Zavrieť

Porady

ZAMESTNANEC odmeňovaný mesačnou mzdou

Prajem Vám pekný deň.Potrebujem radu.Máme zopár zamestnancov odmeňovaných mesačnou mzdou.V pracovnej zmluve majú mzdové podmienky : základná mzda 6.500,-Sk mesačne pri 7,5 hodinovej pracovnej dobe.
táto zmluva platí od 01.10.2004.keď som im robila výplaty za november 2004 / 150 prac.hodín a jeden sviatok /.tak mi vysiel hodinový zárobok 39,39,-Sk.je to v poriadku? nemal by byť minimálný hodinový zárobok pri 7,5 hodinovom pracovnom čase 39,90,-Sk? Alebo je to pri odmeňovaní mesačnou mzdou inak ? Vopred ďakujem !
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

    Renata :-) babenko1
    kacena
    Prajem Vám pekný deň.Potrebujem radu.Máme zopár zamestnancov odmeňovaných mesačnou mzdou.V pracovnej zmluve majú mzdové podmienky : základná mzda 6.500,-Sk mesačne pri 7,5 hodinovej pracovnej dobe.
    táto zmluva platí od 01.10.2004.keď som im robila výplaty za november 2004 / 150 prac.hodín a jeden sviatok /.tak mi vysiel hodinový zárobok 39,39,-Sk.je to v poriadku? nemal by byť minimálný hodinový zárobok pri 7,5 hodinovom pracovnom čase 39,90,-Sk? Alebo je to pri odmeňovaní mesačnou mzdou inak ? Vopred ďakujem !
    bud sú platení mesačnou... alebo hodinovou.. nemôžeš to kombinovať

    saman je offline (nepripojený) saman

    saman
    Ak ste raz dohodli mesacnu mzdu 6500 Sk, t.j. vo vyske minim.mzdy treba si davat pozor len na to, aby takto vypocitana mesacna mzda pripadajuca na 1 hod. nebola nizsia ko min. mzda na 1 hod. co je 37,40 Sk. V priklade ktory uvadzas (mimochodom nechapem preco 1 sviatok, ked v novembri boli 2 sviatky): 6500/ (22*7,5 = 165) = 39,39 Sk, co je viac ako 37,40, t.j. podla mna je vsetko v poriadku. Keby to bolo menej ako 37,40 ste povinni zamestnancovi navysit mzdu do vysky minimalneho hodinoveho zarobku. Inak tiez neviem odkial si vzala sumu 39,90 Sk, hm???

    zuzana11 je offline (nepripojený) zuzana11

    zuzana11
    A nemala by byt min. mesačná mzda pri čase 37,5....6933,- SK ? Pretože 6500,- Sk je mzda stanovené pre týždenný prac. čas 40 hodín. V prípade ustanovenia kratšieho ako 40 hod. PČ sa sadzby min. mzdových nárokov zvýšia nepriamo úmerne skráteniu.

    Vzorec : koeficient pre prísl. stupeň (predpokladám 1) * 40/37,5 ( resp. určený PČ) = 1*40/37,5 = 1,066 * 6500,- = 6934,-

    Tak toľko môj skromný názor.

    jarkra je offline (nepripojený) jarkra

    jarkra
    Ale prečo by sa pri odpracovaní menej hodín mala zvyšovať min. mzda? Nemáš to mať naopak v tom výpočte?

    jarkra je offline (nepripojený) jarkra

    jarkra
    Pri kratšom týždennom pracovnom čase sa úmerne zvýši min. mzda za 1 odpracovanú hodinu a nie celková mesačná mzda.

    zuzana11 je offline (nepripojený) zuzana11

    zuzana11
    Je to podľa ZP § 120 ods.4,5 :

    (4) Sadzba min.mzdového nároku pre príslušný stupeň je násobkom hodinovej min.mzdy ustanovenej osobitným predpisom pri ustanovemon TPČ 40 hodín a koeficienta MM.
    (5) Pri ustanovení týždenného prec. času podľa § 85 na menej ako 40 hodín sa hodinové sadzby min. mzdových nárokov úmerne zvýšia.

    Z toho mi vyplýva, že jeho min. hodinová mzda musí byť za mesiac min. 39,89 Sk, resp. 39,90.

    Príklad :

    Min. hod. mzda od 1.10.2004 ..........37,40 Sk ú pri 40 hod. TPČ

    TPČ : 1(stupeň)*40/37,5*min.hod.mzda =1*1,0666*37,4=39,89=39,90,- SK

    kacena je offline (nepripojený) kacena

    som aká som .... kacena
    ahoj.minimálnu mzdu 39,90,-Sk som zobrala z toho ze som prepocitala 37,40 x 8 = 299,20,-Sk a 299,20,-Sk / 7,5 hod. = 39,90,-Sk my totiz mame 7,5 hodinovy pracovny cas.dakujem za radu tiez som si to myslela len som si to chcela overit.tak moc dakujem.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.