Zavrieť

Porady

PC od Orange cez Quattro

ajty ajty

ajty je offline (nepripojený) ajty

Prepacte, viem ze sa to tu uz preberalo 100x, ale v uvedenych temach bolo tolko nazorov, ze som z toho zmateny.
Ako teda zauctujem v JU (nie som platca DPH) PC od Orange cez Quattro na 36 mesiacov.

pozicka z Quattra 21420 (z toho 3311,- uroky)
mesacna splatka pozicky 595,-

Prosim aj o info, kam notebook "zaradim" (kratkodoby majetok???)
Usporiadat
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
http://www.porada.sk/368850-post25.html

Tu je to zrozumiteľne vysvetlené .
V prípade mandely bol počítať zaplatený pôžičkou .
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Melnick Pozri príspevok
http://www.porada.sk/368850-post25.html

Tu je to zrozumiteľne vysvetlené .
V prípade mandely bol počítať zaplatený pôžičkou .
Poviem na rovinu, možná je to pokročilejším večerom, ale nechápem.
Nechajme účtovníctvo účtovníctvom. Dajte mi potom aspoň odvolávku na ZoDP, že na základe čoho si ja môžem dať do daňových výdavkov majetok, ktorý zaplatil za mňa niekto iný, ak tento majetok neodpisujem. Áno, chápem to u DHM nad 30.000, pochopil by som to i u drobnéh DHM, ktorého ocenenie je nižšie a rozhodol som sa ho zaradiť do dlhodobého HM - ale vtedy by som ho mal tiež odpisovať (aspoň 2 roky!) a nie dať jednou sumou do daňových výdavkov pri dodaní bez zaplatenia celej kúpnej ceny mojou osobou.
Lebo sa spomína rozdiel medzi kúpou na splátky a splácaním pôžičky. Kde to rozlišuje ZoDP? Ocením vysvetlenie...
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Tiež si viem pri líhaní do postele pripustiť predstavu ,že myslím na niečo krajšie ,ako na PC zaplatený pôžičkou.
Ale ešte sa sem rozhodne vrátim.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Vyšla som z postele, nedá mi to a rozmýšľam.
Erikina-Orsz veta mi znie. Splácaš pôžičku alebo počítač? Čo naozaj splácam??????

Skúsim tak trochu sproste, mne znejúco logicky (možno?)
Ak splácam pôžičku, t.j. Qatro mi požičalo PP, kt. budem splácať, teda VNZD. A aký doklad ja mám v ruke, že som uhradila NB, ja ako osoba, ako SZČO. NB uhradilo quatro orange. Nech mi vystavia doklad, že bol uhradený NB a splácam pôžičku.

Na druhej strane. Ak nemám dańový doklad, nemám daňový výdavok, nič som nezaplatila, tak zrejme splácam NB, nie pôžičku.

Stavia ma to do inej roviny. Nech mi Quatro dá pôžičku na určitú sumu, ja ho vyplatím Orange, orange mi vystaví doklad na mňa Jožka Mrkvičku (VOZD) a mám daňový výdavok ako vyšitý. Quatru budem splácať pôžičku (VNZD)
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
betka Pozri príspevok
Vyšla som z postele, nedá mi to a rozmýšľam.
Erikina-Orsz veta mi znie. Splácaš pôžičku alebo počítač? Čo naozaj splácam??????

Skúsim tak trochu sproste, mne znejúco logicky (možno?)
Ak splácam pôžičku, t.j. Qatro mi požičalo PP, kt. budem splácať, teda VNZD. A aký doklad ja mám v ruke, že som uhradila NB, ja ako osoba, ako SZČO. NB uhradilo quatro orange. Nech mi vystavia doklad, že bol uhradený NB a splácam pôžičku.

Na druhej strane. Ak nemám dańový doklad, nemám daňový výdavok, nič som nezaplatila, tak zrejme splácam NB, nie pôžičku.

Stavia ma to do inej roviny. Nech mi Quatro dá pôžičku na určitú sumu, ja ho vyplatím Orange, orange mi vystaví doklad na mňa Jožka Mrkvičku (VOZD) a mám daňový výdavok ako vyšitý. Quatru budem splácať pôžičku (VNZD)
Tiež ma to vytiahlo nanovo z postele .
Betka ,presne to sa stalo, ibaže tie PP neboli v rukách Jožka Mrkvičku , ktorý sa na to ako si tie PP odovzdáva Quatro a Orange iba prizeral.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
betka Pozri príspevok
Vyšla som z postele, nedá mi to a rozmýšľam.
Erikina-Orsz veta mi znie. Splácaš pôžičku alebo počítač? Čo naozaj splácam??????

Skúsim tak trochu sproste, mne znejúco logicky (možno?)
Ak splácam pôžičku, t.j. Qatro mi požičalo PP, kt. budem splácať, teda VNZD. A aký doklad ja mám v ruke, že som uhradila NB, ja ako osoba, ako SZČO. NB uhradilo quatro orange. Nech mi vystavia doklad, že bol uhradený NB a splácam pôžičku.

Na druhej strane. Ak nemám dańový doklad, nemám daňový výdavok, nič som nezaplatila, tak zrejme splácam NB, nie pôžičku.

Stavia ma to do inej roviny. Nech mi Quatro dá pôžičku na určitú sumu, ja ho vyplatím Orange, orange mi vystaví doklad na mňa Jožka Mrkvičku (VOZD) a mám daňový výdavok ako vyšitý. Quatru budem splácať pôžičku (VNZD)
A ešte ma s...e i ten server. Darmo stláčam ocenenie, je to chluché...!!!
Sľúbil som ocenenie, zaslúžiš si ho, minimálne 2x (lebo si aj vstala kvôli tomuto z postele). Takto to už chápem a beriem.
Lebo keď už mám v ruke doklad, že som ja zaplatil, tak to je už iné kafé. Ale kým bol doklad že rozdiel zaplatil Quatro Orange-u...

V takomto prípade už rozlišujem medzi kúpou na splátky a pôžičkou.
Dievčatá, prajem Vám pekné sny....
0 0
mandula mandula

mandula je offline (nepripojený) mandula

Stefan2005 Pozri príspevok
Takto to už chápem a beriem.

Lebo keď už mám v ruke doklad, že som ja zaplatil, tak to je už iné kafé. Ale kým bol doklad že rozdiel zaplatil Quatro Orange-u...

V takomto prípade už rozlišujem medzi kúpou na splátky a pôžičkou.

Stefan, ja si myslím, že mám doklad v ruke, že som zaplatila ja (aj keď v skutočnosti som neplatila, prebehlo to len papierovo), lebo:

- mám zmluvu o pôžičke, kde som vymedzený ja ako dlžník, a tiež je vymedzený predmet pôžičky

- mám dohodu o pristúpení k záväzku, kde je doslovne napísané, citujem "platne uzatvorenou Zmluvou o pôžičke č. .... poskytla dňa ..... Spoločnosť Klientovi/Dlžníkovi ..... IČO ..... DIČ ..... IČ DPH ...... pôžičku vo výške 17 441 Sk. Klient sa zaviazal splácať pôžičku v pravidelných mesačných splátkach po dobu 36 mesiacov."

- mám splátkový kalendár od firmy quatro s mesačným rozpisom v členení istina, úrok, k úhrade

- mám faktúru od orange, kde je uvedený predmet fakturácie
notebook 20 950,40
dph 19 % 3 980,60
spolu 24 931,00

akontácia -7 490,00
uhradené pôžičkou -17 441,00


Podľa môjho názoru by to malo byť postačujúce. Prípadne ešte skúsim zájsť na daň.úrad za kontrolórmi, ak by boli ochotní vyjadriť sa, dám vedieť.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
A jeden problém účtovania, ktorých bude v marci tisíc,tisíc budeme mať vyriešený.
Idem si ho schovať do šuflíka : VYRIEŠENÉ
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Oceňujem diskusiu ako celok, je jedna z tých vzácnejších ,vďaka poraďáčikovia
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
A predsa mi zaúčtovanie toho NB dalo poriadne zabrať, napriek tomu, že teoreticky mi to bolo viac, ako jasné. V JÚ sú niekedy veľmi zložité zaúčtovania. Nechápem ,prečo sa volá jednoduché....
0 0
Uľa Uľa

Uľa je offline (nepripojený) Uľa

Aj ja mám NB od Orange cez Quatro prostredníctvom zmluvy o pôžičke. NB som zaradila do drobného majetku ešte v mesiaci 12/06, ked sme ho kúpili. Do záväzku 2006 som si dala celkovú výšku pôžičky čo je 21420.- Sk. V roku 2007 som začala splácať po 595.- Sk. Len teraz neviem ako to správne zaúčtovať, pretože mi mesačne chodí faktúra z orangeu, na ktorej je napísané "splátka pôžičky". Keď ju uhradím - tým vlastne uhradím DF a záväzok si ponížim ako? Interným dokladom, alebo ako? Prosím o radu.
0 0
chudaska chudaska

chudaska je offline (nepripojený) chudaska

Uľa Pozri príspevok
Aj ja mám NB od Orange cez Quatro prostredníctvom zmluvy o pôžičke. NB som zaradila do drobného majetku ešte v mesiaci 12/06, ked sme ho kúpili. Do záväzku 2006 som si dala celkovú výšku pôžičky čo je 21420.- Sk. V roku 2007 som začala splácať po 595.- Sk. Len teraz neviem ako to správne zaúčtovať, pretože mi mesačne chodí faktúra z orangeu, na ktorej je napísané "splátka pôžičky". Keď ju uhradím - tým vlastne uhradím DF a záväzok si ponížim ako? Interným dokladom, alebo ako? Prosím o radu.
no to by zaujímalo aj mna :-D
0 0
Kika69 Kika69

Kika69 je offline (nepripojený) Kika69

Ja mám momentálne podobný prípad, nákup počítača cez Home Credit a po prečítaní témy, som sa rozhodla radšej účtovať podľa odporučenia z DRSR - každú splátku do VOZD a nie ako tu v téme sa odporúča , že sa nákup počítača zahrnie do VOZD a potom splátky ako VNZD /okrem úrokov/. Navyše môj klient nemá ani fakt. z obchodu, ktorý počítač dodal, má len úverovú zmluvu, dokonca mu nedali ani PPD, že zaplatil 50 % z ceny počítača, len na úv. zmluve má napísané, že zaplatené v hotovosti a sumu. Síce mi to pripadá logické, že vlastne čerpá úver a počítač je už zaplatený z úveru a potom by mali byť tie splátky ako VNZD, ale ja sa istím radšej odpoveďou DRSR.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Kika69 Pozri príspevok
Ja mám momentálne podobný prípad, nákup počítača cez Home Credit a po prečítaní témy, som sa rozhodla radšej účtovať podľa odporučenia z DRSR - každú splátku do VOZD a nie ako tu v téme sa odporúča , že sa nákup počítača zahrnie do VOZD a potom splátky ako VNZD /okrem úrokov/. Navyše môj klient nemá ani fakt. z obchodu, ktorý počítač dodal, má len úverovú zmluvu, dokonca mu nedali ani PPD, že zaplatil 50 % z ceny počítača, len na úv. zmluve má napísané, že zaplatené v hotovosti a sumu. Síce mi to pripadá logické, že vlastne čerpá úver a počítač je už zaplatený z úveru a potom by mali byť tie splátky ako VNZD, ale ja sa istím radšej odpoveďou DRSR.
Myslím že máte na mysli túto otázku a odpoveď.Ak sa budete tým riadiť ,nič nepokazíte .Prevzaté zo stránky www.drsr.sk
Otázka :

SZČO účtujúca v sústave jednoduchého účtovníctva zakúpila na účely podnikania cez splátkovú firmu Quatro nootebok. Môžu sa do nákladov ovplyvňujúcich základ dane zahrnúť tieto mesačné splátky, ktoré bude SZČO 12 mesiacov platiť firme Quatro?
Odpoveď:
V prípade obstarania nooteboku, ktorého vstupná cena je vyššia ako 1 700 eur, prostredníctvom splátkovej firmy Quatro, ide o obstaranie hmotného majetku v súlade s ustanovením § 22 ods. 2 zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov. Výdavky vynaložené na obstaranie tohto hmotného majetku (nooteboku) presahujúce sumu 1 700 eur sa do daňových výdavkov premietnu prostredníctvom odpisov.
Ak by vstupná cena nooteboku bola v sume nižšej ako 1 700 eur a nešlo by o obstaranie hmotného majetku, v takomto prípade by bolo možné mesačné splátky zahrnúť do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane.
0 0
teplicky teplicky

teplicky je offline (nepripojený) teplicky

Zdravím, viete mi prosim niekto s istotou povedať, či mám nárok na odpočet DPH pri kúpe nothebooku z Orange(Ouatro splátkou). V faktúre od Orange (poslali hned po podpise zmluvy) je DPH uvedené, k zaplateniu je 0 EUR a uhradené pôžičkou Quatro+akontácia. Na akontáciu mi dali doklad o zaplateni, ale tam rozúčtovanie DPH už nie je uvedené. Z Quatra je splátkový kalendár mimo DPH. Splátky sú od ORANGE mesačne sú účtované mimo DPH. Mam nárok na odpočet plnej sumy DPH z tej vyúčtovacej faktúry od Orange, keď vlastne nemam doklad o zaplatení? Ako môžem mať doklad o zaplateni na tu faktúru, keď je na nej napisané k úhrade 0 EUR? Takže je vlastne zaplatená. Ak si uplatnim teraz to DPH, ako potom dávať do výdavkov jednotlivé splátky, keď v nich je tá DPH vlastne zhodnotena, čiže nie sú znížené o DPH. Mam to sám interne rozúčtovávat bez DPH? Čo je asi nesprávne na základe čoho? Všetci tu píšu, že mám nárok na odpočet DPH, ale mne to podľa všetkého vychádza na to, že nemám nárok na odpočet DPH z "výhodneho" nákupu nothebooku z Orange na splátky.
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Na odpočet DPH máte nárok. (Ak notebook, samozrejme, budete používať na podnikanie.)
Dokladom je samotná faktúra, kde to máte uvedené.
Splátky budú mimo DPH.
Čo sa týka účtovania, pozrite sa predchádzajúce príspevky a vyberte si.
0 0
chudaska chudaska

chudaska je offline (nepripojený) chudaska

ahojte poradaci, natrapila som sa kym som tiez notebook od Orange cez platku Quatro zauctovala a teraz mi pan podnikatel povie,ze konci zo zivnostou? A teraz co s tym dalej, este rok mal splacat Quatru splatky, notebook bol do sumy este 30000 Sk,cize je evidovany v drobnom majetku..co mi poradite, ukoncuje zivnost k 30.6.2011 a este rok ma splacat, tak on to bude splacat ale ako FO, nie ako SZCO, ako to teraz ukoncit v JU? Dakujem.
0 0
Katrina13 Katrina13

Katrina13 je offline (nepripojený) Katrina13

Dobrý deň, prečítala som si celú tému, ale aj tak prosím o radu, keďže som prevzala účtovníctvo. Modem stál 29.4.2009 15,21 eur a kúpna cena NTBK 315,47. Akontácia na NTBK bola 29,00 eur a szčo spláca 10 eur v 36 splátkach. Má len Dodatok k zmluve o pripojení, kde je uvedené, že spláca úver, ktorý okrem istiny zahrňa aj úrok a že úver poskytol Partner teda Quatro, prostredníctvom Orange a že Orange zabezpečí zaplatenie splátok Partnerovi, čiže Quatru prostredníctvom úhrady FA, ktoré szčo platí Orange a kde mu fakturujú aj služby, čiže internet.Reálne szčo nem splátkový kalendár od Quatro ale chodia len FA od Orange 10 eur mimo režim DPH, tak mi prosím poradte či to účtujem správne ako VOZD v celej sume 10 eur.Predpokladám, že DPH bola odpísaná, ja zaevidujem len FA 10 eur mimo režim DPH a uhradím z účtu do VOZD. Myslíte že je o tak správne? Problém je že neviem ako to bolo v minulosti robené, keďže bývalá účtovníčka nám nechce odovzdať účtovníctvo za 4 roky, tak ak môžte prosím poradte mi, lebo sama si poradiť neviem.
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Ahojte, mám niečo podobné, len v menšej sume. Podnikateľ kúpil od O2 v decembri mobilný telefon v hodnote 200 eur.
Faktúra od O2 na telefon je vystavená na 200 eur. Zaevidovala som záväzok voči O2 v sume 200 eur.
V hotovosti bola splatená akontácia 2 eurá, zaúčtované cez HV 2,00 ako VOZD - prevádzková réžia a súčasne poníženie záväzku voči O2.
Súčasne sa uzavrela zmluva s CETELEM na poskytnutie úveru na 198 Eur. Zaúčtovala som ako PNZD a súčasne zaevidovala záväzok voči CETELEM na 198 eur. je bezúčročná a na 18 mesiacov, Splatky sú v mesačných intervaloch po 11 eur platené prostredníctvom mesačných faktúr od O2 (fakt.čiastka je uvedená ako splátka úveru a je bez DPH, zbytok na faktúre sú bežné poplatky).
Súčasne som cez ID zúčtovala zníženie mojho záväzku voči O2 vo výške 198 eur (teraz mám už len záväzok voči Cetelem)
V mesačných platbách zahrniem splatenú splátku 11 eur ako VOZD-prevádzková réžia a súčasne znížim záväzok voči Cetelem...

No nie som si istá, či som nemala celú nákupnú cenu zahrnúť do VOZD-prev réžia 200 Eur (v tom 2 eurá akontácia priamo cez HV a 198 splatené od Cetelem cez ID pri podpise úverovej zmluvy, kde sa zaviazali v prospech O2 splatiť 198 eur)...a následne splátku 11 eur dať ako VNZD.

O2 vystupuje v prípade úverovej zmluvy len ako sprostredkovateľ, nie veriteľ, je to tam jasne napísané. Takže ja nemám vlastne záväzok za nákup telefonu voči O2, ale mám záväzok z účelového spotrebiteľského úveru voči Cetelemu....preto sa mi ponúka viac riešenie dať celú nákupnú cenu 200 eur už pri nákupe v decembri 2012 do VOZD a jednotlivé splátky úveru ako VNZD....pripadá mi to ako keby som ja dostala 198 eur na účet a zaplatila sumu tel. bez akontácie z nich...ibaže to bolo z úveru.

ktoré riešenie je teda správne ? !

A ešte otázkou je či dám nákup telefonu 2+198 eur ako prevádzkovú réžiu alebo ako materiál ....
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať