Zavrieť

Porady

Prevod SZCO na S.R.O.

Chcel by som otcovu /je dôchodca/ živnosť nejakým spôsobom previesť na s.r.o., kde by som bol ja spoločník a zároveň konateľ. Jeho živnosť by tým pádom zanikla a nemusel by ako dôchodca platiť odvody. Ide o to, že otec ako SZČO má napísané na seba 2 autá, ktoré sa odpisujú. Jedno auto z toho je na leasing. Tieto autá /ako aj iný majetok SZČO/ by som chcel previesť na novú S.R.O., kde by sa daľej odpisovali. Musím najprv založiť s.r.o. a potom tie veci od neho odkúpiť ? /potom by otec to ale musel ešte zdaniť/
Aký je najrozumnejší postup pri takomto prevode ?

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Usporiadat
rennka rennka

rennka je offline (nepripojený) rennka

Tiez mam podobny ,,problem,,. Som SZCO-zamestnavatel, a od 1.1.07 sme zalozili aj s.r.o. s tou istou cinnostou. Zivnost chcem postupne ukoncit a pokracovat v cinnosti ako PO - s.r.o. Uctovncka mi povedala, ze mozem zamestnancov delimitovat a vsetok majetok a zasoby z FO predat na s.r.o.
Je tento postup spravny, ma niekto s tym skusenost? Dakujem za radu.
0 0
Peterka Peterka

Peterka je offline (nepripojený) Peterka

Zamestnanci sa nedajú podľa mňa delimitovať ale len ukončiť s nimi pracovný pomer a v sro uzatvoriť nový pracovný pomer.
Predaj majetku je najoptimálnejší.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

rennka
Tiez mam podobny ,,problem,,. Som SZCO-zamestnavatel, a od 1.1.07 sme zalozili aj s.r.o. s tou istou cinnostou. Zivnost chcem postupne ukoncit a pokracovat v cinnosti ako PO - s.r.o. Uctovncka mi povedala, ze mozem zamestnancov delimitovat a vsetok majetok z FO predat na s.r.o.
Je tento postup spravny, ma niekto s tym skusenost? Dakujem za radu.
My sme majetok SZČO /časť/ predali = faktúrovali SRO. Tá delimitácia asi nebude dobrá, pretože vzniknutá SRO je nový subjekt s novým DIČ, IČO atď. A ako zamestávateľovi bude pridelené iné číslo na SP a ZP. My sme so zamestnancami ukončili PP dohodou, na ZP a SP sme ich poodhlasovali a znova sa prijali do zamestnania do SRO a znova prihlásili na ZP a SP.
Pekný deň...
0 0
rennka rennka

rennka je offline (nepripojený) rennka

Tu delimitaciu mi poradili prave na Soc. poist., vraj k tomu treba urobit dohody k prac. zmluvam o zmene zamestnavatela s prechodom prav a povinnosti. Oni potom zaregistruju novu spolocnost a pridelia aj nove IC,pod ktore s delimitacnym protokolom prejdu vsetci zamestnanci. Jeden pravnik vraj povedal, ze keby sme ukoncili prac. pomer bez vyp. doby , /co je aj nas pripad/ zamestnanci by mali by narok na odstupne, takze vhodnejsia je delimitacia.
0 0
AlBenny AlBenny

AlBenny je offline (nepripojený) AlBenny

Bohuzial neexistuje zakon o takomto prevode :-( , mohol by.
Najprv zaloz SROcku. Potom vsetok majetok SZCO musis ku dnu zrusenia zivnosti (SZCO) mat odpredany za ,,zostatkovu,, hodnotu (SROcke).

Ked nexces platit dan jak ..... tak musis este velmoo porozmyslat :-)
(kazdy takyto pripad je specificky,, v zavislosti od obratu,poctu zamestnancou, rozsahu vykonavanej zivnosti,.....)
0 0
Peterka Peterka

Peterka je offline (nepripojený) Peterka

rennka
Tu delimitaciu mi poradili prave na Soc. poist., vraj k tomu treba urobit dohody k prac. zmluvam o zmene zamestnavatela s prechodom prav a povinnosti.Nemysleli predaj podniku ? Oni potom zaregistruju novu spolocnost a pridelia aj nove IC,pod ktore s delimitacnym protokolom prejdu vsetci zamestnanci. Jeden pravnik vraj povedal, ze keby sme ukoncili prac. pomer bez vyp. doby , /co je aj nas pripad/ zamestnanci by mali by narok na odstupne, takze vhodnejsia je Zamestnanec ak rozviaže pracovný pomer dohodou má nárok na odstupné ? delimitacia.
???????????????????????????????????
0 0
Janna Janna

Janna je offline (nepripojený) Janna

My sme si najprv založili s.r.o. a potom sme prostr. Zmluvy o predaji podniku §476 Obch.zákonník kúpili FO (SZČO).
FO predala všetok majetok, záväzky, pohľadávky, zamestnancov SROčke.
V zdravotnej poisťovni sme museli odhlásiť zamestnantcov vo FO a nanovo prihlásiť v s.r.o., lebo oni to nevedeli spraviť cez delimitačný protokol, ale v Sociálnej poisťovni som im doniesla delimitačný protokol o tom, že s.r.o. kúpila FO aj so zamestnancami, napísala som zoznam zamestnancov a to bolo všetko.
0 0
rennka rennka

rennka je offline (nepripojený) rennka

Nie, nie je to predaj podniku, ale transformacia FO na PO-s.r.o. FO konci svoju cinnost, takze vypoved pre vsetkych zamestnancov nie je dohodou podla § 60 ZP, ale podla §63 ods. 1, pism a) ZP-zrusenie zamestnavatela, z coho prinalezi aj odstupne podla § 76 ZP. Ostatne je ako pisala Janna a AlBenny. Delimitaciu zoberu len na soc. p., zdrav. poistovne treba odhlasit a potom znova prihlasit. Odpredaj majetku a zasob do s.r.o a ukoncenie zivnosti. FO musi z odpredaja zaplatit dan, ale PO si ju zasa odpocita. Alebo to tak nie je?
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

[quote=Janna]My sme si najprv založili s.r.o. a potom sme prostr. Zmluvy o predaji podniku §476 Obch.zákonník kúpili FO (SZČO).
Predaj a kúpa fyzickej osoby - v tom nie sú právnici jednotní. A ani súdy! Možno to odporuje aj prostej logike: môžem sám seba predať. FO je sice podnikateľský subjekt, ale aj občan, človek. Oddeliť to asi nie je možné.
To len na margo.
Založil by som sro a majetok preniesol z FO predajom na sro, zmluvy o leasingu a podobné detto. Prípad od prípadu by som zvážil, čo si môžem ako dovoliť. A to finančne (napr. - DPH) a aj časovo.
Pracovné pomery by som dohodou ukončil k určitému dátumu a súčasne prijal v novom subjekte (žiadne odstupné nehrozí!).
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

[quote=STRELEC]
Janna
My sme si najprv založili s.r.o. a potom sme prostr. Zmluvy o predaji podniku §476 Obch.zákonník kúpili FO (SZČO).
Predaj a kúpa fyzickej osoby - v tom nie sú právnici jednotní. A ani súdy! Možno to odporuje aj prostej logike: môžem sám seba predať. FO je sice podnikateľský subjekt, ale aj občan, človek. Oddeliť to asi nie je možné.
To len na margo.
Založil by som sro a majetok preniesol z FO predajom na sro, zmluvy o leasingu a podobné detto. Prípad od prípadu by som zvážil, čo si môžem ako dovoliť. A to finančne (napr. - DPH) a aj časovo.
Pracovné pomery by som dohodou ukončil k určitému dátumu a súčasne prijal v novom subjekte (žiadne odstupné nehrozí!).
Súhlasím. My sme to takto urobili pred dvomi rokmi...
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

rennka
............. FO musi z odpredaja zaplatit dan, ale PO si ju zasa odpocita. Alebo to tak nie je?
Áno, ale je tu časový nesúlad. Kým sro si uplatní nárok na odpočet (a musí čakať!), FO už musí zaplatiť! V tom je tiež časové hľadisko a možnosti.
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

Pred niekoľkými rokmi boli "predaje FO" dosť populárne ako napr. východisko z krízovej situácie (=dlhov).
0 0
evkat evkat

evkat je offline (nepripojený) evkat

Manual
My sme majetok SZČO /časť/ predali = faktúrovali SRO. Tá delimitácia asi nebude dobrá, pretože vzniknutá SRO je nový subjekt s novým DIČ, IČO atď. A ako zamestávateľovi bude pridelené iné číslo na SP a ZP. My sme so zamestnancami ukončili PP dohodou, na ZP a SP sme ich poodhlasovali a znova sa prijali do zamestnania do SRO a znova prihlásili na ZP a SP.
Pekný deň...
Toto je ale nevyhodne pre zamesnanca, pretože pri PN mu nemozu zobrat priemer za odpracovanu dobu v predchadzajucej firme (FO) a zaroveň pre zamestnavateľa je zbytočne kopec papierovačiek(evid.listy, potvrdenia o prijme.....) Naozaj je lepsie to urobiť cez delimitáciu a na SP bezi ďalej všetko po starom, ale pod novym IČZ(novovzniknutej sro), žiadna papierovačka. Zamestnanec dostane oznámenie o zmene zamestnávateľa iba na vedomie, resp. bude mať Dodatok k pôvodne pracovnej zmluve-pracovnoprávny vzťah sa neprerušuje.
Toľko moje skúsenosti
Eva
0 0
evkat evkat

evkat je offline (nepripojený) evkat

Prikladám delimitačný protokl, ktory som nedavno pouzila a na SP bol akceptovaný.
Pekný deň
Eva
0 0
cocker.ba cocker.ba

cocker.ba je offline (nepripojený) cocker.ba

[quote=STRELEC]
Janna
My sme si najprv založili s.r.o. a potom sme prostr. Zmluvy o predaji podniku §476 Obch.zákonník kúpili FO (SZČO).
Predaj a kúpa fyzickej osoby - v tom nie sú právnici jednotní. A ani súdy! Možno to odporuje aj prostej logike: môžem sám seba predať. FO je sice podnikateľský subjekt, ale aj občan, človek. Oddeliť to asi nie je možné.
To len na margo.
Založil by som sro a majetok preniesol z FO predajom na sro, zmluvy o leasingu a podobné detto. Prípad od prípadu by som zvážil, čo si môžem ako dovoliť. A to finančne (napr. - DPH) a aj časovo.
Pracovné pomery by som dohodou ukončil k určitému dátumu a súčasne prijal v novom subjekte (žiadne odstupné nehrozí!).
Tak ked v tom nie su jednotni ani pravnici, ani sudy, tak taky postup urcite nebude v rozpore so zakonom-to mi zas hovori moja logika.S.r.o. predsa nekupuje FO nepodnikatela ale FO podnikatela.Okrem toho ta definicia "asi to nie je mozne" neznamena, ze to nie je mozne-ktoremu zakonu sa to prieci? Ak nieco v zakone nie je jednoznacne, neznamena to, ze takemu zakonu nieco odporuje...
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

[quote=cocker.ba]
STRELEC
Tak ked v tom nie su jednotni ani pravnici, ani sudy, tak taky postup urcite nebude v rozpore so zakonom-to mi zas hovori moja logika.S.r.o. predsa nekupuje FO nepodnikatela ale FO podnikatela.Okrem toho ta definicia "asi to nie je mozne" neznamena, ze to nie je mozne-ktoremu zakonu sa to prieci? Ak nieco v zakone nie je jednoznacne, neznamena to, ze takemu zakonu nieco odporuje...
Bez komentára - aj keď som citovaný.
0 0
victoria victoria

victoria je offline (nepripojený) victoria

Mám podobný problém. Prebrala som jedno účtovníctvo, kde prechádzal podnikateľ SZČO na s.r.o. a mal v majetku leasingovaný automobil, ktorý v roku 2004 nadobudla SZČO za obstarávaciu cenu 560 000,-Sk. Po roku, v roku 2005 bol leasing prevedený na s.r.o. ale do majetku bol automobil zaradený v tejto istej obstarávacej cene ako ked bol zakúpený a v účtovaní leasingu sa tiež pokračovalo podľa pôvodnej leasingovej zmluvy. Je to celkom dobrý guláš z ktorého som bezradná a navyše sa do predmetnej sročky nahlásila kontrola a pri kontrole dokladov som na to prišla. Podotýkam že v evidencii nemá sro žiadnu zmluvu o kúpe ani nič podobné. Myslíte že sa to dá ešte nejakým spôosobom zachrániť ? Ja už som z toho celá domotaná :-(
0 0
adv adv

adv je offline (nepripojený) adv

je to mozne urobit napr. zmluvou o predaji podniku. pojem delimitacia neexsituje. na socialke mysleli toto.
0 0
jamis jamis

jamis je offline (nepripojený) jamis

Ja mám taký problém. Môj zamestnávateľ XY je SHR a spoločne so svojim bratom/ cudzím štátnym príslušníkom / má od r. 1998 založenú s.r.o. , ktorá ale nikdy nefungovala.Teraz chcú všetku činnosť previesť na túto s.r.o.
Podotýkam, že pozemky a stavby na ktorých SHR podniká sú majetkom obidvoch bratov rovným dielom.
Ako dostať tieto stavby a pozemky /cca 40 ha / do s.r.o.
Poradí mi niekto ?
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

Nepostačuje prenájom pozemkov? Pre využívanie pozemkov v sro predsa nemusia byť nutne v jej obchodnom majetku.
PS: samozrejme .. a stavieb...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať