Zavrieť

Porady

súdny tlmočník, prekladateľ, SZČO a DP - spôsob účtovania

Chcem sa opýtať na správnosť mojej úvahy:
SZČO, ktorá vykonáva tlmočnícke, prekladateľské práce na základe živnosti, získala počas min. roka oficiálnu guľatú pečiatku - evidovaná na nejakom ministerstve ako prekladateľ a súdny tlmočník. Vykonáva obe činnosti - pri účtovaní budem ale účtovať len o príjmoch, ktoré nesúviasia s výkonom, kde je guľatá pečiatka, ale kde má uvedené IČO. Do DP budem zahŕňať príjmy zo živnosti a príjmy z "guľatej pečiatky" -budú príjmy znalcov a tlmočníkov podľa osobitného predpisu, kde môžem počítať 40% výdavky, pričom pri príjmoch zo živnosti budem uplatňovať skutočne vynaložené výdavky.
Je to tak OK?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Nemôžeš kombinovať spôsob uplatňovania výdavkov v príjmoch podľa § 6 ods.1 a 2. Príjmy tlmočníkov sú príjmami podľa § 6 ods.2 písm.c/. Aj pri tejto činnosti je povinný viesť JÚ .

    Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

    Marianna01
    Johanka Pozri príspevok
    Aj pri tejto činnosti je povinný viesť JÚ .
    Toto je dôležitá informácia - ako potom tieto príjmy dostanem do r.7? alebo budem viesť dve oddelené účtovníctva? To už bude čo? Pretože ak budem viesť účtovníctvo na tlmočníka, potom mi to soft zahrnie do príjmov zo živnosti - nemám na výber.

    Johanka Pozri príspevok
    Nemôžeš kombinovať spôsob uplatňovania výdavkov v príjmoch podľa § 6 ods.1 a 2.
    Neuvedomila som si to... vďaka za upozornenie

    Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

    Marianna01
    OK, účtovanie nejak vyriešim - riadim sa aj tu zásadami vedenia JU, čiže neuhr. pohľadávky nepôjdu do príjmu, až po úhrade, ano?

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Učtuješ ho ako "normálneho" živnostníka. Všetky pravidlá sú rovnaké. Iba jeho príjem je zaradený do iného ods. a písmenka .

    Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

    Marianna01
    Ďakujem Johanka, ďalší bod Ti, žiaľ, momentálne nemôžem pridať, aj keď si mi fakt pomohla... Ak nezabudnem , pridelím dodatočne...
    Ešte raz dík

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    Marianna01 Pozri príspevok
    Toto je dôležitá informácia - ako potom tieto príjmy dostanem do r.7? alebo budem viesť dve oddelené účtovníctva?
    Nemal by to byť až taký strašný problém. Dnes už každý slušnejší soft umožňuje sledovať príjmy a výdavky za odddelené prevádzky alebo činnosti (nákladové a výnosové strediská). Náklady a príjmy z posudkov za činnosť konanú pred štátnymi orgánmi, ktoré sa majú sledovať oddelene, si vyčleň ako takéto samostatné stredisko. Druhý spôsob zabezpečenia oddelenej evidencie je cez vytvorenie samostatného kódu v číselníku účtovných pohybov pre príjmy i pre výdavky za takéto posudky, pokiaľ to programátorské riešenie softu umožňuje.

    Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

    Marianna01
    dorý nápad, ale stále viem odsledovať len príjmy - výdavky ani srnka netuší, ktoré má spojené s ktorou činnosťou... Takže riešim výdavky všetky na živnosť, z tlmočenia výdavky nebudú...

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    Marianna01 Pozri príspevok
    dorý nápad, ale stále viem odsledovať len príjmy - výdavky ani srnka netuší, ktoré má spojené s ktorou činnosťou... Takže riešim výdavky všetky na živnosť, z tlmočenia výdavky nebudú...
    Časť výdavkov je viazaná na konkrétny posudok (napr. cestovné náhrady, prepísanie a zviazanie posudku, kopírovanie podkladov, poštovné, faktúry za poskytnuie údajov pri niektorých činnostiach). Aj keď "vychovať" znalca, aby Ti ich nejako dopredu označil, bude asi dosť ťažké . A na rozčlenenie nešpecifikovaných nákladov na posudky v konaní pred štátnymi orgánmi a ostatné posudky sa má použiť kvalifikovaný odhad. Toto vyjadrenie či stanovisko som čítal buď na stránke Sociálnej poisťovne alebo medzi oznamami SP na nástenke v našej pobočke, už si presne nepamätám. Na webe som to zatiaľ narýchlo nenašiel, ak natrafím, pripnem. Ale myslím si, že aj v duchu tohoto stanoviska nič nepokazíš, ak náklady medzi obe činnosti rozdelíš v rovnakom pomere ako dosahované príjmy.
    P.S. Vidím, že v Tvojom prípade ide asi o tlmočenie a problém je skôr podchytiť výdavky súvisiace s tlmočením vôbec, nie v ich rozdelení na konanie pred št. orgánmi a ostatné. Výdavok súvisiaci len s tlmočením je povinné poistenie znalca a tlmočníka, poplatky a vložné na povinné a dobrovoľné školenia, možno nejaké cestovné, kancelárske potreby. A určite by som tam zahrnul pomernú časť z odvodov (podľa podielu tlmočníckych príjmov na celkových príjmoch).
    Naposledy upravil andrej_rv : 20.02.07 at 20:08

    sta je offline (nepripojený) sta

    sta
    Ak mám s.r.o., kde konateľ je aj jej jediný zamestnanec a zabezpečuje prekladateľské a tlmočnícke práce - vediem tu normálne PÚ tak ako u každej inej s.r.o.

    A čo ak tento konateľ má zároveň aj "okrúhlu" pečiatku ako súdny prekladateľ a robí preklady ako FO? Musím preňho viesť zvlášť JÚ? Alebo stačí mu spraviť DP FO, kde uvediem príjmy zo zamestnania a príjmy z prekladateľskej činnosti?
    + môže si na tieto súdne preklady uplatniť v DP 40% výdavky?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.