Zavrieť

Porady

zamestnanec má živnosť - musí platiť odvody?

Máme zamestnanca,ktorému som urobila ročnézúčtovanie dane. Priniesol si DP"A", ale po vyplnení mi oznámil, že už asi 5 rokov má živnosť. Len ju má, nepodniká, príjmy má len zo závislej činnosti. Navrhla som mu ako prílohu do DP Čestné prehlásenie, že nemá príjmy z podnikania. Stačí tak? A ako to bude mať s odvodmi zo živnosti? Podľa mňa si mal platiť minimálne zdravotné. Chcem mu navrhnúť pozastavenie živnosti. Je to správne? /nehodlá podnikať, má to len v zálohe - to sú jeho slová/
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    SP - neplatí odvody - nedosiahol zákonom stanovenú hranicu.
    ZP - neplatí - je SZČO popri zamestnaní.

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    V každom prípade mal robiť DP "B" a uviesť nulové príjmy zo živnosti ,má pochopiteľne povinnosť voči ZP. Mal robiť RZZP.
    Doporučujem urobiť si poriadok v živnosti-prerušiť,alebo ukončiť.

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    Ja viem,že tu je vždy veľa diskusie ohľadne toho či živnostník ,ktorý dosiahol zdaniteľné príjmy nepresahujúce 45408 v danom roku, je povinný podať DP. Ale teraz neriešime túto povinnosť,ale to,že on sám si podáva DP typu "A". Ja tvrdím,že keď má pridelené DIČ a sám ,neviem z akého dôvodu podáva DP a je zároveň zamestnancom a aj živnostníkom hoci bez príjmu ,má povinnosť toto urobiť na tlačive typu "B".

    JDM je offline (nepripojený) JDM

    JDM
    Teraz, keď to spätne hodnotím, tak zákonite ak má živnosť by automaticky robiť DP"B". A určite by mal mať pridelené DIČ, takže uvažujem o tom, že mi musí vypátrať to svoje DIČ a vypíšeme DP"B". Ďakujem za príspevky.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    DP musí podávať len vtedy, ak zo živnosti dosiahol príjmy alebo vykazuje stratu. § 32 ods.1 až 4.

    Miriam555 je offline (nepripojený) Miriam555

    Miriam555
    nemusi podavat ani cestne prehlasenie na DU, ani nulove DP. Co sa tyka odvodov do ZP nevznika mu povinnost, pokial nemal z podnikania ziadny prijem a bol riadne zamestnany. V tomto pripade porusil ohlasovaciu povinnost a mal podavat rocne zuctovanie do ZP / zo zivnosti, samozrejme nulove /+ roc.zuctovanie od zamestnavatela.

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    Melnick Pozri príspevok
    Ja viem,že tu je vždy veľa diskusie ohľadne toho či živnostník ,ktorý dosiahol zdaniteľné príjmy nepresahujúce 45408 v danom roku, je povinný podať DP. Ale teraz neriešime túto povinnosť,ale to,že on sám si podáva DP typu "A". Ja tvrdím,že keď má pridelené DIČ a sám ,neviem z akého dôvodu podáva DP a je zároveň zamestnancom a aj živnostníkom hoci bez príjmu ,má povinnosť toto urobiť na tlačive typu "B".
    Ešte raz: pýtam sa ,ak je FO zároveň živnostníkom a vzniká jej povinnosť neviem z akého titulu,že podáva sám DP má ho robiť na tlačive "A"????
    Tak je to totiž v otázke od zadávateľa,že si DP ide robiť sám.

    Beata je offline (nepripojený) Beata

    Beata
    Melnick Pozri príspevok
    Ešte raz: pýtam sa ,ak je FO zároveň živnostníkom a vzniká jej povinnosť neviem z akého titulu,že podáva sám DP má ho robiť na tlačive "A"????
    Tak je to totiž v otázke od zadávateľa,že si DP ide robiť sám.
    Ak je FO živnostníkom, jeho povinnosťou je podať DP typu B.
    Na tlačive typu A podáva len ten, kto mal príjmy len zo závislej činnosti, podľa §5 ZoDP.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Ak FO mala príjmy zo živnosti (presnejšie príjmy zdaňované podľa § 6), alebo príjmy zdaňované podľa § 7 alebo podľa § 8, podáva DP typu B.

    DP typu B podáva aj vtedy, ak príjmy podľa § 6 nemala, ale vykazuje stratu.

    Ak FO nemala príjmy zdaňované podľa § 6 ani podľa § 7 ani podľa § 7, tak ak musí/chce podať DP, podáva DP typu A.

    Nie je podstatné, či niekto má DIČ ale podstatné je, či dosahuje príjmy.

    misok je offline (nepripojený) misok

    misok
    Dobrý deň,

    chcel by som sa opýtať: prijímame nové ho zamestnanca do hlavného PP. Dozvedel som sa, že má živnosť.
    Mám ho prihlásiť do SP, ZP.
    Ako to bude s platením jeho odvodov????
    Neviem, ako postupovať, skúste mi poradiť
    Ďakujem

    katkaj je offline (nepripojený) katkaj

    katkaj
    misok Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    chcel by som sa opýtať: prijímame nové ho zamestnanca do hlavného PP. Dozvedel som sa, že má živnosť.
    Mám ho prihlásiť do SP, ZP.
    Ako to bude s platením jeho odvodov????
    Neviem, ako postupovať, skúste mi poradiť
    Ďakujem

    Áno treba zamestnanca prihlásiť do SP aj ZP. A treba zaňho riadne platiť všetky odvody

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.