Zavrieť

Porady

Nový zákon o zdravot. poistení

Poradí mi niekto, či podľa nového zákona má človek dobrovoľne nezamestnaný a neeevidovaný na ÚP povinnosť platiť na zdravot. poistenie podľa nového 910,-Sk ?
Za odpoveď vopred ďakujem.
Usporiadat
jarkra jarkra

jarkra je offline (nepripojený) jarkra

Nie, nemusí platiť nič.
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Marcelka
Poradí mi niekto, či podľa nového zákona má človek dobrovoľne nezamestnaný a neeevidovaný na ÚP povinnosť platiť na zdravot. poistenie podľa nového 910,-Sk ?
Za odpoveď vopred ďakujem.

Platí za neho štát.
Ale len za predpokladu, že nie je nikde konateľom.
0 0
Marcelka Marcelka

Marcelka je offline (nepripojený) Marcelka

Ďakujem za odpovede.

Konateľom nie je v žiadnej firme. Iba je nahlásený na poisťovni ako samoplátca poistného, je potrebné urobiť dáke zmeny v poisťovni ?
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Marcelka
Ďakujem za odpovede.

Konateľom nie je v žiadnej firme. Iba je nahlásený na poisťovni ako samoplátca poistného, je potrebné urobiť dáke zmeny v poisťovni ?
Myslím, že asi nie.
0 0
Marcelka Marcelka

Marcelka je offline (nepripojený) Marcelka

Ešte raz dík. Od rána si nad tým lámem hlavu.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Marcelka
Poradí mi niekto, či podľa nového zákona má človek dobrovoľne nezamestnaný a neeevidovaný na ÚP povinnosť platiť na zdravot. poistenie podľa nového 910,-Sk ?
Za odpoveď vopred ďakujem.
Od 1.1.2005 takýto človek neplatí zdravotné poistenie, platí zaňho štát.
Odhlasovať sa nemusí, lebo táto jeho povinnosť tzv. "zaniká zo zákona".
Napriek tomu doporučujem aspoň si zavolať do zdravotnej poisťovne a pohovoriť si s nimi trošku, aj tak sa tam v súčasnosti nudia.

PS. Na mail, ktorý ste mi poslali cez Poradu, som odpovedať nedokázal, lebo v ňom nebola uvedená Vaša adresa.

PS2. Prosím, neposielajte mi na moju mailovú adresu otázky, ktorých miesto je na Porade.
0 0
Marcelka Marcelka

Marcelka je offline (nepripojený) Marcelka

Ďakujem p. J. Mihalovi za odpoveď.
Nakoľko som Poradu dnes použila po prvý raz, skúsila som sa skontaktovať cez mail.
Prepáčte. Ešte raz ďakujem.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
OK .
0 0
Marcelka Marcelka

Marcelka je offline (nepripojený) Marcelka

Chcela by som ešte poprosiť o radu.
Mám tu ešte prípad dobrovolne nezamestnaného, ale ktorý poberá každý mesiac
výsluhový príspevok - bývalý colník - vo výške 2434,- Sk, ako to bude s platením zdravot. poistenia po novom - iný príjem nemá ?
Za pomoc vopred ďakujem.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Marcelka - poistné zaňho platí štát.
0 0
adinka55 adinka55

adinka55 je offline (nepripojený) adinka55

Dobry den,
mam brata-student, 27 rokov, studuje na dennom studiu VS. Doteraz si platil ZP sam. Je nejaka zmena od 2005 v tomto pripade? Urcite by to uvital, nakolko ciastka 910 Sk je uz skutocne pre studenta dost vysoka.
0 0
Marcelka Marcelka

Marcelka je offline (nepripojený) Marcelka

Pán Mihál Jozef veľmi pekne Vám ďakujem za odbornú pomoc.
0 0
elenka elenka

elenka je offline (nepripojený) elenka

Mám čerstvú správu zo Spoločnej zdravotnej poisťovni - budú zasielať všetkym doteraz dobrovoľne nezamestnaným čestné prehlásenia, kde podpíšu, že nemajú žiadny príjem, aby si ich vedela zdravotná poisťovňa preradiť za poistencov, za ktorých platí štát.
Pekný deň !
0 0
Funtomas Funtomas

Funtomas je offline (nepripojený) Funtomas

Dobry den. Mam otazku ohladom odvodov do zdravotnej poistovne. Som zamestnanec a sucasne aj zivnostnik (SZCO). Zo zamestnania platim odvody do zdravotnej poistovne 966 Sk mesacne, moj zamestnavatel za mna odvadza 2415 Sk. Mam teraz platit este dalsich 910 Sk ako SZCO? Pritom hruby prijem za rok 2004 ako SZCO som mal iba 41.000 Sk. Od zdravotnej poistovne som uz dostal list, v ktorom ma vyzyvaju, aby som zacal platit aj ako SZCO. Je to korektne? Zakon 580/2004 (paragraf 11) hovori o tom, ze platitelmi poistneho su:
a) zamestnanec
b) SZCO
c) zamestnavatel
d) stat

Nehovori sa tam vsak o kombinacii zamestnavatel a SZCO. Dakujem za akukolvek radu.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Slusna zdravotna poistovna. Prihlasovat sa nemusis, ale mas povinnost od januara platit preddavky. Skus si precitat prispevok p. Mihala, vela ti o vypocte predddavkov napovie.
http://www.porada.sk/showthread.php?t=4243
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

adinka55, Tvoj brat, ak nemá žiaden príjem, nemusí platiť zdravotné poistenie vôbec. Platí za neho štát.
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Funtomas
Dobry den. Mam otazku ohladom odvodov do zdravotnej poistovne. Som zamestnanec a sucasne aj zivnostnik (SZCO). Zo zamestnania platim odvody do zdravotnej poistovne 966 Sk mesacne, moj zamestnavatel za mna odvadza 2415 Sk. Mam teraz platit este dalsich 910 Sk ako SZCO? Pritom hruby prijem za rok 2004 ako SZCO som mal iba 41.000 Sk. Od zdravotnej poistovne som uz dostal list, v ktorom ma vyzyvaju, aby som zacal platit aj ako SZCO. Je to korektne? Zakon 580/2004 (paragraf 11) hovori o tom, ze platitelmi poistneho su:
a) zamestnanec
b) SZCO
c) zamestnavatel
d) stat

Nehovori sa tam vsak o kombinacii zamestnavatel a SZCO. Dakujem za
akukolvek radu.


Bohužiaľ ako SZČO musíš platiť tých 910,- Sk.
0 0
adinka55 adinka55

adinka55 je offline (nepripojený) adinka55

adinka55
Dobry den,
mam brata-student, 27 rokov, studuje na dennom studiu VS. Doteraz si platil ZP sam. Je nejaka zmena od 2005 v tomto pripade? Urcite by to uvital, nakolko ciastka 910 Sk je uz skutocne pre studenta dost vysoka.
Podla odpovede pisete ze nemusi teraz platit odvod do ZP. Co ak ale bude mat uzavretu nejaku dohodu o brigadnickej praci studenta prip. dohodu o vykonani prace? Bude sa v takychto pripadoch platit ZP?
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

adinka55, on nebude musieť platiť preddavky, ale musí po ukončení roka urobiť ročné zúčtovanie poistného a podľa príjmu za rok a počtu mesiacov, v ktorých pracoval zistí, či je povinný platiť nejaké poistné. Prípadne sa k tomuto pozri na článok, ktorý pripojil na Poradu p. Mihál o dohodách a ZP.
Naposledy upravil bea : 12.01.05 at 09:23 Dôvod: nedopísané, porucha počítača
0 0
dvd dvd

dvd je offline (nepripojený) dvd

Tiez mam jeden zatial nejasny pripad:

Clovek bez zamestnania, nie je SZCO, nie je konatel ani spolocnik avsak majuci pravidelny zdanitelny prijem z prenajmu nehnutelnosti-domu si do konca 2003 platil ZP 420,- Sk - bol zaradeny ako dobrovolne nezamestnany.

Ako po 1.1.2005?? Prijem z prenajmu domu ma nadalej.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať