Zavrieť

Porady

Aby muškáty boli pýchou našich okien

Založila som túto temu, aby sme sa pokúsili zoskupiť tu užitočné rady a pomôcky k tomu, aby naše muškátiky na oknách boli krásne a prevísali pomaly až k susedovie oknám. Ja som mala muškaty už druhý rok na oknách a nikdy neboli také krásne huste a bohaté.Mňa by predovšetkým zaujímalo kedy treba zaobstarať priesady, ako často polievať, hnojiť, akým hnojivom, ako predchádzať škodcom, a pod. No čo skúsené poraďačky, podelíte sa so svojím výrobným tajomstvom?
Usporiadat
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Anglické muškáty sú krásne,... len je rozdiel či sú vypestované zo semiačka /ako všetky muškáty/ alebo odrezkami. Vždy muškáty, ktoré boli vypestované zo semiačka kvitnú skôr a aj zvyknú mať viacej nahodených kvietkov. Anglické muškáty majú podľa mňa väčšie nároky na pestovanie ako pelargónie krúžkované alebo ťahavé. Skús hnojiť do každej zálievky. Aké hnojivo dávaš?
0 0
Emwa Emwa

Emwa je offline (nepripojený) Emwa

Najviac sa mi osvedcilo BIOSTIM. Ostatne kvety mi krasne kvitnu, /musim povedat, ze kaktusy- vianocny aj velkonocny/ kvitli uz toho roku dvakrat. Uz som rozmyslala, ci nahodou nekvitnu tieto muskaty az v druhom roku.
0 0
bendo bendo

bendo je offline (nepripojený) bendo

účtovník-začiatočník
To súhlasím, že anglické muškáty sú náročné na pestovanie. Mne sa z odrezkov prijali až 2, ale bohužial neprežili zimu. A čo sa týka toho, že rastú moc do výšky, mne jedna teta poradila, aby som zaštikávala vrcholce a to hneď pri výške 20-30 cm. Tým sa nebudú ťahať do výšky, ale vyženú nové odnože do strán a budú bohatšie. Samozrejme nezabudnúť pravidelne hnojiť, aby lepšie kvitli. A tiež potrebujú veľa svetla.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Zaštipnúť muškátiky treba všetky. Či sú to "obyčajné", ťahavé,... 100 % súhlas. Tým sa podporí aj kvitnutie. Tie anglické totižto asi preto kvitnú v tom prvom roku najkrajšie práve preto, že sú zo semiačka vypestované v tom prvom roku keď sa kúpia. Ako všetky, ktoré sú kupované na základe výberu z katalógu aj na tržniciach. Ja som nie raz pradávajúcich pýtala a dostala som vždy rovnakú odpoveď, vypestované zo semiačka a v špeciálnom substráte pestované.
0 0
bendo bendo

bendo je offline (nepripojený) bendo

účtovník-začiatočník
Ja som vlani kúpila nádherné ružové obyčajné muškáty, ktoré mi kvitli celé leto až do októbra. Len neprezimovali a nedali sa ani rozmnožiť odrezkami. Keď som sa tento rok na jar pri kúpe nových muškátov pýtala predavajúcich, v čom som spravila chybu pri prezimovaní muškátov (pretože neboli najlacnejšie - okolo 45-50 Sk/kus), dostala som takúto odpoveď: "No viete, oni sú vypestované zo semiačok, ktoré sú "upravené" tak, aby vlastne tú zimu ani neprežili a nedali sa ani rozmnožovať odrezkami. Veď komu by sme ich zase predávali budúci rok? Aj my musíme z niečoho žiť."
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

To je ten.... Holandsko atď. Aj v kvetinárstve dovozové majú krátku životnosť, treba len rýchlo namnožiť, aby sa z nich človek o čosi dlhšie radoval.
0 0
v_mary v_mary

v_mary je offline (nepripojený) v_mary

bendo Pozri príspevok
To súhlasím, že anglické muškáty sú náročné na pestovanie. Mne sa z odrezkov prijali až 2, ale bohužial neprežili zimu. A čo sa týka toho, že rastú moc do výšky, mne jedna teta poradila, aby som zaštikávala vrcholce a to hneď pri výške 20-30 cm. Tým sa nebudú ťahať do výšky, ale vyženú nové odnože do strán a budú bohatšie. Samozrejme nezabudnúť pravidelne hnojiť, aby lepšie kvitli. A tiež potrebujú veľa svetla.
Môže byť aj na priamom slnku? Myslím teraz nie tie veľkokveté, ale malokveté.
0 0
bendo bendo

bendo je offline (nepripojený) bendo

účtovník-začiatočník
v_mary Pozri príspevok
Môže byť aj na priamom slnku? Myslím teraz nie tie veľkokveté, ale malokveté.
Ja mám všetky muškáty na priamom slnku. Treba dať pozor, keď ich dávaš von po zime, vtedy ich dám najskôr do polotieňa (lebo niektoré sú dosť krehké) a až keď sa zoberú z toho šoku, že sú na normálnom svetle a naberú síl, až potom ich dám na priame slnko. Ináč by sa hneď spálili.... V takýchto teplách ako je dnes ich treba ráno dobre poliať a večer tiež. Nemali by sa počas dňa, keď je najväčšia pálava.
0 0
vrabcek1 vrabcek1

vrabcek1 je offline (nepripojený) vrabcek1

ja mam obyčajne muškáty tiež na priamom slnku asi pol dna, ale čítala som že muškáty nezalievať večer iba ráno tak som to tento rok skúsila poctivo dodržiavat a fakt su krásne. Po zime som ich tiež zaštipovala.
0 0
bv_alexandra bv_alexandra

bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

Takže prispejem aj ja s tým čo sa mi podarilo tohto roku. Na základe rád od Vás ktorý ste vraveli že samozavlažovacie truchlíky su najlepšie, som sa rozhodla investovať do nich a musím povedať že sa to naozaj oplatilo. Muškaty mám po prvý krát bohatšie a krajšie. a ďalšia výhoda je tá že ich netreba každý deň polievať. /ovšem ak nie sú teploty ako napr. dnes/ Hnojím ich do každej druhej zálievky. a dá sa povedať, že som v celku spokojná. Len ešte jednu chybičku krásy majú. Slabo kvitnú? Neviete prečo? Existuje nejaké hnojivo ktoré je len na podporu kvetu? Ď. Prikladám aj fotečky
Naposledy upravil bv_alexandra : 29.01.09 at 11:24
0 0
Meggi 1 Meggi 1

Meggi 1 je offline (nepripojený) Meggi 1

Alexandra - sú naozaj nádherné, husté.
Ja tiež používam hnojivo do každej druhej zálievky - ja ale nemám muškáty, ale aksamietnice a kapucínky. A kvitnú neustále. Keď stiahnem nejaké fotky do pc, priložím ich sem do témy Záhradka, niekde medzi balkónové kvety, nie medzi muškáty
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

bv_alexandra Pozri príspevok
Takže prispejem aj ja s tým čo sa mi podarilo tohto roku. Na základe rád od Vás ktorý ste vraveli že samozavlažovacie truchlíky su najlepšie, som sa rozhodla investovať do nich a musím povedať že sa to naozaj oplatilo. Muškaty mám po prvý krát bohatšie a krajšie. a ďalšia výhoda je tá že ich netreba každý deň polievať. /ovšem ak nie sú teploty ako napr. dnes/ Hnojím ich do každej druhej zálievky. a dá sa povedať, že som v celku spokojná. Len ešte jednu chybičku krásy majú. Slabo kvitnú? Neviete prečo? Existuje nejaké hnojivo ktoré je len na podporu kvetu? Ď. Prikladám aj fotečky
Je hnojivo aj čisto len na tvorbu kvetov. Myslím, že musí obsahovať veľa fosforu. Stačí si len priamo také pýtať. Je aj ENGO čisto len na kvet aj na rast. Takže lepšie je si pýtať na kvet.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Všetky sú krásne, blahoželám. Ale ani ja som nebola nešikovná, aj moje sú pýchou mojich balkónov:
Moje muškátiky.jpg  
Ďalšie muškátiky.jpg  
Ešte kúsok z balkóna.jpg  
Jazmín na balkóne.jpg  
Aj toto je ťahavý jazmín.jpg  

Morská orchidea.jpg  
Morská orchidea II.jpg  
1/1
2 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Vlastička , tie muškáty sú prenádherné ...........vidieť že ich opatruješ s veľkou láskou , tie kvietky tým až žiaria, vypovedajú o ich majiteľke ...nádhera .Ja tento rok môžem len tíško závidieť .
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Zita5 Pozri príspevok
Vlastička , tie muškáty sú prenádherné ...........vidieť že ich opatruješ s veľkou láskou , tie kvietky tým až žiaria, vypovedajú o ich majiteľke ...nádhera .Ja tento rok môžem len tíško závidieť .
Zitka, chodievam sa s nimi každý večer porozprávať, ráno, keď ich polievam ich vychválim, ale veru im aj zaspievam...- ale len keď mám náladu. Na mojom 6 m balkóne sa už ani nemôžem poriadne pohnúť, všade sú kvety. Ale mne to vôbec neprekáža, veľmi ich milujem...
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
[quote=ondrejvla;502547]Zitka, chodievam sa s nimi každý večer porozprávať, ráno, keď ich polievam ich vychválim, ale veru im aj zaspievam...- ale len keď mám náladu. Na mojom 6 m balkóne sa už ani nemôžem poriadne pohnúť, všade sú kvety. Ale mne to vôbec neprekáža, veľmi ich milujem...[/quote]

Verím , na kvietkoch vidieť Tvoju dobrú láskavú dušu ......aspoň na mňa tak pôsobia ......
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
Už 11 rokov sa pokúšam mať krásne muškáty. Tento rok som kúpila "hotové" ťahavé, krásne kvitli ...avšak...keď dokvitli...pauza a nahodili zase puky, ale menej, teraz zase odkvitajú a nových púčkov niet.. Hnojím do každej zálievky trošku, hnojivo Kristalon - plod a kvet....sem-tam som dávala aj Pelargol a výsledok je na zaplakanie. Čo som naštikala v marci mladé výhonky ani len nepodrástli. Aj tie, ktoré som kúpila "hotové" majú len cca 35cm, teda tiež nič moc narástli. Už fakt neviem, čo mám s nimi robiť .
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
ondrejvla Pozri príspevok
Zitka, chodievam sa s nimi každý večer porozprávať, ráno, keď ich polievam ich vychválim, ale veru im aj zaspievam...- ale len keď mám náladu. Na mojom 6 m balkóne sa už ani nemôžem poriadne pohnúť, všade sú kvety. Ale mne to vôbec neprekáža, veľmi ich milujem...
Je nádherný
0 0
Milka Milka

Milka je offline (nepripojený) Milka

Presne tak som dopadla so svojimi tento rok i ja, hoci po minulé roky som mala vzdy nádherné, okoloidúci sa zastavovali a pozerali na tú krásu ukvitnutých muškátov.. A tento rok zakvitli iba trochu, nepomáha ani granulové hnojivo na podporu kvitnutia zapracované v pôde, ale našla som po odkrytí korienkov taký biely povlak - asi zárodky škodcov a to je určite tá pravá príčina, možno to bolo v pôde, ktorú som ako originál kúpila v Baumaxe, alebo priamo to bolo už v muškátoch, ktoré som kúpila na tržnici, keďže moje mi vlani zamrzli po prvom snehu...


Vlastička, poraď nám, čím a ako často hnojiš, a či polievaš každé ráno, alebo menej? I ja sa im nielen prihováram, ale ich i pohládzam, a oni nie a nie sa prebrať...Vďaka za každú dobrú radu. Oškaredili mi po prudkom dáždi začiatkom leta, ktorý bol v Nitre..Želám pekný večer..
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Vlastička, poraď nám, čím a ako často hnojiš, a či polievaš každé ráno, alebo menej? I ja sa im nielen prihováram, ale ich i pohládzam, a oni nie a nie sa prebrať...Vďaka za každú dobrú radu. Oškaredili mi po prudkom dáždi začiatkom leta, ktorý bol v Nitre..Želám pekný večer..[/quote]

Aj ja som na jar plakala pri pohľade na to, čo mi prezimovalo, kúpila som v Poľsku také 15 cm mláďatká po 20,- Sk za kus, hneď som ich zasadila do zeminy do kochlíkov a po týždni začala polievať hnojivom ENGO s červeným viečkom. Už v apríli boli na balkóne, na noc som ich ako bábätká prenášala dnu, manžel mi hundral, že či on bude pre pár kvetináčov každý večer počúvať - podaj mi kochlík, polož ho tam, ešte ďalší mi pomôž... - no ako chlapi, a práve vtedy, keď počas silných mrazov nám pomrzli stromy a kríky nocovali chudiatka na balkóne a prežili všetky.
Polievam najmä ráno, každý deň na jedno 12 l vedro 4 vrchnáčiky od piva hnojiva, voda odstáta, ak sú večer ešte smädné a počas týchto úpekov veru boli, tak som ich pokropila aj večer, preberám suché odkvitnuté a prevzdušňujem, riedim ich, aby sa mi všade dostalo slniečko. No a večernú kávu pijem s nimi...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať