Zavrieť

Porady

Remeselné živnosti

Overovala som zoznám remeselných živnosti na živnostenskom úrade. Je následovný.
SKUPINA 101 - Výroba kovov a kovových výrobkov: 1. Zámočníctvo,
2. Nástrojárstvo, 3. Kovoobrábanie, 4. Galvanizácia kovov, 5. Smaltovanie
SKUPINA 103 - Výroba motorových a ostatných dopravných prostriedkov:
6. Opravy pracovných strojov, 7. Opravy cestných motorových vozidiel,
8. Opravy karosérii
SKUPINA 104: 9. Výroba opravy protetických výrobkov, 10. Výroba a opravy ortopedickej obuvi, 11. Hodinárstvo
SKUPINA 106 - Výroba a spracovanie kameniva a zemín, keramika:
12. Kamenárstvo
SKUPINA 108 - Výroba potravín a nápojov: 13. Mäsiarstvo a údenárstvo,
14. Výroba piva a sladu, 15. Výroba mliečných výrobkov, 16. Výroba pekárskych a cukrárenských výrobkov
SKUPINA 110 - Výroba kože, kožených výrobkov vrátane obuvi, výroba gumových výrobkov a výrobkov z plastických látok: 17. Kožušníctvo
SKUPINA 111 - Výroba drevárska, výroba nábytku, hudobných nástrojov a ostatných výrobkov: 18. Stolárstvo, 19. Zlatnícto a klenotníctvo
SKUPINA 112 - Výroba papierenská a polygrafická: 20. Polygrafická výroba
Skupina 113 - Stavebníctvo: 21. Murarstvo, 22. Tesárstvo, 23. Pokrývačstvo, 24. Klampiarstvo, 25. Izolatérstvo, 26. Vodoištalatérstvo a kúrenárstvo,
27. Inštalácia opravy chladiarenských zariadení, 28. Podlahárstvo,
29. Plynoinštalatérstvo, 29,a. Kachliarstvo
SKUPINA 114 - Ostatné: 30. Holičstvo a kaderníctvo, 31. Kozmetické služby,
32. Pohostinská činnosť, 33. Čistenie a kontrola komínov.
Usporiadat
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Zita5
Pepa u môjho SZČO sa jedná o jednu faktúru , teraz neviem , či to má zmysel , potom bude platiť aj sankcie .
Zitka, ja som tiež mala takýto istý problém a som sa vykašľala na to. Tento rok upravím ZD a v roku 2006 prechádza na paušál.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Pepa
Zitka, ja som tiež mala takýto istý problém a som sa vykašľala na to. Tento rok upravím ZD a v roku 2006 prechádza na paušál.
Počkaj Pepa upravíš ZD , alebo podáš doadatočné DP. Teraz Ti nerozumiem .
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Zita5
Počkaj Pepa upravíš ZD , alebo podáš doadatočné DP. Teraz Ti nerozumiem .
Rok 2004 som nechala na pokoji, rok 2005 som "zohnala" výdavky a robila účtovníctvo + upravím ZD za rok 2005 /v DP cez 40 a 41/ a v roku 2006 bude "paušálnik".
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Pepa
Rok 2004 som nechala na pokoji, rok 2005 som "zohnala" výdavky a robila účtovníctvo + upravím ZD za rok 2005 /v DP cez 40 a 41/ a v roku 2006 bude "paušálnik".
Takže už tomu rozumiem.Nuž štve ma to , ale čo sa dá robiť , je to blbo spravené , však kvôli tej jednej faktúre , aj tak tam má fakturované v mojom prípade zámočnícke práce .
0 0
ata111 ata111

ata111 je offline (nepripojený) ata111

HUPKA64
Neuhradné pohľadávky uvádzam v prílohe k daňovému priznaniu. Konkrétne výkaz majetku a záväzkov.
Aj keď som sa aj tu stretla s názorom, že výkazy /príjmy a výdavky, majetok a záväzky/ títo daňovníci nemusia dávať, tak ja ich svojim klientom dávam.
Výkazy sa k paušálnikom nedávajú. Isto.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

HUPKA64
Neuhradné pohľadávky uvádzam v prílohe k daňovému priznaniu. Konkrétne výkaz majetku a záväzkov.
Aj keď som sa aj tu stretla s názorom, že výkazy /príjmy a výdavky, majetok a záväzky/ títo daňovníci nemusia dávať, tak ja ich svojim klientom dávam.
Ak sa nevedie účtovníctvo - akože sa pri paušálnych výdavkoch nevedie - potom tieto výkazy nemajú reálnu vypovedaciu schopnosť o stave hospodárenia účtovnej jednotky a teda je zbytočné ich robiť.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
[quote=Pepa]Rok 2004 som nechala na pokoji, rok 2005 som "zohnala" výdavky a robila účtovníctvo + upravím ZD za rok 2005 /v DP cez 40 a 41/ a v roku 2006 bude "paušálnik".[/quote



pepa , tak sa hnevám na tento systém normálne som až nasr....., lebo vlastne o čom je možnosť paušálnych výdajov z remeselnej živnosti, keď ja sa nemôžem ľubovolne rozhodnúť a to len z dôvodu toho , že rok dopredu už musím myslieť na to , že som povinná spraviť úpravu ZD - prechod.

Človek neznalý zákona , si poriadne týmto navarí , pretože veľa ľudí si to vysvetľuje inak. Vyplýva mi z toho jedno , ak by som si napríklad v auguste 2006 povedala , že idem na paušál /remes.činnosť/ tak vlastne môžem použiť tento spôsob až v roku 2008 za rok 2007.
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

Človek neznalý zákona , si poriadne týmto navarí , pretože veľa ľudí si to vysvetľuje inak. Vyplýva mi z toho jedno , ak by som si napríklad v auguste 2006 povedala , že idem na paušál /remes.činnosť/ tak vlastne môžem použiť tento spôsob až v roku 2008 za rok 2007.

Zitka - nie je to hádam až také dramatické. Väčšinou živnostník - remeselník podľa prílohy 1 živnozákona až také problémy nemá. Nemá totiž čo upravovať. Najmä ak je to vlastne robotník na živnosť.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
[quote=STRELEC]Človek neznalý zákona , si poriadne týmto navarí , pretože veľa ľudí si to vysvetľuje inak. Vyplýva mi z toho jedno , ak by som si napríklad v auguste 2006 povedala , že idem na paušál /remes.činnosť/ tak vlastne môžem použiť tento spôsob až v roku 2008 za rok 2007.

Zitka - nie je to hádam až také dramatické. Väčšinou živnostník - remeselník podľa prílohy 1 živnozákona až také problémy nemá. Nemá totiž čo upravovať. Najmä ak je to vlastne robotník na živnosť.[/quote


strelec ďakujem za reakciu , ale asi si si neprečítal moj predchádzajúci dotaz , od čoho sa vlastne odvíja moja otázka .Skús si prosím pozrieť môj dotaz a skús mi naň reagovať .
Uvyššie uvedeného živnostníka som chcela uplatniť tento rok paušálne výdavky a kvôli jednej faktúre z roku 2004 uhradenej v januári v roku 2005,nemôžem. No môžem ale ........... postup kvôli ktorému sa čertím.
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

Zita5
.... Nemá totiž čo upravovať. Najmä ak je to vlastne robotník na živnosť. ...
Uvyššie uvedeného živnostníka som chcela uplatniť tento rok paušálne výdavky a kvôli jednej faktúre z roku 2004 uhradenej v januári v roku 2005,nemôžem. No môžem ale ........... postup kvôli ktorému sa čertím.
Bavíme sa o tomto §6 ods. 10) ZDP.
10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 25 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má príjmy len z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu,33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %

OPRAVA ZNENIA: Jeho pohľadávka za remeselnú činnosť v roku 2004 a uhradená v roku 2005 - potrebná úprava daňového základu za rok 2004 aj o pohľadávky v súvislosti s prechodom na uplatnenie výdavkom percentuálne, paušálom. Žiaľ.
Naposledy upravil STRELEC : 27.02.06 at 16:37
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
STRELEC
Bavíme sa o tomto §6 ods. 10) ZDP.
10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 25 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má príjmy len z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu,33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %
Jeho pohľadávka za remeselnú činnosť v roku 2004 a uhradená v roku 2005 nijako odsuku 10) neodporuje. Iné by podľa mňa bolo, keby obdržal príjem za činnosť inú, ako remeselnú. Potom by mohol uplatniť len 25%, nie 60%. Je to jeho príjem za remeselnú činnosť v roku 2005, v roku 2005 príjem zdaňuje a rozhodol sa pre uplatnenie výdavkov percentom z príjmov. To je všetko. Podľa mňa tu nie je ďalšia komplikácia.
Muškin príspevok som si prečítal tiež. Rieši vlastne iný problém.
Strelec ďakujem Ti , ja som brala v úvahu odpoveď od pepa a písala, že mala ten istý problém , vyriešila ho tak ako písala vyššie odpoveď na môj dotaz .

Prajem si len toľko , aby si mal pravdu , to by bolo super .
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

Domnievam sa, že iný postup by znamenal znefunkčnenie tohto § ZDP.
... čo bol bohužiaľ omyl, ale nie my sme zákonotvorcovia. Od komplikácií života sú tu iní.
Naposledy upravil STRELEC : 27.02.06 at 21:07
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

STRELEC
Človek neznalý zákona , si poriadne týmto navarí , pretože veľa ľudí si to vysvetľuje inak. Vyplýva mi z toho jedno , ak by som si napríklad v auguste 2006 povedala , že idem na paušál /remes.činnosť/ tak vlastne môžem použiť tento spôsob až v roku 2008 za rok 2007.

Zitka - nie je to hádam až také dramatické. Väčšinou živnostník - remeselník podľa prílohy 1 živnozákona až také problémy nemá. Nemá totiž čo upravovať. Najmä ak je to vlastne robotník na živnosť.
Zita5 sa pýtala na prechod z JU na paušálne výdaje. Takže čo upravovať. Treba si pozrieť paragraf 17 ods. 10 /odvoláva sa na ods. 8 toho istého paragrafu/ citujem:
Daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania výdavkov podľa par. 19 /čiže daňové výdavky/ na spôsob podľa par. 6 ods. 10 /čiže "paušálne" výdaje / alebo ak začal účtovať po období v ktorom nebol účtovnou jednotkou upraví základ dane podľa ods. 8 /Zitka teba sa týka 8 a/.
A nemôžeš si v auguste povedať, že ideš na percentá - máš to vedieť v januári /resp. do podania DP/ . Zbytočne sme to aj my pri konzultáciách a na školeniach prekrucovali - jednoznačne odznelo: máš to vedieť začiatkom roka.
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Zita5
Strelec ďakujem Ti , ja som brala v úvahu odpoveď od pepa a písala, že mala ten istý problém , vyriešila ho tak ako písala vyššie odpoveď na môj dotaz .

Prajem si len toľko , aby si mal pravdu , to by bolo super .
Áno - mala som ten istý problém. Prechádzala som resp. chcela som prejsť na percentuálne výdaje, ale SZČO viedol JU a zostala mu neuhradená pohľadávka z roku 2004. Takže som mala dve možnosti: buď DDP, alebo to nechať tak. Nechala som to na pokoji a za rok 2005 už upravujem ZD a prechádzam na percentuálne výdaje.
0 0
va1ke va1ke

va1ke je offline (nepripojený) va1ke

Ahojte teraz si tu čítam tieto príspevky a aj zákon o dani z príjmov a §17 a som z toho ... Ja mám živnostníka, ktorý si v roku 2004 uplatňoval paušálne výdavky 60% a zostala mu jedna neuhradená pohľadávka, ktorá bola uhradená v r. 2005. V roku 2005 si znovu uplatňuje paušálne výdavky. Prosím o radu ako sa jeho dotýka §17. Ďakujem
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Pepa
Áno - mala som ten istý problém. Prechádzala som resp. chcela som prejsť na percentuálne výdaje, ale SZČO viedol JU a zostala mu neuhradená pohľadávka z roku 2004. Takže som mala dve možnosti: buď DDP, alebo to nechať tak. Nechala som to na pokoji a za rok 2005 už upravujem ZD a prechádzam na percentuálne výdaje.
Pepa, nemala som dôvod Ti neveriť , ale ešte stále som si nechávala akúsi medzierku v srdiečku , že možno sa pošťastí .Nuž , ale teraz som už skutočne o tom presvedčená a myslím , že už aj Strelec .

Takže Pepa O.K..
0 0
va1ke va1ke

va1ke je offline (nepripojený) va1ke

va1ke
Ahojte teraz si tu čítam tieto príspevky a aj zákon o dani z príjmov a §17 a som z toho ... Ja mám živnostníka, ktorý si v roku 2004 uplatňoval paušálne výdavky 60% a zostala mu jedna neuhradená pohľadávka, ktorá bola uhradená v r. 2005. V roku 2005 si znovu uplatňuje paušálne výdavky. Prosím o radu ako sa jeho dotýka §17. Ďakujem
Prosím poradte ak viete.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
va1ke
Ahojte teraz si tu čítam tieto príspevky a aj zákon o dani z príjmov a §17 a som z toho ... Ja mám živnostníka, ktorý si v roku 2004 uplatňoval paušálne výdavky 60% a zostala mu jedna neuhradená pohľadávka, ktorá bola uhradená v r. 2005. V roku 2005 si znovu uplatňuje paušálne výdavky. Prosím o radu ako sa jeho dotýka §17. Ďakujem
Práve to je aj môj problém , presne aj môjmu zostala jedna faktúra neuhradená a kvôli tej nemôžem použiť v roku 2005 60% výdavky z remeselnej živnosti.
Tento rok musím spraviť účtovníctvo ,výdavky uplatniť v preukázateľnej výške , tú neuhradenú fa v rámci spracovaniaDP cez riadok 40 pripočítať k ZD , čiže upravím základ dane o neuhradenú faktúru. Paušálne výdavky 60% budem týmto pádom môcť použiť až pri DP v roku 2007 za rok 2006.

Čiže musím ukončiť rok 2005 tak , akoby som prestala podnikať .

No a takto si mala postupovať aj Ty.
0 0
va1ke va1ke

va1ke je offline (nepripojený) va1ke

Zita5
Práve to je aj môj problém , presne aj môjmu zostala jedna faktúra neuhradená a kvôli tej nemôžem použiť v roku 2005 60% výdavky z remeselnej živnosti.
Tento rok musím spraviť účtovníctvo ,výdavky uplatniť v preukázateľnej výške , tú neuhradenú fa v rámci spracovaniaDP cez riadok 40 pripočítať k ZD , čiže upravím základ dane o neuhradenú faktúru. Paušálne výdavky 60% budem týmto pádom môcť použiť až pri DP v roku 2007 za rok 2006.

Čiže musím ukončiť rok 2005 tak , akoby som prestala podnikať .

No a takto si mala postupovať aj Ty.
No nechápem to, však pokračujem v tom v čom som začala v r. 2004. Nemením spôsob. Aj tak musím v r. 2005 začať viesť jednoduché učtovníctvo. Som z toho jeleň.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
va1ke
No nechápem to, však pokračujem v tom v čom som začala v r. 2004. Nemením spôsob. Aj tak musím v r. 2005 začať viesť jednoduché učtovníctvo. Som z toho jeleň.
V roku 2004 si aké výdavky uplatňovala?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať