Zavrieť

Porady

Daňové priznanie, potvrdenie o príjme zo závislej činnosti a DDS

Milí poraďáci, prosím o radu.
Vyplňujem DP typu B, kde FO bola časť roka zamestnancom a časť roka SZČO.
Mám potvrdenie o príjmoch FO zo závislej činnosti,kde

-V riadku 09 je suma zrazená zamestnancovi 5500 na DDS
-V riadku 10 je suma, ktorú platil zamestnávateľ 4956 na DDS

Môžem do riadku 72 daňového priznania tieto dve sumy spočítať, alebo tam zapíšem len sumu 5500.
Naposledy upravil tinaM : 18.02.07 at 20:22
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    tinaM je offline (nepripojený) tinaM

    tinaM
    tinaM Pozri príspevok
    Milí poraďáci, prosím o radu.
    Vyplňujem DP typu B, kde FO bola časť roka zamestnancom a časť roka SZČO.
    Mám potvrdenie o príjmoch FO zo závislej činnosti,kde

    -V riadku 09 je suma zrazená zamestnancovi 5500 na DDS
    -V riadku 10 je suma, ktorú platil zamestnávateľ 4956 na DDS

    Môžem do riadku 72 daňového priznania tieto dve sumy spočítať, alebo tam zapíšem len sumu 5500.
    Chcem len vedieť, či môžem uplatniť zníženie ZD podľa § 11 o príspevky na DDS, ktoré platil zamesnávateľ do DDS za zamestnanca.

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    § 11 ods. 9 ZoDP znie "Príspevky daňovníka na doplnkové dôchodkové sporenie...zaplatené daňovníkom", nie "príspevky pripísané v prospech daňovníka". Vychádzajúc zo znenia zákona, ja by som zohľadnil len sumu zrazenú daňovníkovi - 5500,- Sk. Ale veľmi s touto problematikou do styku neprichádzam, mzdári majú možno iný názor či poznatky..
    Naposledy upravil andrej_rv : 18.02.07 at 20:41

    tinaM je offline (nepripojený) tinaM

    tinaM
    andrej_rv Pozri príspevok
    § 11 ods. 9 ZoDP znie "Príspevky daňovníka na doplnkové dôchodkové sporenie...zaplatené daňovníkom", nie "príspevky pripísané v prospech daňovníka". Vychádzajúc zo znenia zákona, ja by som zohľadnil len sumu zrazenú daňovníkovi - 5500,- Sk. Ale veľmi s touto problematikou do styku neprichádzami, mzdári majú možno iný názor či poznatky..
    Ďakujem za odpoveď.
    Tiež som na pochybách práve pre § 11 ako uvádzaš.

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    K daňovým aspektom doplnkového dôchodkového sporenia zverejnilo MF SR opatrenie s názvom "Uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane - doplnkové dôchodkové sporenie (poistenie)" pod č.j.: 2044/2006-721 - nachádza sa na stránke MF SR v časti legislatíva -> Opatrenia a usmernenia..(http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=5183.
    Ani v tom dokumente sa neuvádza, že aj príspevok zamestnávateľa na DDP by bol súčasťou odpočítateľnej položky zamestnanca od základu dane.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Mne táto záležitosť stále "vŕta v hlave"...zamestnávateľ svojím príspevkom v podstate dá (nie celkom zadarmo síce, ale dá) peniaze . Sú jeho, platí z nich daň i ZP. Zamestnanec sa týmto stáva ich vlastníkom a zamestnávateľ ich (zamestnancove peniaze ) už iba poukáže na príslušný účet. Keby mu ich dal do ruky a zamestnanec by ich sám poslal....to by už boli ním zaplatené?

    tinaM je offline (nepripojený) tinaM

    tinaM
    Zastavila som sa pri tom preto, lebo príspevok, ktorý platí zamestnávateľ do DDP za zamestnanca je zdaniteľným príjmom zamestnanca.
    V minulosti sa tento príspevok v "Potvrdení o príjmoch FO zo ZV" neuvádzal.
    Preto sa mi táto vec javí tak, ako keby ten príspevok zaplatil zamestnanec zo svojich príjmov.

    So toho istého názoru ako Paula.
    Naposledy upravil tinaM : 18.02.07 at 21:46

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    Paula Pozri príspevok
    Keby mu ich dal do ruky a zamestnanec by ich sám poslal....to by už boli ním zaplatené?
    Neviem, či sa dá nato takto pozerať. Dôchodkové sporenie je na zmluvnom základe a v zmysle zmluvy (ak sa dobre pamätám) je zamestnávateľ povinný odvádzať zrazené príspevky za zamestnanca i svoj príspevok na účet dôchodkovej poisťovne. Ak by ich vyplácal zamestnancovi, asi by to nebolo v súlade s podmienkami zmluvy. A ani by si ich zamestnávateľ podľa mňa nemohol uplatniť ako nákladovú položku v zmysle § 19 ods. 3 písm. l) zákona o dani z príjmov (napr. ťažko by asi dokazoval, že zamestnanec tie peniaze naozaj na DDP odviedol).

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Áno, to chápem....len mi ide o to, čie sú vlastne tie poukázané peniaze, resp., kto ich zaplatil , ak vlastníkom sa stal zamestnanec

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    Paula Pozri príspevok
    Áno, to chápem....len mi ide o to, čie sú vlastne tie poukázané peniaze, resp., kto ich zaplatil , ak vlastníkom sa stal zamestnanec
    Rozumiem... Ale napr. aj kapitálový výnos z DDP za rok sú peniaze daňovníka, zrejme aj zdanené zrážkovou daňou, a predsa sa na potvrdení z DDS neuvádzali v celkovej sume uhradenej daňovníkom pre účely odpočítania od základu dane.

    tinaM je offline (nepripojený) tinaM

    tinaM
    andrej_rv Pozri príspevok
    Rozumiem... Ale napr. aj kapitálový výnos z DDP za rok sú peniaze daňovníka, zrejme aj zdanené zrážkovou daňou, a predsa sa na potvrdení z DDS neuvádzali v celkovej sume uhradenej daňovníkom pre účely odpočítania od základu dane.
    Zamestnanec určite doslal od DDP potvrdenie o zaplatených príspevkoch.
    Skúsim si ho od neho vypýtať. Som zvedavá či tam budú obe čiastky, alebo len príspevok zamestnanca.

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    No, tak už som niečo konkrétnejšie našiel (aj keď to nie je ministerský výklad). V prílohe PORADCU "Daňové priznania za rok 2006" sa v časti 14.3 Nezdaniteľná časť dane na DDP - na str. 47 (dole nad príkladom) uvádza:
    O takýto príspevok zamestnávateľa nemožno znížiť základ dane zamestnanca v rámci nezdaniteľnej časti základu dane na doplnkové dôchodkové sporenie, pretože nejde o príspevok zaplatený zamestnancom.
    V podstate to korešponduje s mojím chápaním uvedeného § 11..
    Naposledy upravil andrej_rv : 18.02.07 at 22:23

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Dík Andrej, je to proti mojej vyššie písanej logike ( ), ale musím sa riadiť zákonom.

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    Paula Pozri príspevok
    Dík Andrej, je to proti mojej vyššie písanej logike ( ), ale musím sa riadiť zákonom.
    Paula, to je len výklad v Poradcovi, to ešte neznamená, že je to "objektívna realita". Ale hádam majú dostatočne erudovaných autorov. A ďakujem za bod .

    marcik je offline (nepripojený) marcik

    stale v práci marcik
    Teda tak toto zaujíma aj mna, lebo práve včera som nad tým polemizovala...a vypĺňala DP..a mám to zle...ach..ten riadok 10 z potvrdenia od zamestnávateľa som tam uplatnila...

    enad je offline (nepripojený) enad

    enad
    Prosím Vás a z časti, ktorou prispieva zamestnávateľ zamestnancovi na DDS sa platí ZP? a Kolko percent? Platí aj zamestnanec 4% aj zamestnávateľ 10%. Ved to potom zamestnanec z toho veľa nemá...

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    sisas Pozri príspevok
    Prosím Vás a z časti, ktorou prispieva zamestnávateľ zamestnancovi na DDS sa platí ZP? a Kolko percent? Platí aj zamestnanec 4% aj zamestnávateľ 10%. Ved to potom zamestnanec z toho veľa nemá...
    Z príspevku zamestnávateľa sa odvádza 10% + 4%

    garby je offline (nepripojený) garby

    garby
    caute!
    podla mojich info si tam pises len to, co si odviedla ty. to, co odviedol zamestnavatel, si odratava on sam, zo svojho zakladu dane. teba sa to netyka.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.