Zavrieť

Porady

zrážková dańa a preddavok

zdravím srdečne,

mohli by ste vysvetliť u pracujúceho dôchodcu kedy je zrážková daň a kedy preddavok na daň a to v súvislosti so zmenami v zákone o dani v tejto oblasti a v nadvaznosti na DP. ďakujem pekne
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    VTerezka je offline (nepripojený) VTerezka

    VTerezka
    Daň zrážková je vtedy ak u zamestnávateľa nemá daný zamestnanec podpísané Vyhlásenie, ani si neuplatňuje daňový bonus a výška jeho príjmu do do 5.000,- Sk mesačne.

    sluzby je offline (nepripojený) sluzby

    Ing. ekonomie sluzby
    ďakujem a ešte nerozumiem či môžem žiadať od štátu dane späť keď som zarobila napr. 70tis. v roku 2006 a príjem bol zdanený formou preddavkou.

    vikinka je offline (nepripojený) vikinka

    vikinka
    Áno treba podať daňové priznanie tak ako pri preddavkovej dani aj pri zrážkovej.

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    sluzby Pozri príspevok
    ďakujem a ešte nerozumiem či môžem žiadať od štátu dane späť keď som zarobila napr. 70tis. v roku 2006 a príjem bol zdanený formou preddavkou.
    A to sa jedná o dôchodcu?

    moni je offline (nepripojený) moni

    moni
    Pokial má dôchodca v súhrne menší dôchodok ako je nezdaniteľná minimum na rok 2006, tak si môže uplatniť ten rozdiel pri podaní daňového priznania a vtedy je možnosť, že tam vznikne preplatok na dani. V opačnom prípade asi velmi nie.
    Opravte ma, ak tu trepem dve na tri.

    sluzby je offline (nepripojený) sluzby

    Ing. ekonomie sluzby
    ano ide o dôchodcu.ja stále nerozumiem dobre či môže penzista žiadať daň späť aj keď zarobil viac ako určených 45 408,- sk a príjmy boli zdanené preddavkami.ďakujem za pomoc.

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    sluzby Pozri príspevok
    ano ide o dôchodcu.ja stále nerozumiem dobre či môže penzista žiadať daň späť aj keď zarobil viac ako určených 45 408,- sk a príjmy boli zdanené preddavkami.ďakujem za pomoc.
    Ak má dôchodca vyšší dôchodok, ako je nezdaniteľná čiastka, t.j. 90816 Sk, a zdaniteľný príjem viac ako 45408 Sk, tak nebude mať pravdepodobne žiadny preplatok na dani. Iba, keby mal nižší dôchodok, tak si môže uplatniť rozdiel, o ktorý je odpočítateľná čiastka vyššia, ako dôchodok a tak by mu vznikol preplatok na dani.

    katkaj je offline (nepripojený) katkaj

    katkaj
    sluzby Pozri príspevok
    ano ide o dôchodcu.ja stále nerozumiem dobre či môže penzista žiadať daň späť aj keď zarobil viac ako určených 45 408,- sk a príjmy boli zdanené preddavkami.ďakujem za pomoc.

    Pokiaľ nemal dôchodok menší ako 90816 a neuplatní si odpočet vo výške 90816 - vyplatený dôchodok tak mu veľký preplatok nevyjde

    moni je offline (nepripojený) moni

    moni
    To či Vám vráti DÚ daň a koľko, si musíte vypočítať. Nezdaniteľná časť základu dane na rok 2006 je 90816 Sk. Pokial ste za rok 2006 mala dokopy dôchodok vyšší ako 90816 Sk, tak príjem zo zamestnania alebo živnosti sa Vám celý zdaní 19 % a odvedie sa štátu. Pokiaľ dôchodok bol menší ako nezd. suma, máte nárok na rozdiel medzi nimi, a tým pádom by tam mal vzniknuť preplatok, ale určite nie v celej výške preddavkov, ktoré Vám stiahli.

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    sluzby Pozri príspevok
    ano ide o dôchodcu.ja stále nerozumiem dobre či môže penzista žiadať daň späť aj keď zarobil viac ako určených 45 408,- sk a príjmy boli zdanené preddavkami.ďakujem za pomoc.
    Bol onen dôchodca dôchodcom dňa 01.01.2006?

    moni je offline (nepripojený) moni

    moni
    STRELEC Pozri príspevok
    Bol onen dôchodca dôchodcom dňa 01.01.2006?


    Súhlasím, pokial nebol k 01.01.2006 priznaný dôchodok patrí celá nezdaniteľná časť základu dane.

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    moni Pozri príspevok
    Súhlasím, pokial nebol k 01.01.2006 priznaný dôchodok patrí celá nezdaniteľná časť základu dane.
    Takto to bolo myslené, ale zadávateľ (-ka) otázky nereagoval (-a).

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.