Zavrieť

Porady

nájomné a DPH

SRO platiteľ DPH má prenajaté priestory od f. ABC platiteľa DPH a časť z týchto priestorov chce prenajať firme VOS, ktorá nie je platiteľ DPH, so súhlasom firmy ABC.
Faktúry z SRO na VOS v tomto prípade nesmú byť s DPH kedže VOS nie je platiteľ DPH.
1. Podľa §49 ods.3 si SRO neuplatní odpočet DPH na vstupe z faktúry za nájom od firmy ABC a vystaví faktúry bez DPH firme VOS. Týmto spôsobom sa vyhne koeficientu, nakoľko vie presne určiť, že len došlá faktúra od ABC na týka vyšlej faktúry pre VOS - ktorá bude od DPH oslobodená. Chápem to správne?!
2. Náklady súvisice s prenájmom priestorov - upratovanie, energie... už nie sú oslobodené od DPH. Firma SRO si uplatní plný nárok na odpočet DPH na vstupe z faktúr od ABC a vystaví faktúry pre VOS s DPH.
Chápem to správne?!
Usporiadat
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Dobrý deň prajem.
Prosím Vás,Takže od 1.4.2009 môžeme fakturovať za nájom aj neplatcovi DPh s DPH?teda ak s tým bude súhlasiť..

Treba koeficient predtým,ako ho začneme používať,nahlásiť na DÚ?

My máme budovu vo svojom vlastníctve.v Budove je naša predajňa a 1 miestnosť sa bude prenajímať neplatcovi DPH.Predpokladám,že sa mu bude fakturovať bez DPH,aby sa nepredražil nájom.

Môžeme to robiť takto?:
mesačné faktúry iba za nájom-bez DPH
štvrťročné fa za energie-plyn,voda,el.energia - po odčítaní spotreby prefakturovanie s DPH (tzn. že máme nárok na odpočet DPH z energií na vstupe)
v takomto prípade nám vyjde koeficient k DPH 1 (si myslím)


Budova bola kúpená v r.2006,v r.2007 bolo aj technické zhodnotenie
treba nejako spätne upraviť odpočítanú DPH??

Ďakujem moc moc za odpoveď.
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

erika_H Pozri príspevok
Dobrý deň prajem.
Prosím Vás,Takže od 1.4.2009 môžeme fakturovať za nájom aj neplatcovi DPh s DPH?teda ak s tým bude súhlasiť..

Treba koeficient predtým,ako ho začneme používať,nahlásiť na DÚ?

My máme budovu vo svojom vlastníctve.v Budove je naša predajňa a 1 miestnosť sa bude prenajímať neplatcovi DPH.Predpokladám,že sa mu bude fakturovať bez DPH,aby sa nepredražil nájom.

Môžeme to robiť takto?:
mesačné faktúry iba za nájom-bez DPH
štvrťročné fa za energie-plyn,voda,el.energia - po odčítaní spotreby prefakturovanie s DPH (tzn. že máme nárok na odpočet DPH z energií na vstupe)
v takomto prípade nám vyjde koeficient k DPH 1 (si myslím)


Budova bola kúpená v r.2006,v r.2007 bolo aj technické zhodnotenie
treba nejako spätne upraviť odpočítanú DPH??

Ďakujem moc moc za odpoveď.
poradíte mi prosím?
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

erika_H Pozri príspevok
Dobrý deň prajem.
Prosím Vás,Takže od 1.4.2009 môžeme fakturovať za nájom aj neplatcovi DPh s DPH?teda ak s tým bude súhlasiť..

Treba koeficient predtým,ako ho začneme používať,nahlásiť na DÚ?

My máme budovu vo svojom vlastníctve.v Budove je naša predajňa a 1 miestnosť sa bude prenajímať neplatcovi DPH.Predpokladám,že sa mu bude fakturovať bez DPH,aby sa nepredražil nájom.

Môžeme to robiť takto?:
mesačné faktúry iba za nájom-bez DPH
štvrťročné fa za energie-plyn,voda,el.energia - po odčítaní spotreby prefakturovanie s DPH (tzn. že máme nárok na odpočet DPH z energií na vstupe)
v takomto prípade nám vyjde koeficient k DPH 1 (si myslím)


Budova bola kúpená v r.2006,v r.2007 bolo aj technické zhodnotenie
treba nejako spätne upraviť odpočítanú DPH??

Ďakujem moc moc za odpoveď.
Ak si koeficient nepouživala, tak si určiš predbežný a odsúhlasiš so správcom dane.
Či ti vyjde koeficient 1 alebo menší, to zistíš zo svojich podkladov. Ak sú Tvoje oslobodené plnenia oproti ostatným "zanedbateľné", tak sa môže stáť, že po zaokrúhlení Ti vyjde koeficient 1 - t. zn. že nič nekrátiš.

Úprava odpočítanej dane sa nekoná ak je zmena v koeficiente 0,10 a menej.
Pozri si podrobne § 54 zákona o Dph.
Úprava by sa ťa podľa môjho názoru týkala, ak by si dosiahla koef. 0,89 a nižší.
0 0
lydinka lydinka

lydinka je offline (nepripojený) lydinka

Dobry večer, chcela by som si ujasnit niekolko otázok ohladne nájomného a dph, potrebujem si to ešte potvrdit

FO platca dph, fakturuje nájomníkom - neplatcom dph nájomné bez dph toto mi je jasne, ale učtujem v programe money s3 a ten mi ponuka typy dph:

1: 07U R14 Oslobod. dod. tov. a služieb s možnos. odpočí.dane
kolonka v priznani k dph - dodávky tovarov a služieb s oslobodením §28
až §41 §43
2: 07U R13 Oslobod. dod. tov. a služieb bez možn. odpočí.dane
kolonka v priz. k dph - dodávky tovarov a služieb s oslob. ô28 a §41 a43

teda nie som si istá, ktorý z týchto typov dph mám použit ked vystavujem fakturu za prenájom neplatcovi, teda fa bez dph

Platcovi dph vystavujem fakturu normalne s dph, teda typ dph bude :
07P R20_21 Daň z tovarov a služieb z tuzemska, kolonka v prizn k dph - dan z tovarov a služieb z tuzemska

a teraz neviem čo s tým koeficientom, ešte som to nikdy nerobila, nemam s tým koeficientom skusenosti, a dost surne by som to potrebovala vediet, prebrala som účto od januara, takže neviem či prve dve dph-ačky nemám zle, fnuk, a predtym učtovničky tejto firmy, no nevidim že by niečo prepočítavali nejakym koeficientom, robili chybu????
Prosím vás , viete mi toto niekto ešte raz vysvetlit po lopate????
ĎAKUJEM
0 0
lydinka lydinka

lydinka je offline (nepripojený) lydinka

lydinka Pozri príspevok
Dobry večer, chcela by som si ujasnit niekolko otázok ohladne nájomného a dph, potrebujem si to ešte potvrdit

FO platca dph, fakturuje nájomníkom - neplatcom dph nájomné bez dph toto mi je jasne, ale učtujem v programe money s3 a ten mi ponuka typy dph:

1: 07U R14 Oslobod. dod. tov. a služieb s možnos. odpočí.dane
kolonka v priznani k dph - dodávky tovarov a služieb s oslobodením §28
až §41 §43
2: 07U R13 Oslobod. dod. tov. a služieb bez možn. odpočí.dane
kolonka v priz. k dph - dodávky tovarov a služieb s oslob. ô28 a §41 a43

teda nie som si istá, ktorý z týchto typov dph mám použit ked vystavujem fakturu za prenájom neplatcovi, teda fa bez dph

Platcovi dph vystavujem fakturu normalne s dph, teda typ dph bude :
07P R20_21 Daň z tovarov a služieb z tuzemska, kolonka v prizn k dph - dan z tovarov a služieb z tuzemska

a teraz neviem čo s tým koeficientom, ešte som to nikdy nerobila, nemam s tým koeficientom skusenosti, a dost surne by som to potrebovala vediet, prebrala som účto od januara, takže neviem či prve dve dph-ačky nemám zle, fnuk, a predtym učtovničky tejto firmy, no nevidim že by niečo prepočítavali nejakym koeficientom, robili chybu????
Prosím vás , viete mi toto niekto ešte raz vysvetlit po lopate????
ĎAKUJEM

PROSIIIIIIM, vie niekto poradit<<
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

azla Pozri príspevok
Ak si koeficient nepouživala, tak si určiš predbežný a odsúhlasiš so správcom dane.
Či ti vyjde koeficient 1 alebo menší, to zistíš zo svojich podkladov. Ak sú Tvoje oslobodené plnenia oproti ostatným "zanedbateľné", tak sa môže stáť, že po zaokrúhlení Ti vyjde koeficient 1 - t. zn. že nič nekrátiš.

Úprava odpočítanej dane sa nekoná ak je zmena v koeficiente 0,10 a menej.
Pozri si podrobne § 54 zákona o Dph.
Úprava by sa ťa podľa môjho názoru týkala, ak by si dosiahla koef. 0,89 a nižší.
Dik moc Anka.Krásny víkendik
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

lydinka Pozri príspevok
Dobry večer, chcela by som si ujasnit niekolko otázok ohladne nájomného a dph, potrebujem si to ešte potvrdit

FO platca dph, fakturuje nájomníkom - neplatcom dph nájomné bez dph toto mi je jasne, ale učtujem v programe money s3 a ten mi ponuka typy dph:

1: 07U R14 Oslobod. dod. tov. a služieb s možnos. odpočí.dane
kolonka v priznani k dph - dodávky tovarov a služieb s oslobodením §28
až §41 §43
2: 07U R13 Oslobod. dod. tov. a služieb bez možn. odpočí.dane
kolonka v priz. k dph - dodávky tovarov a služieb s oslob. ô28 a §41 a43

teda nie som si istá, ktorý z týchto typov dph mám použit ked vystavujem fakturu za prenájom neplatcovi, teda fa bez dph

Platcovi dph vystavujem fakturu normalne s dph, teda typ dph bude :
07P R20_21 Daň z tovarov a služieb z tuzemska, kolonka v prizn k dph - dan z tovarov a služieb z tuzemska

a teraz neviem čo s tým koeficientom, ešte som to nikdy nerobila, nemam s tým koeficientom skusenosti, a dost surne by som to potrebovala vediet, prebrala som účto od januara, takže neviem či prve dve dph-ačky nemám zle, fnuk, a predtym učtovničky tejto firmy, no nevidim že by niečo prepočítavali nejakym koeficientom, robili chybu????
Prosím vás , viete mi toto niekto ešte raz vysvetlit po lopate????
ĎAKUJEM
Nepoznám money s3, ale ak vystavuješ faktúry za nájom pre neplatiteľov DPH, túto sumu uvádzaš v riadku 13 daňového priznania pre DPH - §38 ods. 3 zákona o DPH.
Ak platiteľom dane fakturuješ nájom s DPH, tieto čiastky uvádzaš v riadkoch 3 a 4 daňového priznania.
Koeficient si musíš vypočítať podľa príjmov z minulého roka, je tu o tom veľa príspevkov, skús napr. http://www.porada.sk/t99706-koeficient-vypocet.html alebo si daj vo vyhľadávači výpočet koeficientu, v prípade ak ti to ešte nebude jasné, ozvi sa.
Lydinka, upresni ešte, či dosahuješ aj iné príjmy z podnikania, alebo len z prenájmu, podľa toho upresním odpoveď.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Rada by som vás v tejto súvislosti upozornila na novelu Zákona o DPH v znení platnom od 1.4.2009:


V § 38 ods. 5 sa slová „inému platiteľovi“ nahrádzajú slovami „zdaniteľnej osobe“.

Doteraz:
§ 38
Dodanie a nájom nehnuteľnosti
(5) Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť inému platiteľovi, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.

Takže nové znenie:
§ 38
Dodanie a nájom nehnuteľnosti
(5) Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť zdaniteľnej osobe, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.

Pre vysvetlenie:
Zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť podľa odseku 2 bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti. (§ 3, odst. 1)
Ekonomickou činnosťou (ďalej len podnikanie ) sa rozumie každá činnosť, z ktorej sa dosahuje príjem a ktorá zahŕňa činnosť výrobcov, obchodníkov a dodávateľov služieb vrátane ťažobnej, stavebnej a poľnohospodárskej činnosti, činnosť vykonávanú ako slobodné povolanie podľa osobitných predpisov, 1) duševnú tvorivú činnosť a športovú činnosť. Za podnikanie sa považuje aj využívanie hmotného majetku a nehmotného majetku na účel dosahovania príjmu z tohto majetku;ak je majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, považuje sa jeho využívanie na účel dosahovania príjmu za podnikanie v rovnakom pomere u každého z manželov, ak sa manželia nedohodnú inak. (§ 3 odst. 2)
0 0
lydinka lydinka

lydinka je offline (nepripojený) lydinka

Ďakujem, konkretne tato firma len prenajima priestory a zaroven refakturuje energie spojene s prenájmom.
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Dobrý deň, ak s.r.o. dostane faktúru za nájom nebyt. priestorov bez dph a prefakturuje čast tohto najmu dalsej FO tiez bez dph, je to ok? Dakujem
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Tinika Pozri príspevok
Dobrý deň, ak s.r.o. dostane faktúru za nájom nebyt. priestorov bez dph a prefakturuje čast tohto najmu dalsej FO tiez bez dph, je to ok? Dakujem
Nájom aj podnájom nehnuteľnosti je od dane oslobodený ( §38, odst.3).

Vaša fakturácia (podnájmu) ak je bez dph - čiže je oslobodená - je v poriadku.
0 0
optimistka optimistka

optimistka je offline (nepripojený) optimistka

optimistka
ahojte
chcem nadviazať na túto tému v súvislosti s novelou zákona o dph od 01.04.2009 konkrétne § 38 ods.5
platiteľ ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť inému platiteľovi /od 01.04.2009 inej zdaniteľnej osobe/ sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane
tzn. ak fakturujem nájom neplatiteľovi dph, kľudne mu tam môžem po novom hodiť dph /samozrejme upravím aj zmluvu/ ??
mala som taký prípad že platiteľ odpočítal plnú dph z obstarania nehnuteľnosti a prenajal ju neplatiteľovi, dohodli si ročné platenie nájmu pozadu, tak sme "dokopali" neplatiteľa aby sa stal platiteľom od 01.02.2009 /je to v rámci rodiny/, aby sme nemuseli vracať dph cez § 54
tzn. že sa tento platiteľ z donútenia môže odregistrovať napr. po roku ?? obrat nedosahuje pre povinnú registráciu
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
optimistka Pozri príspevok
ahojte
chcem nadviazať na túto tému v súvislosti s novelou zákona o dph od 01.04.2009 konkrétne § 38 ods.5
platiteľ ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť inému platiteľovi /od 01.04.2009 inej zdaniteľnej osobe/ sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane
tzn. ak fakturujem nájom neplatiteľovi dph, kľudne mu tam môžem po novom hodiť dph /samozrejme upravím aj zmluvu/ ??
mala som taký prípad že platiteľ odpočítal plnú dph z obstarania nehnuteľnosti a prenajal ju neplatiteľovi, dohodli si ročné platenie nájmu pozadu, tak sme "dokopali" neplatiteľa aby sa stal platiteľom od 01.02.2009 /je to v rámci rodiny/, aby sme nemuseli vracať dph cez § 54
tzn. že sa tento platiteľ z donútenia môže odregistrovať napr. po roku ?? obrat nedosahuje pre povinnú registráciu
uvažujete správne. Na to aby som mohol pýtať daň od osoby, stačí aby bol zdaniteľnou osobou, t.j. osobou ktorá vykonáva ekonomickú činnosť, t.j. podniká. Okruh sa rozšíril z platiteľa na zdaniteľnú osobu. Ak prejde novelizácia zákona o DPH bude sa môcť odregistrovať aj skôr. Zatiaľ ale platí to čo píšeš t.j. po 12 mesiacoch od registrácie...
0 0
Katka2 Katka2

Katka2 je offline (nepripojený) Katka2

Ahojte, ako je to s nájmom a dátumom dodania DPH?

Teda ak sa fakturuje nájom osobitne /opakované plnenia/, považuje sa služba za dodanú posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje. §19 ods. 3
Ak sa osobitne prefakturujú energie, považujú sa tieto tovary za dodané dňom vyhotovenia faktúry, ktorou platiteľ požaduje platbu za tieto tovary. §19 ods. 3 písm. c

A ak sa fakturuje spolu nájom a energie? Dátum dodania bude aký?

Ďakujem za vaše odpovede.
0 0
Katka2 Katka2

Katka2 je offline (nepripojený) Katka2

posúvam...
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Katka2 Pozri príspevok
Ahojte, ako je to s nájmom a dátumom dodania DPH?

Teda ak sa fakturuje nájom osobitne /opakované plnenia/, považuje sa služba za dodanú posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje. §19 ods. 3
Ak sa osobitne prefakturujú energie, považujú sa tieto tovary za dodané dňom vyhotovenia faktúry, ktorou platiteľ požaduje platbu za tieto tovary. §19 ods. 3 písm. c

A ak sa fakturuje spolu nájom a energie? Dátum dodania bude aký?

Ďakujem za vaše odpovede.
Správne si si určila dátum dodania pri obidvoch plneniach, už len to správne vyfaktúrovať.

Ak tie dátumy dodania sú rôzné, nemôžeš to faktúrovať jednou faktúrou.
Musíš to rozdeliť na dve faktúry a každej dať správny dátum dodania.
0 0
Katka2 Katka2

Katka2 je offline (nepripojený) Katka2

Ďakujem veľmi pekne.
nejde pridať bodík...
0 0
Ivenka Ivenka

Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

Chcela by som nadviazať ďalej na túto tému resp. opýtať sa. Ako písala Azla, dostanem FA za nájom bez DPH a budem ďalej fakturovať bez DPh- nájom. Následne mi budú tieto oslobodené plnenia vstupovať do koeficientu ? Žiadné iné dodávky súvisiace s nájom ani média nemám fakturované s DPH. Ďakujem.
0 0
silvia silvia

silvia je offline (nepripojený) silvia

Prosím Vás, jeden z vlastníkov-prenajímateľov nehnuteľnosti je fyzická osoba-nepodnikateľ, neplatca DPH, v zmluve je uvedená iba mesačná suma za nájom s DPH. Bude mu nájomca platiť sumu uvedenú v zmluve, aj keď je to suma s DPH, alebo si automaticky DPH odpočíta a zaplatí prenajímateľovi sumu zníženú o DPH?
Vďaka!
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Nerozumie tomu, FO nepodnikateľ, neplatca DPH prenajíma s DPH ?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať