Zavrieť

Porady

PC od Orange cez Quattro

ajty ajty

ajty je offline (nepripojený) ajty

Prepacte, viem ze sa to tu uz preberalo 100x, ale v uvedenych temach bolo tolko nazorov, ze som z toho zmateny.
Ako teda zauctujem v JU (nie som platca DPH) PC od Orange cez Quattro na 36 mesiacov.

pozicka z Quattra 21420 (z toho 3311,- uroky)
mesacna splatka pozicky 595,-

Prosim aj o info, kam notebook "zaradim" (kratkodoby majetok???)
Usporiadat
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Z úveru určite nie. Ale NB bol zakúpený 14.11.2006, takže najprv klienta poteším, že celé účto sa musí prerobiť a potom ho pošlem pre opravenú faktúru.

Pekný dialóg Zuzanka. Oceňujem.
0 0
mandula mandula

mandula je offline (nepripojený) mandula

Ja mám presne ten istý prípad, NB od Orange. uvádzam moje zaúčtovanie. Sme SZČO - FO, platca DPH, JU. Časť ceny sme dali v hotovosti, ostatné mesačne splácame. Mám faktúru od Orange, aj splátkový kalendár od Quatro. Všetko na firmu, je tam uvedené aj naše IČO a IČ DPH.


Faktúra od Orange

notebook 20 950,40 Sk + DPH 19 %

akontácia - 7 490,00 Sk

uhradené pôžičkou - 17 441,00 Sk



Splátkový kalendár od Quatro, mesačná splátka 595,00 Sk, počet splátok 36,
na každý mesiac mám rozpísanú výšku istiny aj úroku, a ešte poznámku, že v zmysle § 39 zákona 222/2004 Z.z. pôžička je oslobodená od dane

istina 17 441,00 Sk

úrok 3 979,00 Sk

spolu 21 420,00 Sk




Zaúčtovala som to takto, dúfam že je to o.k.:


akontácia 7 490,00 Sk - výdavok z pokl., VNZD

int.doklad 20 950,40 SK - VOZD



z faktúry: cena NB 24 931,00 Sk (uhr.v hot. 7 490 Sk, uhr.pôžičkou 17 441 Sk)

- cena bez DPH 20 950,40 Sk

- DPH 19 % 3 980,60 Sk som uplatnila odpočet DPH



No a úhrada mesačných splátok 595,00 Sk mimo DPH, tam to rozúčtujem podľa splátkového kalendára: istinu ako splátku pôžičky - VNZD, a úrok VOZD
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
mandula Pozri príspevok
Ja mám presne ten istý prípad, NB od Orange. uvádzam moje zaúčtovanie. Sme SZČO - FO, platca DPH, JU. Časť ceny sme dali v hotovosti, ostatné mesačne splácame. Mám faktúru od Orange, aj splátkový kalendár od Quatro. Všetko na firmu, je tam uvedené aj naše IČO a IČ DPH
Faktúra od Orange
notebook 20 950,40 Sk + DPH 19 %
akontácia - 7 490,00 Sk
uhradené pôžičkou - 17 441,00 Sk

Splátkový kalendár od Quatro, mesačná splátka 595,00 Sk, počet splátok 36,
na každý mesiac mám rozpísanú výšku istiny aj úroku, a ešte poznámku, že v zmysle § 39 zákona 222/2004 Z.z. pôžička je oslobodená od dane
istina 17 441,00 Sk
úrok 3 979,00 Sk
spolu 21 420,00 Sk

Zaúčtovala som to takto, dúfam že je to o.k.:

akontácia 7 490,00 Sk - výdavok z pokl., VNZD

int.doklad 20 950,40 SK - VOZD

z faktúry: cena NB 24 931,00 Sk (uhr.v hot. 7 490 Sk, uhr.pôžičkou 17 441 Sk)
- cena bez DPH 20 950,40 Sk

- DPH 19 % 3 980,60 Sk som uplatnila odpočet DPH

No a úhrada mesačných splátok 595,00 Sk mimo DPH, tam to rozúčtujem podľa splátkového kalendára: istinu ako splátku pôžičky - VNZD, a úrok VOZD
Nerozumiem. Ak Tebe vystavili Fa , rovnako tak museli postupovať pri všetkých,s ktorými uskutočnili rovnaký obchod.Takže idem pritvrdiť a žiadať nech hľadajú doklad, kde aj ja nájdem tieto veci pekne rozpísané a nebude dôvod sa hrať na jasnovidku.
Naposledy upravil Melnick : 23.11.07 at 16:06
0 0
mandula mandula

mandula je offline (nepripojený) mandula

Majka, faktúru vystavila firma Orange, je tam cena notebooku bez DPH, vyčíslená DPH a v druhom riadku akontácia a v treťom výška pôžičky. Táto faktúra mi prišla približne týždeň po podpise zmluvy s Orange.
Zmluvu o pôžičke s Quatro uzavrela s nami f. Orange v mene Quatra, pracovníčka f. Orange je tam uvedená ako sprostredkovateľka. Tu je vyčíslená iba cena s DPH, akontácia a výška pôžičky. Túto zmluvu o pôžičke sme obdržali hneď v Orange.
No a splátkový kalendár s vyčíslením istiny a úroku prišiel poštou asi tri týždne po podpise v Orange, ale už priamo z firmy Quatro.
Všetky vyššie spomenuté dokumenty znejú na firmu a sú tam uvedené aj naše IČO a IČ DPH. Tiež si myslím, že všetci čo vstupovali do tohto vzťahu s firmou orange ako firma, museli obdržať tieto dokumenty, otázne už len zostáva, kde skončili .......
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
mandula Pozri príspevok

Zaúčtovala som to takto, dúfam že je to o.k.:
akontácia 7 490,00 Sk - výdavok z pokl., VNZD
int.doklad 20 950,40 SK - VOZD

z faktúry: cena NB 24 931,00 Sk (uhr.v hot. 7 490 Sk, uhr.pôžičkou 17 441 Sk)
- cena bez DPH 20 950,40 Sk
- DPH 19 % 3 980,60 Sk som uplatnila odpočet DPH

No a úhrada mesačných splátok 595,00 Sk mimo DPH, tam to rozúčtujem podľa splátkového kalendára: istinu ako splátku pôžičky - VNZD, a úrok VOZD
Bez znalosti dátumov platieb a dátumu dodania NB sa podľa môjho názoru nedá stanoviť správnosť vyššie uvedeného postupu.
Ak všetky operácie (platby i dodanie) prebehli v jednom roku, mohlo by to byť.
Ale ak presahujú platby jedno účtovné obdobie, tak to podľa môjho názoru nie je správne.

Tak som pochopil Melnick-om pripnutý link http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/...tro&criteria=1
i výklady k účtovaniu drobného (ne)hmotného majetku obstaraného na splátky v odborných publikáciach (napr. DúPP)
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Štefan ,zrejme nás mýli -Teba a priznám sa aj mňa v otázke smerovanej DRSR slovo zakúpili. Lebo ak niečo kúpim a to aj za požičané peniaze potom postup od mandely je správny a nesprávny sa mi zdá postup v odpovedi DRSR.
0 0
mandula mandula

mandula je offline (nepripojený) mandula

Stefan, akontácia aj prevzatie NB 5.3.2007, a platby vždy k 16. dňu mesiaca. V takom prípade v poriadku?
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Melnick Pozri príspevok
Štefan ,zrejme nás mýli -Teba a priznám sa aj mňa v otázke smerovanej DRSR slovo zakúpili. Lebo ak niečo kúpim a to aj za požičané peniaze potom postup od mandely je správny a nesprávny sa mi zdá postup v odpovedi DRSR.
Pýtam sa, je to alebo nie je to Kúpa majetku na splátky!

Ak je to kúpa majetku na splátky, tak sa v tomto prípade účtuje (§15 odst.1 zákona o účtovníctve):

a) v peňažnom denníku jednotlivé splátky ( §15 odst.2 postupov JU ) v deň úhrady ako daňový výdavok

b) mal by účtovať v pomocnej knihe Drobného majetku ako doklad o tom, že má tento majetok a využíva ho na podnikanie (hoci táto povinnosť nevyplýva zo žiadneho predpisu, lebo drobný majetok sa vo výkazoch neuvádza....
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
http://www.porada.sk/396426-post10.html

Štefan ja sa viac prikláňam k riešeniu od Eriky- Orsz
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
mandula Pozri príspevok
Stefan, akontácia aj prevzatie NB 5.3.2007, a platby vždy k 16. dňu mesiaca. V takom prípade v poriadku?
Podľa môjho chápania materiálu DR by akontácia (=záloha?) plus splátky uhradené v roku 2007 mali byť VOZD roku 2007, ak sú i ďalšie, tak tie v budúcich rokoch (podľa dátumu úhrady)
0 0
mandula mandula

mandula je offline (nepripojený) mandula

Stefan2005 Pozri príspevok
Podľa môjho chápania materiálu DR by akontácia (=záloha?) plus splátky uhradené v roku 2007 mali byť VOZD roku 2007, ak sú i ďalšie, tak tie v budúcich rokoch (podľa dátumu úhrady)
No ale zmluva s Quatro má názov "Zmluva o pôžičke". A takisto na faktúre od Orange je uvedená formulka "uhradené pôžičkou". Ja som to pochopila tak, že pôžička = úver. Tak preto to účtovanie. Dúfam že správne ........
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Melnick Pozri príspevok
http://www.porada.sk/396426-post10.html

Štefan ja sa viac prikláňam k riešeniu od Eriky- Orsz
Ja sa zatiaľ neprikláňam k nikomu. Vysvetlil som, ako som pochopil Tebou pripnutý link na DRSR, a ako som pochopil výklad v DúPP č.12-13/2007 venovaný kúpe majetku na splátky v jednoduchom účtovníctve.

Zapojil som sa do Tebou obnovenej diskusie, lebo vidím, že názory sa aj naďalej rôznia... Lebo môže mi byť akokoľvek prijateľnejšie riešenie od Orsz-i, mám za to, že kontroly budú postupovať podľa výkladu DR...

Respektíve chcel by som prípadne počuť argumenty, ako obhájiť opačný názor, resp. ako ináč vysvetliť stanovisko DR.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
mandula Pozri príspevok
No ale zmluva s Quatro má názov "Zmluva o pôžičke". A takisto na faktúre od Orange je uvedená formulka "uhradené pôžičkou". Ja som to pochopila tak, že pôžička = úver. Tak preto to účtovanie. Dúfam že správne ........
Priznám sa, osobne som nič nenakúpil cez Quatro, takže nepoznám ich zmluvy ani faktúry.
Ale otvoril som si ich stránku www....sk, kde je napísané:

Quatro je jednotkou v nákupe na splátky v predajni. Je to tak aj preto, že Quatro sa špecializuje nákupom na splátky úplne bez potvrdení......
Quatro môžete nakupovať na splátky aj v internetových obchodoch.

Keď sa spomínala kúpa majetku na splátky, bol som v tom, že je to aj Quatro. Asi to potom špatne chápem. A potom sa ospravedlňujem.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Nedá sa mi čítať drsr, nepustí ma, neviem prečo.

Môj názor, a súhlasím so Štefanom.
JU je účtovníctvo daňové. Daňovým výdavkom sú jednotlivé platby. Ak som si obstarala v 12/2007 tento majetok do 30 tis. Sk a zaplatila som akontáciu len 5 OOO, Sk , prečo by mal byť pre mňa daňový výdavok 25 tis. Sk, keď som ho neuhradila, i podľa môjho názoru je VOZD jednotlivá platba.
V prípade OC viac ako 30 tis. Sk, sú dańovým výdavkom odpisy a splátky VNZD, to nám je jasné.

V prípade OC menej ako 30 tis. Sk, by som dala akontáciu ako VOZD a splátky VOZD.

trošku prihlúpi a nelogický prípad, ale môže sa stať:
Poďme rozmýšľať spolu. Niekto si chce ponížiť na konci UO v JU ZD. Kúpim si cez quatro 3 počítače za 29 999, Sk/ks Sk. 15.12. zaplatím za ne akontáciu 0%, teda nič.
Ako si môžem daˇť 59997 tis. Sk do VOZD, keď som neuhradila ani korunu?
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Zoberiem si pôžičku od Quatro a kúpim si počítač v hodnote 28000.-. /Betka ja nemám na tri/
Počítač je môj a ja splácam pôžičku. Počítač pri kúpe zaúčtujem naraz ako VOZD , ak som platiteľ DPH -uplatním si DPH a následne splácam pôžičku už ako VNZD a úrok z pôžičky ako VOZD.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Stefan2005 Pozri príspevok
Priznám sa, osobne som nič nenakúpil cez Quatro, takže nepoznám ich zmluvy ani faktúry.
Ale otvoril som si ich stránku www....sk, kde je napísané:
Quatro je jednotkou v nákupe na splátky v predajni. Je to tak aj preto, že Quatro sa špecializuje nákupom na splátky úplne bez potvrdení......
Quatro môžete nakupovať na splátky aj v internetových obchodoch.
Keď sa spomínala kúpa majetku na splátky, bol som v tom, že je to aj Quatro. Asi to potom špatne chápem. A potom sa ospravedlňujem.
A pozrel som sa i do obchodného registra - no je tam 22 quatrofiriem...
Ale oni sa nakoniec ani tak nevolajú... No a niečo z ich predmetu činnosti:
......
- poskytovanie úverov z vlastných peňažných zdrojov nebankovým spôsobom
- finančný leasing v rozsahu voľnej živnosti
- operatívny leasing v rozsahu voľnej živnosti
ale nevidel som tam predaj tovaru na splátky (na čom je založená celá ich reklamná kampaň)

Tak si potom vyberte...
0 0
mandula mandula

mandula je offline (nepripojený) mandula

Tu je ešte príspevok od Janky Acsovej, v ktorom sa tiež rozoberá daná problematika, vlastne v celej téme:

http://www.porada.sk/368850-post25.html
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Skúste pozrieť sem príspevok 37 od keryho, priložený súbor, úplne na konci...

http://www.porada.sk/35465-pocitac-n...tml#post410734
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Melnick Pozri príspevok
Zoberiem si pôžičku od Quatro a kúpim si počítač v hodnote 28000.-. /Betka ja nemám na tri/
Počítač je môj a ja splácam pôžičku. Počítač pri kúpe zaúčtujem naraz ako VOZD , ak som platiteľ DPH -uplatním si DPH a následne splácam pôžičku už ako VNZD a úrok z pôžičky ako VOZD.
Postupy účtovania JÚ § 15 Peňažný denník

(1) V peňažnom denníku sa účtujú
a) príjmy a výdavky v hotovosti, vrátane prijatých šekov a cenín,
b) príjmy a výdavky na účtoch v bankách,
c) priebežné položky,
d) uzávierkové účtovné operácie na konci účtovného obdobia.

Prosím vysvetli mi, na ktoré písmeno sa odvoláš pri zaúčtovaní celej sumy 28.000 do peňažného denníka.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
betka Pozri príspevok
Skúste pozrieť sem príspevok 37 od keryho, priložený súbor, úplne na konci...

http://www.porada.sk/35465-pocitac-n...tml#post410734
No a za chvílu sme o toho, že koľko hláv toľko názorov....

Napr. ja som dnes prístupil k vysvetľovaniu odpisov ( http://www.porada.sk/576398-post33.html ) a vidím, že zas som sa nestrafil s autorom. Podľa toho (keď si môžem v JU zvoliť účtovné odpisy) potom vzniká i odložená daň?

Rád by som preto odpoveď na jednu otázku:
Uplatňujete niekto v jednoduchom účtovníctve rozdielne daňové a účtovné odpisy u hmotného majetku?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať