Zavrieť

Porady

prevod (odkupenie) DR bytu do OV

dobry podvecer, chcel by som sa informovat tu, nakolko mam celkom problem zorientovat sa v zakonoch a neviem sa dopracovat k nejakej relevantnej info.
byvame 4ty rok v druzstevnej bytovke (6 bytov) v malej obci pri senci. bytovka je majetkom bytoveho druzstva, my byt uzivame na zakladne najomnej zmluvy ako podielnici druzstva. rozmyslame nad prevodom do OV, jednak kvoli podozreniu na nie velmi transparentnu a funkcnu spravu v OSBD, jednak, a to je dolezite, kvoli moznosti pouzit byt v OV ako zalohu na hypouver, ktory by mal financovat nadobudnutie vacsieho bytu alebo stavbu RD a nasledne by sa mal stavajuci byt predat, a peniazmi z predaja vyrovnat cast dlhu banke. v suvislosti s tymto mam 1. OTAZKU, a ta sa tyka dane z predaja pri pripadnom predaji kratko po prevode do OV. budeme platit ci nie? ma vyznam odkupovat byt do OV len kvoli hypoteke a kvoli jednoduchsiemu naslednemu predaju?

niektory susedia podali ziadost o prevod do OV uz pred 4 rokmi! a z OSBD prisla odpoved, vraj prevod je nemozny, pretoze nie je vysporiadany pozemok, na ktorom bytovka stoji. ten je podla mojich info majetkom obce.
dalej tam bola info, ze zaujemca bude musiet znasat vsetky pripadne naklady spojene s prevodom bytu. co som len tak zbezne pozeral obciansky a obchodny zakonik, pochopil som, ze OSBD je povinne previest byt do OV najomcovi bezodplatne, ma na to urcitu lehotu, len neviem co s tym pozemkom. OSBD sa sprava arogantne, robi z nas stale blbcov, kazdopadne moji susedia sa doteraz pre svoje nizke pravne povedomie so vsetkym zmierili
Takze moja 2. OTAZKA: ak poziadam OSBD o prevod bytu, aku maju lehotu na odpoved, resp. na zacatie konania. Akym sposobom musia (musia?) vyriesit pozemok? (prosim pripadne odkazy na konkretne §)

dalsia vec, len tak mimochodom som sa dozvedel, ze bol niekto u nas premeriavat byty a nebytove priestory, vraj kvoli odpredaju. moji susedia sa s takouto info zmierili, ale ja mam obavu, ze za tym je nieco nekale, totiz nikto netusi v akom stave je OSBD a jeho hospodarenie. bojim sa preto, lebo byt (podiel) som sice kupil oficialne za 5tisic, ale skutocna suma, samozrejme bez papiera bola trhova.

chcem ist osobne na OSBD tento tyzden kvoli ziadosti o odkupenie (za vsetkych najomcov) a potrebujem sa na to patricne dusevne aj pravne nachystat.
Dakujem za vasu pomoc a rady
Palo
P.S. urcite sa v pripade uspechu budem zaujimat o dalsi postup, ak odpredaj bytov prebehne alebo sa k nemu bude schylovat
Naposledy upravil palisko1 : 17.02.07 at 20:21
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    George Michael
    1. OTAZKU, a ta sa tyka dane z predaja pri pripadnom predaji kratko po prevode do OV. budeme platit ci nie? ma vyznam odkupovat byt do OV len kvoli hypoteke a kvoli jednoduchsiemu naslednemu predaju?

    Podľa zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov platí, že od dane je oslobodený príjem z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvomi bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej počas dvoch rokov bezprostredne pred predajom.
    Ak v ňom nemal trvalý pobyt, bol by príjem z predaja nehnuteľnosti od dane oslobodený za týchto podmienok: § 9 ods. 1 písm. b) od dane je oslobodený príjem z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku.

    2. OTAZKA: ak poziadam OSBD o prevod bytu, aku maju lehotu na odpoved, resp. na zacatie konania. Akym sposobom musia (musia?) vyriesit pozemok? (prosim pripadne odkazy na konkretne §)
    Podľa zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov 182/1993 Z.z. § 29 ods. 8 - vlastník domu je povinný s nájomcom bytu uzatvoriť zmluvu o prevode bytu do osobného vlastníctva do dvoch rokov, odo dňa keď nájomca požiadal o prevod vlastníctva bytu.
    To, že pozemok nie je vlastníctvom družstva nebráni prevodu bytu do osobného vlastníctva. V praxi je bežne zaužívané, že ak vlastník domu nie je vlastníkom pozemku, predmetom prevodu je len byt. K pozemku vzniká právo zodpovedajúce vecnému bremenu, ktoré sa zapíše do katastra nehnuteľností. /Toto taktiež upravuje vyššie spomínaný zákon v § 23, ods. 5/. Vecné bremeno k pozemku Vás ako budúceho vlastníka predmetného bytu nebude vôbec v ničom obmedzovať. Môžete byt založiť, predať, darovať... Mimochodom na správe katastra si môžete bez problémov zistiť, kto je vlastníkom pozemku.
    dalej tam bola info, ze zaujemca bude musiet znasat vsetky pripadne naklady spojene s prevodom bytu. co som len tak zbezne pozeral obciansky a obchodny zakonik, pochopil som, ze OSBD je povinne previest byt do OV najomcovi bezodplatne
    § 5, ods. 8 citovaného zákona - Náklady spojené s prevodom vlastníctva bytu znáša predávajúci. Predávajúci môže od nadobúdateľa požadovať náhradu preukázateľne zaplatených správnych poplatkov.

    Halli je offline (nepripojený) Halli

    Halli
    som rada George, že si sa toho ujal, ešte dodávam, že vlastníkom pozemku može byť mesto a predaj sa može urobiť neskor ibaže ak o predaj nepožiada prvý vlastník bytu, každý ďalší už to bude mať za inu sumu. Takže ak si nekupiš ty aj pozemok, byt predáš, tak ten ďalší už to bude mať drahšie...ale nič strašné...a v predaji ti to nebráni...Na OSBD obvykle predávaju byty v určitých časových intervaloch- u nas napr. dva krat do roka, podľa toho aký počet žiadateľov je z každeho domu... ale ak niekto potrebuje skôr nemal by byť problem a zmluvu by mu mali na žiadosť vybaviť, zaleži len na nich, tie dva roky nehrajú rolu...ešte k daniam-aj to sa dá ošetriť ak máš doklady o všetkom, čo si do bytu "vrazil" a jednoznačne doporučujem byt mať na svojom LV.

    palisko1 je offline (nepripojený) palisko1

    palisko1
    ok, dakujem za odpovede, v podstate pre mna pozitivne... takze ak spravne chapem, ak mam v byte trvaly pobyt 4roky, staci podat ziadost o prevod, do 2 rokov by ho mali previest a mozem ho zalozit/predat, v pripade predaja by som neplatil ziadnu dan.
    Co v pripade ak by som odkupil ako jediny v bytovke... spadal by som dalej pod spravu OSBD? ak by sme odkupili vsetci, tak postup je aky?

    peton je offline (nepripojený) peton

    peton
    Pali, čo sa týka tej dane, myslím, že hneď ako dosiahneš prevod do OV môžeš byt predať bez ujmy na zdraví - teda na dani (detto by bolo aj keby si ho predal ako DB aspoň myslím-poprípade ma opravia). Máš v ňom trvalý pobyt viac ako dva roky, čiže podmienka oslobodenia je splnená a nebudeš platiť žiadnu daň z príjmu.
    Čo sa týka správy, áno, spadal by si pod správu OSBD. Ak by ste si však byty odkúpili všetci, doporučoval by som založiť SVB a to už pri 51% odkúpených bytov, vtedy je možné si nájsť správcu podľa vášho vedomia a svedomia alebo si budete vykonávať správu sami. Založenie SVB a podobne nájdeš už v mnohých príspevkoch - použi vyhľadávač, je to výborná pomôcka.
    George Michael
    dalsia vec, len tak mimochodom som sa dozvedel, ze bol niekto u nas premeriavat byty a nebytove priestory, vraj kvoli odpredaju. moji susedia sa s takouto info zmierili, ale ja mam obavu,
    Toho sa zrejme nemusíš obávať. Podľa mojich skúseností OSBD pravdepodobne nemá pre Váš dom pripravené podklady k prevodom - možno chýbajú pôvodné výkresy. Vtedy je potrebné premerať byty a nebytové priestory. Takto získané údaje Vám zapracujú do zmluvy. Zároveň slúžia k výpočtu podielov na spoločných častiach a zariadeniach v dome. Toto všetko potrebuje OSBD k príprave zmluvy, tak sa možno čoskoro dočkáte.
    Čas vybavenia žiadosti záleží len a len na OSBD - ich možnostiach, kapacitách a ochote, vôbec to nemusia byť dva roky, niekde sú to aj dva týždne.
    ak spravne chapem, ak mam v byte trvaly pobyt 4roky, staci podat ziadost o prevod, do 2 rokov by ho mali previest a mozem ho zalozit/predat, v pripade predaja by som neplatil ziadnu dan.
    Presne tak.
    Co v pripade ak by som odkupil ako jediny v bytovke... spadal by som dalej pod spravu OSBD? ak by sme odkupili vsetci, tak postup je aky?
    Ak bude odkúpených viac ako 50% bytov, môžete zmeniť spôsob spravovania - spoločenstvo vlastníkov bytov. Alebo môžete uzatvoriť zmluvu výkone správy s iným ako doterajším správcom, alebo zmluvu o výkone správy s doterajším správcom.
    Tvoja priateľka Antonia Jendrišáková
    Nebolo by pre Teba výhodnejšie byt prenajíma ? Vraj banky majú radi, keď máš aj príjem z prenájmu. Nájomné by Ti pomáhalo pri splátkach hypotéky na väčší byt al.RD.

    palisko1 je offline (nepripojený) palisko1

    palisko1
    napadla ma aj tato moznost, ale zda sa mi to nie prilis "lukrativne" miesto, na to aby sa mi to vyplatilo... ale neviem este, je mozne ze aj to bude jedna z alternativ

    prevod (odkupenie) DR bytu do OV

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.