Zavrieť

Porady

Sociálny fond - účtovanie

anda anda

anda je offline (nepripojený) anda

Ahoj poraďáci, potrebujem sa poradiť ohľadne zaúčtovania sociálneho fondu.Účtujem v PÚ. Na osobitnom účte v banke máme vedený sociálny fond. Chceme prispievať na stravné lístky zamestnancov. Problém mám so zaúčtovaním. Pri kalkulácii stravných lístkov zaúčtujem 472/213, ale čo s bankovým účtom ...(261)/221????
Pri príjmoch používam: v banke - SF 221A/261, - BÚ 261/221B a interný doklad 527/472.
Usporiadat
kacena26 kacena26

kacena26 je offline (nepripojený) kacena26

katka :-)
ahoj ja uctujem takto:
predaj stravných listkov 5% - 472/213
a potom s uctu soc.fondu prevediem na bezný úcet prispevok na stravne listky a zauctujem len na beznom ucte 221001/221002.
na ucte soc.fondu 221002 uctujem len pripisane uroky. aj prevod soc.fondu za jednotlive mesiece uctujem 221002/221001. atvorbu soc. fondu 527/472
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Anda,ono v podstate, ak každé čerpanie SF chceš mať aj odúčtované fyzicky z účtu SF v banke, mala by si previesť peniaze z účtu SF na BÚ, takže tiež by si účtovala len cez účet 261. Ak dodržiavaš pravidlo, že každú tvorbu riadne prevedieš na bankový účet SF a každé čerpanie zase prevedieš na bežný účet, pričom poplatky za vedenie účtu SF Ti sťahujú z bežného účtu, tak by si sa mala dostať do stavu, že účet 472 Ti sedí s účtom SF v banke. Nepoznám však firmu, ktorá by to takto striktne dodržiavala v priebehu roka. Väčšinou bankový účet založený nemajú a ak áno, tak ho dorovnávajú len ku koncu roka. Inak účtuješ dobre.
0 0
anda anda

anda je offline (nepripojený) anda

Takže stačí ak peniaze z účtu SF prevediem na bežný účet a bude to v poriadku?
0 0
martinius martinius

martinius je offline (nepripojený) martinius

Chcem sa tiež na niečo spýtať....ak mi vyjde prídel napr.60,52 Sk...nezaokrúhľuje sa to však?Odvody aj daň sa zaokrúhľujú na celé koruny,ale SF nie však?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

anda Pozri príspevok
Takže stačí ak peniaze z účtu SF prevediem na bežný účet a bude to v poriadku?
Najlepšie spravíš, keď ten účet v banke zrušíš .
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

martinius Pozri príspevok
Chcem sa tiež na niečo spýtať....ak mi vyjde prídel napr.60,52 Sk...nezaokrúhľuje sa to však?Odvody aj daň sa zaokrúhľujú na celé koruny,ale SF nie však?
Pozrela som do zákona, ale nenašla som tam ustanovenie o zaokrúhľovaní. V takom prípade by som ja zaokrúhlila na celé sk dole .
0 0
martinius martinius

martinius je offline (nepripojený) martinius

liba2 Pozri príspevok
Pozrela som do zákona, ale nenašla som tam ustanovenie o zaokrúhľovaní. V takom prípade by som ja zaokrúhlila na celé sk dole .
No to viem,že to tam nie je,len neviem,prečo náš program to zaokrúhli smerom nahor,som z toho mimo.Či to zaokrúhliť alebo nie a ktorým smerom:-(
0 0
jenny7 jenny7

jenny7 je offline (nepripojený) jenny7

Ja som mala tiež vedenie SF v pokladni, účet 472 mi sedel presne s pokladnou SF, ale tento rok som ho už zrušila.Vznikalo mi tam potom veľa účt.pohybov.
Dúfam, že sa nič nezmenilo a stačí SF viesť len na 472??
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

martinius Pozri príspevok
No to viem,že to tam nie je,len neviem,prečo náš program to zaokrúhli smerom nahor,som z toho mimo.Či to zaokrúhliť alebo nie a ktorým smerom:-(
Ale veď o nič nejde , ide len o 1 sk.
0 0
martinius martinius

martinius je offline (nepripojený) martinius

liba2 Pozri príspevok
Ale veď o nič nejde , ide len o 1 sk.
Viem:-) ale chcem to mať dobre,preto sa pýtam,či to nechať v tvare s desatinnými čiarkami,alebo to zaokrúhliť.....aby náhodou ak zaokrúhlim smerom nahor daňováci nekecali,že nedajbože si o pár halierov znižujem základ dane:-D Tiež neviem,prečo to ten program automaticky zaokrúhli smerom nahor,či je to prípustné.Neviem to nikde nájsť.Nie je problém zaúčtovať predpis tvorby SF,ale posielať na účet (máme účet SF v banke) haliere....no uznajte:-)
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

martinius Pozri príspevok
Viem:-) ale chcem to mať dobre,preto sa pýtam,či to nechať v tvare s desatinnými čiarkami,alebo to zaokrúhliť.....aby náhodou ak zaokrúhlim smerom nahor daňováci nekecali,že nedajbože si o pár halierov znižujem základ dane:-D Tiež neviem,prečo to ten program automaticky zaokrúhli smerom nahor,či je to prípustné.Neviem to nikde nájsť.Nie je problém zaúčtovať predpis tvorby SF,ale posielať na účet (máme účet SF v banke) haliere....no uznajte:-)
Podľa mňa si zbytočne vyrábaš problém, s takou vecou sa žiadny kontrolor nebude zaoberať. Na konci roka to aj tak musíš doúčtovať. Ja tvorím SF len v celých korunách, práve preto že to nie je nikde upravené je úplne jedno ako to urobíš... a aj keď neurobíš, pôjde o 1 sk , také veci sa ani nepíšu do zápisnice .
0 0
martinius martinius

martinius je offline (nepripojený) martinius

Okej,tak to zaokrúhlim smerom nahor,ako to robí program:-) dík
0 0
JANAKU JANAKU

JANAKU je offline (nepripojený) JANAKU

Prosím o radu, neviem ako mám zaúčtovať príspevok zo SF na obedy. Obedy máme včetne DPH 90,- Sk. Bez DPH to činí 72,9 Sk. Zamestnávateľ prispieva 49,- Sk bez DPH. Zo SF chcem prispieť 2,- Sk ( Je to s DPH alebo bez DPH ).
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

JANAKU Pozri príspevok
Prosím o radu, neviem ako mám zaúčtovať príspevok zo SF na obedy. Obedy máme včetne DPH 90,- Sk. Bez DPH to činí 72,9 Sk. Zamestnávateľ prispieva 49,- Sk bez DPH. Zo SF chcem prispieť 2,- Sk ( Je to s DPH alebo bez DPH ).
SF bez dph.
0 0
JANAKU JANAKU

JANAKU je offline (nepripojený) JANAKU

To znamená, že potom zamestnanec zaplatí ( 72,9 Sk - 49,- Sk - 2,- Sk ) 21,90 Sk + DPH 19 % = 26,- Sk
0 0
martinius martinius

martinius je offline (nepripojený) martinius

jenny7 Pozri príspevok
Ja som mala tiež vedenie SF v pokladni, účet 472 mi sedel presne s pokladnou SF, ale tento rok som ho už zrušila.Vznikalo mi tam potom veľa účt.pohybov.
Dúfam, že sa nič nezmenilo a stačí SF viesť len na 472??
Podľa mňa nie, buď na samost.bank.účte (čo nie je povinnosť) alebo si urob pokladnicu-soc.fond samostatnú analytiku.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

martinius Pozri príspevok
Podľa mňa nie, buď na samost.bank.účte (čo nie je povinnosť) alebo si urob pokladnicu-soc.fond samostatnú analytiku.
Od 1.1.2008 platí toto znenie:

"§ 6 zákona o SF:
(1) Tvorba fondu a čerpanie fondu sa vedie na osobitnom analytickom účte fondu alebo na osobitnom účte v banke alebo v pobočke zahraničnej banky".





0 0
Jarka 1 Jarka 1

Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

liba2 Pozri príspevok
Od 1.1.2008 platí toto znenie:

"§ 6 zákona o SF:
(1) Tvorba fondu a čerpanie fondu sa vedie na osobitnom analytickom účte fondu alebo na osobitnom účte v banke alebo v pobočke zahraničnej banky".




Mám tomu rozumieť tak, že v JÚ vediem pokladňu SF? Čo presne sa rozumie pod pojmom osobitný analytický účet fondu?
Chápem to tak, že v PÚ sa budú fin. prostriedky evidovať v knihe SF, na účte 472 a na analytike k účtu 221, ak nie je samostatný účet v banke na SF.
Mohla by pokladňa SF v JÚ spĺňať podmienku analyt. účtu fondu?
Naposledy upravil Jarka 1 : 08.01.08 at 08:47 Dôvod: doplnenie textu
0 0
Jarka 1 Jarka 1

Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

Posúvam ďalej.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
liba2 Pozri príspevok
Podľa mňa si zbytočne vyrábaš problém, s takou vecou sa žiadny kontrolor nebude zaoberať. Na konci roka to aj tak musíš doúčtovať. Ja tvorím SF len v celých korunách, práve preto že to nie je nikde upravené je úplne jedno ako to urobíš... a aj keď neurobíš, pôjde o 1 sk , také veci sa ani nepíšu do zápisnice .
Je to síce , ale poznám prípad, keď sa základ dane zaokrúhľoval na celé tisícky dole a daň z príjmov PO bola 40%, tak za 40 halierov (!) dańovník doplácal 400 Sk daň.
To len tak na okraj...
Našťastie, teraz tá 1 sk spraví 19 halierov na dani, čiže nula-nula-nič.
0 0
Načítať ďalšie