Zavrieť

Porady

nájomné a DPH

SRO platiteľ DPH má prenajaté priestory od f. ABC platiteľa DPH a časť z týchto priestorov chce prenajať firme VOS, ktorá nie je platiteľ DPH, so súhlasom firmy ABC.
Faktúry z SRO na VOS v tomto prípade nesmú byť s DPH kedže VOS nie je platiteľ DPH.
1. Podľa §49 ods.3 si SRO neuplatní odpočet DPH na vstupe z faktúry za nájom od firmy ABC a vystaví faktúry bez DPH firme VOS. Týmto spôsobom sa vyhne koeficientu, nakoľko vie presne určiť, že len došlá faktúra od ABC na týka vyšlej faktúry pre VOS - ktorá bude od DPH oslobodená. Chápem to správne?!
2. Náklady súvisice s prenájmom priestorov - upratovanie, energie... už nie sú oslobodené od DPH. Firma SRO si uplatní plný nárok na odpočet DPH na vstupe z faktúr od ABC a vystaví faktúry pre VOS s DPH.
Chápem to správne?!
Usporiadat
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Naklady suvisiace s prenajmom priestorov - DPH si moze odpocitat iba pomerne, pretoze poskytuje i sluzby (podnajom), ktora je od dane oslobodeny. Tj narok na odpocitanie nema v pripade podnajmu, ktora je oslobodeny, nemoze odpocitat energie, opravy, ani upratovacie sluzby v plnej vyske.
Naposledy upravil betka : 20.02.07 at 19:35 Dôvod: ma plny narok na odpocitanie DPH pri energiach
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Platitel nemoze odpocitat dan z tovarov a sluzieb, ktore pouzije na dodavku tovaru a sluzieb, ktore su oslobodene od DPH (par.28-41), s vynimkou pois.sluzieb a financnych sluzieb.....
t.j. nema pravo na odpocitanie DPH s, opravy, t.j.vydavkov, ktore su nevyhnutne na prevadzku nehnutelnosti, ktora je oslobodena od DPH.
s.r.o. ma narok na odpocitanie DPH s tovarov a sluzieb, ktore pouziva na na ucely svojho podnikania. Ak ma v zivnostenskom liste napr. stavebne prace, velkoobchod maloobchod, uctovnictvo vsetko mozne ......DPH si moze odpocitavat s tychto cinnosti. Vo vasom pripade iba pomerne, pretoze podnajom nehnutelnosti je oslobodeny.
Pri prenajme by si mohla odpocitavat DPH v plnom rozsahu, keby vsetkym najomcom fakturovala najom+DPH. (t.j. vsetci by boli platcovia)

Musite sa zmierit s pocitanim koeficientu, pretoze predmetom Vasho podnikania su i sluzby, ktore su od dane oslobodene.
Naposledy upravil betka : 20.02.07 at 20:04
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

betka Pozri príspevok
Naklady suvisiace s prenajmom priestorov - DPH si moze odpocitat iba pomerne, pretoze poskytuje i sluzby (podnajom), ktora je od dane oslobodeny. Tj narok na odpocitanie nema v pripade podnajmu, ktora je oslobodeny, nemoze odpocitat energie, opravy, ani upratovacie sluzby v plnej vyske.
Energie sa prefakturovávajú zásadne s DPH aj neplatcovi DPH - pri tomto má nárok na celý odpočet DPH. Opravy a upratovanie sa neprefakturováva, ale malo by to byť súčasťou nájmu - tu ide iba o pomerné odpočítanie, ale v prípade opravy len pre neplatiteľa VOS - ide o plnenie bez nároku na odpočet na DPH. Treba vždy vyšpecifikovať komu je takáto služba určená - ak je pre neplatiteľa ale aj pre platiteľa, tak vtedy sa prepočítava koeficientom, ak je teda len pre neplatiteľa, je to bez nároku na odpočet, ak je len pre platiteľa, je s plným nárokom na odpočet.
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Ešte doplním, že aj réžijné náklady typu kancelárske potreby a pod. je potrebné zahrnúť do skupiny s pomerným odpočítaním dane.
0 0
eva.bb eva.bb

eva.bb je offline (nepripojený) eva.bb

Orsz Pozri príspevok
Energie sa prefakturovávajú zásadne s DPH aj neplatcovi DPH - pri tomto má nárok na celý odpočet DPH. Opravy a upratovanie sa neprefakturováva, ale malo by to byť súčasťou nájmu - tu ide iba o pomerné odpočítanie, ale v prípade opravy len pre neplatiteľa VOS - ide o plnenie bez nároku na odpočet na DPH. Treba vždy vyšpecifikovať komu je takáto služba určená - ak je pre neplatiteľa ale aj pre platiteľa, tak vtedy sa prepočítava koeficientom, ak je teda len pre neplatiteľa, je to bez nároku na odpočet, ak je len pre platiteľa, je s plným nárokom na odpočet.
ano, SRO bude prenajímať len jednej firme a to VOS - neplatcovi.
bude nájomné a služby s ním spojené bez nároku na odpočet DPH a oslobodené na výstupe,
energie s nárokon na odpočet a zaťažím DPH na výstupe
takto si to predstavujem, je to OK?
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

[quote=Orsz;395793]Energie sa prefakturovávajú zásadne s DPH aj neplatcovi DPH - pri tomto má nárok na celý odpočet DPH.


Platitel nemoze odpocitat dan z tovarov asluzieb, ktore pouzije na dodavky a sluzby, ktore su od dane oslobodene.
Naposledy upravil betka : 20.02.07 at 19:40
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Ja by som tu nehovoril o namočení do koeficientu, ale o dodržiavaní zákona o DPH.
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
betka Pozri príspevok
Orsr. Priklad. Ja, platca DPH prenajimam nehnutelnost. 50% budovy platcovi, najom +DPH a 50% neplatcovi DPH. (tu je pre mna najom od dane oslobodeny). Pride mi FA od elektrarni 100+ 19 DPH. Prefakturujem neplatcovi 50+9.5. Ale ja ako platca DPH si nemozem uplatnit odpocitanie celej DPH, t.j.19. Uplatnim pomerne odpocitanie (koeficient), pretoze platitel n emoze odpocitat dan z tovarov a sluzieb v plnej vyske, pretoze som pouzil dodavky a sluzby, ktore su od dane oslobodene.Tento postup by som uplatnil v prípade, že spotrebované energie sú v cene nájmu. V prípade fakturácie skutočnej spotreby energie nájomcom sa jedná o plnenie s plným nárokom na odpočet (fakturácia energii je zdaniteľným plnením podľa §19/3-druhá veta-, ktoré nie je od dane oslobodené)

Tu je dolezite dohodnut sa s dodavatelmi el. energie, aby rovno posielali FA mojmu najomcovi. (vztah elektrarne-dodavatel, najomca-odberatel. Nech to nejde cezo mna, lebo ja si nemozem odpocitat celych 19 Sk)
Nesprávny záver.

Preco asi tak platcovia neradi davaju do prenajmu budovy neplatcom.
Pretože sa boja použitia koeficientu.
Ked robim najomne zmluvy, v prvom rade sa spytam, cije platca alebo neplatca. Viem, ze to je diskriminacia chudakov neplatcov.
Porušujete tým ústavné práva.
Osobne sa nechcem namocit do koeficientu.
zvýraznené
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Benka, robim prenajmy ako platca, platcom. Zmluvy su rozne, pouzivam 3 typy. Energie ako sucast najmu (1xFA), najom + energie. (FA,FA,FA ...), najom a priama fakturacia najomca a dodavatel energii (1xFA). Pouzivanie koeficientov .......... nebojime sa, ved to nie je problem, je to jednoduche ale co je s tym spojene ............
0 0
ivetkavrb ivetkavrb

ivetkavrb je offline (nepripojený) ivetkavrb

Je to naozaj potrebné, že keď mám s.r.o. a okrem obchodnej činnosti prenajímam nebyt. priestory aj platcom DPH aj neplatcom musím faktúrovať neplatcom bez DPH a prepočítavať koeficientom. Dnes som sa pýtala jednej poradkyne a povedala, že to vôbec nie je pravda.
Ďakujem.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

betka Pozri príspevok
Benka, robim prenajmy ako platca, platcom. Zmluvy su rozne, pouzivam 3 typy. Energie ako sucast najmu (1xFA), najom + energie. (FA,FA,FA ...), najom a priama fakturacia najomca a dodavatel energii (1xFA). Pouzivanie koeficientov .......... nebojime sa, ved to nie je problem, je to jednoduche ale co je s tym spojene ............
Tu je zásadný rozdiel. Ak raz použiješ typ fakturácie, že energie sú u nejakého neplatcu v cene nájmu, tým pádom treba aj energie prepočítavať koeficientom. Inak ten príklad čo sme tu rozoberali - je tak ako sme napísali - teda podľa zákona ide o tovar, ktorý sa prefaktúrováva s DPH, ak sú energie účtované osobitne. A je teda nárok na plný odpočet DPH na vstupe, pretože táto DPH je aj na výstupe.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

ivetkavrb Pozri príspevok
Je to naozaj potrebné, že keď mám s.r.o. a okrem obchodnej činnosti prenajímam nebyt. priestory aj platcom DPH aj neplatcom musím faktúrovať neplatcom bez DPH a prepočítavať koeficientom. Dnes som sa pýtala jednej poradkyne a povedala, že to vôbec nie je pravda.
Ďakujem.
No, asi to nie je poradkyňa v pravom slova zmysle, ale bez urážky. Prečítaj si §38 ods.3 a ods.5 zákona o DPH. Ja tam inú možnosť nevidím - ak sa faktúruje neplatcovi DPH nájom s DPH, je to porušenie tohto paragrafu.
0 0
ivetkavrb ivetkavrb

ivetkavrb je offline (nepripojený) ivetkavrb

A ja som sa tak potešila, že má pravdu.
Ďakujem. Idem si pozrieť ten paragraf.
0 0
ivetkavrb ivetkavrb

ivetkavrb je offline (nepripojený) ivetkavrb

Ak viete o nejakej blizšej špecifikácii, kde je uvedené konkrétne, že neplatcovi DPH sa musí faktúrovať bez DPH tak mi prosím poradte, lebo v § 38 ods. 3 a 5 to nevidím.
§38 ods.(5) Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť inému platiteľovi, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

ivetkavrb Pozri príspevok
Ak viete o nejakej blizšej špecifikácii, kde je uvedené konkrétne, že neplatcovi DPH sa musí faktúrovať bez DPH tak mi prosím poradte, lebo v § 38 ods. 3 a 5 to nevidím.
§38 ods.(5) Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť inému platiteľovi, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.
Áno - presne z tejto vety je to jasné: Ide o to, že nájom je podľa §38 ods.3 oslobodený a to pre platcov aj neplatcov, ale podľa § 38 ods.5 - je možnosť, ak sa fakturuje nájom platiteľovi ( pozor iba platiteľovi), rozhodnúť sa faktúrovať mu to s DPH. Teda že iba v tomto prípade nemusí byť nájom oslobodený.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Orsz Pozri príspevok
Tu je zásadný rozdiel. Ak raz použiješ typ fakturácie, že energie sú u nejakého neplatcu v cene nájmu, tým pádom treba aj energie prepočítavať koeficientom. Inak ten príklad čo sme tu rozoberali - je tak ako sme napísali - teda podľa zákona ide o tovar, ktorý sa prefaktúrováva s DPH, ak sú energie účtované osobitne. A je teda nárok na plný odpočet DPH na vstupe, pretože táto DPH je aj na výstupe.

Ak sa jedna o priklad o ktorom sme sa cely cas v prispevku bavili:
1. energie sucastou NZ, samozrejme, koeficient, to je uplne jasne.
2. Ano Fa pre najomcu za energie: energia+ DPH. a teraz som uz v pomykove, ci pri energiach plne odpocitanie DPH.(toto je mimo, ale uvaha spravna - opravim nehnutelnost, ktoru prenajimam, FA za opravu + DPH, ale tu mozem uplatnit iba pomerne odpocitanie, koeficient. toto vsak najomcovi fa nemozem) ... Mate pravdu. Vztah prenajimatela k ŠR 0:0. Najomca je "konecny spotrebitel" DPH, ŠR prijem z DPH.
3. (mozny sposob dohody prenajimatel-najomca)V zmluve o najme, mam dohodnute ze SPP, energetika robi FA priamo na najomcu. ( vo vacsine prenajmov, co robim, pozivam tento sposob, co davam i do zmluv). Tu uz nie je problem)
Naposledy upravil betka : 20.02.07 at 20:06
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

ivetkavrb Pozri príspevok
A ja som sa tak potešila, že má pravdu.
Ďakujem. Idem si pozrieť ten paragraf.
Neteste sa, nema, aj ked Vas bude o tom presviedcat, aj tak ju nema a nikdy mat v konkretnom pripade nebude.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

[quote=betka;396268]Pisem platca, platcovi, v tomto konkretnom prispevku, ktory mi vytykate (ale to je jedno, to bolo mimo temy.)


Ak platca platcovi - tak konkrétne v tomto prípade sa nejedná o oslobodené plnenie (teda neposkytuje sa neplatiteľovi), a nájom je teda s DPH - na energie mi vychádza, že by mal byť plný nárok na odpočet. A nič nevytýkam, ale snažím sa objasniť, keďže danú problematiku účtujem už viac rokov.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Ak som platiteľ DPH a refakturujem nájomcom spotrebované energie, nerozlišujem, či refaktúrujem platiteľovi alebo neplatiteľovi. Obom faktúrujem s DPH a mám nárok na odpočet DPH , nielen na pomernú časť.
Refakturácia energií nemá nič s oslobodenými plneniami.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Suhlasim orsz. Skocila som z prispevku do prispevku. Ten platca platcovi je jasny. JA ju tiez robim, ale len s platcami. Tak viem, co to obnasa. (hlavne zmluvy s bankami)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať