priatelia,
v súvislosti s novým zákonom o zdravotnom poistení sa Vás chcem opýtať na dve otázky:
1. V zákone je spomínané ročné zúčtovanie preddavkov. To znamená, že v marci ja ako mzdová účtovníčka urobím ročné zúčtovanie preddavkov, podobné, aké som doteraz robievala na daňový úrad? Sú k tomu aj neaké nové tlačivá?

2. Čo sa týka tých preddavkov a SZČO, chcem sa opýtať na konkrétny prípad. SZČO začal svoju činnosť v januári 2004. Daňové priznanie podá až v marci 2005. Ako zistím výšku preddavku, aby som ho mohla odviesť v januári? A ak dosiahne za mesiac menej ako je výška minimálnej mzdy, tak aj tak platí 14 % z minimálnej mzdy?

Veľmi pekne ďakujem za akúkoľvek odpoveď.

Príjemný deň

Lenka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jarkra je offline (nepripojený) jarkra

    jarkra
    K novému zákonu o zdravotnom poistení je tu toho už dosť popísaného, skús si pozrieť iné príspevky, určite tam nájdeš odpoveď, ale v skratke:

    1. Ročné zúčtovanie preddavkov sa bude 1.-krát robiť v marci 2006 za rok 2005, takže času je dosť.
    2. Výšku preddavku si SZČO má určiť sám, ale min. 910,- Sk platí určite (aj keď bude príjem menší ako min. mzda)

    ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

    ZuzanaA
    Lenka,
    1. áno bude sa robiť zúčtovanie preddavkov na ZP, ale to až v roku 2006, a to je ešte ďaleko . Určite budú nejaké tlačivá...

    2. novovzniknutá SZČO bude platiť preddavky v min. výške t. j. 910 Sk, za január sú splatné až vo februári. Takže v januári neplatí ešte nič.

    Zákon o zdravotnom poistení

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.