Zavrieť

Porady

Provízia za sprostredkovanie obchodu

Ako mám postupovať, keď budeme vyplácať províziu ľuďom, ktorí nám sprostredkujú obchod a nie sú zamestnancami našej firmy? Mám s nimi uzavrieť nejakú zmluvu, alebo čo? A nie je to možné považovať ako úplatkárstvo? Boss vymyslel takýto spôsob motivácie a ja ho neviem uplatniť.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    Neviem, ci je mozne taku zmluvu uzatvorit aj s osobou - nepodnikatelom. Ale viem, ze pokial je to podnikatel, musi byt dolozena kopia ZL, kde ma uvedenu sprostredkovatelsku cinnost. Tam boli nejake zmeny. Myslim, ze zhruba pred dvoma rokmi to nebolo treba.

    kibuk je offline (nepripojený) kibuk

    zivnostnik kibuk
    My mame zo vsetkymi firmami na sprostredkovanie obchodu-sluzieb mandatnu zmluvu.
    Mandatnu zmluvu moze kazdy podpisat aj co nema zivnost ale za zdanovanie zodpoveda sam.Na tomto sposobe pracuje vela firiem.

    Luna je offline (nepripojený) Luna

    Luna
    Ja mám tiež takýto problém.Zatiaľ som to riešila sprostredkovateľskou zmluvou.Na mandátnu zmluvu môže vraj robiť človek ktorý ma živnostenské oprávnenie.(Čítala som to tu na porade). Kibuk poraď kde by som našla kto s kým môže akú zmluvu uzavrieť.

    kibuk je offline (nepripojený) kibuk

    zivnostnik kibuk
    http://www.zilinskyvecernik.sk/archi..._18/str_3.html
    Na tejto stranke je odpoved na uvedenu otazku. Ak nema zivnostensky list vsak tvrdia ze zdanovanie musi urobit platitel dane /firma/ak tomu dobre chapem. I ked viem ze su firmy ktore do zmluvy uvedu ze za zdanovanie si zodpoveda sam a oni ho len nahlasia na danovy urad ked prekroci po novom tusim 100 tis. za rok/nahlasenie FO/. No mozno teraz uz musi urobit zdanenie firma ked nie je zivnostnik.
    Vzory mand. zmluv su vsade po internete.

    Luna je offline (nepripojený) Luna

    Luna
    Minulý týždeň tu bola diskusia ohľadne sprostredkovania na nový dôchodkový systém.Kočky sa boli pýtať na DÚ a povedali im že na takéto sprostredkovanie nemusia mať živnosť.
    Ja potrebujem vyplatiť provízie za 2 mesiace r.2004.Sprostredkovateľ má HPP v inej firme. Šéf mu chcel vyplatiť brutto mzdu a on by si podal DP.
    Podľa toho čo som čítala,tak by si mal platiť preddavkovo daň.
    Nemáš nejakú mandátnu zmluvu po ruke,mohla by si ju dať sem na poradu.
    Naposledy upravil Luna : 12.01.05 at 17:59

    kibuk je offline (nepripojený) kibuk

    zivnostnik kibuk
    Z mojej skúsenosti:Mandátna zmluva, sprostredkovateľská zmluva sú zmluvami, ktoré
    uzatvárajú firmy, ktoré chcú niečo predať, poskytnúť a na to si nájdu obchodných zástupcov.Myslím, že je to preto, aby nemuseli vytvárať pobočky a mať tak ďalšie náklady.Zmluvu môžu uzavrieť aj s ľuďmi, ktorý nemajú živn. list, videli ste to aj podľa toho článku.Problém je len s tým zdanením. Podľa článku by mali firmy uhradiť preddavky na daň, potom im dajú ročné zúčtovanie a oni si potom podajú daňové aj na základe iných príjmov.. Asi by sa to malo zdaniť.
    Ak chcete však vyplatiť niekoho brutto mali by ste to do zmluvy uviesť.
    Príklad: Práva a povinnosti zmluvných strán: ..Vzťah podľa tejto zmluvy nie je zamestnaneckým vzťahom,z čoho vyplýva, že zástupca/spolupracovník, mandatár/ pri vykonávaní činností sám zodpovedá za dodržiavanie zákonov a za odvod zákonných dávok podľa príslušných predpisov.
    A ešte niečo na ošetrenie zmluvy: Spolupracovník nemá nárok na úhradu nákladov, ktoré mu vznikli pri výkone zmluvy. Ak mu daná firma niečo chce preplatiť tak nech tam uvedie ako sa dohodli. (Napr.50% za reklamu a že to musí vydokladovať)
    http://www.mvoservis.sk/index_body.p...pr_mandzml.php
    Vzorov je plno na internete stačí zadať vyhľadávanie mandátna zmluva cez google. Stiahnuť to asi nemôžem lebo sú to zmluvy konkrétnych firiem.

    evelien je offline (nepripojený) evelien

    evelien
    Teda ak to zhrniem svojim drobným rozumčekom:
    Príklad: kamarátka (zamestnaná v inej firme) dovedie k nám do firmy nového zákazníka, s ktorým sa aj obchod zrealizuje. My sme sa vopred dohodli, že jej zaplatíme 10% z celkového objemu zákazky, ak sa teda zrealizuje. Naša firma s ňou (osobou nepodnikateľom) uzavrie sprostredkovateľskú zmluvu, v ktorej uvediem, že jej vyplatím tých 10% brutto. Z pokladnice jej zaplatím peniažky a viac sa o to nestarám? Teda budem to celé chápať ako obstaranie služby?
    Dobre som pochopila, či nie? :-)

    kibuk je offline (nepripojený) kibuk

    zivnostnik kibuk
    S tým zdanenim radsej odporucam zistit na danovom urade.Ak tam ta veta moze byt ,ze si za to zodpoveda sam, urobite len nahlasenie Fo na konci januara, lebo peniaze boli vyplacane v hotovosti.Nie je na tom nic nelegalne ked firma si najde zastupcov aby zvysila svoje obraty ako predpokladam ze je to u Vas.Zmluvy ktore su s tou vetou ze nie je medzi nimi zamest.vztah vsak boli vyplacane na ucet. VZORY su po internete.

    erika527 je offline (nepripojený) erika527

    erika527
    Môžeme spraviť mandátnu/sprostredkovateľskú zmluvu na osobu ktorá je konateľom tej firmy kam by sme chceli predávať tovar? Províziu by sme sa chceli vyplatiť podľa počtu a úspešnosti zakázok. Konateľ nemá ŽL vôbec.
    Ďakujeme.

    Provízia za sprostredkovanie obchodu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.