Zavrieť

Porady

príjem zo zahraničia

Skúsenejší prosím poradte
Syn vysokoškolák v roku 2004 vyhral v zahraničí súťaž, za ktorú mal dostať odmenu 1000,- EUR, na účet mu došlo cca 700,- EUR po zdanení.
Nemá žiadný doklad o výške daní.
Moja otázka sa týka jeho daňového priznania, má tento v zahraničí zdanený príjem uvádzať v daňovom priznaní.
Na novom tlačive som postehla aj niečo ako započítanie v zahraničí zaplatenej dane, týka sa to aj takýcho príjmov.

Okrem tohto príjmu má aj príležitostný príjem takže DP podávať musí.
vďaka za každú odpoveď
Naposledy upravil enter : 15.01.05 at 11:17
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Keďže išlo o súťaž a výhra presahuje 5000 SKK, zo zákona treba zahrnúť do príjmov v daň. priznaní. Je dobré mať papier od organizátora súťaže, koľko peniažkov v skutočnosti bolo vyplatených a aká časť je zrazená na daň (ako inak dokážete, že výhra bola 1000 a nie 700 EUR?). Ak budete mať potvrdenie, je možné si daň zaplatenú v zahraničí započítatať s daňovou povinnosťou v SR. Na Vašom mieste by som ešte preštudoval zmluvu o zamedzeni dvojitého zdanenia, ak ju SR má uzavretú s krajinou, z ktorej výhra prišla.

    enter je offline (nepripojený) enter

    enter
    Výhra prišla zo Švédska a zrazená daň bola dosť vysoká,
    ak teda bude mať potvrdenie o výške zrazenej dane, môže dostať späť preplatok na dani ?
    teoreticky to tak vychádza.

    enter je offline (nepripojený) enter

    enter
    Vedel by mi niekto v skratke vysvetliť ako funguje v praxi zamedzenie dvojitého zdanenia

    -na zákalde čoho je nárok na vrátenie daní v tuzemsku, ktoré boli zaplatené v
    v inom štáte
    -ako je to kompenzované medzi štátnými správami

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Na Slovensku nedostane spat na ruku preplatok na dani, pretoze aj z prijmov ziskanych zo zahranicia sa plati na Slovensku dan. Cize danova povinnost zaplatena v zahranici sa zapocita do danovej povinnosti v SR.
    Dolezita je ale zmluva o zamedzeni dvojiteho zdanenia. Ak este plati ta z roku 1979 , ktoru so Svedskym kralovstvom podpisala CSSR, tak zrejme vyhra vo Svedsku nemala byt zdanena. Co som tak rychlo presiel znenie zmluvy, tak v clanku 21 je napisane:
    "Príjmy osoby majúcej bydlisko alebo sídlo v niektorom zmluvnom štáte, ktoré sa výslovne neuvádzajú v predchádzajúcich článkoch tejto Zmluvy, podliehajú zdaneniu len v tomto štáte". (A príjem vo forme výhry som nenašiel výslovne napísaný)
    Čiže radím si najprv podrobne precitať Zmluvu o zamedzeni dvoj, zdanenia a porovnať s par. 45 zakona o dani z prijmov

    enter je offline (nepripojený) enter

    enter
    Dakujem už som to stihla prečítať aj ja, ale mala som problémy to nájsť tú dohodu. Výhra bola v architektonickej súťaži a pravdepodobne sa to týka čl.14.

    Majka je offline (nepripojený) Majka

    Majka
    neviem ci mozem ale skusim pribalit moju otazku.
    Ked je slovensky obcan zamestnany v CR na TPP ma prijmy a plati dan v CR, podava dan.priznanie na slovensku alebo v CR?
    co je povinny urobit?

    emily je offline (nepripojený) emily

    emily
    Majka
    neviem ci mozem ale skusim pribalit moju otazku.
    Ked je slovensky obcan zamestnany v CR na TPP ma prijmy a plati dan v CR, podava dan.priznanie na slovensku alebo v CR?
    co je povinny urobit?
    ?????????????????????????

    vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

    vieroslava
    Majka
    neviem ci mozem ale skusim pribalit moju otazku.
    Ked je slovensky obcan zamestnany v CR na TPP ma prijmy a plati dan v CR, podava dan.priznanie na slovensku alebo v CR?
    co je povinny urobit?
    Ak má trvalé bydlisko na Slovensku, podľa môjho názoru, podáva na Slovensku daňové priznanie z celosvetových príjmov, ale daň neplatí, započítava sa mu daň zaplatená v ČR.

    príjem zo zahraničia

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.