Zavrieť

Porady

zahr.cesta

SZCO-JU-nepl.DPH

Ako mám vypočítať stravné (zahr.ces.):
napr.: odchod(z SR) = 6.00
hranica = 6.20
príchod =10.30

odchod(naspäť) = 20.00
hranica = 20.15
príchod = 24.15
zahr.cesta = od 6.20 - do 24.00 alebo od 6.00 - do 24.15 ???

Keď SZCO nemá dev.účet, môže účt. aj v SK (pri zahr.c.)? A keď nemá žiadny bločik z resšt., stačí keď vypíše VD : strav. - suma - VOZD ????

A z ktorého dňa má použiť kurz keď napr. odchod je 15. a príchod je 16. ????
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

evulik Pozri príspevok
zaciatok cesty: 26.8. 17.50
Prechod: 27.8. 00:10
na SR km: 441 km
V AT: 951 km
Koniec cesty: 29.8. 22.40
Prechod: 29.8. 20:05
Nejedná sa mi ani tak o stravné a vreckové, ale skôr náhrada PHM. Sadzba 5,50 na 1km. Tankovala som 26.8. za 39,90 a potom 29.8. za 1,279 kartou. Jedná sa mi hlavne, ako urobiť tých 350km prvých za hranicou, resp. pri návrate od hranice do BR. Ďakujem ešte raz.
Tak keď ide len o tie km, tak to bude nasledovne:

náhradu 5,50 SKK budeš mať na všetky km, teda 5,50x1392 = 7656 SKK

náhrada PHM:
z km v zahraničí odpočítaš -350 km, čo sa pripočíta ku km na SK. Teda ppo úprave:
km v SK: 791km, náhrada 791 x 39,90 x spotreba
km v AT: 601 km, náhrada 601 x 1,289 x spotreba
0 0
evulik evulik

evulik je offline (nepripojený) evulik

ĎAKUJEM za všetky odpovede, rady, tipy ...viac
Ďakujem,

presne toto som potrebovala "odobriť".

pekný deň.
0 0
Riky Riky

Riky je offline (nepripojený) Riky

Chobot Pozri príspevok
Tak keď ide len o tie km, tak to bude nasledovne:

náhradu 5,50 SKK budeš mať na všetky km, teda 5,50x1392 = 7656 SKK

náhrada PHM:
z km v zahraničí odpočítaš -350 km, čo sa pripočíta ku km na SK. Teda ppo úprave:
km v SK: 791km, náhrada 791 x 39,90 x spotreba
km v AT: 601 km, náhrada 601 x 1,289 x spotreba
Ahoj Chobot, prosím ťa prečo si odpočítaval 350 km od ubehnutých km v AT a pripočítal k ubehnutým km v SR?
Kde to je uvedené? Našiel som §, v ktorom nič také nie je uvedené a práve riešim problém týkajúci sa § 15.

§ 15
Náhrada výdavkov za pohonné látky

Pri poskytovaní náhrad za používanie cestných motorových vozidiel podľa § 7 patrí zamestnancovi pri zahraničnej pracovnej ceste náhrada za spotrebované pohonné látky v cudzej mene za kilometre prejazdené v zahraničí nad 350 km, ak sa s prihliadnutím na technické parametre cestného motorového vozidla zamestnávateľ písomne nedohodne so zamestnancom na dlhšej vzdialenosti.

Mám zamestnanca, ktorý cestoval od 5.8 do 7.8 zo SR do Prahy-ČR. Použil svoje súkromné vozidlo.
5.8.08 do 7.8.08
SR ubehnuté 200 km
ČR ubehnuté 380 km

Bločky o nákupe PHM nemá, existuje spôsob ako mu preplatiť náhrady za spotrebované PHM? Odkiaľ mám zistiť cenu PHM v čase spotreby? Má nárok na kilometrovú náhradu 5,50 pri najazdených km v ČR?
A ďalšia vec je taká, že prespal u svojej sesternici, nie v hoteli. Je nejaký spôsob , že by sa mu noclažné môhlo aspoň časťou, nejakým spôsobom kompenzovať? Prvý krát som sa stretol s týmto problémom.
Prosím poraď, ďakujem.
0 0
Chobot Chobot

Riky Pozri príspevok
Ahoj Chobot, prosím ťa prečo si odpočítaval 350 km od ubehnutých km v AT a pripočítal k ubehnutým km v SR?
Kde to je uvedené? Našiel som §, v ktorom nič také nie je uvedené a práve riešim problém týkajúci sa § 15.

§ 15
Náhrada výdavkov za pohonné látky

Pri poskytovaní náhrad za používanie cestných motorových vozidiel podľa § 7 patrí zamestnancovi pri zahraničnej pracovnej ceste náhrada za spotrebované pohonné látky v cudzej mene za kilometre prejazdené v zahraničí nad 350 km, ak sa s prihliadnutím na technické parametre cestného motorového vozidla zamestnávateľ písomne nedohodne so zamestnancom na dlhšej vzdialenosti.
Veď je to práve v tomto paragrafe napísané - tým zvýrazneným. To znamená, že ak v zahraničí prejazdil 500 km, tak za 350 km mu patrí náhrada v SKK a nad 350 km, t.j. 150 km mu patrí náhrada v cudzej mene. Treba ísť na to logicky. Ak ide do zahraničia, tak sa predpokladá, že natankuje na Slovensku v SKK. S plnou nádržou prejde určite v zahraničí tých 350 km, takže míňa benzín tankovaný za SKK, preto mu patrí náhrada v SKK. Potom musí tankovať v zahraničí, preto za ostatné km mu patrí náhrada v cudzej mene. Na to že po návrate jazdí s PHM čerpanými v zahraničí na Slovensku sa už neprihliada. Na SLovensku mu zase patrí náhrada v SKK.

Riky Pozri príspevok
Mám zamestnanca, ktorý cestoval od 5.8 do 7.8 zo SR do Prahy-ČR. Použil svoje súkromné vozidlo.
5.8.08 do 7.8.08
SR ubehnuté 200 km
ČR ubehnuté 380 km
Na základe hore uvedeného bude mať tento zamestnanec nárok na náhradu za PHM v SKK za 550 km a v cudzej mene len za 30 km.

Riky Pozri príspevok
Bločky o nákupe PHM nemá, existuje spôsob ako mu preplatiť náhrady za spotrebované PHM?
Áno, stačí keď predloží doklad o priemernej cene PHM v čase pracovnej cesty.

Riky Pozri príspevok
Odkiaľ mám zistiť cenu PHM v čase spotreby?
Ceny PHM na Slovensku sa dajú zistiť aj tu:

http://www.natankuj.sk/?go=vyhladava...merne_ceny_tab

alebo tu:

http://www.statistics.sk/webdata/slo...nz/benz05n.htm
(stránka funguje len cez pracovné dni)

Ceny PHM v zahraničí si bohužiaľ zamestnanec zistiť na nejakej automobilovej stránke v príslušnej krajine, ak chce náhradu v ZM (a neodložil si bloček z tankovania v zahraničí). Inak dostane len náhradu v SKK.

Riky Pozri príspevok
Má nárok na kilometrovú náhradu 5,50 pri najazdených km v ČR?
Áno, náhrada 5,50 je za všetky km, tuzemské aj v zahraničí.

Riky Pozri príspevok
A ďalšia vec je taká, že prespal u svojej sesternici, nie v hoteli. Je nejaký spôsob , že by sa mu noclažné môhlo aspoň časťou, nejakým spôsobom kompenzovať? Prvý krát som sa stretol s týmto problémom.
Prosím poraď, ďakujem.
Bohužiaľ, náklady na ubytovanie musia byť preukázateľné - účet z hotela, ubytovne. Bez toho nemá nárok na žiadnu náhradu za ubytovanie.
0 0
Riky Riky

Ďakujem Chobot.

A ešte sa chcem spýtať na pár detailov.
- našiel som preim.cenu od 4.8.-10.8 natural 95 = 41,08 SK/l. Je to cena uvedená s dph alebo bez dph? Môžem touto cenou prepočítať spotrebu PHM najazdených km v ČR a aj v SR ? alebo si musím vyhľadať cenu v čase jazdenia českú?
- môže sa celá SC vyplatiť v SKK aj s náhradami? , ktoré by mu prináležali vyplatiť v CZK?
- treba mať písomnú dohodu so zamestnávateľom o použití súkrom.automobilu a aj písomnú dohodu o vyplatení celej služ.cesty v SK?
0 0
Chobot Chobot

Riky Pozri príspevok
Ďakujem Chobot.

A ešte sa chcem spýtať na pár detailov.
- našiel som preim.cenu od 4.8.-10.8 natural 95 = 41,08 SK/l. Je to cena uvedená s dph alebo bez dph?
Je to s DPH, ale v tomto prípade DPH neodpočítavaš ani s ním nič nerobíš. Proste vyplatíš náhradu zamestnancovi v cene 41.08/l.

Riky Pozri príspevok
Môžem touto cenou prepočítať spotrebu PHM najazdených km v ČR a aj v SR ? alebo si musím vyhľadať cenu v čase jazdenia českú?
AK si zamestnanec chce uplatniť náhrady v CZK, musí predložiť doklad o cene v CZK. Ak nepredloží, môže mu zamestnávateľ vyplatiť náhrady aj v cene, ktorú preukázal v SKK (41,08). Ale myslím, že v tom rozdiel nebude.

Riky Pozri príspevok
- môže sa celá SC vyplatiť v SKK aj s náhradami? , ktoré by mu prináležali vyplatiť v CZK?
Áno, ak s tým zamestnanec súhlasí, tak môže. Náhrada, ktorá by mu patrila v CZK sa prepočíta na SKK kurzom NBS v deň zúčtovania PC.

Riky Pozri príspevok
- treba mať písomnú dohodu so zamestnávateľom o použití súkrom.automobilu a aj písomnú dohodu o vyplatení celej služ.cesty v SK?
Dohoda musí byť, forma dohody je ľubovoľná. Môže to byť aj osobitná dohoda, ale stačí, ak to zamestnávateľ schváli v cest. príkaze. Pozri aj sem:
http://www.porada.sk/t81679-narok-na...ch-nahrad.html
0 0
zsazsula zsazsula

zsazsula je offline (nepripojený) zsazsula

Ahojte dnes som si robila kontrolný deň a zistila že 2 zamestnancom pri pracovnej ceste v máji zabudla pri vyučtovaní prirátať vreckové neviem teraz či to možem vyplatiť aj dodatočne ale asi ano ...........
aký kurz mám brať ten z mája alebo dňa vyplatenia vreckového-??????
zamestnanci už nie sú v pracovnom pomere
Viem je to moja chyba
0 0
Riky Riky

Ďakujem a prosím ťa odobriš mi môj výpočet SC?

Zamestnanec sa ústne dohodol so zamestnávateľom, že pôjde za obdobie od 5.8.-7.8. na SC do ČR a na SC použije súkromný automobil. Záloha mu nebola poskytnutá. Nocoval u svojej rodiny, nemá bločky o tankovaní zo SR a ani z ČR.

5.8
odch. Rašov 4:00 hod.
prích. Driet.-hranice 5:15
odch. Driet.-hranice 5:15
prích. Rudna u Prahy 10:30
odch. Rudna u Prahy 14:30
Prích. Praha okolie 16:00
6.8.
odch. Praha okolie 7:30
prích. Praha 6 8:30
odch. Praha 6 15:00
prích. Praha okolie 16:30
7.8.
odch. Praha okolie 7:00
prích. Rudnay u Prahy 8:40
odch. Rudnay u Prahy 13:00
prích. Driet.-hranice 18:15
odch. Driet.-hranice 18:15
prích. Rašov 19:30

najazd.v SR 150 km
najazd.v ČR 1320 km

Výpočet:
150 + 350 = 500 km
1320 - 350 = 970 km
km spolu: 1470 km
spotreba podľa normy: EES/EHK 6,8L
výpočet spotreby PHM: (nemá bloček od tankovania ani zo SR a ani z ČR)!!
6,8 x 500/100 x 41,08 =1397 SK
6,8 x 970/100 x 41,08 =2710 SK
kilom.náhrada
5,5 x 500 = 2 750 SK
5,5 x 970 = 5 335 SK

stravné:
600 x 3 = 1800 + 5 % vreckové t.j. 90 CZK = 1890 CZK
prepočet dňom vyúčtovania kurz (4.9.08) 1,221 = 2 308 SK

1397 + 2710 + 2750 + 5335 + 2308 = 14 500,-
0 0
Chobot Chobot

Riky Pozri príspevok
Ďakujem a prosím ťa odobriš mi môj výpočet SC?

Zamestnanec sa ústne dohodol so zamestnávateľom, že pôjde za obdobie od 5.8.-7.8. na SC do ČR a na SC použije súkromný automobil. Záloha mu nebola poskytnutá. Nocoval u svojej rodiny, nemá bločky o tankovaní zo SR a ani z ČR.
...
stravné:
600 x 3 = 1800 + 5 % vreckové t.j. 90 CZK = 1890 CZK
prepočet dňom vyúčtovania kurz (4.9.08) 1,221 = 2 308 SK

1397 + 2710 + 2750 + 5335 + 2308 = 14 500,-
Podľa toho, čo si uviedol ako východiskové údaje, je to až na to zaokrúhľovanie (zaokrúhliť by sa mala až výsledná suma) je to dobre. Kvôli tomu zaokrúhleniu to nemusíš prepočítavať, nebude tam veľký rozdiel (možno 1-2 koruny).

Vo firme máte len 5% vreckové?

Ale ak si to chceš skomplikovať (ale bolo by úpone podľa správnosti) tak ceny PHM v ČR sú tu:

http://www.ccs.cz/www/?action=rady_P...49ce348a615834
Naposledy upravil Chobot : 04.09.08 at 09:26
0 0
Chobot Chobot

zsazsula Pozri príspevok
Ahojte dnes som si robila kontrolný deň a zistila že 2 zamestnancom pri pracovnej ceste v máji zabudla pri vyučtovaní prirátať vreckové neviem teraz či to možem vyplatiť aj dodatočne ale asi ano ...........
aký kurz mám brať ten z mája alebo dňa vyplatenia vreckového-??????
zamestnanci už nie sú v pracovnom pomere
Viem je to moja chyba
Môžeš, ba vlastne mala by si im to doplatiť. My sme tiež doplácali jeden cesťák až v ďalšom roku.

Kurz by som použil ten, kedy bolo pôvodné vyúčtovanie. Alebo mu to vyplať v CZK, nebudeš mať starosti s kurzom.
0 0
Riky Riky

Chobot Pozri príspevok
Podľa toho, čo si uviedol ako východiskové údaje, je to až na to zaokrúhľovanie (zaokrúhliť by sa mala až výsledná suma) je to dobre. Kvôli tomu zaokrúhleniu to nemusíš prepočítavať, nebude tam veľký rozdiel (možno 1-2 koruny).

Vo firme máte len 5% vreckové?

Ale ak si to chceš skomplikovať (ale bolo by úpone podľa správnosti) tak ceny PHM v ČR sú tu:

http://www.ccs.cz/www/?action=rady_P...49ce348a615834
Áno my máme vo firme len 5% vreckové. A komplikovať si to rozhodne nechcem pri výpočte SC českou cenou za PHM.
Ďakujem za rady, odkontrolovanie, ale hlavne za ochotu pomôcť.
0 0
Riky Riky

Mám tu znovu jednu perličku.

poskytnuté zálohy na SC do ČR dňa 19.09.
- 1000 SK 335/211
- 500 USD x zo dňa 19, nap.21 = 10 500,- 335/211
- 1600 CZK x zo dňa 19, napr. 1,3 = 2 080,- 335/211

200 USD zmenili na 2296 CZK ako to naúčtovať????????

Nenárokujú si stravné, pretože mali pohostenku na 2 645 CZK a na 1 256 SK.

Mám bločky za pohostenku prerátať kurzom toho dňa kedy obedovali napr. kurzom 1,24 ?????????? 2645 X 1,24 = 3279,80 ???? a naúčtovať na 513 /3279,80 plus 1256/ voči účtu / 333 ?????

Dňa 22.9 prišli a vrátili do pokladne
- 1251 CZK
- 300 USD
Mám to prepočítať kurzom 22.9. a naúčtovať 211/335 ?????Z pokladne zamestnancovi bolo vrátený z vyúčtovania 256,- SK. 335/211 ????

Prosím vás skontrolujte mi to , alebo odobrite. ďakujem.
0 0
calawen calawen

calawen je offline (nepripojený) calawen

Dobrý deň,

vie mi niekto poradiť kde nájdem aktuálne sumy za cestovné náhrady? Mám ísť na 3 dni do zahraničia - Nemecko
0 0
plavčík plavčík

plavčík je offline (nepripojený) plavčík

človek s dušou
Mám otázku?
V zákone o Ces.náhr. §14 sa píše...že zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pri zahr.prac.ceste vreckové 5% až 40%....

Moja otázka znie: čo ak člen predstavenstva spoločnosti povie, že on vreckové nepotrebuje....a ani vo vyúčtovaní ho neudá
Musím mu vreckové dať?
Čo ak mi dá písomné prehlásenie, že nepožaduje vreckové.

Dá sa to tak? Myslím či to prejde auditom?

ĎAKUJEM
0 0
plavčík plavčík

plavčík je offline (nepripojený) plavčík

človek s dušou
posúvam otázku
0 0
Chobot Chobot

plavčík Pozri príspevok
Mám otázku?
V zákone o Ces.náhr. §14 sa píše...že zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pri zahr.prac.ceste vreckové 5% až 40%....

Moja otázka znie: čo ak člen predstavenstva spoločnosti povie, že on vreckové nepotrebuje....a ani vo vyúčtovaní ho neudá
Musím mu vreckové dať?
Čo ak mi dá písomné prehlásenie, že nepožaduje vreckové.

Dá sa to tak? Myslím či to prejde auditom?

ĎAKUJEM
VO vyúčtovaní musí byť uvedené vreckové. Zamestnanec sa v zmysle ZP nemôže vopred vzdať svojich nárokov. To vreckové treba vyúčtovať, lebo inak ako firma porušujete platnú legislatívu - konkrétne zákon o cest. náhradách, kde nárok na vreckové je daná zákonom.

Ak nechce vreckové, tak nech tie peniaze po vyúčtovaní daruje niektorému zamestnancovi alebo späť firme ako dar. Ale na vyúčtovaní to musí byť.
0 0
Adriana R. Adriana R.

Adriana R. je offline (nepripojený) Adriana R.

Dobry den,
mozem Vas poprosit o odobrenie vyplacania vreckoveho

v pripade, ze zamestnanec je napr. v CR na PC 7hodin
- ma narok na stravne vo vyske 300,- CZK
- vreckové ratam 5% z 300,- alebo 600,- CZk - plnej sadzby ??

a v pripade , ze zamestnanec je napr. v CR na PC 7hodin a bol mu
bezplatne poskytnuty obed
- ma narok na stravne vo vyske 300,- CZK kratene o 40% zo 600,- CZK
- a vreckové potom - 5% z ???????

V niektorych prispevkoch som sa stretla s ratanim vreckoveho zo základnej sumy a v niektorych z prisluchajucej pomernej casti.

Dakujem.
0 0
Chobot Chobot

Adriana R. Pozri príspevok
Dobry den,
mozem Vas poprosit o odobrenie vyplacania vreckoveho

v pripade, ze zamestnanec je napr. v CR na PC 7hodin
- ma narok na stravne vo vyske 300,- CZK
- vreckové ratam 5% z 300,- alebo 600,- CZk - plnej sadzby ??
vreckové rátaš z 300 CZK.

a v pripade , ze zamestnanec je napr. v CR na PC 7hodin a bol mu
bezplatne poskytnuty obed
- ma narok na stravne vo vyske 300,- CZK kratene o 40% zo 600,- CZK
- a vreckové potom - 5% z ???????
aj tu je vreckové 5% zo sumy 300 CZK. Vreckové sa nekráti, ak bola poskytnutá strava.

V niektorych prispevkoch som sa stretla s ratanim vreckoveho zo základnej sumy a v niektorych z prisluchajucej pomernej casti.

Dakujem.
Vreckové sa počíta podľa času stráveného - takže tu sa upravuje. Takže vreckové (za predpokladu, že máte 5%) bude:

0-6 hodín - 5% zo 150 CZK
6-12 hodín - 5% z 300 CZK
nad 12 hodín - 5% zo 600 CZK

a je jedno, či bola strava poskytnutá alebo nie.
0 0
Adriana R. Adriana R.

Adriana R. je offline (nepripojený) Adriana R.

Srdečná vďaka
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať