Zavrieť

Porady

zahr.cesta

SZCO-JU-nepl.DPH

Ako mám vypočítať stravné (zahr.ces.):
napr.: odchod(z SR) = 6.00
hranica = 6.20
príchod =10.30

odchod(naspäť) = 20.00
hranica = 20.15
príchod = 24.15
zahr.cesta = od 6.20 - do 24.00 alebo od 6.00 - do 24.15 ???

Keď SZCO nemá dev.účet, môže účt. aj v SK (pri zahr.c.)? A keď nemá žiadny bločik z resšt., stačí keď vypíše VD : strav. - suma - VOZD ????

A z ktorého dňa má použiť kurz keď napr. odchod je 15. a príchod je 16. ????
Usporiadat
Antea Antea

Antea je offline (nepripojený) Antea

serena
SZCO-JU-nepl.DPH

Ako mám vypočítať stravné (zahr.ces.):
napr.: odchod(z SR) = 6.00
hranica = 6.20
príchod =10.30

odchod(naspäť) = 20.00
hranica = 20.15
príchod = 24.15
zahr.cesta = od 6.20 - do 24.00 alebo od 6.00 - do 24.15 ???

Keď SZCO nemá dev.účet, môže účt. aj v SK (pri zahr.c.)? A keď nemá žiadny bločik z resšt., stačí keď vypíše VD : strav. - suma - VOZD ????

A z ktorého dňa má použiť kurz keď napr. odchod je 15. a príchod je 16. ????
Až dobre čítam tak v zahraničí je od 6.20 do 20.15, čiže 100% stravné + 5% vreckové x príslušná mena= ........
+ k tomu výdavky, cestovné, poplatky. Z rozpisu som pochopila, že sa cesta týka jedného dňa a dolu hovoríš o dvoch dňoch. Ja počítam náhrady tým kurzom kedy vydám zálohu.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

serena
SZCO-JU-nepl.DPH

Ako mám vypočítať stravné (zahr.ces.):
napr.: odchod(z SR) = 6.00
hranica = 6.20
príchod =10.30

odchod(naspäť) = 20.00
hranica = 20.15
príchod = 24.15
zahr.cesta = od 6.20 - do 24.00 alebo od 6.00 - do 24.15 ???

Keď SZCO nemá dev.účet, môže účt. aj v SK (pri zahr.c.)? A keď nemá žiadny bločik z resšt., stačí keď vypíše VD : strav. - suma - VOZD ????

A z ktorého dňa má použiť kurz keď napr. odchod je 15. a príchod je 16. ????
To bol na ceste 1 alebo 2 dni ?

Ako-akým spôsobom minie stravné - nemusí preukazovať, teda žiadny doklad z reštiky netreba.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Antea
Až dobre čítam tak v zahraničí je od 6.20 do 20.15, čiže 100% stravné + 5% vreckové x príslušná mena= ........
+ k tomu výdavky, cestovné, poplatky. Z rozpisu som pochopila, že sa cesta týka jedného dňa a dolu hovoríš o dvoch dňoch. Ja počítam náhrady tým kurzom kedy vydám zálohu.
Prečo iba 5% vreckové, ak zákon umožňuje 40%?
0 0
Antea Antea

Antea je offline (nepripojený) Antea

smith
Prečo iba 5% vreckové, ak zákon umožňuje 40%?
5 % musí do 40% može
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

Antea
5 % musí do 40% može
Sám sebe vždy musí! Nie???
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

[quote=serena]SZCO-JU-nepl.DPH ....
Keď SZCO nemá dev.účet, môže účt. aj v SK (pri zahr.c.)? A keď nemá žiadny bločik z resšt., stačí keď vypíše VD : strav. - suma - VOZD ????
Vypíše cesťák a keďže zrejme nevedie valutovú pokladňu, môže to riešiť tak, že si urobí prepočet kurzom NBS platným v deň (dni) cesty pre účely uplatnenia nároku na stravné, vreckové, preukázané výdavky na prepravu ...
výdavok si môže uplatniť aj ako nepeňažnú operáciu. Ak ide len o uplatnenie oprávneného výdavku bez potreby vyplácania.
Pri vyplácaní je možné taktiež urobiť prepočet kurzom NBS ... a vyplatiť v Sk.
0 0
Antea Antea

Antea je offline (nepripojený) Antea

STRELEC
Sám sebe vždy musí! Nie???
Súhlasím, ale musí si to nejako ošetriť, že si prideľuje 40 %, 5 % nemusí.
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

A prečo 5% nemusí a 40% musí? Tomu nerozumiem!?
0 0
serena serena

serena je offline (nepripojený) serena

liba2
To bol na ceste 1 alebo 2 dni ?

Ako-akým spôsobom minie stravné - nemusí preukazovať, teda žiadny doklad z reštiky netreba.
Dva dní bol v zahr.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

serena
SZCO-JU-nepl.DPH
Ako mám vypočítať stravné (zahr.ces.):
napr.: odchod(z SR) = 6.00
hranica = 6.20 1. deň (to je dôležitý údaj, treba ho vždy uviesť)
príchod =10.30

odchod(naspäť) = 20.00
hranica = 20.15 2. deň
príchod = 24.15
zahr.cesta = od 6.20 - do 24.00 alebo od 6.00 - do 24.15 ???

Keď SZCO nemá dev.účet, môže účt. aj v SK (pri zahr.c.)? Áno môže.

A keď nemá žiadny bločik z resšt., stačí keď vypíše VD : strav. - suma - VOZD ????
Nestačí! musí vyhotoviť Vyúčtovanie pracovnej cesty a v ňom uviesť začiatok cesty, koniec cesty, kde bol, účel , atď. A tam si vyúčtuje stravné v cudzej mene a iné výdavky v súvislosti s PC, ak ich mal.
A z ktorého dňa má použiť kurz keď napr. odchod je 15. a príchod je 16. ????
Zákon o CN: § 13 Stravné
“(1) Pri zahraničnej pracovnej ceste zamestnancovi patrí za každý kalendárny deň zahraničnej pracovnej cesty za podmienok ustanovených týmto zákonom stravné v cudzej mene. Stravné v cudzej mene je ustanovené v závislosti od času trvania zahraničnej pracovnej cesty mimo územia Slovenskej republiky v kalendárnom dni, pričom čas trvania zahraničnej pracovnej cesty mimo územia Slovenskej republiky je rozdelený na časové pásma

a) do 6 hodín vrátane,
b) nad 6 hodín až 12 hodín,
c) nad 12 hodín.“


„(4) Ak zahraničná pracovná cesta mimo územia SR trvá v kalendárnom dni
a) do 6 hodín vrátane, patrí zamestnancovi stravné vo výške 25 % zo základnej sadzby stravného,
b) nad 6 hodín až 12 hodín, patrí zamestnancovi stravné vo výške 50 % zo základnej sadzby stravného,
c) nad 12 hodín, patrí zamestnancovi stravné v sume základnej sadzby stravného.“


V čom máš problém?
Potráp svoju makovičku a spočítaj koľko hodín bol mimo územia SR každý deň (?) a urči výšku stravného podľa ods. 4, a je to.

Keď bude vyúčtovanie hotové - spočítaš cudziu menu a prepočítaš na SKK kurzom NBS dňa, kedy bude zapísané v peň. denníku.

Odporúčam ti prečítať si celý §13. Ak nemáš zákon o CN, môžeš si ho prečítať tu:

zákon o cestovných náhradách umiestnený na hlavnej stránke porada.sk





Ešte k vreckovému. Už ti radili 5 až 40 %. Nechaj to na SZČO nech sa rozhodne sám akú výšku si určí. Vreckové potom vypočítaš z plnej sumy stravného na 1 deň.
Naposledy upravil liba2 : 09.02.07 at 14:32
0 0
serena serena

serena je offline (nepripojený) serena

LIBA2!
Stačí, keď vyplní knihu jázd ( a odber.mu opečiatkuje), alebo musí vypísať aj cesťák?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

serena
LIBA2!
Stačí, keď vyplní knihu jázd ( a odber.mu opečiatkuje), alebo musí vypísať aj cesťák?
Už som ti odpovedala. Prečítaj si aj modrý text.
Pre mňa ako účtovníčku je samozrejmé, že ak bol niekto na ZPC a niečo si nárokuje, tak vyplní cestovný príkaz a vyúčtovanie cesty. Urob si ako uznáš za dostačujúce, len neskôr to budeš musieť aj obhájiť.
0 0
seda seda

seda je offline (nepripojený) seda

Dobrý deň, môže sa mi niekto pozrieť či mám správne výpočet stravného zahraničnej pracovnej cesty?
Začiatok 7.2. o 2:00 /SR/
Prechod s Maďarskom 2:30
Prechod s Rakúskom 9:00
Viedeň 11:00 /výpočet 45 EUR/
8.2.
odchod z Viedne 16:00
Prechod s Talianskom 21:30 /výpočet 45 EUR/
9.2.
Venezia 9:30 /výpočet 45 EUR/
10.2.
Venezia /výpočet 45 EUR/
11.2.
odchod z Venezie 16:00
Prechod so Slovinskom 19:00
prechod s Maďarskom 00:00 /výpočet 45 EUR/
12.2.
Prechod so Slovenskom 9:30
koniec cesty o 10:30 /SR/ /výpočet 18 EUR=50%z36EUR/

Myslíte, že to mám dobre? Ďakujem za odpovede.
0 0
seda seda

seda je offline (nepripojený) seda

Dobrý deň, chcela by som sa ešte opýtať.
? Je pravda, že zo zákona vyplýva povinnosť vyplatiť zálohu na zahraničnú pracovnú cestu?
? Zamestnanec so služobným vozidlom na zahraničnej ceste a predložil bločky za nákup PHM, dávate to k cestovnému príkazu, alebo vyplatíte z valutovej pokladne?
? Kurz prepočtu dávam v deň vyúčtovania CP, aj keď obsahuje bločky z rôznych dní?
Ak by niekto mal trošku čas na odpovede bola by som veľmi, veľmi rada.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

seda Pozri príspevok
Dobrý deň, môže sa mi niekto pozrieť či mám správne výpočet stravného zahraničnej pracovnej cesty?
Začiatok 7.2. o 2:00 /SR/
Prechod s Maďarskom 2:30
Prechod s Rakúskom 9:00
Viedeň 11:00 /výpočet 45 EUR/
8.2.
odchod z Viedne 16:00
Prechod s Talianskom 21:30 /výpočet 45 EUR/
9.2.
Venezia 9:30 /výpočet 45 EUR/
10.2.
Venezia /výpočet 45 EUR/
11.2.
odchod z Venezie 16:00
Prechod so Slovinskom 19:00
prechod s Maďarskom 00:00 /výpočet 45 EUR/
12.2.
Prechod so Slovenskom 9:30
koniec cesty o 10:30 /SR/ /výpočet 18 EUR=50%z36EUR/

Myslíte, že to mám dobre? Ďakujem za odpovede.
Vidím, že Ti nikto neodpovedal ani na minulý príspevok, tak Ti to aspoň potvrdím. Áno, stravné máš vypočítané dobre. Nesmieš však zabudnúť aj na vreckové vo výške 5-40% zo stravného.
0 0
seda seda

seda je offline (nepripojený) seda

Veľmi, veľmi pekne ďakujem,
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

seda Pozri príspevok
Dobrý deň, chcela by som sa ešte opýtať.
? Je pravda, že zo zákona vyplýva povinnosť vyplatiť zálohu na zahraničnú pracovnú cestu?
Povinnosť vyplýva v tom prípade, ak o zálohu požiada zamestnanec - účastník cesty.

seda Pozri príspevok
? Zamestnanec so služobným vozidlom na zahraničnej ceste a predložil bločky za nákup PHM, dávate to k cestovnému príkazu, alebo vyplatíte z valutovej pokladne?
Je to na dohode. Môže to aj priložiť k vyúčtovaniu ako nevyhnutné vedľajšie výdaje, ale môžete mu to aj vyplatiť z valutovej pokladne. Ide o to, či to chcete zaúčtovať ako náklady na služobnú cestu, alebo ako náklady na PHM.

seda Pozri príspevok
? Kurz prepočtu dávam v deň vyúčtovania CP, aj keď obsahuje bločky z rôznych dní?
Ak by niekto mal trošku čas na odpovede bola by som veľmi, veľmi rada.
Ak prepočítavaš bločky rôznych cudzích mien, tak sa zvyčajne berie kurz zo dňa, kedy sa robí vyúčtovanie. Ale nie je na to jednoznačný predpis.
0 0
seda seda

seda je offline (nepripojený) seda

Opäť veľmi, veľmi pekne ďakujem, príjemný deň.
0 0
sluzby sluzby

sluzby je offline (nepripojený) sluzby

Ing. ekonomie
mohli by ste vysvetlit blizzsie co znamena resp. ako to myslite, ze vydavok je mozne si uplatnit aj ako nepenaznu operaciu. dakujem
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Ja mám problém v jednej s.r.o. - konateľ zamestanec chodí na služobné cesty do ČR, Talianska - a nákup valút pri vyúčtovaní pracovnej cesty nie je postačujúci - to znamená, že nakúpili 200 EUR a nárok mu vznikne na 280 EUR - ako to môžem riešiť? Mám zúčtovať vyplatenie v EUR 200 a zvyšok tých 80 EUR prepočítať na SK a vyplatiť tak? A to som ani nepočítala vreckové - asi by som to mala dorátať, však? Ale tiež mu to musím vyplatiť v Sk. A ešte jedna PC je urobená tak, že išiel do ČR na služobnom aute, tam nechal auto a išiel služobne s českými partnermi na ich aute do Talianska - tam sú ich spoloční obchodní partneri - týmto nemám doklad o návšteve Talianska - len z ČR - mám účtovať stravné ako v Taliansku (bol tam 2 dni) alebo v ČR?
Prosím poraďte mi, cestovné náhrady nie sú moja srdcová záležitosť.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať