Zavrieť

Porady

zahr.cesta

SZCO-JU-nepl.DPH

Ako mám vypočítať stravné (zahr.ces.):
napr.: odchod(z SR) = 6.00
hranica = 6.20
príchod =10.30

odchod(naspäť) = 20.00
hranica = 20.15
príchod = 24.15
zahr.cesta = od 6.20 - do 24.00 alebo od 6.00 - do 24.15 ???

Keď SZCO nemá dev.účet, môže účt. aj v SK (pri zahr.c.)? A keď nemá žiadny bločik z resšt., stačí keď vypíše VD : strav. - suma - VOZD ????

A z ktorého dňa má použiť kurz keď napr. odchod je 15. a príchod je 16. ????
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

vysokan Pozri príspevok
ahojte,

nemam cas si to vsetko precitat, ze ci tu najdem moj pripad, tak preto takto...

Zamestnanec isiel na zahranicnu cestu. zacala sa v 1 den. V druhy den sa vratil na slovensko, ale s prichodom o 00:30. V case 2 dna teda od 00:00 do 00:30 bol uz na Slovensku.

Ratam mu na tento den stravne podla pracovnej cesty na Slovensku, vsak?

Dakujem za odpoved.
Keďže nemáš toľko času, tak ti len napíšem, že za ten druhý deň nemá nárok na náhradu.
Naposledy upravil Chobot : 30.10.07 at 11:32
0 0
vysokan vysokan

vysokan je offline (nepripojený) vysokan

sorry ze som bol taky strucny :-) ale odpoved pomohla :-)
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

vysokan Pozri príspevok
sorry ze som bol taky strucny :-) ale odpoved pomohla :-)
Poradíme, poslúžime...

... a s úsmevom. Môj predošlý príspevok bol myslený žartom. Ale rada bola pravdivá, keďže na SK nestrávil na ceste viac ako 5 hodín, tak mu nepatrí náhrada.
0 0
karcoolka1 karcoolka1

karcoolka1 je offline (nepripojený) karcoolka1

externé účtovníctvo
Moje otázky:
1. Môže z-teľ vyplatiť z-ovi zálohu na zahraničnú pracovnú cestu v mene SKK? Z-ec s tým súhlasí.
2. Záloha by bola vyplatená 14.12.07 z pokladnice. Je to VOZD roku 2007, aj keď cesta trvá 15.12.07-05.01.08?
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
karcoolka1 Pozri príspevok
Moje otázky:
1. Môže z-teľ vyplatiť z-ovi zálohu na zahraničnú pracovnú cestu v mene SKK? Z-ec s tým súhlasí.Môže.
2. Záloha by bola vyplatená 14.12.07 z pokladnice. Je to VOZD roku 2007, aj keď cesta trvá 15.12.07-05.01.08?
Vyplatená záloha sama osebe nie je ani v JU výdavkom OZD. Vyučtovanie pracovnej cesty treba časovo rozlíšiť a do VOZD dať len výdaj vzťahujúci sa k roku 2007.
0 0
karcoolka1 karcoolka1

karcoolka1 je offline (nepripojený) karcoolka1

externé účtovníctvo
Ďakujem za odpoveď.
A ešte jeden príklad:
-cesta od 01.12.07 do 15.12.07, vyúčtovanie k mzde za 12/07 t.j. 25.01.2008.
V takomto prípade tiež nie je možná záloha na mzdu (VOZD) s prihliadnutím na to, že bude v mzde aj cestovná náhrada?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

karcoolka1 Pozri príspevok
Moje otázky:
1. Môže z-teľ vyplatiť z-ovi zálohu na zahraničnú pracovnú cestu v mene SKK? Z-ec s tým súhlasí.
Nemôže. Nie je to v súlade so zákonom (§ 36 ods.2):

"(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pri zahraničnej pracovnej ceste preddavok v cudzej mene v rozsahu a v sume podľa predpokladaného času trvania a podmienok zahraničnej pracovnej cesty. Preddavok v cudzej mene alebo jeho časť môže zamestnávateľ po dohode so zamestnancom poskytnúť aj formou cestovného šeku, zapožičaním medzinárodnej bankovej platobnej karty zamestnávateľa alebo prevodom na účet zamestnanca vedený v banke alebo pobočke zahraničnej banky v cudzej mene. 20) Zamestnávateľ sa môže so zamestnancom dohodnúť na poskytnutí preddavku na stravné v inej cudzej mene, ako je mena ustanovená opatrením ministerstva financií pre príslušnú krajinu. Výška preddavku na stravné sa určí prepočtom hodnoty stravného v slovenskej mene na dohodnutú cudziu menu podľa kurzu vyhláseného Národnou bankou Slovenska 20a) platného v deň určenia sumy preddavku."


Možnosť vyplatenia v SKK tam nie je.

Ale pokiaľ nikto nebude namietať...., tak nech to dostane aj v SKK. Ale nie je to v súlade so zákonom.

karcoolka1 Pozri príspevok
2. Záloha by bola vyplatená 14.12.07 z pokladnice. Je to VOZD roku 2007, aj keď cesta trvá 15.12.07-05.01.08?
Toto už bolo zodpovedané.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

karcoolka1 Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď.
A ešte jeden príklad:
-cesta od 01.12.07 do 15.12.07, vyúčtovanie k mzde za 12/07 t.j. 25.01.2008.
V takomto prípade tiež nie je možná záloha na mzdu (VOZD) s prihliadnutím na to, že bude v mzde aj cestovná náhrada?
Ale veď cestovné náhrady sa predsa nevyplácajú v rámci mzdy!! Nemôžete pliesť dohromady zálohu na mzdu so zálohou na SC! To sa nedá. To sú dve úplne rozličné veci!

Vyúčtovanie cest. náhrad by sa vôbec na páske nemalo objaviť. Malo by to byť vyplatené osobitne od mzdy. Spolu sa to ani nedá! Veď mzdu vyplácaš 1x do mesiaca a náhradu si povinná vyplatiť do 10 dní od vyúčtovania - § 36 ods. 4:

"(4) Zamestnávateľ je povinný do desiatich pracovných dní odo dňa predloženia písomných dokladov vykonať vyúčtovanie pracovnej cesty zamestnanca a uspokojiť jeho nároky. "
0 0
karcoolka1 karcoolka1

karcoolka1 je offline (nepripojený) karcoolka1

externé účtovníctvo
Na výplatnej páske je čistá mzda a potom cestovné náhrady. Takto má z-ec napríklad dňa 25.11.07 zaplatenú mzdu za 10/07 a cest.náhrady za 01.10-31.10.2007.
A tých desať dní podľa § 36,4 sa ani nedá v našom prípade dodržať. Väčšina dní je z-ec v zahraničí, tak je taká dohoda, že vždy to dostanú k mzde.
0 0
karcoolka1 karcoolka1

karcoolka1 je offline (nepripojený) karcoolka1

externé účtovníctvo
A môže mi niekto povedať, na základe čoho je vyplatená záloha na zahran.prac.cestu VNZD?
Ďakujem.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

karcoolka1 Pozri príspevok
A môže mi niekto povedať, na základe čoho je vyplatená záloha na zahran.prac.cestu VNZD?
Ďakujem.
Záloha je len záloha, to sa nedá určiť, či bude ovplyvňovať daň alebo nie. To sa ukáže až vtedy, keď preukážeš, na čo bola použitá záloha.

Predstav si, že by firma mala zisk vo výške 1 mil. SKK. V decembri by vyplatili všetkým zamestnancom zálohu na SC v celkovej výške 1 mil. SKK. Podľa tvojej teórie by nemuseli odviesť žiadnu daň, lebo zisk mali 1 mil aj náklady mali 1 mil. SKK. A v januári by všetci vrátili zálohy v plnej výške.

Až vyúčtovanie SC je daňový náklad, lebo je preukázateľný.

Ale asi sa veľmi nerozumieme (možno ja nerozumiem položenej otázke).
0 0
karcoolka1 karcoolka1

karcoolka1 je offline (nepripojený) karcoolka1

externé účtovníctvo
Chobot Pozri príspevok
Záloha je len záloha, to sa nedá určiť, či bude ovplyvňovať daň alebo nie. To sa ukáže až vtedy, keď preukážeš, na čo bola použitá záloha.

Predstav si, že by firma mala zisk vo výške 1 mil. SKK. V decembri by vyplatili všetkým zamestnancom zálohu na SC v celkovej výške 1 mil. SKK. Podľa tvojej teórie by nemuseli odviesť žiadnu daň, lebo zisk mali 1 mil aj náklady mali 1 mil. SKK. A v januári by všetci vrátili zálohy v plnej výške.

Až vyúčtovanie SC je daňový náklad, lebo je preukázateľný.

Ale asi sa veľmi nerozumieme (možno ja nerozumiem položenej otázke).
Dobre tomu rozumieš. Aj ja tomu už rozumiem. Tou preukázateľnosťou si ma dostal.
Len to som chcela, že by išlo o zálohu v predpokladanom stravnom+vreckové.
Napr. 01.12-15.12.2007, 15 dní x 45 EUR = 675 EUR x 40 % = 945 EUR
kurz NBS: 33,111 = 31290 SKK
Tak s tým nič neurobím!
A čo si myslíš o tých vyúčtovaniach pri mzde?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

karcoolka1 Pozri príspevok
Dobre tomu rozumieš. Aj ja tomu už rozumiem. Tou preukázateľnosťou si ma dostal.
Len to som chcela, že by išlo o zálohu v predpokladanom stravnom+vreckové.
Napr. 01.12-15.12.2007, 15 dní x 45 EUR = 675 EUR x 40 % = 945 EUR
kurz NBS: 33,111 = 31290 SKK
Tak s tým nič neurobím!
A čo si myslíš o tých vyúčtovaniach pri mzde?
Keďže cest. náhrady sú oslbodené od dane aj všetkých odvodov, nemali by byť súčasťou mzdy. U nás sa mzda vypláca 1x mesačne (ako všade inde) a cest. náhrady vždy po skočení cesty buď hotovostne z pokladne (EUR, CZK) alebo prevodom na účet (SKK). teda úplne mimo výplatnej pásky.

Teoreticky by sa to dalo dať spolu s výplatou na výplatnú pásku, ale uviesť to ako osobitnú položku až po vyčíslení čistej mzdy. Jediné, čo by malo byť na výplatnej páske, je stravné nad limit, ak sa taký poskytuje. Ten totiž podlieha dani z príjmu.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

karcoolka1 Pozri príspevok
Na výplatnej páske je čistá mzda a potom cestovné náhrady. Takto má z-ec napríklad dňa 25.11.07 zaplatenú mzdu za 10/07 a cest.náhrady za 01.10-31.10.2007.
A tých desať dní podľa § 36,4 sa ani nedá v našom prípade dodržať. Väčšina dní je z-ec v zahraničí, tak je taká dohoda, že vždy to dostanú k mzde.
AK tých 10 dní nedodržíte, vystavujete sa riziku, že pri nevyplatení vám môže zamestnanec dať okamžitú výpoveď v zmysle § 69 ods. 1 b):

"(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak
..
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti, "
0 0
karcoolka1 karcoolka1

karcoolka1 je offline (nepripojený) karcoolka1

externé účtovníctvo
Chobot Pozri príspevok
AK tých 10 dní nedodržíte, vystavujete sa riziku, že pri nevyplatení vám môže zamestnanec dať okamžitú výpoveď v zmysle § 69 ods. 1 b):

"(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak
..
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti, "
Ďakujem za upozornenie.
Budem konkrétnejšia. Z-ec nastúpil na zahr.prac.cestu 26.06.2007 do ČR, tá trvá do dnešného dňa a bude asi do konca roka. Chodí domov na dovolenku, PN-ku, občas na predĺžený víkend. Máva vykázané aj neplatené voľno,kedže má nadčasy. Kedy sú v tomto prípade splatné cest.náhrady?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

karcoolka1 Pozri príspevok
Ďakujem za upozornenie.
Budem konkrétnejšia. Z-ec nastúpil na zahr.prac.cestu 26.06.2007 do ČR, tá trvá do dnešného dňa a bude asi do konca roka. Chodí domov na dovolenku, PN-ku, občas na predĺžený víkend. Máva vykázané aj neplatené voľno,kedže má nadčasy. Kedy sú v tomto prípade splatné cest.náhrady?
No, nepozdáva sa mi to. Tu už neide o jednu služobnú cestu, lebo SC má svoj začiatok a koniec. Nemôže byť počas SC na dovolenke, alebo doma na návšteve. Ak nastúpil na dovolenku, tak tým sa skončila jedna SC a mal spraviť vyúčtovanie. Po dovolenke nastúpil na novú SC. Po každom vyúčtovaní sú náhrady splatné.

Ale v tomto prípade sa mi to javí, ako keby bol pracovník nie na služ. ceste, ale bol by vyslaný do zahraničia dlhodobo. To tiež pojednáva zákon o cest. náhradách, tam má nárok na rôzne iné náhrady - treba si to pozrieť, tú časť neovládam tak dobre.
0 0
karcoolka1 karcoolka1

karcoolka1 je offline (nepripojený) karcoolka1

externé účtovníctvo
Toto je paragraf, kde je z-ec vyslaný do zahraničia.

Náhrady pri výkone práce v zahraničí zamestnancovi, na ktorého sa vzťahuje osobitný predpis
§ 19


(1) Zamestnancovi s miestom výkonu práce v zahraničí, na ktorého sa vzťahuje osobitný predpis, 13) ak predpokladaný čas výkonu práce v zahraničí je dlhší ako šesť kalendárnych mesiacov (ďalej len dočasné vyslanie ) za podmienok ustanovených týmto zákonom patrí náhrada

a) výdavkov spojených s pobytom manžela,
b) výdavkov spojených s pobytom detí,
c) výdavkov spojených s prepravou vecí,
d) výdavkov spojených s doplnením šatníka,
e) výdavkov spojených so zabezpečením vzdelávania detí zamestnanca,
f) liečebných výdavkov,
g) výdavkov spojených s evakuáciou,
h) výdavkov za prepravu telesných pozostatkov.

(2) Zamestnancovi podľa odseku 1 sa za podmienok ustanovených týmto zákonom ďalej poskytnú plnenia

a) zdravotné poistenie,
b) byt so štandardným vybavením alebo iné primerané ubytovanie.

(3) Zamestnancovi podľa odseku 1 patrí za dni cesty do miesta dočasného vyslania a späť a pri pracovných cestách v zahraničí náhrada výdavkov ako pri zahraničnej pracovnej ceste. Ak zamestnanca nasledujú do miesta dočasného vyslania aj manžel a deti zamestnanca, možno zamestnancovi poskytnúť za dni cesty do tohto miesta a späť náhradu preukázaných cestovných výdavkov, preukázaných ubytovacích výdavkov a preukázaných potrebných vedľajších výdavkov, ktoré im vznikli.

(4) Zamestnancovi podľa odseku 1 nepatrí stravné a vreckové za pracovné cesty v trvaní do šiestich hodín vrátane v krajine jeho dočasného vyslania.

(5) Zamestnancovi podľa odseku 1, ktorý je vedúci diplomatickej misie14) na úrovni veľvyslanca, vyslanca a chargé d affaires ad interim, patrí náhrada preukázaných cestovných výdavkov a preukázaných výdavkov za ubytovanie manžela, ak podľa štátneho protokolu prijímajúcej krajiny je žiaduce, aby sa na zahraničnej pracovnej ceste zamestnanca zúčastnil po schválení zamestnávateľom na základe písomného pozvania aj jeho manžel.

(6) Zamestnancovi podľa odseku 1 možno poskytnúť aj ďalšie náhrady podľa tohto zákona.

(7) Ak manžel zamestnanca podľa odseku 1 je počas toho istého času dočasne vyslaný na to isté miesto výkonu práce v zahraničí, plnenie podľa odseku 2 písm. b) a náhrady a plnenia poskytované na dieťa podľa odseku 1 písm. b), c), e) až h) a odseku 2 písm. a) patria za podmienok ustanovených týmto zákonom len jednému z nich.

Ja to chápem takto:
Odvolávka na (13 je Zákon o štátnej službe 312/2001. My nemáme z-ca, ktorý je štátnym zamestnancom a ktorý má v pracovnej zmluve určené miesto pracoviska ČR. Tak si myslím,že tento § sa nevzťahuje na náš prípad.
Má niekto s takým skúsenosti?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

karcoolka1, pre teba je dôležitá táto odpoveď.
Chobot Pozri príspevok
No, nepozdáva sa mi to. Tu už neide o jednu služobnú cestu, lebo SC má svoj začiatok a koniec. Nemôže byť počas SC na dovolenke, alebo doma na návšteve. Ak nastúpil na dovolenku, tak tým sa skončila jedna SC a mal spraviť vyúčtovanie. Po dovolenke nastúpil na novú SC. Po každom vyúčtovaní sú náhrady splatné.
Začni sa na to pozerať tak, že každým návratom zamestnanca z ČR do SR sa jeho PC skončila a ak úloha, pre ktorú tam bol vyslaný nie je splnená, musí opäť vycestovať , ale to je už ďalšia PC.
0 0
karcoolka1 karcoolka1

karcoolka1 je offline (nepripojený) karcoolka1

externé účtovníctvo
liba2 Pozri príspevok
karcoolka1, pre teba je dôležitá táto odpoveď.

Začni sa na to pozerať tak, že každým návratom zamestnanca z ČR do SR sa jeho PC skončila a ak úloha, pre ktorú tam bol vyslaný nie je splnená, musí opäť vycestovať , ale to je už ďalšia PC.
Ďakujem za reakciu. Takže výplata cest.náhrad k čistej mzde za mesiac nie je v zmysle zákona?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

karcoolka1 Pozri príspevok
Ďakujem za reakciu. Takže výplata cest.náhrad k čistej mzde za mesiac nie je v zmysle zákona?
Prečítala som si všetky tvoje otázky a konštatujem, že si na všetky dostala aj vyčerpávajúce odpovede. Teraz je na tebe, aby si si to "usporiadala".
Cestovné náhrady môžeš z-covi vyplácať spolu so mzdou, teda bude to aj na výplatnej páske uvedené (tak pracuje aj môj mzdový program), len pozor na dodržanie termínov ZoCN... to ti už tiež bolo vysvetlené.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať