Zavrieť

Porady

Zúčtovanie dane z príjmov - dôchodca, inv.dôchodca, dohodár

Prosím o vyjadrenie k tymto trom mojim problemom, potrebujem si byt isty:

1. Zamestnanec pracoval od 1.1.2006 do 15.6.2006 na pracovnu zmluvu, a od 26.6.2006 do 31.12.2006 pracoval u nas na dohodu o vykonani prace. Zaroven ma zamestnanec od 16.6.2006 priznany predcasny starobny dochodok. Poziadal nas o zuctovanie dane, kedze sme jeho poslednym zamestnavatelom. Podla toho co viem, ma narok na celu nezdanitelnu cast zakladu dane 90.816 Sk, cize do prijmov zahrniem prijmy zo zmluvy, tiez z dohody, a dochodok nezahrniem?
2. Mame zamestnancov, ktorych sme zamestnavali po cely rok 2006, poberaju invalidny dochodok, ako je to s nimi pri zuctovani? Maju narok na nezdanitelnu cast ZD a zahrnujem invalidny dochodok do prijmov? Ma ten inv.dochodok vobec nejaky vplyv na zuctovanie dane?
3. Moze nas dohodar, ktory pracoval u nas na dohodu, nie na zmluvu, poziadat o vykonanie zuctovania dane?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    katka50 je offline (nepripojený) katka50

    katka50
    1.Do príjmov zahrnieš príjem z prac.pomeru a z dohody, ak bola zrazená preddavková daň. Dôchodok nie je zdaniteľný príjem-ten nezahrnieš.
    2.Invalidný dôchodca má nárok na nezdaniteľnú časť ZD a rovnako platí, že dôchodok nezahŕňaš do príjmu.
    3.Aj dohodár môže požiadať o RZ, ale len vtedy, ak mal zrazený preddavok na daň a nemal inde podpísané DV.

    katkaj je offline (nepripojený) katkaj

    katkaj
    katka50 Pozri príspevok
    1.Do príjmov zahrnieš príjem z prac.pomeru a z dohody, ak bola zrazená preddavková daň. Dôchodok nie je zdaniteľný príjem-ten nezahrnieš.
    2.Invalidný dôchodca má nárok na nezdaniteľnú časť ZD a rovnako platí, že dôchodok nezahŕňaš do príjmu.
    3.Aj dohodár môže požiadať o RZ, ale len vtedy, ak mal zrazený preddavok na daň a nemal inde podpísané DV.

    Doplním že ak chce dohodár dodaniť zrážkovú daň tak musí podať DP. Zrážková daň sa v RZD nesmie uplatňovať

    vikinka je offline (nepripojený) vikinka

    vikinka
    Ad.1 RZ urobíte vy ako posledný zamestnávateľ na základe potvrdení o zdanit.mzde z prac.pomeru a z dohod.Starobný dochodok je od príjmu oslobodený,ale na uplatnenie nezdan.častí sa do úhrnov započítava ,ak bol na začiatku zdaň.obdobia poberateľom.§ 11 ods.2
    Ad.2
    Inval.dochodok sa zahŕňa ako príjem ale len pri posúdení vlastného príjmu,ak by si napr.jeho manželka chcela uplatniť nezdan.časť.On má nárok na celú odpoč.položku.Mohol mať podpísané vyhlásenie,len starobný dochodca nemá nárok na odpoč.položku.
    Ad.3 Ak mal dohodár daň preddavkovú može požiadať o RZ,ak zrážkovú podáva DP.

    johny18 je offline (nepripojený) johny18

    johny18
    vikinka Pozri príspevok
    Ad.2
    Inval.dochodok sa zahŕňa ako príjem ale len pri posúdení vlastného príjmu,ak by si napr.jeho manželka chcela uplatniť nezdan.časť.
    Mám to chapat tak, ze ak on pobera invalidny dochodok, a jeho manzelka bola cely rok nezamestnana, tak si nemoze uplatnit aj nezdanitelnu cast na nu?

    katkaj je offline (nepripojený) katkaj

    katkaj
    johny18 Pozri príspevok
    Mám to chapat tak, ze ak on pobera invalidny dochodok, a jeho manzelka bola cely rok nezamestnana, tak si nemoze uplatnit aj nezdanitelnu cast na nu?

    Môže si uplatniť na manželku 90816 - jej príjem

    ešte doplním že do jej príjmu sa ráta aj podpora v nezamestnanosti

    Zúčtovanie dane z príjmov - dôchodca, inv.dôchodca, dohodár

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.